Olejek tymiankowy - [poznaj moje olejki] - Klaudyna Hebda Blog

Olejek tymiankowy – [poznaj moje olejki]

Kategorie:
Podziel się z innymi:

tymianek-bialy

Dzień dobry,

Zapraszam Cię dziś do zapoznania się z jednym z moich ukochanych olejków eterycznych – olejkiem tymiankowym. Jest to jeden z olejków, dzięki którym zainteresowałam się aromaterapią. Z powodzeniem używam olejku tymiankowego od kilku lat i zarówno ja, jak i moi najbliżsi wielokrotnie przekonali się o jego skuteczności.

Kiedy chcesz mieć olejek tymiankowy pod ręką? Zwłaszcza wtedy, kiedy masz do czynienia z infekcjami górnych dróg oddechowych (zwłaszcza krtań i oskrzela), katarem czy skórnymi infekcjami bakteryjnymi/grzybiczymi. Jednym słowem: przydaje się w okresie od jesieni do wiosny.

Ten wpis to pierwszy z cyklu “Poznaj moje olejki”, w którym opisuję olejki eteryczne najwyższej jakości, dostępne w moim sklepie. Jestem jednak przekonana, że bez względu na to, czy zdecydujesz się na zakup u mnie czy u innego sprzedawcy (tylko proszę, wybierz produkt dobrej jakości – tymianki są często fałszowane), znajdziesz w tym poście wiele ciekawych informacji. Olejkowi tymiankowemu warto dać szansę!

W tym wpisie przemycę dla Ciebie sporo tymiankowej wiedzy, zachęcam także gorąco do obejrzenia filmów na YouTube, które przygotowałam z myślą o tych, którzy chcą wiedzieć o tymianku więcej!

Dodam, że jest to temat dość rozległy, dlatego podzieliłam wpisy tymiankowe na dwie części (inaczej Twoja herbatka, z którą tradycyjnie czyta się moje posty, zdążyłaby mocno przestygnąć!). Dzisiaj opowiem Ci ogólnie o olejku tymiankowym: nieco o jego chemii, biologii oraz podstawowych właściwościach. Jutro natomiast zapraszam Cię do wpisu, gdzie poznasz praktyczne aplikacje, czyli różne sposoby stosowania olejku tymiankowego oraz rozcieńczenia, adekwatne do wieku.

Zapraszam Cię serdecznie!

ps. tradycyjnie, abyśmy się nadal kochali, obowiązuje nas ziołowe BHP: wpis jest informacyjny i hobbistyczny, nie służy diagnozowaniu czy leczeniu choroby, skonsultuj się z lekarzem i farmaceutą itepe itede.

Olejek tymiankowy – wszystko, co chcesz wiedzieć*.

Żartowałam, będzie jeszcze kilka filmów na ten temat.

Z pamiętnika astmatyka czyli moje pierwsze spotkanie z olejkiem tymiankowym

Jeśli masz astmę, albo kogoś chorego w rodzinie, myślę, że zrozumiesz o czym piszę. Masz sobie astmę, która nie daje Ci się we znaki. Jest w porządku, DO CZASU. Do czasu pierwszego, jesiennego przeziębienia. Najpierw sobie troszkę kaszlesz i masz katar, a kilka godzin później czujesz, że masz problemy z oddychaniem i w sumie zaczynasz czuć, że w Twojej klatce piersiowej są oskrzela. To bardzo zły znak.

Dzień później zwykłe przeziębienie może kończyć się antybiotykiem, sterydami, wiszeniem na nebulizatorze (jeśli nie wiesz co to jest, zobaczysz na filmie jutro) i dziękowaniem nauce i naukowcom, za wymyślenie tych wszystkich leków, które pozwalają Ci oddychać. Jednym słowem: jeśli nie dopilnujesz, zwykłe dla innych przeziębienie, kończy się napadem astmatycznym, który ciężko kontrolować.

Właśnie w takich ekstremalnych przypadkach stosowałam tymianek. Od czterech lat (odpukać!) nie brałam antybiotyku, dosłownie tydzień temu wyprowadziłam się z podobnego stanu tymiankiem oraz olejkiem goździkowym (ekhem, wiem, że tak nie można oficjalnie, ale troszkę się goździka wewnętrznie się doćpałam;)).

Potem olejek tymiankowy miałam okazję używać razem z moją Babcią oraz wśród bliższych i dalszych znajomych. Zapalenie krtani, oskrzela, katary i te historie. Stąd wiem, że olejek tymiankowy rzeczywiście działa (czasami trzeba go wspomóc, ale o tym powiemy sobie w następnym wpisie) i jest wart uwagi.

