Płukanie zatok – starożytna metoda na zdrowe zatoki

Kategorie:
Podziel się z innymi:

Cześć,

W drugiej części Systemu Zatokowca pokażę Ci naturalny i sprawdzony (z doświadczenia i naukowo) sposób na zdrowe zatoki, czyli płukanie zatok. Płukanie zatok to podstawa zdrowego Trójkąta Zatokowego i zanim spróbujesz olejków eterycznych, to sobie to zobacz.

Dziewczyny które mają najlepsze efekty z moimi mieszankami olejkowymi, to dziewczyny które irygują zatoki. Dalej wyjaśnię Ci dlaczego.

Ten wpis jest dla Ciebie jeśli:

  • często czujesz ucisk, bóle głowy od zatok, nie możesz sobie poradzić z wydzieliną
  • używałaś olejków eterycznych i innych ziół, ale pomagają na chwilę (i znowu się zatyka)
  • słyszałaś o irygacji, ale boisz się wkładać sobie rurkę do nosa (powiem Ci jak to zrobić łatwo i dlaczego chcesz zacząć)
  • widziałaś już parę filmów na YT ze śmiesznym naczyniem ala lampa Alladyna wkładanym do nosa, ale wolałabyś najpierw wiedzieć po co wogóle się to robi.
zatoki

Nie wiesz o co chodzi? Ten wpis jest częścią Systemu Zatokowca, w którym pokazuję Ci naturalne opcje na zdrowe zatoki. Zacznij od tego wpisu  Dlaczego Zatoki Bolą czyli Trójkąt Zatokowy. KLIKNIJ TUTAJ

Gotowa? Zapraszam!

 

Płukanie zatok: dlaczego chcesz to robić

Jak pamiętasz z wpisu o Trójkącie Zatokowym (nie oszukuj proszę, jest tutaj), zatoki ciągle pracują, żeby powietrze którym oddychasz było ciepłe, czyste i wilgotne. Tak jak filtr do klimy w samochodzie, mogą się na nich uzbierać różne rzeczy.

Zrobimy tak, żebyś się nie musiała bać <3

Normalnie w zatokach masz rzadki śluz, który spływa do gardła, ale jak przechodzisz zapalenie, to śluz staje się gęsty, zainfekowany bakteriami, pełny martwych białych krwinek i … prowadzi do dalszego zakażenia.

Błędne koło.

Potrzebujesz bardziej naukowo?

Proszę:

“Wszelkie zaburzenia drożności kompleksu ujściowo-przewodowego niezależnie od przyczyny mogą prowadzić do zamknięcia przestrzeni zatoki z wytworzeniem ujemnego ciśnienia, następczym obrzękiem błony śluzowej, zaburzeniem prawidłowego wydzielania i zastojem śluzu, zmniejszeniem zawartości tlenu oraz zmiany pH sprzyjające rozwojowi bakterii beztlenowych.”

[accordion]
[item title=”Źródło”]
Jurkiewicz, D., Szczygielski, K., & Brzozowski, K. (2009). Cewnikowanie endoskopowe zatok–ewolucja czy rewolucja w leczeniu zapaleń zatok przynosowych? Doświadczenia własne i przegląd literatury. Otolaryngologia Polska, 63(2), 113-117.[/item]
[/accordion]

 

Kiedy płuczesz zatoki, usuwasz z nich biofilm z bakterii i martwych białych krwinek

Czyli usuwasz przyczynę kolejnych zapaleń.

 

Czy płukanie zatok naprawdę działa?

Tak. Badania wskazują, że regularne płukanie zatok (minimum 2 razy dziennie) znacząco poprawia jakość życia i w niektórych przypadkach pozwala odstawić antybiotyki. Zazwyczaj efekty pojawiają się po pierwszych 3 – 4 tygodniach stosowania, chociaż w przypadku niektórych znaczący efekt jest dopiero po kilku miesiącach.

W jednym z badań po sześciu miesiącach płukania  więcej pacjentów utrzymywało 10-punktową klinicznie istotną poprawę wyniku RSDI przy nawadnianiu nosa (44,1% wobec 36,6%); mniej leków dostępnych bez recepty (59,4% wobec 68,0%) lub mających na celu skonsultowanie się z lekarzem w przyszłych epizodach.

[accordion]
[item title=”Źródło 1″]Little, P., Stuart, B., Mullee, M., Thomas, T., Johnson, S., Leydon, G., … & Raftery, J. (2016). Effectiveness of steam inhalation and nasal irrigation for chronic or recurrent sinus symptoms in primary care: a pragmatic randomized controlled trial. CMAJ, 188(13), 940-949.[/item]
[item title=”Źródło 2″]Rabago, D., & Zgierska, A. (2009). Saline nasal irrigation for upper respiratory conditions. American family physician, 80(10), 1117-1119.[/item]
[/accordion]

 

Więcej w filmie.

 

Płukanie zatok – co to jest i dlaczego pomaga.

Uwaga. Nie pomijaj filmu, bo są w nim informacje, których nie ma we wpisie:

Z filmu dowiesz się:

  • Po co jest Ci potrzebne płukanie zatok
  • Jakie są przeciwwskazania
  • Czym płukać zatoki i dlaczego dodajemy tam sól
  • Jaki roztwór wlać do płynu i jak go przygotować samodzielnie (trzy typy roztworu + info jak działa najlepiej)
  • Jak to jest płukać zatoki pierwszy raz i czego się spodziewać
  • Jak włożyć tę rurkę do nosa, żeby się nie bać

Obejrzałaś film i masz parę pytań? Zebrałam dla Ciebie rzeczy, które mogą Cię stresować za pierwszym razem. Po prostu spróbuj i za którymś razem zrobi się naturalnie.

