Macie chore zatoki i zastanawiacie się, czy jest jakiś naturalny sposób, żeby sobie pomóc?
Jeśli tak, to ten wpis jest dla Was! Na przełomie zimy i wiosny, a także w okresie jesiennych przeziębień, ciągle dostajemy pytania – jakich olejków eterycznych używać na chore zatoki? W sieci jest masa poszatkowanych informacji, ale brakuje konkretnego systemu, który pomógłby Wam zrozumieć co w ogóle dzieje się w zatokach i na co dokładnie powinnyście szukać pomocy, gdy zaczynają boleć.
Możliwe, że probowałyście już wszystkiego naturalnego i działało to tak sobie, ale czy na pewno zrobiłyście to w systemie? To jest tak, że ZAWSZE będą pojawiać się nowe zioła, leki, olejki i badania, ale jedyne co naprawdę Was interesuje to (o ile to możliwe) zlikwidowanie przyczyny. Ani my, ani najtęższe głowy nie są w stanie wypisać wszystkich ziołowych remediów, które pomogą każdemu. Gdyby była „jedna magiczna pigułka”, to nawet nie czytałybyście tej strony, bo problem by nie istniał.
Dlatego zamiast klasycznego zestawienia: „Weźcie 5 kropli olejku eterycznego” przygotowałyśmy dla Was coś więcej. Wpis, który czytacie, to właściwie już mała encyklopedia, w której zebrałyśmy wiedzę z kilku postów, żeby ułatwić Ci znalezienie swojej własnej drogi do zdrowych zatok.
Zanim zaczniemy, jeszcze dwie rzeczy:
Po pierwsze: wszystko, co jest tu napisane, nie jest zamiennikiem porady lekarskiej czy farmaceutycznej.
Po drugie: Wiemy, że zatoki to skomplikowana sprawa. Wy mam nadzieję też. My dajemy Wam wiedzę w najlepszy sposób, jaki potrafimy, ale to Wasza odpowiedzialność zadecydować, czy system pasuje do Waszego przypadku; spróbować i modyfikować.
Waszą odpowiedzialnością jest też dowiadywać się jak najwięcej rzeczy o swoim zdrowiu i jedynym sposobem jest próbowanie, jak działa u Was. Waszą odpowiedzialnością jest szukanie informacji i wyciągnięcie wniosków, co Wam pasuje.
Piszemy to dlatego, bo chcemy, żebyście miały efekty, a nie tylko powiedziały sobie: „przeczytałam kolejny artykuł”. Dlatego zapraszamy Was teraz do dłuższej lektury, po której będziecie już wiedziały, jak sobie i swoim zatokom pomóc :)

Zapalenie zatok – przyczyny
Zacznijmy od podstaw – co może być przyczyną chorych zatok? Po pierwsze infekcja, która z ostrej może przejść w przewlekłe zapalenie zatok, a wtedy niestety problem staje się coraz trudniejszy do rozwiązania. Drugim powodem są przeróżnego rodzaju alergie, a trzecim – i najrzadziej spotykanym – jest nieprawidłowa budowa anatomiczna.
Trójkąt Zatokowy, czyli dlaczego moje zatoki bolą?
Zatoki są jak ganek. I tak jak na ganku czy w wiatrołapie, zimne powietrze z zewnątrz ociepla się do temperatury panującej w dalszej części organizmu. Następnie wilgotnieje i zostaje oczyszczone z zanieczyszczeń, jakimi są np. pyłki. Zdrowe zatoki produkują mnóstwo śluzu i jest to rzecz zupełnie naturalna. Oznaką zdrowych zatok jest rzadki śluz, który spływa do gardła, ale nie powoduje w nas chęci odkrztuszania.
W zatokach wszystko jest od siebie zależne. Zdrowe rzęski ‘’zamiatające’’ zatoki działają na niezagęszczanie się śluzu, co z kolei wpływa na drożne kanaliki. I na odwrót. Wystarczy, że w jednym miejscu pojawi się blokada, aby zatoki nie mogły poprawnie pracować.
