Płukanie zatok – starożytna metoda na zdrowe zatoki

Oceń ten post
Kategorie:
Podziel się z innymi:

Cześć,

Pokażę Ci naturalny i sprawdzony (z doświadczenia i naukowo) sposób na zdrowe zatoki, czyli płukanie zatok. Płukanie zatok to podstawa zdrowego Trójkąta Zatokowego i zanim spróbujesz olejków eterycznych, to sobie to zobacz.

Pozostałe wpisy:

Dziewczyny, które mają najlepsze efekty z moimi mieszankami olejkowymi, to dziewczyny, które irygują zatoki. Dalej wyjaśnię Ci dlaczego.

Ten wpis jest dla Ciebie jeśli:

  • często czujesz ucisk, bóle głowy od zatok, nie możesz sobie poradzić z wydzieliną,
  • używałaś olejków eterycznych i innych ziół, ale pomagają na chwilę (i znowu się zatyka),
  • słyszałaś o irygacji, ale boisz się wkładać sobie rurkę do nosa (powiem Ci jak to zrobić łatwo i dlaczego chcesz zacząć),
  • widziałaś już parę filmów na YouTube ze śmiesznym naczyniem ala lampa Aladyna wkładanym do nosa, ale wolałabyś najpierw wiedzieć, po co w ogóle się to robi.

 

Płukanie zatok: dlaczego chcesz to robić

Jak pamiętasz ze wpisu o Trójkącie Zatokowym, zatoki ciągle pracują, żeby powietrze, którym oddychasz, było: ciepłe, czyste i wilgotne. Tak jak filtr do klimy w samochodzie, mogą się na nich uzbierać różne rzeczy.

Zrobimy tak, żebyś się nie musiała bać <3

Normalnie w zatokach masz rzadki śluz, który spływa do gardła, ale jak przechodzisz zapalenie, to śluz staje się gęsty, zainfekowany bakteriami, pełny martwych białych krwinek i… prowadzi do dalszego zakażenia.

Błędne koło.

Potrzebujesz bardziej naukowo?

Proszę:

„Wszelkie zaburzenia drożności kompleksu ujściowo-przewodowego niezależnie od przyczyny mogą prowadzić do zamknięcia przestrzeni zatoki z wytworzeniem ujemnego ciśnienia, następczym obrzękiem błony śluzowej, zaburzeniem prawidłowego wydzielania i zastojem śluzu, zmniejszeniem zawartości tlenu oraz zmiany pH sprzyjające rozwojowi bakterii beztlenowych.”

Źródło: Jurkiewicz, D., Szczygielski, K., & Brzozowski, K. (2009). Cewnikowanie endoskopowe zatok–ewolucja czy rewolucja w leczeniu zapaleń zatok przynosowych? Doświadczenia własne i przegląd literatury. Otolaryngologia Polska, 63(2), 113-117.

Olejek tymiankowy

 

Kiedy płuczesz zatoki, usuwasz z nich biofilm z bakterii i martwych białych krwinek.

Czyli usuwasz przyczynę kolejnych zapaleń.

 

Czy płukanie zatok naprawdę działa?

Tak. Badania wskazują, że regularne płukanie zatok (minimum 2 razy dziennie) znacząco poprawia jakość życia i w niektórych przypadkach pozwala odstawić antybiotyki. Zazwyczaj efekty pojawiają się po pierwszych 3 – 4 tygodniach stosowania, chociaż w przypadku niektórych znaczący efekt jest dopiero po kilku miesiącach.

W jednym z badań po sześciu miesiącach płukania więcej pacjentów utrzymywało 10-punktową klinicznie istotną poprawę wyniku RSDI przy nawadnianiu nosa (44,1% wobec 36,6%); mniej leków dostępnych bez recepty (59,4% wobec 68,0%) lub mających na celu skonsultowanie się z lekarzem w przyszłych epizodach.

Źródło: Little, P., Stuart, B., Mullee, M., Thomas, T., Johnson, S., Leydon, G., … & Raftery, J. (2016). Effectiveness of steam inhalation and nasal irrigation for chronic or recurrent sinus symptoms in primary care: a pragmatic randomized controlled trial. CMAJ, 188(13), 940-949.
Źródło: Rabago, D., & Zgierska, A. (2009). Saline nasal irrigation for upper respiratory conditions. American family physician, 80(10), 1117-1119.

Więcej w filmie.

 

Czemu potrzebujesz irygacji zatok?

Z filmu dowiesz się:

  • po co jest Ci potrzebne płukanie zatok?
  • jakie są przeciwwskazania?
  • czym płukać zatoki i dlaczego dodajemy tam sól?
  • jaki roztwór wlać do płynu i jak go przygotować samodzielnie (trzy typy roztworu + info jak działa najlepiej)?
  • jak to jest płukać zatoki pierwszy raz i czego się spodziewać?
  • jak włożyć tę rurkę do nosa, żeby się nie bać?

Uwaga. Nie pomijaj filmu, bo są w nim informacje, których nie ma we wpisie ;)

Czy płukanie pomoże na przewlekłe zapalenie zatok?

Według moich doświadczeń i współpracy z wieloma Dziewczynami – tak, pomoże. Tym ważniejsze jest jednak wtedy dbanie o zatoki na wielu obszarach, łączenie płukania z dobrą dietą oraz aromaterapią. Więcej dowiecie się z artykułu Domowe sposoby na zatoki 

 

 

Obejrzałaś film i masz parę pytań? Zebrałam dla Ciebie rzeczy, które mogą Cię stresować za pierwszym razem. Po prostu spróbuj i za którymś razem zrobi się naturalnie.

