Jak używać olejku tymiankowego dla dzieci na przeziębienie i katar?

Kategorie:
Podziel się z innymi:

Cześć,

Co roku o tej porze, kiedy zaczynają się przedszkolne katary do kolan i przeziębienia, Dziewczyny pytają mnie: jak używać olejków eterycznych u dzieci? Wiem, że w sieci jest dużo dezinformacji, bo nie wiadomo czy można, jakie można i jak to w ogóle robić.

Odpowiadam. Olejków eterycznych można używać u dzieci ze świetnym efektem. Od kilku lat przygotowuję mazidła według własnej receptury – z olejkiem tymiankowym i oregano – i wiem, że pomagają. Z mojego doświadczenia najlepszy efekt daje olejek tymiankowy, który jest super na górne drogi oddechowe i kaszel.

Ten wpis jest dla Ciebie, jeśli chcesz zacząć używać mojego olejku tymiankowego albo serii Lekki Oddech dla dzieci, ale nie wiesz jak. Dowiesz się:

 • Jak olejek tymiankowy działa na przedszkolne katary i dlaczego pomaga lepiej oddychać?
 • Jak używać olejku tymiankowego u dzieci (i czy może być używany dla dzidziusia)?
 • Ile olejku i jak dawać, żeby było skutecznie i bezpiecznie?

Na końcu przygotowałam dla Ciebie podręczną, jednostronicową ściągawkę, którą możesz sobie wydrukować. Przyda Ci się, jeśli masz dzieci w różnym wieku i potrzebujesz szybko zerknąć i upewnić się co robić.

To bardzo praktyczny wpis, który ma Ci zaoszczędzić czas. Jeśli chcesz sobie poczytać więcej o teorii i biochemii, to możesz to zrobić tutaj: olejek z oregano, robisz to źle i poznaj moje olejki, olejek tymiankowy.

Zapraszam!

Skąd wiesz, że olejek tymiankowy jest dobry na oddychanie i przeziębienie?

Olejku tymiankowego zaczęłam używać kilka lat temu dla siebie. Jestem astmatyczką. Każde przeziębienie idzie mi od razu „na oskrzela”, a jak nie dopilnuję leczenia, to mam od razu zapalenie (dla astmatyka = nie możesz oddychać, a to ważne jednak + sterydy).

Jak używać olejku tymiankowego na przeziębienie u dzieci? Jak lubisz oglądać, przygotowałam dla Ciebie film gdzie tłumaczę jak działa ten olejek i co z nim możesz zrobić. 

W książkach do aromaterapii, olejek tymiankowy nie jest wymieniony jako pierwszy spośród tych wspomagających oddychanie. Na konferencjach aromaterapeutycznych w Londynie, ludzie się dziwią, że akurat z nim pracuję?. Ale wypróbowałam na sobie masę innych olejków i nic tak szybko nie hamuje u mnie infekcji jak tymianek.

Dlatego przygotowałam całą serię mazideł “Lekki Oddech” z olejkiem tymiankowym, oregano, żywokostem, laurem i innymi rzeczami, które sprawdzają się u dzieci i bardzo lubią je Mamy.

Dziękuję Magdzie, że zgodziła się powiedzieć jak działa u niej mój balsam Lekki Oddech dla dzieci. Jakbyś się zastanawiała, krem o którym wspomina to Alchemia.

 

Jak na przeziębienie działa olejek tymiankowy? 

Kojarzysz te głupie reklamy, w których syropek jest mądry i trafia do płuc?

 

Olejki eteryczne naprawdę trafiają do płuc, a stamtąd do krwi. Nawet jeśli masz częściowo zatkany nos, to składniki olejków dostają się z powietrzem wdychanym przez buzię. W przypadku oregano i tymianku, na poziomie biochemicznym, działa głównie tymol i karwakrol, czyli substancje bardzo mocno przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

W praktyce oznacza to, że:

 • Olejek tymiankowy oczyszcza drogi oddechowe (bo fizycznie się tam dostaje i działa na poziomie biochemicznym)
 • Olejek tymiankowy i oregano działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie
 • Olejki te mają też tajną funkcję – poprawiają odporność

Chcę, żebyśmy się dobrze zrozumiały. To, że tymianek pozwala lepiej oddychać i działa na katar, to uboczna sprawa. Najważniejsze jest to, czego nie widzisz, czyli działanie przeciwzapalne. To znaczy, że działa też po katarze.

