Najlepszy dyfuzor do olejków eterycznych – jaki wybrać?

Oceń ten post
Kategorie:
Podziel się z innymi:

Spis treści

Kluczowym elementem skutecznej aromaterapii są olejki eteryczne wysokiej jakości. Jednak, aby cieszyć się wszystkimi właściwościami, które oferują, inwestycja w odpowiednie urządzenie do rozpylania jest doskonałym wyborem. Kominki, nawilżacze, świece, a nawet parownice czy nebulizatory do olejków eterycznych – możliwości jest bez liku. Ale czy wszystkie pozwolą Ci w pełni czerpać z zalet aromaterapii? W ciągu kilku ostatnich lat przetestowałam ich wiele, dlatego dziś opowiem Ci, jaki jest – w mojej opinii – najlepszy dyfuzor do olejków eterycznych. Przeczytaj do końca ;)

Rozpylanie olejków eterycznych: jakie urządzenia są dostępne na rynku?

Sposoby rozpylania (dyfuzowania) olejków eterycznych i ich odpowiedni dobór jest kluczowy do tego, by wykorzystać pełnię ich możliwości. Pewnie spotkałaś się z wieloma opcjami – dyfuzory, nebulizatory, kominki, nawilżacze… Od samego czytania głowa zaczyna boleć i łatwo się w tym pogubić. Dlatego – dla uporządkowania – zacznijmy od wyjaśnienia pojęć i wskazania głównych różnych między poszczególnymi sprzętami, a potem sobie je ocenimy.

Nawilżacz powietrza

Służy do nawilżania powietrza w domu. Najczęściej jest to duża maszyna, do której wchodzi kilka litrów wody, a zasięgiem pokrywa większe przestrzenie. Na ogół te urządzenia nie sprawdzą się przy olejkach eterycznych. Producenci rzadko oferują opcję aromaterapii. Jeżeli już, to bywa ona traktowana po macoszemu i olejki nakłada się na specjalną gąbeczkę lub wlewa do specjalnej szufladki. Dosłownie na palcach jednej ręki mogę policzyć modele nawilżaczy z funkcją aromaterapii, które są rzeczywiście godne polecenia.

Na rynku można spotkać nawilżacze działające w kilku różnych technologiach:

  • nawilżacze wirnikowe – w środku znajduje się wirnik, który szybkimi ruchami rozbija wodę na maleńkie kropelki, które unoszą się w pomieszczeniu jako chłodna mgiełka;
  • nawilżacze parowe (ewaporacyjne) – woda we wnętrzu urządzenia jest podgrzewana, czego efektem jest ciepła para wodna unosząca się z urządzenia;
  • nawilżacze ultradźwiękowe – w których rozproszenie wody działa na zasadzie ultradźwięków.
Ultradźwiękowy dyfuzor
Obraz autorstwa pvproductions na Freepik

Dyfuzor do olejków eterycznych

Dobre dyfuzory, to urządzenia przeznaczone stricte do rozpylania (dyfuzji) olejków eterycznych. Działają podobnie do nawilżaczy.

Na czym więc polega różnica i jak działa dyfuzor?

Dyfuzory są mniejsze od nawilżaczy. Najczęściej spotykane modele mają pojemnik mieszczący 200-500 ml wody. Stosuje się je w mniejszych pomieszczeniach. Odrobinę nawilżają powietrze, bo jest w nich woda, ale to nie jest podstawowe przeznaczenie tego produktu.

Ciekawostka: w Azji Wschodniej dyfuzory bywają częścią skincare. Włącza się je w trakcie porannej/wieczornej pielęgnacji lub po prostu zamyka się oczy i siada nad nim na 10-15 minut (oczywiście bez olejku eterycznego w środku), żeby skóra na twarzy mogła się “napić” wody.

Dostępne na rynku dyfuzory można podzielić bardzo podobnie jak nawilżacze powietrza:

  • dyfuzory wirnikowe – zasada działania identyczna jak w nawilżaczu wirnikowym,
  • dyfuzory parowe (ewaporacyjne) – jw.
  • dyfuzory ultradźwiękowe – w swojej konstrukcji posiadają mały “talerzyk”. Po włączeniu urządzenia zaczyna on wibrować i tak powstają fale ultradźwiękowe, które rozbijają wodę na maleńkie cząsteczki, które następnie unoszą się w powietrzu jako zimna mgiełka.