Co to jest neti pot i czy muszę to mieć?

Dawno, dawno temu starożytni Hindusi wymyślili naczynie podobne do lampy Aladyna i zaczęli płukać tym nos, jako element higieny. Na filmie pokazuję, jak wygląda :).

Teraz jak wpiszesz w wyszukiwarkę „neti pot” to zobaczysz, że stosuje się tego naczynia do irygacji zatok. Ja mam dwie wersje, klasyczną z ceramiki i nowoczesną (która jest dla mnie wygodna). Nie musisz mieć neti pot, apteczne wlewki działają tak samo.

Czym się różnią saszetki z solą fizjologiczną, które kupuję w aptece, od zwykłej soli?

Nie wiem, zapytaj producenta. W 99.99% przypadków to zwykła sól, którą masz w domu (NaCl), tylko zapakowana po łyżeczce, czy ile trzeba do danego naczynia. Teoretycznie może też mieć w środku konserwanty czy inne dodatki, więc sobie poczytaj.

Roztwory z konserwantami mogą Ci dodatkowo podrażniać śluzówkę.

Czy płukanie zatok może uzależnić?
Nic mi o tym nie wiadomo, chyba że stanie się Twoją kompulsją :-)

Jak mam oddychać jak wlewam sobie wodę do nosa?
Przez usta. Wlewaj mały strumień, bo to jest jednak dziwne uczucie.

Część wlewa mi się do buzi, część wylewa się przez nos, czy to jest OK?
Tak.

Czuję duże zatkanie, jak płuczę i nic nie leci.
Nie płucz na siłę i nie płucz w 100% zatkanego nosa. Możesz spróbować odetkać, czym normalnie używasz i przepłukać zaraz potem.

Słabo leci.
Spróbuj pochylać się nad zlewem na różne sposoby (mi pomaga do przodu i w bok).

Tak mi słabo idzie. 

Spokojnie. Spróbuj kilkanaście sekund, wydmuchaj sobie nos i potem spróbuj jeszcze raz. To nie wyścigi :)

Z jednej dziurki leci, z drugiej nie.
Zdarza się, z czasem będzie lepiej.

Po płukaniu zatok wycieka mi z nosa
To normalne. Usuwanie wydzieliny z nosa po płukaniu może trwać do 30 minut. Wydmuchaj nos po płukaniu i nie zakładaj od razu sukni balowej ;). Nie dmuchaj na siłę czy bardzo mocno.

Płuczę i przez buzię wylatuje mi gęsta ślina, czy to normalne?

To wszystko miałaś w zatokach. Tak, to naturalne, że spływa przez buzię. Spróbuj odpluć i wlewać drobniejszy strumień.

Po płukaniu ciągle czuję w buzi gęstą wydzielinę… jest jej tak dużo, że się krztuszę, wyglądam jak z jakiegoś horroru.

To normalne, może spływać jeszcze przez 30 minut.  Spróbuj pochylić się inaczej albo polewać delikatniej. Nie musisz robić wszystkiego od razu :). Możesz czuć, że „chlupiesz” w różnych miejscach, pomyśl tylko, że to miałaś w zatokach…

Czy do płukania nosa muszę mieć jakąś specjalną sól?

Jeśli chcesz, to możesz, ale nie musisz. Normalna stołowa daje radę i w opracowaniach często pojawia się po prostu sól kuchenna. Najważniejsze, żeby przygotować z niej odpowiedni roztwór hipertoniczny lub izotoniczny.

Czy po płukaniu mogę wyjść na pole?

Wydzielina spływa około 30 minut i wg. mnie tyle warto poczekać. Niektórzy laryngolodzy zalecają godzinę, podpytaj swojego. No i pamiętaj, czapeczka!

Czemu mam zielony śluz?
To znak, że miałaś dużą infekcję w zatokach. Wiem, że to brzmi dziwnie, ale białe krwinki są tak naprawdę zielone i miałaś w zatokach cmentarzysko białych krwinek i bakterii.

Jakie są objawy zapalenia zatok? 

Najbardziej charakterystyczne objawy to ucisk i ból w obrębie głowy, zwłaszcza przy schylaniu się lub zmianach ciśnienia, katar, nierzadko całkowita blokada nosa, złe samopoczucie, a nawet gorączka, czasem tzw. kaszel zatokowca.

Nie jestem pewna czy w moim wypadku mogę płukać zatoki…
Zapytaj lekarza.

Mam inne wątpliwości…
Zapytaj lekarza.

Zestaw Liptus

Czy do płukania zatok mogę wykorzystać olejki eteryczne? 

Aromaterapia jest szalenie przydatna podczas problemów z zatokami. Jednak nigdy, przenigdy nie dodawaj olejków do wody, którą płuczesz zatoki – możesz sobie zrobić poważną krzywdę! Zamiast tego wypróbuj inne pomysły na wykorzystanie aromaterapii. Znajdziesz je we wpisie Domowe sposoby na zatoki

 

Ten wpis Ci pomógł i dużo się dowiedziałaś? Podaj dalej komuś, komu się przyda!

Co pić żeby mieć zdrowe zatoki?

Zatoki? Poznaj naturalne sposoby by mieć zdrowe zatoki.