Blokada oznacza infekcję, infekcja opuchliznę. I tak tworzy się błędne koło…
Zapalenie zatok – objawy
Objawy zapalenia zatok są łatwe do rozpoznania, zwłaszcza jeśli nie pojawiają się już pierwszy raz. W odróżnieniu od zwykłego kataru zapaleniom zatok towarzyszy charakterystyczny ból, jakby głowa miała zaraz pęknąć niemal na pół…
Najbardziej charakterystyczne objawy to:
- ucisk i ból głowy, zwłaszcza przy schylaniu się lub zmianach ciśnienia
- katar, zatkany nos
- złe samopoczucie, a nawet gorączka
- tzw. kaszel zatokowca
Naturalne sposoby na zatoki
Okej, skoro już przypomnieliśmy sobie, jak działają zatoki i jakie są objawy zapalenia zatok, przejdźmy do kolejnej części. Olejki eteryczne na chore zatoki brzmią może nietypowo, ale one naprawdę są skuteczne. Ich właściwości przeciwzapalne, rozrzedzające i antybakteryjne tworzą własny trójkąt, wzajemnie na siebie oddziałujący i wzmacniający swoje działanie. Jest to najmocniejsze naturalne leczenie zatok.
Olejki eteryczne na zatoki
Z naszej strony najbardziej polecamy mieszankę Zatoki – bo została stworzona właśnie z myślą o zatokach. Jest w niej tymianek, oregano, eukaliptus, mięta oraz cytryna.
Jeśli jednak nie macie jej pod ręką, a potrzebujecie działać już teraz, ze swojej olejkowej apteczki możecie wykorzystać:
- olejek tymiankowy – bardzo lubiany przez górne drogi oddechowe, dobrze udrażnia zatkane nosy
- olejek eukaliptusowy* – mocno rozrzedzający wydzielinę, odświeżający
- olejek geraniowy (z geranium różanego) – ma bardzo silne właściwości przeciwzapalne; możecie go łączyć np. z cytryną lub tymiankiem
- olejek cytrynowy – rozszerza drogi oddechowe, dodaje energii; szczególnie polecany do łączenia z geranium (wzmacniają wówczas swoje właściwości przeciwwirusowe)
- olejek z mięty pieprzowej* – rozrzedzający i przeciwbólowy
- olejek z jodły białej lub himalajskiej – dobre dla dróg oddechowych, poprawiające humor, a do tego pachnące lasem
*olejek miętowy oraz eukaliptusowy używaj u dzieci najlepiej powyżej 6.roku życia
→ Dowiedzcie się więcej o nowej serii Liptus, stworzonej specjalnie z myślą o zatokowcach! Znajdziecie w niej ziołową herbatę, sól do kąpieli oraz kieszonkowy roll-on. Po zakupie produktów otrzymacie w prezencie wideo tutorial o masażu zatok :)
Inhalacje na zatoki
Jak bezpiecznie wykorzystać olejki eteryczne na zatoki? Oto kilka propozycji:
sposób I
To inhalacja solą z dodatkiem olejków eterycznych. Działa od razu. Pewnie nie wierzycie,
ale spróbujcie i same się przekonajcie.
- Rozgrzej na patelni pół szklanki soli gruboziarnistej
- Kiedy będzie gorąca, przełóż ją do miseczki i dodaj dwie krople mieszanki Zatoki Liptus. Ewentualnie, zamiast nich możesz dodać po jednej kropli olejku tymiankowego i olejku eukaliptusowego.
- Zacznij oddychać i się inhalować
Naprawdę wystarczą na początek dwie krople! Do dzisiaj pamiętam jak dodałam ich więcej (‘’no bo jak niby dwie krople mają wystarczyć?’’) i zdecydowanie nie o taki efekt nam chodzi.

sposób II
To nieco łagodniejszy sposób od inhalacji solą, zwłaszcza jeśli nie zasłonimy głowy ręcznikiem. U dzieci poniżej 6. roku życia olejek Zatoki można zastąpić innymi olejkami – np. olejkiem tymiankowym.