Olejek tymiankowy to kompletny antybiotyk

Coraz głośniej mówi się o nadużywaniu antybiotyków oraz antybiotykoodporności. Olejek tymiankowy jest jednym z najlepiej badanych (w jednym rzędzie z oregano i goździkowym) pod kątem antybiotycznego działania.

 

Bakteriostatyczny efekt działania  [= hamujący rozwój bakterii, K.H] olejku tymiankowego jest użyteczny w unikaniu długotrwałego używania antybiotyków. Olejek tymiankowy jest zarówno bakteriobójczy jak i bakteriostatyczny, co czyni z niego kompletny antybiotyk

Price, S., & Price, L. (2007). Aromatherapy for health professionals. Elsevier Health Sciences.

To tłumaczy, dlaczego czysty i dobrej jakości olejek tymiankowy, potrafi zdziałać bardzo wiele. Tłumaczy to także, dlaczego byłam w stanie wyprowadzić moją Babcię ze stanu praktycznie antybiotykowego (“Jutro dostanie Pani antybiotyk” – zgadnijcie co to oznacza dla już osłabionej osoby, która czeka na chemioterapię), do stanu “właściwie to poszłabym już dziś do kościoła”:-).

Moja Babcia do olejku tymiankowego była tak mocno potem przekonana, że mówiła lekarzom uniwersyteckim: “A, nie, dziękuję za te lekarstwa ja tu mam wnuczkę, ona się zna,  ma takie olejki i ona mnie tutaj wyleczy, antybiotyk to nie..”. Zgadnijcie, jak potem patrzyli na mnie lekarze, kiedy szłam na konsultacje  (to powiem przy innej okazji, ale zawsze podkreślałam, że jestem ziołoznawcą i na szczęście traktowali mnie poważnie). Zawsze chętnie mówiła innym osobom o olejku tymiankowym i właściwie tylko dlatego pozwalam sobie przytoczyć ten cytat.

Olejek tymiankowy może bardzo dużo. Jeśli trzeba, w synergii z oregano albo olejkiem goździkowym, potrafi jeszcze więcej.

Zanim o właściwościach tymianku, jeszcze jedna, ważna rzecz!

Jest wiele rodzajów olejków tymiankowych

Widzisz “olejek tymiankowy” na etykietce i pewnie myślisz “to po prostu olejek tymiankowy, na czym się rozwodzić”.

Załóżmy tutaj, że kupisz olejek tymiankowy najwyższej jakości, który nie jest zafałszowany, a fałszowany bywa, zwłaszcza syntetycznie produkowanym tymolem. W samym produkowaniu tymolu nie ma nic złego, jednak naturalne olejki eteryczne stosujemy po to, aby korzystać z synergii kilkudziesięciu związków występujących w nich naturalnie.

Powiedzmy więc, że masz ten dobry tymianek. Czy to oznacza, że wszystkie olejki tymiankowe będą takie same? Nie!

Tymianek wytwarza olejki eteryczne o zróżnicowanym składzie

Nie ma czegoś takiego jak jeden “olejek tymiankowy”: olejki tymiankowe bardzo różnią się między sobą i jest to jeden z olejków eterycznych o największej zmienności.  W tym przypadku tymianek tymiankowi nie równy.

Zobacz, na przykład u mnie w sklepie. W ofercie mam dwa tymianki (ich nazwy są wymyślone przeze mnie). Pierwszy, tymianek biały, pochodzi z Francji, ma bardzo łagodny, słodki zapach oraz jest dość dobrze tolerowany przez skórę.  Drugi, tymianek pełny (powinnam go może nazwać tymiankiem czerwonym), pochodzi ze słonecznej Hiszpanii. Pachnie intensywnie, bardzo specyficznie, z wyraźnym kuminowym poddtonem (to przez p-cymen). Moje klientki określają go pomiędzy “pachnie pizzą”, “lato na włoskiej łące” a “hardkorowy, ale daje radę!”.

Dwa tymianki z mojego sklepu. Niby ta sama roślina, natomiast olejki są zupełnie inne!

Jedno nie ulega wątpliwości: profile zapachowe i chemiczne tych dwóch tymianków są zupełnie inne, pomimo, że – klucz programu – pochodzą z tej samej rośliny, Thymus vulgaris (czyli tymianku zwyczajnego). Obydwa mają na etykietce napisane “naturalny olejek eteryczny/ destylowany z Thymus vulgaris“, ale jeśli powąchasz zawartość obydwu buteleczek, zauważysz bez problemu różnicę. Ba! Myślę nawet, że jest szansa, że pomyślisz, iż są to olejki z zupełnie innej rośliny!

