Jak używać olejku tymiankowego dla dzieci na przeziębienie i katar?

Kategorie:
Podziel się z innymi:

Cześć!

Co roku o tej porze, kiedy zaczynają się przedszkolne katary do kolan i przeziębienia, Dziewczyny pytają mnie, jak używać olejków eterycznych u dzieci. Jak używać olejku tymiankowego dla dzieci na przeziębienie i katar? Wiem, że w sieci jest dużo dezinformacji, bo nie wiadomo, czy można, jakie można i jak to w ogóle robić. 

Odpowiadam: olejków eterycznych można używać u dzieci, ze świetnym efektem. Od kilku lat przygotowuję mazidła według własnej receptury – z olejkiem tymiankowym i oregano – i wiem, że pomagają. Z mojego doświadczenia – najlepszy efekt daje olejek tymiankowy, który jest super na górne drogi oddechowe i kaszel. 

Ten wpis jest dla Ciebie, jeśli chcesz zacząć używać mojego olejku tymiankowego, albo serii Lekki Oddech dla dzieci, ale nie wiesz jak. Dowiesz się: 

 • jak olejek tymiankowy działa na przedszkolne katary i dlaczego pomaga lepiej oddychać? 
 • jak używać olejku tymiankowego u dzieci (i czy może być używany dla małych dzieci)? 
 • ile olejku i jak stosować, żeby było skutecznie i bezpiecznie? 

Skąd wiesz, że olejek tymiankowy jest dobry na oddychanie i przeziębienie?

Olejku tymiankowego zaczęłam używać kilka lat temu dla siebie. Jestem astmatyczką. Każde przeziębienie idzie mi na oskrzela, a jak nie dopilnuję leczenia, to mam od razu zapalenie (dla astmatyka = nie możesz oddychać, a to ważne + sterydy). 

 

Jak używać olejku tymiankowego dla dzieci na przeziębienie i katar?

Jeśli lubisz oglądać, przygotowałam dla Ciebie film, w którym tłumaczę, jak działa ten olejek i co z nim możesz zrobić. 

W książkach do aromaterapii olejek tymiankowy nie jest wymieniony jako pierwszy spośród tych wspomagających oddychanie (są to m.in. egzotyczne eukaliptusy, drzewo ho, ravintsara). Na konferencjach aromaterapeutycznych w Londynie ludzie się dziwią, że akurat z nim pracuję. Ale wypróbowałam na sobie masę innych olejków i nic tak szybko nie hamuje u mnie infekcji, jak tymianek. Dlatego właśnie przygotowałam całą serię produktów “Lekki Oddech” z olejkiem tymiankowym, oregano, żywokostem, laurem i innymi rzeczami, które sprawdzają się u dzieci i Mamy bardzo je lubią. 

Jak na przeziębienie działa olejek tymiankowy? 

Kojarzysz te głupie reklamy, w których syropek jest mądry i trafia do płuc?

reklama syropu

Olejki eteryczne naprawdę trafiają do płuc, a stamtąd do krwi. Nawet jeśli masz częściowo zatkany nos, to składniki olejków dostają się z powietrzem wdychanym przez usta. W przypadku oregano i tymianku, na poziomie biochemicznym działa głównie tymol i karwakrol, czyli substancje bardzo mocno przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. 

W praktyce oznacza to, że: 

 • olejek tymiankowy oczyszcza drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny (bo fizycznie się tam dostaje i działa na poziomie biochemicznym), 
 • olejek tymiankowy i oregano działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, 
 • olejki te mają też tajną funkcję – poprawiają odporność. 

Chcę, żebyśmy się dobrze zrozumiały. To, że tymianek pozwala lepiej oddychać i działa na katar, to uboczna sprawa. Najważniejsze jest to, czego nie widzisz, czyli działanie przeciwzapalne. To znaczy, że olejek działa też po katarze. Te olejki nie działają jak spray do nosa, który w minutę blokuje katar. Działają głębiej. 

