Naturalne i sprawdzone sposoby na kleszcze

Kategorie:
Podziel się z innymi:

Cześć!

To nie jest artykuł o tym, jak na zawsze zapomnieć o kleszczach. Proponowane przez nas metody nie sprawią, że Twoje dziecko, biegając radośnie po łąkach, nie wróci już nigdy więcej do domu z pasażerem na gapę. Czemu? Bo w pełni skutecznych sposobów po prostu nie ma. I chociaż przedstawiając swoje produkty, powinno się mówić, że działają na wszystko, a nawet i na jeszcze więcej, to dla nas bardzo ważna jest szczera i jasna komunikacja. Zwłaszcza że kleszcze to nie jest temat ani łatwy, ani przyjemny.

Z jednej strony chcemy, aby nasze dzieci miały kontakt z naturą, z drugiej coraz więcej słyszy się o chorobach odkleszczowych i o ich, nierzadko bardzo niebezpiecznych, powikłaniach.

Dzisiaj więc dowiesz się, jak naturalnie chronić się przed kleszczami, czy olejki eteryczne odstraszają kleszcze i co ma z tym wspólnego mieszanka Spacerowa. Nie ściemniam i jestem do bólu uczciwa. Artykuł jest tylko dla osób, które potrafią racjonalnie oceniać sytuację, mają realistyczne oczekiwania i rozumieją, że to część prewencji.

 

Ubiór to podstawa, jeśli chcesz używać naturalnych sposobów na kleszcze

Poznaj domowe sposoby na komary i kleszcze. Często zapominamy, że naturalne sposoby na kleszcze możemy znaleźć już w naszej szafie. Świadomy wybór stroju na spacer to pierwszy krok, by zwiększyć nasze bezpieczeństwo podczas leśnych kąpieli. Przede wszystkim wybierzmy jasne kolory (na których łatwo dostrzeżemy pasażerów na gapę), a także dłuższe spodnie. Mitem jest, że najwięcej kleszczy dostaje się na nas, spadając z gałęzi drzew. W rzeczywistości zdecydowanie bardziej powinniśmy zatroszczyć się o miejsce między butem a nogawką, bo spacerując właśnie przez trawy, zwiększamy prawdopodobieństwo złapania tego pasożyta. Pamiętajmy o tym domowym sposobie na kleszcze.

 

Mieszanka Spacerowa na kleszcze

Jakie olejki eteryczne odstraszają kleszcze?

Nie znamy odpowiedzi na pytanie, czemu olejki eteryczne, których nie lubią kleszcze, działają także na komary. Polecane olejki eteryczne będą więc podobne. Mieszaj je w proporcji 5 kropel wybranego olejku na 50 ml oleju roślinnego.

Przede wszystkim sięgnijmy po olejek rozmarynowy, nad którym świat nauki nieustająco się zachwyca. A jest nad czym, bo lista jego właściwości jest imponująca.

Dobrym wyborem będą też olejki eteryczne ze świata cytrusów jak:

  • cytronella,
  • olejek z trawy cytrynowej,
  • olejek grapefruitowy (pamiętaj o jego właściwościach fotouczulających i po jego użyciu na skórę nie spędzaj całego dnia w słońcu)

A jeśli masz akurat w szafce olejek miętowy lub olejek z drzewka herbacianego, to również są to zapachy, które odstraszają kleszcze.

Wspomniane wyżej olejki okazały się być na tyle skuteczne, że stały się naszą bazą do stworzenia mieszanki Spacerowej, którą najlepiej zabierz ze sobą na łąkę pełną kleszczy. Razem z kilkoma innymi esencjami roślinnymi pojawiła się na blogu Klaudyny kilka lat temu  i szybko zebrała pełne ciepła opinie. Niezależnie czy sięgali po nią rodzice, właściciele psów ‘’włóczący się po krzaczorach’’ czy nawet ornitolodzy spędzający całe dnie na obserwacji ptaków, wszyscy jednogłośnie potwierdzili jej skuteczność.

Kleszcze u dzieci były często poruszaną kwestią, bo chociaż my polecamy używać mieszanki powyżej 3 roku życia, to byli i tacy, którzy sprawdzali jej działanie u młodszych, jako bezpiecznej alternatywy dla kontrowersyjnej substancji DEET. Tak napisała nam Ania:

Moje dzieci (a mam pięciu synów od 2 do 9 roku życia) całe dnie biegają po podkrakowskich łąkach i udają tajnych agentów (zalety mieszkania na wsi). I w zeszłym roku nie mieli chyba ani razu kleszcza. W tym zapomniałam, że to JUŻ jest sezon i nie psikałam ich w długi weekend. I już dwa kleszcze! Tak, więc mieszanka działa na pewno.

 

Zestaw na owady na komary

 

Czego oczy nie widzą…

… to i tak sercu może być żal. Żaden produkt i żadna substancja nie zastąpi dokładnego obejrzenia się po spacerze. Pamiętajmy, że kleszcze najchętniej wybierają miejsca z cienką skórą jak pachwiny, miejsca pod pachami czy przy uszach. Szybkie usunięcie pasożyta to w rzeczywistości najpewniejsza metoda na zminimalizowanie ryzyka złapania choroby.

Nawet jeśli jesteście jak Ania – ‘’zaszyci pod lasem, wśród łąk, z dwójką dzieci, psami i kotami’’, nie musicie ze strachu o zdrowie rezygnować z tej najcudowniejszej aktywności, jaką są wspólne spacery.

Sprawdź naszą mieszankę Spacerową!

 

 

 

Autor tekstu: Zosia Dymek