Dlaczego tak jest? Właśnie dlatego, że ze względu na klimat/glebę/nasłonecznienie/porę zbioru/wysokość na której rosła roślinka i milion innych czynników, ta sama roślina będzie produkować inne olejki. Żeby było ciekawiej, olejek tymiankowy, można pozyskiwać też z innych tymianków (np. Thymus zygis).

To jeszcze nie wszystko!

Chemotyp czyli czego najwięcej jest w olejku tymiankowym

Aby było jeszcze bardziej skomplikowanie, olejek tymiankowy posiada różne chemotypy. Chemotyp, w dużym skrócie, określa główny składnik danego olejku. Tymianek ma siedem rozpoznawanych w handlu chemotypów i każdy z nich będzie miał inne właściwości. Obydwa moje tymianki to klasyczny chemotyp tymol (to właśnie tymol słynie z właściwości przeciwbakteryjnych i dobrze robi drogom oddechowym), ale można spotkać min. karwakrol, karwakrol/thymol thujanol, borneol, linalool.. I tak, każdy będzie działał troszkę inaczej.

Żeby było jeszcze zabawniej, na rynku dostępne są czasem tymianki oczyszczone (najczęściej takie stosuje się do przemysłu spożywczego i również mogą nazywać się “białe” lub “czerwone”), które poddawane są dodatkowym procesom technologicznym aby uzupełnić lub dodać określone frakcje. Naprawdę, szaleństwo!:-)

Tymianki tymolowe są mocno przeciwbakteryjne

Tymianki o chemotypie tymol (lub też tymol/karwakrol) należą do bardzo mocno przeciwbakteryjnych. Określane są czasem wszystkie mianem “tymianków czerwonych”. Pewnie dlatego, że jeśli wlejecie kilogram do szkła laboratoryjnego, zobaczycie bursztynową barwę, czasem wpadającą w rudy.

Ten rodzaj olejku tymiankowego jest drażniący dla skóry (nie stosować bez rozcieńczenia, poważnie!), mocno przeciwbakteryjny i przeciwzapalny, pełen tymolu dobrze robi górnym drogom oddechowym.

Należy do grupy tzw. “hot oils” (olejków gorących) i dlatego trzeba uważać, żeby nie nałożyć sobie bezpośrednio na skórę oczy itp.

O tym jak stosować olejek tymiankowy, powiemy sobie następnym razem.

Teraz czas na krótkie podsumowanie.

Olejek tymiankowy – ściąga. To co chcesz wiedzieć

  • Olejki tymiankowe są bardzo różnicowane
  • Olejek tymiankowy ma status GRAS: Generally  Regarded As Safe (Ogólnie uznawany za bezpieczny) i prawidłowo stosowany ma bardzo mało przeciwskazań i jest olejkiem generalnie nietokstycznym
  • Olejek tymiankowy jest stosowany w przemyśle spożywczym do doprawiania potraw (nie myl z wewnętrznym zastosowaniem!)
  • Olejek tymiankowy ct. tymol jest mocno przeciwbakteryjny
  • Olejek tymiankowy należy do grupy olejków drażniących, jest niezwykle wydajny i mniej znaczy więcej
  • Olejek tymiankowy świetne sprawdza się w przypadkach infekcji górnych dróg oddechowych, krtani, kataru itepe.
  • Olejek tymiankowy jest używany do pielęgnacji skóry tłustej, łojotokowej itp.
  • Olejek tymiankowy można używać na wiele sposobów, właściwie od 3m-ca życia (o tym w kolejnym poście)
  • Olejek tymiankowy dobrze miesza się z pomarańczą. Bywa stosowany w parze z oregano i goździkiem, ale to już jest naprawdę ostre kombo.

Olejki tymiankowe w moim sklepie

 

W swoim sklepie mam dwa olejki tymiankowe, najwyższej jakości. Tymianek biały, pochodzący z Francji: słodki i z moich doświadczeń bardzo łagodny (nawet jak na ct. tymol), odpowiedni dla młodszych dzieci. Drugi, tymianek pełny z Hiszpanii, ma ciekawy profil zapachowy i jest bardziej drażniący, powiedziałabym, że raczej dla młodzieży i dorosłych. Dodam od razu, że tymianek dobrze miesza się z pomarańczą (która ma właściwości wspomagające system odpornościowy no i cudnie pachnie!).

aromaterapiavlog-3717-768x1024

Podobał Ci się ten wpis? Podaj dalej!