Dyfuzja, czyli rozpylanie olejku tymiankowego w pokoju

Może myślisz, że dyfuzja to najlepszy pomysł, żeby używać olejków eterycznych. Tak, dyfuzja jest przydatna, bo jak wejdziesz do pokoju, w którym rozpylono tymianek, od razu lepiej oddychasz. Jest to jednak najmniej efektywny sposób na stosowanie tego olejku. Dlaczego? Dlatego, że nawet jeśli używasz świetnego dyfuzora, to rozproszy on olejek w całym pomieszczeniu. Tylko niewielka część trafi do Twoich płuc. W praktyce oznacza to, że dyfuzja olejku tymiankowego jest metodą delikatną i bezpieczną (dlatego właśnie polecaną dla młodszych dzieci). Warto spróbować, ale są inne, mocniejsze opcje. 

Smarowanie tymiankiem na oddychanie

Balsamem Lekki Oddech albo olejkiem tymiankowym możesz smarować plecy, nóżki, klatkę piersiową czy skórę pod noskiem.

Jak donoszą moje korespondentki, dzieci lubią ten zapach:

opinie klientów

Kiedy smarujesz się tymiankiem, część olejku zostaje na skórze, a część, pod wpływem ciepła, unosi się do góry. Potem przedostaje się przez nos i tchawicę do organizmu. Czyli masz dwa w jednym: aplikację przez skórę i inhalację. Smarowidło z tymiankiem możesz przygotować sama albo wykorzystać od razu Lekki Oddech, który zrobiłam w taki sposób, żeby olejki unosiły się powoli. 

Minus jest taki, że tymianek i oregano mogą podrażniać skórę (to nie jest uczulenie!), dlatego nie poleca się smarowania dzieci poniżej 3 roku życia. W praktyce można to robić od około 12 miesiąca życia, ale sama musisz policzyć zyski (lżejsze oddychanie) i straty (ewentualnie zaczerwienienie). 

Olejek tymiankowy jest bezpieczny dla dzieci, jeśli wiesz, jak go poprawnie używać.

Nie używaj tymianku, jeśli Twoje dziecko ma uczulenie. Powiem szczerze: jeszcze nie spotkałam się z uczuleniem na tymianek i oregano, ale kto wie, można być uczulonym na wszystko. Zawarty w olejku tymol może podrażniać skórę, ale jej reakcja to nadwrażliwość, a nie alergia. Możesz wtedy zmniejszyć stosowaną dawkę i spróbować raz jeszcze. 

Kąpiel ułatwiająca oddychanie

Tymiankowa kąpiel jest bardzo dobra, jeśli czujesz, że sytuacja robi się poważna. Kąpiel można przygotować przed snem. Wystarczy kilka kropli olejku dodać do wanny. Pamiętaj, nie wlewaj olejku prosto do wody bez rozcieńczenia. Kiedyś dostałam maila od dziewczyny, która wkropliła olejek z oregano prosto do wanny i wyskoczyła z niej jak oparzona. Dlaczego? Dlatego, że olejek pływał sobie po wierzchu, bo nie był rozcieńczony. Jeśli sama robisz kąpiel tymiankową, rozpuść olejek w płynie do kąpieli. 

Mam też u siebie sól do kąpieli z tymiankiem, miętą i oregano. Cudnie pachnie, jest bardzo mocna i nieźle odtyka nos, ale uwaga: tej soli lepiej nie używaj u dzieci poniżej 3 roku życia. Jest tam dużo różnych olejków i dzieci mogą być uczulone na któryś z nich. 

Każdego z tych trzech sposobów możesz użyć samodzielnie, możesz też je połączyć. Sama zdecyduj, co jest dla Ciebie najlepsze. 

Czy mogę używać olejku tymiankowego, jeśli jestem w ciąży i karmię piersią?

