Spis treści
- 1 Aromaterapia – co to?
- 2 Jak działa aromaterapia?
- 3 Czym są olejki eteryczne
- 4 Jak powstają olejki eteryczne
- 5 Czy olejki eteryczne można przygotować samemu w domu
- 6 Jaki olejek eteryczny wybrać?
- 7 Czy olejki eteryczne są bezpieczne?
- 8 Rozcieńczanie olejków eterycznych
- 9 Przechowywanie olejków eterycznych
- 10 Fototoksyczność olejków eterycznych
- 11 Olejki eteryczne dla dzieci
- 12 Olejki eteryczne w ciąży
- 13 Olejki eteryczne a karmienie piersią
- 14 Olejki eteryczne a zwierzęta
- 15 Interakcje olejków eterycznych z lekami
- 16 Jak stosować olejki eteryczne w praktyce
- 17 Olejki eteryczne – stosowanie na skórę
Aromaterapia z roku na rok staje się coraz bardziej popularnym tematem. Nic dziwnego – ludzi ciągnie do pięknie pachnących i niezwykle skutecznych olejków eterycznych. Jednak nadal mało osób porusza pewne fundamentalne kwestie, od których warto zacząć przygodę z aromaterapią. Dlatego wychodząc naprzeciw temu zapotrzebowaniu, chcemy przedstawić Ci kilka informacji z teorii aromaterapii, dzięki którym będzie Ci łatwiej (i pewniej) wejść w ten pachnący świat.
Aromaterapia – co to?
AROMATERAPIA
Gałąź fitoterapii (czyli ziołolecznictwa), która zajmuje się roślinami aromatycznymi.
Najczęściej w aromaterapii stosuje się naturalne olejki eteryczne, będące skoncentrowanymi esencjami roślinnymi. Ale to nie wszystko – używa się także absolutów, ekstraktów CO2, hydrolatów i całej masy olejów tłoczonych z roślin. Aromaterapię można także połączyć z zielarstwem (fitoaromaterapia), wówczas nawet picie naparu rumiankowego będzie częścią tej praktyki.
Ważne!
Aromaterapia nie stanowi alternatywy dla medycyny tradycyjnej. Olejki eteryczne i inne pachnące esencje nie leczą chorób. W czym tkwi ich moc? Wspierają nasze organizmy w sposób holistyczny, to znaczy na wielu poziomach.
Jak działa aromaterapia?
Związki chemiczne zawarte w olejkach eterycznych trafiają wraz z wdychanym powietrzem prosto do płuc, gdzie dalej poprzez wymianę gazową przechodzą do krążenia, tym samym wpływają na cały organizm i bardzo szybko trafiają do mózgu. Docierają do ciała migdałowatego, które jest obszarem mózgu powiązanym z naszymi emocjami, wspomnieniami i samopoczuciem.
Wszystkie rodzaje stymulacji sensorycznej mogą przyczyniać się do poprawy naszej kondycji poznawczej i emocjonalnej. Stymulacja węchowa ma szczególną zaletę: układ węchowy jest jedynym układem sensorycznym bezpośrednio powiązanym z układem limbicznym, który odgrywa kluczową rolę w pamięci, emocjach i zachowaniu.
Czym są olejki eteryczne
Ze względu na swoją popularność i jednoznaczne skojarzenie z aromaterapią, skupmy się na nich przez chwilę. Czy zastanawiało Cię kiedyś, czym tak właściwie są olejki eteryczne?
Olejki eteryczne
Aromatyczne substancje lotne zawarte w roślinach, w dużym stopniu odpowiadające za ich smak oraz zapachy.
Rośliny wytwarzają olejki eteryczne z kilku różnych powodów, np. dla ochrony przed zagrożeniami z zewnątrz, a także wewnątrz, bo olejki mają działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Pełnią też rolę w komunikacji między roślinami, zapobiegają utracie wody z liści, a nawet obniżają temperaturę otoczenia, co jest niezwykle ciekawe w kontekście walki ze zmianami klimatycznymi.
Na skład olejków eterycznych składają się setki najróżniejszych związków chemicznych. Skład może zmieniać się w zależności od wielu czynników, dlatego każdy z nich, chociaż może pochodzić z tego samego miejsca i rośliny, będzie pachniał nieco inaczej.
Jak powstają olejki eteryczne
Olejki eteryczne to niezwykle skomplikowane pod względem chemicznym substancje – ich chemotyp (skład chemiczny) może się różnić nawet w obrębie jednego gatunku. Oznacza to, że wyodrębniając zapach, trzeba być niezwykle starannym: chcemy zachować pożądane właściwości i równocześnie zestandaryzować olejek, tak, aby każda partia była do siebie podobna (inaczej trudno byłoby przewidzieć ich działanie, prawda?).
