Oxymel z olejkiem z oregano: sprawdzony sposób

Kategorie:
Podziel się z innymi:

Dzień dobry!

W sezonie dostaję mnóstwo pytań dotyczących olejku z oregano. Jak wiesz, jestem wielką zwolenniczką używania go w sposób bezpieczny i odpowiedzialny. Pisałam już:

Jestem fanką NISKICH DAWEK i uważam, że większość suplementów jest zbyt mocna do codziennego stosowania. Co, jednak jeśli:

  • masz olejek z oregano (dla niewtajemniczonych: chodzi tu o olejek nierozcieńczony, destylowany parą wodną)?
  • chcesz przygotować go bezpiecznie?

Mam dla Ciebie bardzo prosty sposób!

 

Dziś zrobimy oxymel z olejkiem z oregano: to prosty, wydajny i skuteczny sposób na dodanie olejku do codziennej diety. Mamy tutaj rozcieńczony (w bezpieczny sposób!) olejek z oregano, naturalny miód i surowy ocet. To tak proste, że wydaje się być aż za łatwe, ale poświęć te trzy minuty, zrób sobie i samodzielnie się przekonaj, jaką ma moc! 

Oxymel z olejkiem z oregano sprawia, że olejek jest bezpiecznie i skutecznie rozcieńczony, a jeśli w dalszym ciągu będzie dla Ciebie za mocny, możesz go sobie nadal wygodnie rozcieńczać. 

 

 

Uwaga do wszystkich, którzy mają moje dzikie oregano górskie

Przypominam, że moje oregano górskie jest bardzo mocne, dlatego proponuję zacząć od mniejszej ilości (15 kropli na cały słoiczek!). To nie jest za mało. Wiem, że jestem beznadziejnym sprzedawcą, bo namawiam do używania mniejszych ilości, ale moim zdaniem lepiej dać mniej i potem dołożyć. Tutaj naprawdę to oregano „czuć”. 

Generalnie najlepiej jest słuchać własnego organizmu. To normalne, że może się nam nawet lekko „odbijać” oregano czy czosnkiem (nie jest to zbyt lekkostrawne). Jeśli czujesz, że to dla Ciebie za dużo, po prostu zmniejsz ilość albo zrób sobie przerwę. Nie chodzi o to, żeby robić coś „na siłę”. 

Chcesz mieć ściągawkę o olejku z oregano pod ręką? Zapisz się do naszego newslettera, a prześlemy Ci link do WSZYSTKICH NASZYCH ŚCIĄGAWEK. To wygodne rozwiązanie, bo masz wszystkie ściągawki pod jednym linkiem. Możesz przeglądać i pobrać tą, która będzie Ci najbardziej potrzebna! Same praktyczne sposoby na używanie olejków eterycznych – naprawdę WARTO! :-)

Oxymel z olejkiem z oregano na choroby i odporność

Bardzo prosty i szybki do zrobienia. 

Składniki podaję objętościowo, spokojnie można poeksperymentować i nie trzeba wagi. To jest naprawdę bardzo łatwe! 

Składniki:

  • słoik 200 ml
  • kilka główek czosnku
  • około 60-80 ml surowego, fermentowanego octu
  • około 120 ml miodu
  • 15-30 kropli naturalnego olejku eterycznego z oregano (używam dzikiego oregano górskiego)

Przygotowanie:

Czosnek obierz, grubo pokrój albo zmiażdż. Włóż tak, żeby było go w słoiku około 30%. Zalej do około 40% słoika octem, potem miodem. Dołóż olejek, zakręć, porządnie wstrząśnij. 

Polecam, żeby przegryzło się chociaż przez dzień. 

Jeśli naprawdę chcesz zamacerować czosnek, to trzymaj około 10 dni i codziennie potrząsaj, ale nie jest to konieczne. Czosnek zawsze można przecież po kilku dniach wyciągnąć i zjeść.  

Także na „upartego”, nawet na drugi dzień lub po kilku godzinach, będzie gotowe. 

Przed użyciem zawsze wstrząśnij! 

 

Jak używać?

Moim zdaniem profilaktycznie łyżkę dziennie. 

Jeśli chodzi o chorobę (nie traktuj tego jak porady lekarskiej), to osobiście biorę po łyżce co 3– 4 godziny, ale nie dłużej niż tydzień. Może nawet na początku co dwie.  

Trzeba się liczyć z tym, że może lekko podrażnić żołądek (zresztą tak jak czosnek czy imbir). Można spokojnie rozcieńczyć w soku pomidorowym, dodać do herbaty, etc. Ważne, żeby napój był chłodny. Najlepiej podawać podczas jedzenia, bo po pierwsze łatwiej przejdzie przez gardło, a po drugie dużo lepiej się przyswaja. Na czczo nie polecam.  

Bardzo proste, można mieć właściwie w trzy minuty na półce. 

Pamiętaj, proszę, żeby przed każdym użyciem wstrząsnąć, a jeśli będzie dla Ciebie za mocne, po prostu rozcieńczyć. 