Nebulizator (dyfuzor bezwodny) do olejków eterycznych

Inne nazwy, które możesz spotkać to: dyfuzor-nebulizator, dyfuzor nebulizujący, szklany nebulizator, czy dyfuzor bezwodny.

Działa na innej zasadzie niż poprzednie sprzęty. Składa się z silniczka, dyszy nebulizującej i zbiornika.

Do zbiornika dodaje się olejek eteryczny, który zostaje następnie pod ciśnieniem “zassany” przez strumień powietrza do dyszy nebulizującej, skąd następnie uwalnia się w postaci zimnej mgiełki składającej się wyłącznie z czystego olejku eterycznego (bez wody).

Dyfuzor bezwodny K.Hebda

Możesz również spotkać nebulizator medyczny – nazywany też nebulizatorem kompresorowym, nebulizatorem-inhalatorem. Służy do podawania leków w postaci aerozolu. Lek jest rozpylany w postaci drobnych cząsteczek, które można wdychać przez usta lub nos. Pacjent wdycha lek przez maskę, która jest połączona z nebulizatorem za pomocą wężyka. Stosuje się go w leczeniu chorób układu oddechowego, takich jak astma, przewlekłe zapalenie oskrzeli itp.

Ważne: Pod żadnym pozorem nie stosuj olejków eterycznych w nebulizatorach medycznych.

Odpowiednie rozpylanie olejków eterycznych: dlaczego jest ważne?

Olejki eteryczne mają różną wrażliwość na utlenianie oraz ciepło, a także różną gęstość (olejki o cięższych molekułach są mniej lotne, a te o lżejszych bardziej). Generalnie jednak większość olejków eterycznych traci swoje właściwości pod wpływem ciepła. Dlatego też, robiąc kosmetyki dodaje się je dopiero po osiągnięciu przez masę około 40°C lub mniej.

Zwłaszcza olejki cytrusowe wymagają odpowiedniego sprzętu do rozpylania

Niektóre olejki eteryczne – pomimo, że mają świetne właściwości – są niezwykle delikatne i jeśli będziesz je nieodpowiednio dyfuzować, po prostu je zniszczysz. Do tej grupy należą przede wszystkim olejki tłoczone z cytrusów. Rozkładają się one błyskawicznie pod wpływem wysokiej temperatury – i zwyczajnie, ani z zapachu, ani z właściwości terapeutycznych wiele nie zostaje.

Cytrusowe olejki eteryczne

Typowy przykład to fantastyczne właściwości pomarańczy, bergamotki albo cytryny. Jeśli podgrzejesz je w kominku, zostanie tylko troszkę delikatnego zapachu. Poza tym, sama byłam w szoku, jak bardzo może różnić się intensywność zapachu przy tradycyjnym kominku, a dyfuzji na zimno.

Dyfuzor do aromaterapii – a co z wydajnością?

Dobry dyfuzor lub nebulizator pozwala także na bardziej ekonomiczne i wydajne stosowanie olejków: 10 kropli na klasyczny kominek, a 10 kropli na szklany nebulizator, to olbrzymia różnica jakościowa. Wdychanie dyfuzowanych olejków eterycznych to jeden z najbezpieczniejszych i najbardziej skutecznych sposobów na ich użycie.

Dlaczego możesz mi zaufać w kwestii wyboru dyfuzora do olejków eterycznych?

Jak pewnie wiesz, jestem zielarką i aromaterapeutką z wieloletnim stażem. Poza tym – przez mój dom przewinęło się mnóstwo urządzeń do aromaterapii – od kominków, przez aromatyzery i nawilżacze ultradźwiękowe różnej klasy, jakości oraz ceny (od 69 zł do 500 zł). Zdążyłam wyrobić sobie własne zdanie, które poparte jest też znajomością właściwości biochemicznej olejków.

Muszę przyznać, że nic nie zrobiło na mnie takiego takiego wrażenia, jak to cudeńko, które widzisz poniżej. Ten przepiękny, poręczny oraz bardzo wydajny nebulizator do olejków eterycznych rozprasza olejki eteryczne bez użycia wody (czyli dostajesz czysty olejek, bez rozcieńczenia mgiełką) oraz ciepła (nie tracisz na jakości).

Dyfuzor bezwodny do aromaterapii

Dyfuzor olejków eterycznych – jaki wybrać?

Nie będzie to klasyczny ranking dyfuzorów z podziałem na kategorie cenowe czy marki. Przedstawię Ci wady i zalety popularnych grup urządzeń do dyfuzji olejków eterycznych, a przetestowałam ich mnóstwo w ciągu ostatnich kilku lat.