Te olejki nie działają jak spray do nosa, który w minutę blokuje katar. Działają głębiej.

 

View this post on Instagram

 

Wróciłam do Polski z konferencji aromaterapeutycznej, a razem ze mną wrócił Balsam Lekki Oddech z olejkiem tymiankowym i oregano.?? Przez wyjazd przegapiłam 3 rocznicę mojej firmy i nie mogę uwierzyć, że Balsam robię już trzeci rok :-) Super sprawdza się na katar i przeziębienie, mnóstwo Mam używa na cieknące noski i pyta mnie: “A będzie w tym roku?” Już jest. Jestem bardzo dumna z tej receptury??. Jak opowiadałam w Londynie, że trzeci rok z rzędu robię balsam z tymiankiem i mam super efekty u dzieci, nikt mi nie chciał uwierzyć, bo nigdy nie widzieli takiego połączenia na katar i przeziębienie. Zazwyczaj mówią, że dla dzieci nie da się za bardzo, bo najlepszy eukaliptus (a on jest od 5 r.ż.). Da się. :-) W środku jest jeszcze olej laurowy, dziurawcowy, tymianek, oregano i masa dobroci. Także ??otwieram sezon TYMIANKOWY. Wystarczy kliknąć w przycisk “dowiedz się więcej” pod postem albo link w profilu. Ps. Balsam jest formalnie od 3 r.ż. (rekomendacje Instytutów Matki i Dziecka są poza moim zasięgiem chwilowo), ale spokojnie od 9 m-ca/,roczku można używać i Dziewczyny mają świetne efekty. #katar #chora #zatoki #aromaterapia #przeziębienie #klaudynahebda

A post shared by Klaudyna (@klaudyna.hebda) on

Jak mam używać tego olejku u dziecka, żeby mu się lepiej oddychało?

Masz różne opcje, które zależą od Twoich preferencji i wieku dziecka. Kliknij niżej, żeby odebrać ściągawkę w pigułce.

Click here to subscribe

Dyfuzja, czyli rozpylanie olejku tymiankowego w pokoju

Może myślisz, że dyfuzja to najlepszy pomysł, żeby używać olejków eterycznych. Tak, dyfuzja jest fajna, bo jak wejdziesz do pokoju, w którym rozpylono tymianek, od razu lepiej oddychasz.

Ale jest to najmniej efektywny sposób na olejek. Dlaczego? Dlatego, że nawet jeśli używasz super dyfuzora, to rozproszy on olejek w całym pomieszczeniu. Tylko niewielka część trafi do Twoich płuc.

W praktyce oznacza to, że dyfuzja olejku tymiankowego jest metodą delikatną i bezpieczną (dlatego właśnie polecaną dla młodszych dzieci). Warto spróbować, ale są inne (mocniejsze) opcje.

Smarowanie tymiankiem na oddychanie

Balsamem Lekki Oddech albo olejkiem tymiankowym (rozcieńczonym, patrz: ściągawka) możesz smarować plecy, nóżki, klatkę piersiową czy pod noskiem.

Jak donoszą moje korespondentki, dzieci lubią ten zapach:

Kiedy smarujesz się tymiankiem,  część olejku zostaje na skórze, a część, pod wpływem ciepła, unosi się do góry. Potem przedostaje się przez nos i tchawicę do organizmu. Czyli masz dwa w jednym: aplikację przez skórę i inhalację. Smarowidło z tymiankiem możesz przygotować sama albo wykorzystać od razu Lekki Oddech, który zrobiłam w taki sposób, żeby olejki unosiły się powoli.

Minus jest taki, że tymianek i oregano mogą podrażniać skórę (to nie jest uczulenie!), dlatego nie poleca się smarować dzieci poniżej 3 roku życia. W praktyce można to robić od około 12 miesiąca życia, ale sama musisz policzyć zyski (lżejsze oddychanie) i straty (ewentualnie zaczerwienienie).

Olejek tymiankowy jest bezpieczny dla dzieci, jeśli wiesz jak go poprawnie używać.