Po pierwsze, gratulacje! Do sedna. Jak wiesz, w Europie nie prowadzi się badań na kobietach w ciąży. Tymianek i oregano są uznawane w aromaterapii za bezpieczne przy normalnym stosowaniu (czyli jeśli używasz tak, jak piszę – do smarowania, kąpieli, dyfuzji, a nie spożywasz wewnętrznie) i z moich obserwacji wynika, że bardzo pomagają. Nie smaruj bezpośrednio piersi. Jeśli jesteś w ciąży, to nie używaj mojej soli do kąpieli Lekki Oddech, gdy jej nie znasz. Jest tam więcej składników i możesz mieć na niektóre z nich uczulenie. Oczywiście, jeśli masz uczulenie, to też nie używaj niczego. Jeśli masz wątpliwości, zapytaj lekarza. Wiem, że i tak Ci pewnie nie powie, bo lekarze rzadko specjalizują się w aromaterapii, ale muszę to napisać. 

Czy mogę używać tymianku u niemowlaka?

U dzieci poniżej 6 miesiąca życia nie stosujemy aromaterapii, bo ich zmysł węchu dopiero się rozwija. Jasne, można przenieść dziecko na chwilę do pokoju, w którym dyfuzujesz sobie tymianek, ale zdrowy rozsądek podpowiada: nie rozpylaj przy główce śpiącego dziecka, nie smaruj od stóp do głów. Nie używaj też kąpieli z tymiankiem czy oregano. 

Jak używać olejku tymiankowego na przeziębienie u dzieci od 1 do 3 roku życia?

Zgodnie z zasadami sztuki, nie używamy olejku tymiankowego na skórę u dzieci do około 2 roku życia, bo może podrażniać (oprócz tego nie ma przeciwskazań). W praktyce, jeśli zachodzi taka potrzeba, MNÓSTWO dziewczyn smaruje swoje dzieci Balsamem Lekki Oddech. Odświeżyłam nieco jego formułę, a następnie wysłałam próbki na testy dermatologiczne. Dzięki temu mogę już oficjalnie mówić to, o czym wiedziałam już wcześniej – że Balsam jest odpowiedni dla dzieci już powyżej 1.roku życia! 

Dokładne proporcje stosowania olejku tymiankowego dla dzieci w różnym wieku znajdziesz poniżej.  

Zresztą, Basia Ci powie.

Ty jesteś Mamą, znasz swoje dziecko i możesz policzyć zyski (lżejsze oddychanie, krócej zatkany nosek) i straty (możliwe zaczerwienienie). W tym wieku najlepsze będzie smarowanie klatki piersiowej, plecków, stópek plus dyfuzja. Nie używaj mojej soli do kąpieli Lekki Oddech. 

Jak używać olejku tymiankowego na przeziębienie u dzieci powyżej 3 i do 7 roku życia?

Możesz smarować klatkę piersiową, plecki, stópki. Możesz przygotowywać kąpiele i dyfuzować. Przyda Ci się Balsam Lekki Oddech (jest już gotowy do użycia) albo olejek tymiankowy do kąpieli.  Możesz też spróbować mojej mieszanki soli Lekki Oddech. 

Jeśli masz olejek i chcesz zrobić własnoręcznie balsam do smarowania, dodaj 1-4 krople na 30 ml oleju bazowego. Lepiej zacząć od najmniejszej dawki i w razie potrzeby dodać więcej. 

Jak używać olejku tymiankowego na przeziębienie u dzieci od 7 do 12 roku życia?

Jak wyżej. Możesz smarować klatkę piersiową, plecki, stópki. Możesz przygotowywać kąpiele i dyfuzować. Przyda Ci się Balsam Lekki Oddech (jest już gotowy do użycia) albo olejek tymiankowy do kąpieli. Możesz dodać Sól Lekki Oddech. 

Jeśli chcesz przygotować swój balsam, dodaj 5-7 kropli na 30 ml oleju bazowego. 

Jak używać olejku tymiankowego na przeziębienie u dzieci od 12 roku życia?

To już nastolatek i Twoim problemem nie będzie “czy możesz używać olejku tymiankowego”, ale “czy Twoje dziecko będzie chciało”. 