Olejki eteryczne pozyskuje się na kilka sposobów. Najczęściej jest to proces destylacji z parą wodną. Olejki cytrusowe pozyskuje się w procesie tłoczenia (wyciskania) na zimno. Do produkcji olejków zostają wykorzystane liście, kwiaty, korzenie, czasami nawet całe gałęzie – to zależy już od konkretnego olejku i rośliny.
Historyczne metody pozyskiwania olejków eterycznych
Nasi przodkowie cenili sobie piękne zapachy – używano ich w Indiach, Chinach, na Bliskim Wschodzie czy w Egipcie. Władysław Brud w książce „Pachnąca Apteka” pisze, że pierwsze świadectwa używania perfum pochodzą z 6000 lat przed naszą erą (z wykopalisk w Toxila – to są Indie).
Jednym z najstarszych olejków zapachowych, uważanym za afrodyzjak, był olejek cedrowy – wedle legend, namaszczała się nim mezopotamska bogini miłości i wojny – Isztar. W poemacie o Gilgameszu bogini miłości rzecze:
“Bądź moim kochankiem, wejdź do mego domu w zapach cedru. Dla ciebie uczyniłam się piękniejszą olejkiem i zapachem grzechu. Jestem jak miód… Pachnący olejek grzechu na mej skórze będzie dla ciebie ścieżką miłości, namawiając do pieszczot, których pożądam, aby wywołać twój uśmiech i szczęście.”
Piękne, prawda?
Z umiłowania do perfum słynęli szczególnie Egipcjanie, potem zaś Rzymianie – którzy z umiłowaniem używali lawendy.
Destylacja – najstarsza metoda pozyskiwania olejków eterycznych
Pierwotny sposób destylacji był używany już kilka tysięcy lat temu – do glinianego garnka wkładano daną substancję (np. kawałeczki drewna cedrowego), podgrzewano powoli naczynie zaś zamiast przykrywki, przykrywano je wełną – molekuły zapachowe unosiły się do góry i zostały schwytane w wełnę.
Chińczycy w IV wieku wymyślili metodę uzyskiwania destylatu, w X wieku znali ją również arabscy uczeni. Dzisiaj proces destylacji co do zasady przebiega tak samo jak przed wiekami, jednak zastosowanie nowoczesnej technologii pozwala na uzyskanie olejków bardzo wysokiej jakości.
Destylacja z najstarszych metod pozyskiwania olejków – to właśnie dzięki destylacji, jak niesie legenda, muzułmański uczony Awicenna stworzył swoją słynną wodę różaną – jej sława rozniosła się po całym średniowiecznym świecie. Do tej pory, olejek różany jest jednym z najcenniejszych istniejących olejków. Olejek różany był prawdopodobnie destylowany przed X wiekiem, ale to Awicenna rozsławił jego leczące duszę i ciało właściwości.
W średniowieczu, aby uzyskać pachnące perfumy, używano urządzenia zwanego albemikiem – w dużym skrócie w jednym naczyniu podgrzewano wodę z materiałem zapachowym – razem z parą wodą, przez szklaną rurkę, do drugiego naczynia przemieszczały się molekuły zapachu. Sprytne, prawda?
Destylacja olejków eterycznych współcześnie
Dziś destylacja jest popularną metodą pozyskiwania olejków, tyle że jest dużo bardziej udoskonalona. Bardzo ważne są warunki destylacji, zwłaszcza temperatura, w której przebiegała – olejki eteryczne to lotne substancje i zbyt wiele ciepła może je zniszczyć.
Inne metody pozyskiwania olejków eterycznych
Rektyfikacja
Niektóre olejki pozyskuje się metodą rektyfikacji, co w skrócie oznacza, że oczyszcza się dany olejek z innych, niepożądanych elementów – pozyskuje się dzięki temu olejek o pożądanym przez producenta składzie.
Ekstrakty CO2
Od kilku ostatnich lat aromaterapeuci coraz częściej sięgają po ekstrakty CO2. To ekstrakty pozyskiwane roślin, za pomocą specjalnej metody, w której stosuje się dwutlenek węgla w stanie nadkrytycznym. Oznacza to, że jest on w stanie ciekłym i gazowym jednocześnie. Pozwala to ekstrakcję o wiele szerszego spektrum naturalnych związków chemicznych występujących w roślinach.