Kominki do olejków

Najstarsza i najbardziej popularna metoda, która na dobrą sprawę sprawdza się tylko przy cięższych olejkach albo takich, które są dość stabilne (tymianek, oregano, goździk).

Kominki działają na podstawowej zasadzie podgrzewania wody: wraz z parą wodną unoszą się frakcje olejków. Dlaczego frakcje? Przy cięższych olejkach część zostaje na dole i po prostu para wodna nie jest w stanie ich samoistnie unieść. Dodatkowo, część (w zależności od olejku) zostaje zniszczona poprzez nadmierne podgrzanie.

Kominki lepsze są raczej do ozdoby albo jeśli zależy nam na „uperfumowaniu” pomieszczenia i jakichś właściwościach zapachowych (piszę jakichś, ponieważ nie da się porównać tego co potrafi zrobić np. nebulizator).

Plusy:

  • tani jak barszcz
  • duży wybór – także przytulnych wzorów
  • świeczka wygląda romantycznie
  • “coś tam” dyfuzuje

Minusy

  • słaba dyfuzja
  • słabe roznoszenie się zapachu
  • nie korzystamy z pełnych właściwości terapeutycznych olejków
  • słabo działa przy cytrusach
  • mało wydajne
Świeczka z olejkami eterycznymi

Świece i lampki olejne

Tutaj znowu pojawia się kwestia temperatury i słabej dyfuzja. Olejki w świecach będą traciły swoje terapeutyczne właściwości. Jednak pomimo to, świece i lampki olejne mają swoje korzyści. Po pierwsze są bardzo łatwe w użyciu. A po drugie wprowadzają do domu ciepło i atmosferę spokoju, przyczyniając się do lepszego samopoczucia i relaksu. Jeśli je lubisz, to nie ma potrzeby z nich rezygnować. :)

Sprawdź nasze ręcznie robione, naturalne świece z olejkami eterycznymi.

Parownice i myjki parowe

W tym przypadku inspiracją była jedna z Czytelniczek, która napisała do mnie: “Mam myjkę parową, która pod wysoką temperaturą, zbliżoną do 90°C. Czy można dodać olejek eteryczny?”

Można, oczywiście. Dobrą opcją może być olejek cytrusowy, który ładnie odtłuszcza powierzchnie. Niestety, nie będzie to miało wiele wspólnego z wykorzystaniem terapeutycznym. Jest to może dobry sposób na sprzątanie, jednak niekoniecznie na wyciągnięcie 100% właściwości z olejków eterycznych.

Nawilżacze powietrza

Tutaj zaczyna robić się ciekawie.

Myślę, że nawilżacze można śmiało – jeśli chodzi o cenę i jakość – postawić między kominkiem a nebulizatorem do pomieszczeń. Ceny nawilżaczy oscylują od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Jak działa nawilżacz powietrza z olejkami?

To bardzo proste:

  • wlewasz do pojemnika wodę,
  • dodajesz olejek eteryczny do specjalnej kieszonki albo bezpośrednio do wodę,
  • ustawiasz czas, a zimna mgiełka unosi się razem z olejkiem eterycznym.

Testowałam kilka nawilżaczy tego typu, z przeróżnych półek cenowych i szczerze mówiąc, poza wykonaniem, wielkością czy ilością elektroniki, nie widzę specjalnej różnicy w jakości rozpylenia.

Nawilżacze sprawdzają się całkiem przyzwoicie przy podstawowej dyfuzji olejków przeciwzapalnych i nawet przy cytrusach. Minus jest taki (ale dla niektórych to też plus), że zapach nie jest aż tak intensywny jak mógłby być. Jeśli używasz go tak jak ja w biurze, problemem może być też nadmierna wilgoć (mi para spadała na książki, które szybko nasiąkały, a nie miałam, jak przestawić mojego dyfuzora do olejków eterycznych).

Minusem nawilżaczy jest także to, że funkcję „aromaterapii”, często mają przy okazji. Producenci czasem przygotowują specjalne, bezsensowne gąbeczki, na które masz wkrapiać olejki (ani tego uprać, ani zmienić olejku, bo zostaje zapach poprzedniego, duża część zostaje w urządzeniu, poza tym rodzi to pytanie o higienę).