Nie używaj tymianku, jeśli Twoje dziecko ma uczulenie. Powiem szczerze: jeszcze nie spotkałam się z uczuleniem na tymianek i oregano, ale kto wie, można być uczulonym na wszystko.

 

Kąpiel ułatwiająca oddychanie

Kąpiel tymiankowa jest bardzo dobra, jeśli czujesz, że sytuacja robi się poważna. Kąpiel można przygotować przed snem. Wystarczy kilka kropli olejku dodać do wanny.

Pamiętaj, nie wlewaj olejku prosto do wody, bez rozcieńczenia. Kiedyś dostałam maila od Dziewczyny, która wkropliła olejek z oregano prosto do wanny i wyskoczyła z niej jak oparzona.

Dlaczego?

Dlatego, że olejek pływał sobie po wierzchu, bo nie był rozcieńczony. Jeśli sama robisz kąpiel tymiankową, rozpuść olejek w płynie do kąpieli, jogurcie, śmietanie, itd. Masz to w ściągawce.

Mam też u siebie sól do kąpieli z tymiankiem, miętą i oregano. Cudnie pachnie, jest bardzo mocna i nieźle odtyka nos, ale uwaga: tej soli lepiej nie używaj u dzieci poniżej 3 roku życia. Jest tam dużo różnych olejków i mogą być uczulone na któryś z nich.

Każdy z tych trzech sposobów możesz użyć samodzielnie albo je połączyć. Sama zdecyduj co jest dla Ciebie najlepsze.

Czy mogę używać olejku tymiankowego jeśli jestem w ciąży i karmię piersią?

Po pierwsze, gratulacje! Do sedna. Jak wiesz, w Europie nie prowadzi się badań na kobietach w ciąży, czy to jeśli chodzi o jedzenie, czy o olejki eteryczne. Tymianek i oregano są uznawane w aromaterapii za bezpieczne przy normalnym stosowaniu (czyli jeśli używasz tak jak piszę, a nie połykasz, itp.) i z moich obserwacji wynika, że bardzo pomagają.

Nie smaruj bezpośrednio piersi. Jeśli jesteś w ciąży, to nie używaj mojej soli do kąpieli Lekki Oddech, gdy jej nie znasz. Jest tam więcej składników i możesz mieć na niektóre uczulenie.

Oczywiście, jeśli masz uczulenie, to też nie używaj niczego.

Jeśli masz wątpliwości, zapytaj się lekarza. Wiem, że i tak Ci pewnie nie powie, bo lekarze rzadko specjalizują się w aromaterapii, ale muszę to napisać. ?

 

Czy mogę używać tymianku u niemowlaka?

Będę o tym pisać w innym poście. U dzieci poniżej 6 miesiąca życia nie stosujemy aromaterapii, bo ich zmysł węchu dopiero się rozwija. Jasne, można przenieść dziecko na chwilę do pokoju, w którym dyfuzujesz sobie tymianek, ale zdrowy rozsądek podpowiada: nie rozpylaj przy główce śpiącego dziecka, nie smaruj od stóp do głów.

Nie używaj też kąpieli z tymiankiem czy oregano.

Jak używać olejku tymiankowego na przeziębienie u dzieci od 1 do 3 roku życia?

Zgodnie z zasadami sztuki, nie używamy olejku tymiankowego u dzieci do około 2 roku życia, bo może podrażniać skórę (oprócz tego nie ma przeciwskazań). W praktyce, jeśli zachodzi taka potrzeba, MNÓSTWO dziewczyn smaruje swoje dzieci Balsamem Lekki Oddech.

Zresztą, Basia Ci powie.

 

Ty jesteś Mamą, znasz swoje dziecko i możesz policzyć zyski (lżejsze oddychanie, krócej zatkany nosek) i straty (możliwe zaczerwienienie). W tym wieku najlepsze będzie smarowanie klatki piersiowej, plecków, stópek plus dyfuzja. Nie używaj mojej soli do kąpieli Lekki Oddech.

 

Jak używać olejku tymiankowego na przeziębienie u dzieci od 3 do 7 roku życia?

Możesz smarować klatkę piersiową, plecki, stópki. Możesz przygotowywać kąpiele i dyfuzować.  Przyda Ci się Balsam Lekki Oddech (jest już gotowy do użycia) albo olejek tymiankowy do kąpieli.  Możesz też spróbować mojej mieszanki soli Lekki Oddech.