- Do miski z ciepłą wodą dodaj 3-4 krople mieszanki Zatoki Liptus
- Zacznij inhalację, zamknij oczy i zostań pod ręcznikiem na kilka minut

sposób III
Aromatyczną sól, która zostanie Ci po inhalacji pierwszym sposobem, możesz wykorzystać później do kąpieli całego ciała lub stóp.
- Wrzuć ¼ przygotowanej wcześniej soli do miski z ciepłą wodą lub wanny. Do kąpieli całego ciała możesz dodać nieco więcej soli, jeśli uważasz, że zapach jest dla Ciebie za słaby.
- Od razu po wrzuceniu soli włóż stopy do miski lub wejdź do wanny i inhaluj się przez kilkanaście minut
Do tego rodzaju inhalacji sprawdzi się również gotowa ziołowa sól na zatoki Liptus, która niedługo pojawi się u nas w sklepie :)
sposób IV
Bardzo szybki, wymagający użycia tylko mieszanki Zatoki Liptus i chusteczki.
- Skropl chusteczkę do nosa lub kawałek materiału 2-3 kroplami mieszanki Zatoki Liptus
- Przyłóż chusteczkę/materiał do nosa i głęboko oddychaj

Pozostałe naturalne sposoby na zatoki
sposób I
- Weź balsam Lekki Oddech i smaruj klatkę piersiową, stopy i plecy, najlepiej rano i przed snem. Możesz wzmocnić jego działanie dodając 10 kropli olejku tymiankowego. Balsamu używaj doraźnie albo w przerwach.
- Jeśli nie masz balsamu, dodaj po prostu 30 kropli olejku tymiankowego do 30 ml oleju kokosowego lub Aromabazy (chociaż BLO działa mocniej, bo ma w sobie też oregano).
sposób II
Jeśli masz poduszkę na oczy wypełnioną solą gruboziarnistą i olejek Liptus wypróbuj poniższy sposób.
- Wysyp gruboziarnistą sól ze swojej poduszki.
- Podgrzej sól na patelni, skrop kilkoma kroplami mieszanki Liptus.
- Wsyp sól z powrotem do poduszki i przyłóż do bolących zatok.
sposób III
- Jeśli masz dyfuzor, wykorzystaj olejek na zatoki do dyfuzji. Dyfuzuj mieszankę przez godzinę, a następnie przewietrz przez chwilę pokój (to bardzo ważne, nie pomiń tego kroku, zwłaszcza jeśli nie używasz nawilżacza do olejków – olejki eteryczne po zbyt długim użyciu mogą zacząć osuszać błony śluzowe)
Pamiętajcie jednak, że domowe sposoby na zatoki to także regularne płukanie zatok. Jest to szalenie istotne (i skuteczne!). Czemu? Czytajcie dalej :)
Płukanie zatok
Płukanie zatok działa. Dziewczyny, które mają najlepsze efekty z naszymi mieszankami, to dziewczyny, które irygują zatoki. Kiedy płuczecie zatoki, usuwacie z nich biofilm z bakterii i martwych białych krwinek. Co w praktyce to oznacza? Ano to, że usuwacie w ten sposób przyczynę kolejnych zapaleń. Regularne płukanie zatok (min 2 razy dziennie) poprawia jakość życia, a efekty można często zobaczyć już po 3-4 tygodniach stosowania. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Płukanie zatok.
Jak płukać zatoki
Zacznijmy od kwestii technicznych: czym płukać zatoki? Możecie sięgnąć po starożytny, indyjski neti pot albo po popularny zestaw z apteki do czyszczenia zatok. Niezależnie, co wybierzecie, macie do wyboru poniższe mieszanki:
mieszanka na zatoki – izotoniczna
Wystarczy w 90% przypadków, jeśli nie masz naprawdę bardzo opuchniętych zatok.
Do 2 szklanek letniej wody dodaj płaską łyżeczkę soli i opcjonalnie ½ łyżeczki sody oczyszczonej. Dodatek soli jest konieczny, bo w nosie mamy lekko słone środowisko, przez co taka mieszanka nie będzie Cię tak szczypać jak zwykła przegotowana woda (której, nawiasem mówiąc, również możesz użyć).
mieszanka na zatoki – hipertoniczna
Zaczniemy od tego, że przed użyciem spytaj o nią lekarza, bo nie wszystkim może pomóc. Przydaje się jednak przy mocno opuchniętych zatokach – na 2 szklanki letniej wody tym razem dodajemy łyżkę soli i łyżeczkę sody oczyszczonej.
