Olejek tymiankowy – jak stosować

Oceń ten post
Kategorie:
Podziel się z innymi:

Z tego artykułu dowiesz się o praktycznym użytkowaniu olejku tymiankowego. Poznasz różne metody jego stosowania i najważniejsze zasady bezpieczeństwa. Treść jest oparta na mojej najlepszej wiedzy ziołoznawczej, najnowszej dostępnej mi literaturze i moim własnym doświadczeniu, a także opiniach znajomych i klientek.

Olejek tymiankowy – najmocniejszy olejek eteryczny

Olejek tymiankowy to jeden z najmocniejszych olejków eterycznych, o świetnych właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych, używany zwłaszcza w przypadkach problemów z górnym drogami oddechowymi, takich jak katary, stany zapalne krtani i oskrzeli.

Olejek tymiankowy biały K.Hebda

Olejek tymiankowy – Podstawowe informacje

  • Jest bardzo mocno przeciwbakteryjny i przeciwzapalny, bywa uznawany za naturalny antybiotyk.
  • To bardzo mocny antyoksydant.
  • Używany jest głównie w przypadku kataru, zapaleń górnych dróg oddechowych, ułatwia oddychanie.
  • Używany przy cerze tłustej/trądzikowej.
  • Stosowany do przeciwzapalnych płukanek do ust.
  • Używany przy grzybicach i infekcjach bakteryjnych.
  • Najmocniejsze przeciwzapalne właściwości mają olejki tymiankowe o chemotypie tymol/karwakrol (taki jest dostępny w moim sklepie z olejkami).
  • Olejek tymiankowy należy do grupy tzw. olejków gorących, to znaczy, że może podrażniać skórę (zwłaszcza bez rozcieńczenia).

Spragniony wiedzy o olejku tymiankowym? Poznaj olejek tymiankowy

Olejek tymiankowy na katar

Z mojego doświadczenia, olejek tymiankowy to jeden z najlepszych olejków pomagających na katar. Mnie zazwyczaj pomaga w oddychaniu przy pierwszych zastosowaniach, a po 2–3 dniach jest już znacznie lepiej.

Niestety, przyczyny nieżytów nosa są przeróżne i nie ma 100% skuteczności. Pamiętaj, że nie jestem lekarzem ani farmaceutą, więc nie traktuj tego jako porady medycznej.

Zobacz też, jak wykorzystać tymianek na kaszel, katar, gardło, zatoki.

Jak stosować olejek tymiankowy

W przypadku olejku tymiankowego moim zdaniem warto rozważyć podejście kombinowane, czyli:

  • Połączenie kilku sposobów aplikacji olejku (kąpiel, masaż, inhalacja).
  • Picie imbiru – tu mój przepis na imbirowy napar przeciwzapalny (tzw. „imbirówka”).
  • Włączenie suplementacji witaminy C oraz soku/miodu z rokitnika, który jest naturalnym źródłem witaminy C. Osobiście używam Solgar 1000 mg (nie podrażnia żołądka).

Ja z automatu łączę olejek tymiankowy z olejkiem pomarańczowym, który jest ceniony w aromaterapii ze względu na właściwości wzmacniające odporność. Poza tym świetnie pachnie, działa podnosząco na duchu i umila chorobę.

Ogólnie uważam, że warto połączyć kilka sposobów aplikacji. Pierwszym jest smarowanie klatki piersiowej. Czasem smarowanie klatki piersiowej tymiankiem pomaga, czasem to za mało. Dlatego smaruję sobie brzuch, uda (tam, gdzie jest tłuszczyk ;)), stopy. Kąpiel z olejkami eterycznymi zwiększa ekspozycję i sprawia również, że nasycam się olejkiem (i przez kilka godzin on sobie krąży). Bardzo dobry efekt daje też dyfuzowanie w pomieszczeniu.

Dyfuzowanie olejku tymiankowego

Pierwszym i jednym z najlepszych sposobów stosowania olejku tymiankowego jest jego dyfuzowanie. Tą drogą olejek tymiankowy i zawarty w nim tymol są bardzo dobrze wchłaniane. Możesz to zrobić w kominku zapachowym, ale dużo lepsze jest dodanie kilku kropli do nawilżacza powietrza lub zainwestowanie w nebulizator do aromaterapii.

Mój olejek tymiankowy jest bardzo mocno stężony (to 100% czysty olejek bez rozcieńczenia) i polecam nie dawać do dyfuzora więcej niż 4- 5 kropli jednorazowo (można dodać 1-2 krople pomarańczy). Przy małych dzieciach (poniżej 3 lat) poleca się dodawać 2 krople do dyfuzora, przy noworodkach nawet 1. Mniej znaczy więcej!