Uważaj: Dokładnie czytaj etykiety i instrukcje! Nawilżacze ultradźwiękowe są wykonane z plastiku i bardzo często producenci piszą, że nie nadają się do olejków cytrusowych. Zgaduję, że to dlatego, iż związki chemiczne zawarte w olejkach cytrusowych mogą rozpuszczać plastik i inne tworzywa sztuczne.

Jeśli zdecydujesz się na tę formę, to zwracaj uwagę po pierwsze na to, czy możesz używać sprzętu do cytrusów, a po drugie – gdzie producent zaleca wlewać olejki. Jeśli to jest gąbeczka to od razu Ci mówię, że możesz się nastawić na jej nieużywanie, bo jej wydajność jest bardzo słaba.

Plusy:

  • łatwo dostępny,
  • rozpyla olejki na zimno, w sumie całkiem nieźle,
  • dodatkowo nawilża pomieszczenie (dla wielu osób jest to plus),
  • duża rozpiętość cenowa: od 70 do około 600 zł,
  • dużo elektroniki (jak ktoś lubi): możesz sterować czasem, wielkością kropli pary i innymi bajerami,
  • dużo kształtów i milion kolorów, znajdziesz coś do swojego wnętrza,
  • różne pojemności (chociaż w praktyce działają podobnie).

Minusy:

  • często funkcja aromaterapii, wbrew zapewnieniom producenta, jest potraktowana po macoszemu i w praktyce mało przydatna,
  • konieczna wymiana wody i utrzymanie higieny,
  • najczęściej wykonane z plastiku, może reagować z niektórymi olejkami,
  • niektórzy producenci wprost piszą, że nie możesz używać ich z olejkami cytrusowymi,
  • jeśli masz wilgotny dom, to nie jest opcja dla Ciebie,
  • olejki eteryczne są rozcieńczone (wrzucasz je do wody) i nie wszystkie frakcje się unoszą, zapach może być dość słaby,
  • niektóre egzemplarze bardzo łatwo się psują (mi w dwóch takich tańszych urwał się kawałek plastiku, który uruchamiał
  • urządzenie i musiałam oddać je do utylizacji, jeśli kupujesz patrz czy plastik w środku jest solidny),
    musisz pamiętać, aby regularnie wymieniać wodę.

Podsumowałam wady i zalety nawilżaczy powietrza pod kątem rozpylania olejków eterycznych. Nie odnoszę się tutaj do ich podstawowej funkcji, bo to jest inna historia, a nawilżacz po prostu warto mieć. Nie polecę Wam tutaj konkretnego modelu, ponieważ testowałam wiele i nie widzę jakiejś dużej różnicy jakościowej.

Szklany nebulizator do olejków eterycznych: mój zwycięzca

Dyfuzory do olejków w postaci nebulizatorów zdecydowanie moje ulubione opcje. Zakochałam się w nich od razu i po prostu używam w kółko ;)

Jak działają dyfuzory bezwodne (nebulizatory)?

W telegraficznym skrócie: rozpylają olejki bez użycia temperatury ani wody, a wykorzystując prawa fizyki i tzw. pryncypium Bernoulliego. Specjalna budowa sprawia [wybacz mi uproszczenie, ale nie jestem fizykiem i mogę coś namieszać], że kiedy wlewasz olejek eteryczny na precyzyjnie uformowaną szklaną część, wytwarza się ciśnienie, olejki rozbijają się na drobniutkie cząsteczki i unoszą bez użycia ciepła oraz wody.

Zresztą, zobacz jak to dokładnie wygląda:

Dlaczego nebulizator to według mnie najlepszy dyfuzor do olejków eterycznych?

Skuteczność

Główną ich zaletą jest zimna dyfuzja, co oznacza, że:

  • nie podgrzewasz olejku,
  • nie rozpraszasz go w wodzie.

Dodatkowo takie nebulizatory są w pełni szklane, więc olejki nie mają prawa z niczym reagować (ani z farbą, ani z plastikiem, a ryzyko osadzenia się pleśni jest minimalne). Po prostu dyfuzujesz czysty olejek, zapach jest o wiele intensywniejszy, a do tego olejek zachowuje swoje aromaterapeutyczne właściwości.

Nierozcieńczone olejki eteryczne podczas wdychania są szybciej wchłaniane przez organizm i mogą wpływać zarówno na Twój stan fizyczny, jak i emocjonalny. Co powiesz na wyciszenie, spokój, lepszy sen i poprawę samopoczucia?