Dla kogo nie jest płukanie zatok?
Płukanie nosa jest niewskazane, gdy masz bardzo gęstą wydzielinę. Możecie ją rozrzedzić przy pomocy olejków eterycznych (np. wykorzystując metodę inhalacji przy użyciu soli) i spróbować ponownie przepłukać nos. Zacznijcie od wlewania do nosa delikatnego strumienia roztworu, nigdy nie róbcie tego na siłę. To wydaje się trudne, tylko dopóki nie spróbujecie :) Nie płuczcie zatok wykorzystując olejki! Nie wzmocni to ich działania, a Wam może wręcz zaszkodzić.
Masaż zatok
Masaż możecie wykonać samodzielnie – nie zajmie Wam dużo czasu. Najwygodniej jest robić masaż zatok z pomocą roll-onu Liptus, ale nie jest to warunek niezbędny :) Uciskając odpowiednie punkty na twarzy, ułatwicie zatokom odetkanie się i oczyszczenie z zalegającej wydzieliny. 8-minutowy tutorial otrzymacie w prezencie po zakupie dowolnego produktu serii Liptus.

Co na zatoki u dziecka
Naszą mieszankę Zatoki zalecamy stosować u dzieci powyżej 6. roku życia, ze względu na obecność w składzie olejku eukaliptusowego oraz miętowego. Zamiast nich bezpiecznej sięgnąć po olejek tymiankowy czy olejek z oregano. Wyżej wymieniony Balsam Lekki Oddech możecie używasz już powyżej 1.roku życia, a ziołową sól Liptus do kąpieli (dowiedz się więcej tutaj) ciała lub stóp powyżej 3.roku życia.
Co pić na zatkane zatoki
Przede wszystkim pijcie DUŻO. O dwie szklanki więcej niż zalecane, do tego najlepiej wody letniej, bo znakomicie rozrzedza wydzielinę znajdującą się w zatokach. Dodatkowo, sięgając po napoje mrożone, alkohol i kofeinę, musicie pamiętać, że to czynniki spowalniające pracę rzęsek (tak, tak – to te nasze własne ‘’miotełki’’ w zatokach). Dobra wiadomość jest taka, że zamiast nich, możecie wspomóc działanie zatok pijąc:
- napar z imbiru (to przepis, który faktycznie działa)
- herbatę lukrecjową (lukrecję znajdziesz w mojej herbacie Czterech Alchemików)
- rosół, taki dłuuugo gotowany
- herbatę z pokrzywy
- letnią herbatę z kadzidła
- herbatę ziołową dla zatokowców Liptus
Dodatkowo zaopatrzcie się witaminę Club kwas boswelliowy – na wzmocnienie odporności. Mocno przeciwzapalne będą też czosnek, chilli oraz chrzan. Bardzo ważny jest również prawidłowy poziom magnezu!

Zapalenie zatok wywołane alergią
Jeśli chodzi o zatoki i alergię to zła wiadomość jest taka, że w przypadku alergii, do trudnego już zapalenia zatok dochodzi dodatkowy czynnik (reakcja alergiczna/histaminowa).
Dobra jest taka, że System Zatokowca nadal Wam pomoże, bo potrzebujecie mieć zdrowy Trójkąt Zatokowy. Dodatkowo są zioła, które mają działanie antyhistaminowe i mogą Wam wesprzeć, jeśli przyczyną Twojego zapalenia jest alergia. Więcej na ten temat znajdziecie we wpisie Zioła na zatoki
Zatkane zatoki – 3 rzeczy, o których musisz pamiętać
Na nasze zdrowie składa się mnóstwo różnych elementów. Wiele Dziewczyn, z którymi rozmawiamy, skarży się na zatoki zwłaszcza w momentach osłabionej odporności, większego stresu i niewyspania. Dbając o zatoki, dbacie o siebie. Dbając o siebie, dbacie o zatoki :)
1.Odpoczynek i dobry sen
Wiem, może część z Was kręci teraz głową, bo właśnie czytacie ten wpis o 2 w nocy, po kilkugodzinnej walce dziecka z zaśnięciem. O problemach ze snem stworzyłyśmy osobny artykuł: naturalne sposoby na lepszy sen. Znajdziecie tam sprawdzone, wyciszające zioła, techniki relaksacyjne oraz omówienie wybranych olejków eterycznych. Przy bolących zatokach nie zapominajcie o spaniu na wyższej poduszce, żeby ułatwić wydzielinie spływanie.