Zalecana proporcja do przygotowania smarowidła to 8 kropli na 30 ml oleju bazowego, czyli dawka taka, jak dla osoby dorosłej. 

Moja siostra musi być mocno zdesperowana, żeby powiedzieć: „Dobra, daj mi to, bo już nie mogę”. Z mojego skromnego doświadczenia: nastolatka nie zmusisz do czegoś, czego sam nie chce. Plus jest taki, że po olejku tymiankowym pachnie się pizzą, więc to w sumie kozackie. 

 

Olejek tymiankowy

 

Którą mieszankę tymiankową na przeziębienie wybrać?

Już Ci piszę:

 • Masz małe dziecko do około 3 roku życia:

Potrzebujesz mieszanki Balsam Lekki Oddech z oregano, tymiankiem, żywokostem i laurem w amberowym słoiczku. Jest wydajna i używasz jej prosto ze słoiczka. Bezpieczna już powyżej 1. roku życia! Kliknij, żeby zamówić https://klaudynahebda.pl/sklep/balsam-lekki-oddech/ 

 • Chcesz mieć dużo możliwości używania dla dzieci i dla siebie:

Weź Zestaw na przeziębienie u dzieci, w którym masz Balsam + Sól Lekki Oddech + Olejek tymiankowy. Przyda Ci się, jeśli lubisz się kąpać, masz na pokładzie nastolatka, który nie będzie się smarować, albo chcesz postawić na stole słoik soli i oddychać… Tutaj możesz poszaleć. Kliknij, żeby zamówić https://klaudynahebda.pl/sklep/zestaw-na-przeziebienia-u-dzieci/. Możesz wtedy:
 

 1. Wzmocnić sobie Balsam, gdy potrzebujesz go użyć dla siebie. 
 2. Używać tymianku do kąpieli i dyfuzji. 
 • Masz ograniczony budżet i chcesz robić mazidła sama:

Weź olejek tymiankowy biały. Mój olejek jest stężony i mocny, wystarcza zazwyczaj na całą zimę.

Balsam Lekki Oddech

Kiedy przyda mi się tymianek na przeziębienie? Przyda się, gdy:

 • masz na podkładzie kaszlące dzieci i przeziębienie szybko “idzie” im na oskrzela i leje się im z nosa, 
 • jest dużo kaszlu, zwłaszcza z flegmą, 
 • Tobie szybko idzie na oskrzela, 
 • jesteś zatokowcem, 
 • szukasz czegoś, co jest przeciwzapalne i działa też po katarze. 

Olejek tymiankowy nie jest dla Ciebie, jeśli:

 • chcesz pozbyć się kataru w jeden dzień. Główne działanie tymianku jest przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i wzmacniające odporność. Pomaga oddychać, ale to nie jest jego główna funkcja. Zależy Ci tylko na katarze – kup sprej w aptece :) 
 • chcesz używać dla niemowlaka (lepiej zostaw go dla siebie),
 • nie przyjmujesz do wiadomości, że zioła i leki działają na każdego trochę inaczej i trzeba potestować,
 • masz uczulenie na tymianek albo oregano. Jak już wspomniałam, nie spotkałam się z alergią, ale nadwrażliwość może się zdarzyć.  
Pobierz PDF Olejek tymiankowy dla dzieci

Teraz wiesz, w jaki sposób używać tymianku u dzieci. Nie zapomnij uzyskać dostępu do ściągawki o olejku tymiankowym i pozostałych ściągawek. Zapisz się do newslettera i miej je wszystkie pod ręką. Naprawdę WARTO! 

Teraz już wiesz jak używać olejku tymiankowego na przeziębienia i katary w zależności od wieku Twojego dziecka i na różne sposoby. Mam nadzieję, że oszczędziłam Ci czasu i nie musisz biegać po całej sieci, żeby to wyszukać :-). Daj znać, czy pomogłam!

Podobał Ci się ten wpis? Podaj dalej!