Elegancki design, niesamowita wydajność i łatwość w użytkowaniu

Dyfuzory bez wody są bardzo proste w budowie, a złożenie jest dziecinnie proste. (widziałaś już film?). Zazwyczaj do wykonania używa się jedynie szkła i drewna, a ich design jest na tyle wyrazisty i ponadczasowy, że bez problemu dopasujesz je do swojej aranżacji.

Do tego są naprawdę wydajne wydajne – będą skutecznie działać nawet na pomieszczeniach do 50 m2. Nie musisz pamiętać o dolewaniu wody, a na Twoich meblach czy książkach nie będzie osadzać się żadna wilgoć.

Nebulizatory zazwyczaj pracują zarówno w trybie dziennym i nocnym, a w każdym z nich możesz wybrać różne opcje cyklów przerywanych, np. dyfuzują przez 2 minuty, wyłączają się na minutę i włączają ponownie. Z łatwością dostosujesz je do swoich potrzeb. Nieważne, czy pracujesz zdalnie, sprzątasz, czy masz sesję jogi – wystarczy odpowiednio przekręcić pokrętło i… świat staje się cudowniejszy!

Do tego możesz ustawić timer i dokładny czas wyłączenia się urządzenia – to bardzo praktyczne i energooszczędne rozwiązanie. W najbardziej ekonomicznym trybie taki nebulizator do olejków może działać na jednym ładowaniu nawet 1200 godzin.

Jeśli jest to dyfuzor bezprzewodowy, możesz go dowolnie przenosić z miejsca na miejsce i przez cały czas cieszyć się ulubionymi zapachami.

Mogę z ręką na sercu przyznać, że mimo skromnego rozmiaru, nebulizator to najbardziej zaawansowany sposób na dyfuzję. Odkąd stosuję taki dyfuzor do olejków eterycznych, inne nie dorastają mu nawet do pięt.

Plusy:

  • rozpyla olejki bez użycia ciepła oraz wody (tworzy mikrocząsteczki): rozpraszasz cały olejek, a nie mgiełkę,
  • wydobywa naturalny, intensywny zapach – pachnie dokładnie jak z buteleczki,
  • dobry do dyfuzowania nawet w większych pomieszczeniach (para w klasycznych nawilżaczach ultradźwiękowych jest dość ciężka i osadza się na meblach),
  • bardzo prosta budowa oraz intuicyjna obsługa,
  • nadaje się do dyfuzowania większości olejków, również cytrusowych,
  • może działać latami, a nawet jak stłuczesz szklaną część, możesz dokupić części zamienne,
  • energooszczędność – nie musisz go często ładować, więc Twoje rachunki za prąd nie wzrosną,
  • wykonany z naturalnych materiałów: szkło, drewno,
  • bardzo proste złożenie i mycie,
  • mały, ładny, poręczny i bezprzewodowy, więc możesz go dowolnie przenosić.

Minusy:

  • cena – nebulizatory to najdroższe z testowanych rozwiązań, mogą kosztować nawet 300 – 700 złotych,
  • prosta budowa (dla niektórych to może być minus, nie mają panelu elektronicznego etc., tutaj jest tylko pokrętło),
  • szklana misa jest dość solidna, ale może się stłuc (dlatego trzeba wybrać dobrego producenta, który wymieni część, bez ponoszenia kosztów zakupu nowego sprzętu).

Jaki dyfuzor do olejków eterycznych wybrać? Czy potrzebuję drogiego dyfuzora do olejków?

Będę do bólu szczera, ponieważ jestem zwolenniczką świadomych wyborów.

Przez 5 lat dyfuzowałam sobie olejki zwykłymi nawilżaczami ultradźwiękowymi albo po prostu smarowałam się nimi (dyfuzowały mi się pod wpływem ciepła ciała) – też działały, byłam zadowolona. Poza tym, nowoczesna aromaterapia powstała na początku XX wieku i lekarze nie mieli wtedy takich cudeniek. Drugą stroną medalu jest jednak to, że wtedy nie było dostępu do wielu wyszukanych i delikatnych olejków, których używało się rzadziej (np. cytrusy).

Moim zdaniem, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z aromaterapią i olejkami eterycznymi, nie musisz od razu inwestować w taki sprzęt. Spróbuj zwykłych kąpieli albo posmarowania się. Tymi prostymi sposobami można osiągnąć naprawdę spektakularne efekty (wiem, bo mam stały kontakt z wieloma Klientkami i zbiera mi się niezła książeczka przypadków :) ). Lepiej sobie kupić 1-2 olejki i zobaczysz potem jak się u Ciebie sprawdzą i czy się wkręcisz.