2. Nawodnienie i dieta
Przy problemach z zatokami bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie. Dobrze jest sięgnąć po naturalny antybiotyk na zatoki – czosnek. Możecie z nim przygotować wzmacniający oxymel. Odstawicie za to nabiał oraz cukier. Zwłaszcza ten pierwszy odpowiada za pogorszenie jakości śluzu, a w rezultacie jego trudniejsze oczyszczanie. Zajrzyj też do artykułu Co pić na zatkane zatoki?
3. Gorący prysznic lub gorąca kąpiel
To szybki sposób, po którym poczujecie się lepiej! Do kąpieli najlepiej wykorzystać przeciwzapalne i odtykające olejki eteryczne dla zwiększenia efektu ulgi – świetnie sprawdzi się tu sól do kąpieli Liptus. Na ścianki prysznica możecie za to zakroplić kilka kropli mieszanki Zatoki Liptus lub innych polecanych wyżej olejków. Pod wpływem pary wodnej olejek zacznie się unosić i działać na zatoki.
Domowe sposoby na zatoki – harmonogram działania
Skoro już poznałaś podstawy leczenia zatok, ułóżmy sobie z nich przykładowy harmonogram działania. Tak, żeby jak najszybciej sobie pomóc. Nie zapominajcie o nawodnieniu! Zwłaszcza picie ziołowej herbaty Liptus dla zatokowców może przynieść Wam dużą ulgę.
Rano
- Irygacja nosa solą fizjologiczną albo netipotem
- Kąpiel stóp z solą dla zatokowców Liptus
- Smarowanie klatki piersiowej maścią Lekki Oddech/maścią z tymiankiem/maścią z mieszanką Zatoki
- Czapka na podorędziu; zwłaszcza jeśli wychodzisz na dwór!
Około południa lub w razie potrzeby (do 3 razy w ciągu dnia)
- Inhalacja solą z olejkiem Zatoki* – podgrzaną sól możesz użyć potem do kąpieli ciała lub stóp
- Smarowanie Balsamem Lekki Oddech/maścią z tymiankiem/maścią z olejkiem Zatoki
Wieczorem
- Inhalacja solą z mieszanką Zatoki* – podgrzaną sól możesz użyć potem do kąpieli ciała lub stóp
- Smarowanie Balsamem Lekki Oddech/maścią z tymiankiem/maścią z mieszanką Zatoki
* zamiast mieszanki Zatoki, można wykorzystać np. olejek tymiankowy oraz olejek eukaliptusowy
Skuteczne metody na katar znajdziesz też w naszym obszernym wpisie domowe sposoby na przeziębienie.
Dałyście radę doczytać do końca? Super! Czas zacząć działać!
Chore zatoki to nie jest problem, który rozwiążecie podczas jednego wieczoru. W ramach motywacji i dla inspiracji posłuchajcie historii Kasi, która była zmuszona odstawić antybiotyki i leczyć się wyłącznie naturalnymi sposobami. Jak mówi Kasia, zmiana podejścia do takiego sposobu leczenia, zmieniła też jej życie.
A najlepszy sposób na zatoki to ten, który po tym wpisie w końcu naprawdę wcielicie w życie.
Powodzenia!
Ps. Jeśli czytasz ten wpis i myślisz sobie: „Tak to dla mnie!”, bo jest dla Ciebie wartościowy, podaj go dalej osobom, którym się przyda :) Będzie nam bardzo miło, a i może komuś zrobić wiele dobrego!