Zalety dyfuzji olejków eterycznych:
• jest to naturalna i najbardziej oczywista droga stosowania olejku,
• jest to bardzo łagodny sposób stosowania, trudno przedawkować olejek tą drogą,
• dyfuzowanie lekko dezynfekuje powietrze, co jest ważne, kiedy w domu są inni chorzy.

Przed rozpoczęciem dyfuzowania sprawdź oczywiście, czy Twój sprzęt się do tego nadaje i czy czegoś przez przypadek nie popsujesz. Ja polecam dyfuzor do aromaterapii dostępny w moim sklepie.

Dyfuzor do aromaterapii K.Hebda

Inhalacja parowa olejkiem tymiankowym

Dyfuzowanie dotyczy całego pomieszczenia, możesz jednak chcieć zrobić sobie inhalację.

Tradycyjny sposób to miska z ciepłą wodą, olejek, ręcznik i wdychamy. Optymalna temperatura wody to 70-80 stopni, czyli taka, jakiej używamy do zalania zielonej herbaty. Jeśli nie masz czajnika elektrycznego z możliwością ustawienia temperatury, odczekaj 10 minut po zagotowaniu wody i dopiero zrób parówkę do inhalacji. Uważaj, bo olejek tymiankowy może być drażniący i powodować podrażnienia skóry. W tej metodzie zalecam stosowanie nie więcej niż 1-2 krople olejku tymiankowego.

Inhalacja parowa olejkiem tymiankowym
Do miski lub garnka wlej gorącą wodę i dodaj do niej 1-2 krople olejku. Pochyl się nad naczyniem (koniecznie z zamkniętymi oczami) i oddychaj głęboko.

Inhalacja solna olejkiem tymiankowym

Alternatywą dla wodnej inhalacji parowej jest inhalacja solna.

Jak wykonać inhalację solną?

Na patelni podpraż sól gruboziarnistą i przesyp ją do miseczki. Na sól wkrop 1-2 krople olejku tymiankowego (tyle naprawdę wystarczy), postaw w pobliżu i wdychaj zapach.

Sól himalajska do inhalacji
Do inhalacji solnej najlepsza będzie sól himalajska (Fot. Pexels)

Kąpiel z olejkiem tymiankowym

Kąpiel łączy dwie drogi dostawania się olejku do organizmu:

  1. poprzez inhalację (bo w wannie robi się nam tymiankowa sauna),
  2. przenikanie przez skórę (bo przecież w tymianku się kąpiemy).

Najważniejsza zasada dodawania olejku tymiankowego (dotyczy też innych olejków eterycznych), to: nigdy nie dodawaj olejku bezpośrednio do wody! Olejki eteryczne nie rozpuszczają się w wodzie, więc taki olejek będzie sobie pływał po jej powierzchni i podrażniał skórę.

Kąpiel z olejkiem tymiankowym
Zawsze rozcieńczaj olejki eteryczne przed dodaniem do kąpieli (Fot. Pexels)

Jeśli chcesz dodać olejek tymiankowy do kąpieli musisz go w czymś rozpuścić, na przykład w płynie do kąpieli, oleju bazowym i soli i dopiero dodać do wanny.

Polecane stężenia olejku tymiankowego w kąpieli:
• Dla dorosłych: 10-20 kropli na 50-100 ml bazy*
• Dla dzieci powyżej 6. roku życia: 5 kropli na 50-100 ml bazy*
• Dla dzieci w wieku 3-6: 1-2 kropelki na 50-100 ml bazy*

*Im mniej bazy, tym mniej olejku

Stosowanie olejku tymiankowego do smarowania

Bardzo prosta, bardzo skuteczna rzecz.

Bierzesz 60-80 ml (¼ – 1/3 kubka) oleju, jaki lubisz albo masz. Może to być np. olej kokosowy, smalec dobrej jakości, olej jojoba, a nawet oliwa czy olej słonecznikowy. Zazwyczaj daje się 15–20 kropli olejku tymiankowego, miesza i zakręca słoiczek. Taką miksturę możesz przechowywać 6-12 miesięcy.

Taką mieszanką możesz smarować:

  • klatkę piersiową,
  • stopy,
  • uda i brzuch.

Jak bezpiecznie stosować olejek tymiankowy

Naturalny olejek tymiankowy wysokiej jakości jest produktem bardzo mocno stężonym. Dlatego do jego stosowania należy podchodzić odpowiedzialnie.