Jeśli natomiast masz już wiele olejków, zwłaszcza dobrej jakości (nieskromnie powiem, że na przykład moich :) ), chcesz z nich wyciągnąć 100% i po prostu szukasz jakościowego sprzętu, to taki dyfuzor do olejków eterycznych sprawi, że wejdziesz na zupełnie inny poziom.

Być może nie powinnam tego mówić, ale lepszym rozwiązaniem jest zakup mniejszej liczby olejków i dobrego nebulizatora, niż wielu olejków, a korzystać z rozwiązania nieproduktywnego, jak kominek, lampka naftowa czy nawilżacz.

Najlepszy dyfuzor do aromaterapii – już nie musisz szukać

“Klaudyna, jaki dyfuzor polecasz?”. Uwierzcie podobnych wiadomości przez ostatnie lata dostałam od Was setki. W końcu przyszedł czas, że taki dyfuzor do olejków eterycznych pojawił się w naszej ofercie.

  • Zdecydowaliśmy się dyfuzor bezwodny, ponieważ:
  • nie rozcieńcza olejków, dzięki czemu zapach jest intensywny,
    nie osłabia ich właściwości, bo działa bez użycia wody i ciepła,

Dyfuzor bezwodny ma również wiele innych zalet:

  • nie musisz pamiętać dolewaniu wody,
  • czyszczenie go jest proste,
  • nie nawilża powietrza, co jest ważne, jeśli masz dużą wilgotność w domu,
  • jest wydajny i energooszczędny,
  • może działać nawet ponad 1000 godzin.

Wykorzystaj w pełni moc olejków eterycznych razem z dyfuzorem K.Hebda ;)

Dyfuzor bezwodny do aromaterapii K.Hebda

FAQ – Wy pytacie, ja odpowiadam

Jaki dyfuzor do aromaterapii wybrać?

My zdecydowaliśmy się na bezwodny nebulizator do olejków eterycznych. Dzięki użytej technologii rozpyla olejki bez ingerencji w ich właściwości aromaterapeutyczne. W powietrzu unosi się czysty olejek, a nie mgiełka z dodatkiem olejku.

Jak działa dyfuzor nebulizujący?

Mechanizm działania jest jest bardzo prosty. W dyfuzorze wytwarzane jest ciśnienie, dzięki czemu olejki rozbijają się na niewielkie cząsteczki i unoszą się po pomieszczeniu – bez użycia wody, ani ciepła. Dyfuzowany jest w 100% czysty olejek eteryczny – zapach wtedy jest o wiele mocniejszy i bardziej esencjonalny. Możesz wybrać kilka trybów pracy, a także ustawić timer, by ustawić czas, po jakim urządzenie się samo wyłączy.

Jaka jest minimalna ilość olejku, którą trzeba wlać do zbiorniczka? Na jak długo wystarczy?

Minimalna ilość, którą warto wlać do zbiorniczka, to 20 kropli. To powinno wystarczyć na około 2-3 godziny skutecznej pracy.

Czy do bezwodnego dyfuzora mogę użyć wszystkich olejków?

Nie. Używaj do niego 100% olejków eterycznej dobre jakości. Nie dodawaj do niego wody. Nie używaj olejków z domieszką olejów nośnikowych (np. migdałowego, jojoba czy z pestek winogron). Nie stosuj również gęstych olejków, jak cedrowy, paczula czy z sandałowca – mogą one zapchać dyfuzor.

W jakim metrażu najlepiej sprawdzi się szklany nebulizator?

Dyfuzor jest przeznaczony do użytku domowego, a ten model idealny będzie na powierzchni do 50 m2.

Jak długo działa na jednym ładowaniu dyfuzor Hebda?

Wszystko zależy od trybu pracy, jaki wybierzesz, ale przedział jest naprawdę imponujący. Dyfuzor do olejków może pracować między 27 a 1200 godzin na jednym ładowaniu.

W jaki sposób ładować bezwodny dyfuzor do olejków? Ładowarka jest dostępna osobno?

Mój dyfuzor do aromaterapii ma w zestawie kabel USB z wejściem typu A. Potrzebujesz jedynie wtyczki z wejściem dla kabla USB. Kabel ma 1 m długości, więc nie powinnaś mieć problemu, żeby naładować dyfuzor w sypialni, salonie czy w kuchni.

Jak długo ładuje się dyfuzor do aromaterapii?

Polecany przeze mnie model powinien się naładować w pełni w mniej więcej 3–4 godziny.