Naturalne i sprawdzone sposoby na kleszcze

Kategorie:
Podziel się z innymi:

Cześć!

To nie jest artykuł o tym, jak na zawsze zapomnieć o kleszczach. Proponowane przez nas metody nie sprawią, że Twoje dziecko, biegając radośnie po łąkach, nie wróci już nigdy więcej do domu z pasażerem na gapę. Czemu? Bo w pełni skutecznych sposobów po prostu nie ma. I chociaż przedstawiając swoje produkty, powinno się mówić, że działają na wszystko, a nawet i na jeszcze więcej, to dla nas bardzo ważna jest szczera i jasna komunikacja. Zwłaszcza że kleszcze to nie jest temat ani łatwy, ani przyjemny.

Z jednej strony chcemy, aby nasze dzieci miały kontakt z naturą, z drugiej coraz więcej słyszy się o chorobach odkleszczowych i o ich, nierzadko bardzo niebezpiecznych, powikłaniach.

Dzisiaj więc dowiesz się, jak naturalnie chronić się przed kleszczami, czy olejki eteryczne odstraszają kleszcze i co ma z tym wspólnego mieszanka Spacerowa. Nie ściemniamy i jesteśmy do bólu uczciwe. Artykuł jest tylko dla osób, które potrafią racjonalnie oceniać sytuację, mają realistyczne oczekiwania i rozumieją, że to część prewencji.

 

Ubiór to podstawa, jeśli chcesz używać naturalnych sposobów na kleszcze

Często zapominamy, że domowe sposoby na kleszcze możemy znaleźć już w naszej szafie. Świadomy wybór stroju na spacer to pierwszy krok, by zwiększyć nasze bezpieczeństwo podczas leśnych kąpieli. Przede wszystkim wybierzmy jasne ubrania (na których łatwo dostrzeżemy pasażerów na gapę), kryjące buty, a także długie spodnie.

Mitem jest, że najwięcej kleszczy dostaje się na nas, spadając z gałęzi drzew. W rzeczywistości zdecydowanie bardziej powinniśmy zatroszczyć się o miejsce między butem a nogawką, bo to właśnie spacerując przez trawy, zwiększamy prawdopodobieństwo złapania tego pasożyta.

Nie sięgaj przed spacerem po sztuczne wody toaletowe czy perfumowane żele do kąpieli. Syntetyczne zapachy może i zmniejszą atrakcyjny dla kleszczy zapach potu, ale koniec końców i tak je do Ciebie przyciągną. Wybieraj więc kosmetyki wyłącznie naturalne.

Mieszanka Spacerowa na kleszcze

Co odstrasza kleszcze?

Naturalne sposoby na kleszcze

Pomysł I

Zrób własną mieszankę z użyciem olejków eterycznych. Mieszaj je w proporcji m.in 10 kropel wybranego olejku na 50 ml oleju roślinnego – np. z pestek winogron (nasion winogron), jojoba, ze słodkich migdałów. W tej rozcieńczonej postaci możesz olejki aplikować bezpośrednio na skórę.

Pomysł II

Przygotuj własny spray. Składniki na domowy preparat, który odstrasza kleszcze, to wybrane esencje roślinne (np. olejek z mięty pieprzowej, olejek goździkowy czy eukaliptusowy) oraz woda oczarowa. Przyda Ci się także butelka z atomizerem. Na 60 ml wody oczarowej daj łącznie około 40 kropli wybranych olejków. Sprayu można używać na skórze z pominięciem wrażliwych miejsc takich jak np. twarz. Uważaj jednak ze stosowaniem takiej mieszanki u dzieci (tylko powyżej 3.roku życia!). Przed spryskaniem całego ciała, zrób próbę na małym kawałku skóry, aby upewnić się, że spray nie będzie drażniący.

Niektórzy wodę oczarową łączą z wodą destylowaną lub zastępują ją alkoholem.

Olejki eteryczne, czyli naturalne sposoby na kleszcze

Kleszcze nie lubią intensywnych zapachów olejków eterycznych. Jeśli zastanawiasz się, czy posiadany przez Ciebie olejek faktycznie odstrasza kleszcze, zerknij na listę poniżej. Umieściłyśmy w niej olejki, które według aromaterapeutów faktycznie mają właściwości odstraszające przed kleszczami:

Dobrym wyborem będą też olejki eteryczne ze świata cytrusów jak:

  • cytronella
  • olejek z trawy cytrynowej
  • olejek grapefruitowy (pamiętaj o jego właściwościach fotouczulających i po jego użyciu na skórę nie spędzaj całego dnia w słońcu)

 

A co mówią konkretne badania? W doświadczeniach przeprowadzonych na terenie Gwatemali i Peru porównywano skuteczność preparatów z wybranymi olejkami do chemicznego DEET. Jak się okazało, mieszanka z olejkiem eukaliptusowym i z trawy cytrynowej okazała się równie skuteczna w ochronie przed insektami jak DEET! 

Nic więc dziwnego, że m.in właśnie te dwa olejki trafiły do naszej mieszanki Spacerowej :) Mieszanka Spacerowa (z tym samym składem, ale pod inną nazwą) pojawiła się na blogu Klaudyny kilka lat temu  i szybko zebrała pełne ciepła opinie. Niezależnie czy sięgali po nią rodzice, właściciele psów ‘’włóczący się po krzaczorach’’ czy nawet ornitolodzy spędzający całe dnie na obserwacji ptaków, wszyscy potwierdzili jej skuteczność.

Według niektórych, Spacerowa odstrasza też inne owady i insekty (np. komary, meszki). Jednak docelowo była robiona, żeby chronić przed kleszczami (ale trudno się gniewać za takie 2 w 1, prawda?) Ma mocny, intensywny zapach, a jej stosowanie – o ile jest robione zgodnie z instrukcją, a więc tylko na ubranie! – jest bezpieczne, także dla dzieci.

Jak uchronić dzieci przed kleszczami?

Kleszcze u dzieci są u nas często poruszaną kwestią, bo chociaż my polecamy używać mieszanki Spacerowej powyżej 3 roku życia, to byli i tacy, którzy sprawdzali jej działanie u młodszych, jako bezpiecznej alternatywy dla kontrowersyjnej substancji DEET. Tak napisała nam Ania:

Moje dzieci (a mam pięciu synów od 2 do 9 roku życia) całe dnie biegają po podkrakowskich łąkach i udają tajnych agentów (zalety mieszkania na wsi). I w zeszłym roku nie mieli chyba ani razu kleszcza. W tym zapomniałam, że to JUŻ jest sezon i nie psikałam ich w długi weekend. I już dwa kleszcze! Tak, więc mieszanka działa na pewno.

 

Czego oczy nie widzą…

… to i tak sercu może być żal. Żaden produkt i żadna substancja nie zastąpi dokładnego obejrzenia się po spacerze. Pamiętajmy, że kleszcze najchętniej wybierają miejsca z cienką skórą jak pachwiny, miejsca pod pachami czy przy uszach. Szybkie usunięcie pasożyta to w rzeczywistości najpewniejsza metoda na zminimalizowanie ryzyka złapania choroby.

Nawet jeśli jesteście jak Ania – ‘’zaszyci pod lasem, wśród łąk, z dwójką dzieci, psami i kotami’’, nie musicie ze strachu o zdrowie rezygnować z tej najcudowniejszej aktywności, jaką są wspólne spacery.

Sprawdź naszą mieszankę Spacerową i ciesz się bezpieczną przygodą!

 

Autor tekstu: Zosia Dymek