Poniżej kilka zdroworozsądkowych porad dotyczących bezpieczeństwa używania olejku tymiankowego (i ogólnie wszystkich olejków):

1. Trzymaj olejki z dala od dzieci i zwierząt.
2. Nie połykaj, a w razie spożycia natychmiast skonsultuj się z lekarzem.
3. Nie używaj bez rozcieńczenia.
4. Nie nakładaj bezpośrednio na skórę, na błony śluzowe i oczy.
5. Nie próbuj nawet wlewać go w żadne otwory ciała (np. do nosa, uszu).
6. Myj ręce po użyciu stężonego olejku.
7. Jeśli zatrzesz sobie oczy/skórę/błonę śluzową, nie przemywaj miejsca wodą, ale olejem.

Ogólnie to traktuj tymianek jak chilli i powinno być dobrze!

Olejek tymiankowy, a ciąża i karmienie piersią

Olejek tymiankowy jest generalnie uznawany za bezpieczny, o ile jest odpowiednio stosowany (może podrażnić skórę, ale to podrażnienie szybko zanika i jest jakby wpisane w jego naturę). Według Roberta Tisseranda, światowej klasy specjalisty ds. bezpieczeństwa olejków eterycznych, nie ma przeciwwskazań do jego (prawidłowego) stosowania. W domyśle, może być używany od 3 m-ca życia.

Co do mam w ciąży, nie ma badań (bo nikt nie robi przecież badań na kobietach w ciąży i karmiących obecnie), natomiast olejkiem tymiankowym karmiono myszy i nie wpłynęło to mutagennie na płód. Ja zawsze polecam skonsultowanie się z lekarzem prowadzącym.

Przeczytaj również: ABC Aromaterapii w ciąży

Olejek tymiankowy w ciąży
Jeśli jesteś w ciąży i chcesz użyć olejku tymiankowego skonsultuj się z lekarzem

Stężenia w stosowaniu olejku tymiankowego ze względu na wiek

Olejek tymiankowy jest olejkiem relatywnie bezpiecznym, ale drażniącym. Jeśli go za słabo rozcieńczysz, Twoja skóra się zaczerwieni, może lekko szczypać. Taka jest po prostu natura tego olejku. Nie ma to zazwyczaj nic wspólnego z przedawkowaniem czy z alergią, która zdarza się niezwykle rzadko. Podrażnienie zazwyczaj szybko schodzi samoczynnie. Mnie standardowo szczypie na klatce piersiowej, a np. na stopach tylko lekko rozgrzewa. Drażni słabiej niż chilli, więc nie jest aż tak strasznie, jak brzmi.

Ponieważ jest to olejek drażniący, stężenie max. 1% powinno być odpowiednie dla większości osób (wtedy raczej nie podrażni), chociaż jeśli masz bardzo wrażliwą skórę, możesz spróbować mniej.

Poniżej poglądowe stężenia na skórę według Roberta Tisseranda (traktuj je tylko jako pomocną wskazówkę). Te stężenia dotyczą limitów podrażniających skórę. Zapewne nic się nie stanie, jeśli dasz trochę więcej, chodzi o to, żeby niepotrzebnie nie wywoływać podrażnienia, jeśli nie trzeba, no i promować dobre praktyki używania olejków eterycznych.

Dzieci 3-6 lat:
0.5-1% (3-6 kropli na 30 ml bazy)*
Powyżej 6. roku życia:
1% (6 kropli na 30 ml bazy)

*Stosując u dzieci poniżej 6. roku życia, zaleca się rozcieńczenie olejku tymiankowego z dodatkiem olejku pomarańczowego, cytrynowego lub lawendowego w proporcji 1 kropla tymianku do 4 kropli wybranego olejku. Taka kombinacja nie tylko sprawia, że tymianek jest łagodniejszy dla skóry, a jego zapach delikatniejszy, ale również potęguje korzyści płynące z jego stosowania.

Olejek tymiankowy jest niezwykle wydajny i naprawdę, zwłaszcza do smarowideł, potrzeba go malutko.

***

Mam nadzieję, że wiesz już sporo o olejku tymiankowym! A na pewno już wiesz, jaki jest olejek tymiankowy i jak go stosować.

Jeśli poszukujesz najwyższej jakości olejku tymiankowego, mogę Ci zaproponować tymianek biały, pochodzący z Europy Zachodniej: słodki i z moich doświadczeń bardzo łagodny, odpowiedni dla młodszych dzieci. Świetnie łączy się z pomarańczą.