 

Z mojej anonimowej ankiety zatokowej … płukanie działa!

Co to jest neti pot i czy muszę to mieć?

Dawno, dawno temu starożytni Hindusi wymyślili naczynie podobne do lampy Alladyna i zaczęli płukać tym nos, jako element higieny. Na filmie pokazuję, jak wygląda:).

Teraz jak wypiszesz “neti pot” to zobaczysz, że stosuje się tego naczynia do irygacji zatok. Ja mam dwie wersje, klasyczną z ceramiki i nowoczesną (która jest dla mnie wygodna). Nie musisz mieć neti pot, apteczne wlewki działają tak samo.

 

Czym się różnią saszetki z solą które kupuję w aptece, od zwykłej soli?

Nie wiem, zapytaj producenta. W 99.99% przypadków to zwykła sól, którą masz w domu (NaCl), tylko zapakowana po łyżeczce czy ile tam trzeba do danego naczynia. Może też mieć w środku konserwanty czy inne dodatki teoretycznie, więc sobie poczytaj.

Roztwory z konserwantami mogą Ci dodatkowo podrażniać śluzówkę.

Czy płukanie zatok może uzależnić?
Nic mi o tym nie wiadomo, chyba, że stanie się Twoją kompulsją:-)

Jak mam oddychać jak wlewam sobie wodę do nosa?
Przez usta. Wlewaj mały strumień, bo to dziwne uczucie jednak.

Część wlewa mi się do buzi część wylewa się przez nos, czy to jest OK?
Tak.

Czuję duże zatkanie jak płuczę i nic nie leci.
Nie płukaj na siłę i nie płukaj w 100% zatkanego nosa. Możesz spróbować odetkać czym normalnie używasz i przepłukać zaraz potem.

Słabo leci.
Spróbuj pochylać się nad zlewem na różne sposoby (mi pomaga do przodu i w bok).

Tak mi słabo idzie.

Spokojnie. Spróbuj kilkanaście sekund, wydmuchaj sobie nos i potem spróbuj jeszcze raz. To nie wyścigi :)

Z jednej dziurki leci, z drugiej nie.
Zdarza się, z czasem będzie lepiej.

Po płukaniu wycieka mi z nosa
To normalne. Usuwanie wydzieliny z nosa po płukaniu może trwać do 30 minut. Wydmuchaj nos po płukaniu i nie zakładaj od razu sukni balowej. Nie dmuchaj na siłę czy bardzo mocno.

Płukam i przez buzię wylatuje mi gęsta ślina, czy to normalne?

To wszystko miałaś w zatokach. Tak, to naturalne, że spływa przez buzię. Spróbuj odpluć i wlewać drobniejszy strumień.

Po płukaniu ciągle czuję w buzi gęstą wydzielinę… jest jej tak dużo, że się krztuszę, wyglądam jak z jakiegoś horroru.

To normalne, może spływać jeszcze przez 30 minut.  Spróbuj pochylić się inaczej albo polewać delikatniej. Nie musisz robić wszystkiego od razu:). Możesz czuć, że “chlupiesz” w różnych miejscach, pomyśl tylko, że to miałaś w zatokach…

 

Czy muszę mieć jakąś specjalną sól?

Jeśli chcesz, to możesz, ale nie musisz. Normalna  stołowa daje radę i w opracowaniach często pojawia się po prostu sól kuchenna.

Czy po płukaniu mogę wyjść na pole?

Wydzielina spływa około 30 minut i wg. mnie tyle warto poczekać. Niektórzy laryngolodzy zalecają godzinę, podpytaj swojego. No i pamiętaj, czapeczka!

Czemu mam zielony śluz?
To znak, że miałaś dużą infekcję w zatokach. Wiem, że to brzmi dziwnie, ale białe krwinki są tak naprawdę zielone i miałaś w zatokach cmentarzysko białych krwinek i bakterii.

Nie jestem pewna czy w moim wypadku mogę płukać zatoki..
Zapytaj lekarza.

Mam inne wątpliwości..
Zapytaj lekarza.

Czy mogę wlać olejki eteryczne do roztworu?
Nie. Nie wlewaj olejków eterycznych do zatok.  Zapisz się na mój System Zatokowy i powiem Ci czemu:)

 

Okej..

Wiesz już jak płukać nos, teraz czas na resztę Trójkąta Zatokowego.

 

Zapisz się na spotkanie, żeby poznać  System Zatokowca!

Od siebie dodam, że do drożnych zatok lepiej wchodzą olejki eteryczne, które też zmniejszają stan zapalny. Fajnie, prawda?

Jeśli chcesz poznać System Zatokowca, czyli mój system używania olejków eterycznych na zdrowe zatoki, kliknij w link poniżej! Pokażę Ci, jak możesz poradzić sobie z Trójkątem Zatokowym przy użyciu najsilniejszych stężonych ziół, czyli olejków eterycznych;

zatoki

Ten wpis Ci pomógł i dużo się dowiedziałaś? Podaj dalej komuś, komu się przyda!