 

Jak używać olejku tymiankowego na przeziębienie od 7 do 12 roku życia?

Jak wyżej. Możesz smarować klatkę piersiową, plecki, stópki. Możesz przygotowywać kąpiele i dyfuzować.

Przyda Ci się Balsam Lekki Oddech (jest już gotowy do użycia) albo olejek tymiankowy do kąpieli.  Możesz dodać Sól Lekki Oddech.

 

Jak używać olejku tymiankowego na przeziębienie u dzieci od 12 roku życia?

To już nastolatek i Twoim problemem nie będzie “czy możesz używać olejku tymiankowego”, ale “czy Twoje dziecko będzie chciało”. ?

Moja siostra musi być mocno zdesperowana, żeby powiedzieć: „Dobra, daj mi to, bo już nie mogę”. Z mojego skromnego doświadczenia: nastolatka nie zmusisz do czegoś, czego sam nie chce. Plus jest taki, że po olejku tymiankowym pachnie się pizzą, więc to w sumie kozackie.

Którą mieszankę tymiankową na przeziębienie od Ciebie wybrać?

Już Ci piszę:

 Masz małe dziecko do około 3 roku życia:

potrzebujesz mieszankę Balsam Lekki Oddech z oregano, tymiankiem, żywokostem i laurem w amberowym słoiczku – 30ml  za 39 zł. Jest wydajna i używasz ją prosto ze słoiczka [żeby zamówić kliknij tutaj]

Chcesz mieć dużo możliwości używania dla dzieci i dla siebie:

weź  Zestaw Lekki Oddech, w którym masz Balsam + Olejek tymiankowy[kliknij tutaj]. Możesz wtedy:
a) wzmocnić sobie Balsam, gdy potrzebujesz go użyć dla siebie
b) używać tymianku do kąpieli i dyfuzji

Masz ograniczony budżet i chcesz robić mazidła sama:

Weź olejek tymiankowy biały [kliknij tutaj]. Mój olejek jest stężony i mocny, wystarcza zazwyczaj na całą zimę.

Chcesz mieć cały pakiet dla siebie i dzieci:

Weź  duży zestaw: Balsam Lekki Oddech + Tymianek biały + Sól Lekki oddech [kliknij tutaj]. Przyda Ci się, jeśli lubisz się kąpać, masz na pokładzie nastolatka, który nie będzie się smarować, albo chcesz postawić na stole słoik soli i oddychać … Tutaj możesz poszaleć.

Kiedy przyda mi się tymianek na przeziębienie?

Kiedy masz na pokładzie kaszlące dzieci i:

 • Przeziębienie szybko idzie im na oskrzela i leje się im z nosa
 • Jest dużo kaszlu, zwłaszcza z flegmą
 • Tobie szybko idzie na oskrzela
 • Jesteś zatokowcem
 • Szukasz czegoś co jest przeciwzapalne i działa też po katarze

Olejek tymiankowy nie jest dla Ciebie jeśli:

 • Chcesz pozbyć się kataru w jeden dzień. Główne działanie tymianku jest przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i wzmacniające odporność. Pomaga oddychać, ale to nie jest jego główna funkcja. Zależy Ci tylko na katarze, kup sprej w aptece. :)
 • Chcesz używać dla niemowlaka (lepiej zostaw go dla siebie)
 • Nie przyjmujesz do wiadomości, że zioła i leki działają na każdego trochę inaczej i trzeba samej potestować
 • Masz uczulenie na tymianek albo oregano (nie spotkałam się)

Teraz wiesz w jaki sposób używać tymianku u dzieci. Nie zapomnij odebrać ściągawki, gdzie Ci wypisałam proporcje. Kliknij w obrazek niżej, wpisz e-mail i wyślę Ci ją na skrzynkę mailową.

Click here to subscribe

Teraz już wiesz jak używać olejku tymiankowego na przeziębiena i katary w zależności od wieku Twojego dziecka i na różne sposoby.

Mam nadzieję, oszczędziłam Ci czasu i nie musisz biegać po całej sieci, żeby to wyszukiwać. :-). Daj znać, czy pomogłam!

Podobał Ci się ten wpis? Podaj dalej!