To łatwe! 

 

Oxymel z olejkiem z oregano w pytaniach i odpowiedziach!

Zrobiłbym/zrobiłabym sobie, ale nie chce mi się kroić drobno czosnku. 

W porządku, mi też się nie chce. Wystarczy, że obierzesz ząbek, zmiażdżysz go i wrzucisz. 

Dlaczego Twój oksymel ma różowy kolor? 

Bo mam różowy ocet. :) 

Czy mogę dodać inny ocet? 

Dodaj jaki chcesz, byle naturalny i fermentowany. Ja mam domowej roboty ocet z kombuczy. 

Czy muszę przecedzić czosnek? 

Możesz, ale nie musisz. Jeśli chcesz, możesz go zjeść. 

Mój czosnek jest siwy, co teraz? Czy to jakiś sztuczny czosnek? 

Nie, najprawdopodobniej to naturalna reakcja związków siarki. 

Czosnek jest twardy, co teraz? 

Po prostu przecedź. 

Mój oxymel zaczął fermentować! Tak dziwnie buzuje! 

To nic. 

Ile postoi? 

Tyle ile ocet i miód, czyli… długo. Spokojnie kilka miesięcy. 

Mogę go dać dziecku? 

Kochani moi, to zależy od wieku dziecka, sposobu, celu, etc., etc. 

W dużym skrócie: aromaterapeuci nie polecają stosowaniania doustnie olejków eterycznych u małych dzieci. Od trzeciego roku życia i tak bym sugerowała tylko łyżeczkę oxymelu z olejkiem z oregano oczywiście, nie olejku. 

Pamiętaj proszę, że olejków eterycznych nie trzeba pić, żeby działały (to jest mit, z którym walczę cały czas). Często dużo lepiej działają wdychane, nakładane na skórę (oczywiście w rozcieńczeniu), w ten sposób od razu wchodzą do organizmu, bez udziału kwasów żołądkowych. 

Jestem wielką przeciwniczką karmienia małych dzieci olejkiem z oregano tylko dlatego, że ktoś ma przekonanie: „doustnie jest najlepiej”. 

To nie jest prawda, olejki stosowane doustnie nie są najlepsze, nie są bezpieczne u malutkich dzieci. Większość cenionych stowarzyszeń aromaterapeutycznych (mówię o aromaterapeutach klinicznych), wręcz odradza podawanie małym dzieciom olejków eterycznych doustnie. 

Czy to homeopatia? Tylko 15 kropli? 

Nie! Daję Ci gwarancję, że jeśli użyjesz prawdziwego, nierozcieńczonego olejku z oregano, nie będziesz mieć wątpliwości, że to nie homeopatia. 

Czy mogę dać więcej kropli? 

Więcej i więcej. 

Więcej nie zawsze znaczy lepiej, dodaj najpierw 15 i zobacz. 

Czy będzie mi brzydko pachnieć z buzi? 

To jest czosnek i oregano, więc będzie pachnieć… czosnkiem i oregano. Fiołki to nie są, ale czy brzydko? Kwestia gustu. 

Czy mogę gotować z oxymelem? 

Możesz! Jeśli masz przepis, w którym pojawia się ocet i miód, jak najbardziej! Możesz dodawać też do koktajli, smoothies, soku pomidorowego, albo próbować po łyżeczce. 

 

Olejek eteryczny z dzikiego oregano

Czy mogę pominąć czosnek? 

Tak. 

Czy mogę pominąć ocet/miód? 

Tak, ale nie będzie to wtedy oxymel, tylko zupełnie inny przepis. :) 

Czy mogę zrobić w domu olejek z oregano? 

Nie. Olejek z oregano pozyskuje się parą wodną, więc o ile nie masz sprzętu do destylacji i oregano, to nie zrobisz olejku eterycznego. Możesz oczywiście włożyć roślinę z oregano do jakiegoś oleju, ale otrzymasz wtedy macerat (będzie dużo słabszy, ale też dobry). 

Gdzie kupić olejek z oregano? 

Stężony, bardzo wydajny olejek z dzikiego, zbieranego ręcznie oregano górskiego, możesz kupić u mnie w sklepie. 

Mam już inny olejek niż polecasz, mogę go użyć? 

Pewnie! Upewnij się tylko, że to na pewno olejek eteryczny. Zużyj to, co masz. Niestety, olejek w formie suplementu (z oliwą) może się niedokładnie wymieszać w oxymelu. 

Pamiętaj o naszych ściągawkach! Zapisz się do naszego newslettera, a prześlemy Ci link do WSZYSTKICH NASZYCH ŚCIĄGAWEK. To wygodne rozwiązanie, bo masz wszystkie ściągawki pod jednym linkiem. Możesz przeglądać i pobrać tą, która będzie Ci najbardziej potrzebna! Same praktyczne sposoby na używanie olejków eterycznych – naprawdę WARTO! :-)

 

Podobał Ci się ten wpis? Podaj dalej!