W ekstraktach CO2 znajdziesz nie tylko lotne związki chemiczne (olejki eteryczne), ale także flawonoidy, fitosterole, woski i inne substancje, których pozyskanie jest niemożliwe tradycyjną destylacją roślin. Skład finalnego ekstraktu CO2 jest o wiele bardziej przewidywalny, niż w przypadku olejków eterycznych, ponieważ można nim „manipulować” poprzez zmiany ciśnienia, temperatury i czasu ekstrakcji.
W aromaterapii najczęściej sięga się po całkowite ekstrakty CO2 (z ang. total extract), czyli takie, które właśnie zawierają pełen przekrój związków chemicznych w konkretnej roślinie. Czasem jednak, aromaterapeuci preferują „tradycyjne” olejki eteryczne, pozyskiwane drogami destylacji, ponieważ ekstrakty powstałe metodą CO2 nie są tak dokładnie zbadane. Ale to zapewne kwestia czasu. Niektórzy wręcz nieśmiało nazywają ekstrakty CO2 przyszłością aromaterapii, ze względu na ekologię tego rozwiązania – do ekstrakcji potrzebna jest znacznie mniejsza ilość surowca roślinnego i jest to bardziej wydajne.
My jesteśmy ich fanami i chętnie wykorzystujemy je w naszych niektórych produktach! Znajdziesz je między innymi w:
- Maści nagietkowej, którą wzbogaciliśmy o ekstrakty z nagietka, rokitnika i dzikiej róży;
- Maści arnikowej, której moc opiera się o ekstrakt z arniki górskiej;
- Serum Gładkolica, gdzie dodaliśmy ekstrakt z nagietka.
Olejki rekonstruowane
Informację o olejkach rekonstruowanych (ang. reconstructed olis), podaję właściwie jako ciekawostkę. W ramach eksperymentów, próbuje się odtworzyć olejki eteryczne w laboratorium. Tego typu olejki mają specjalną nazwę: RCO (ang Reconstructed Oils – oleje rekonstruowane). Są bardzo zbliżone do olejków naturalnych, jednak brakuje im kilku, nieznanych jeszcze, elementów.
Czy olejki eteryczne można przygotować samemu w domu
Odpowiedź brzmi: raczej nie. Oczywiście, na upartego możecie kupić sobie szklany albemik i destylować, jednak po pierwsze nie będą to olejki tak dobrej jakości, jak te destylowane w laboratorium, po drugie zaś, nie będziecie pewni, jaki jest ich skład chemiczny. Jednym słowem: gra niewarta świeczki. W domu za to jak najbardziej można robić różnego rodzaju wyciągi, maceraty etc. jak na przykład Wodę Królowej Węgier.
Jeśli interesuje Cię temat maceracji ziół zobacz nasze artykuły:
- Jak wybrać najlepszy olej do maceracji ziół? Kompletny przewodnik.
- Jak zrobić macerat ze stokrotek
- Jak zrobić macerat z dziurawca
Jaki olejek eteryczny wybrać?
Skoro już wiesz, czym jest aromaterapia i olejki eteryczne, jak je stosować i ogólnie z czym to się je, możesz zastanawiać się, jakie olejki eteryczne wybrać? Od jakich warto zacząć aromaterapię?
Wybierając olejki eteryczne możesz oczywiście kierować się nosem, czyli dobierać je pod kątem swoich ulubionych zapachów.
- Nuty ziołowe, np.: tymianek, rozmaryn, oregano, lawenda
- Nuty korzenne, np.: goździk, cynamon
- Nuty kwiatowe, np.: róża, geranium, ylang-ylang
- Nuty cytrusowe, np.: pomarańcza, cytryna, mandarynka, bergamotka
- Nuty drzewne, np.: wetyweria, drzewo sandałowe
- Nuty mentolowe, np. mięta pieprzowa, eukaliptus
Wiele osób docenia olejki eterycznie nie tylko za ich zapach. W ostatnich latach olejki eteryczne zyskały na popularności jako naturalne wsparcie dla codziennego samopoczucia i witalności. Wiele osób wykorzystuje je podczas codziennych rytuałów ułatwiających zasypianie i regulujących emocje.
Wybór olejku, to oczywiście nie tylko jego zapach czy właściwości, ale także jakość. O tym, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze olejków eteryczny przeczytasz w artykule Najlepsze olejki aromaterapeutyczne: co to jest dobra jakość?. Zobacz też jakie olejki eteryczne powinnaś mieć zawsze pod ręką.
Czy olejki eteryczne są bezpieczne?
Temat bezpiecznego stosowania olejków eterycznych ma ogromne znaczenie i jest nieodłącznym elementem podstawowej edukacji w aromaterapii. Niektórym może wydawać się, że skoro olejki eteryczne są naturalne, to nie mają żadnych zagrożeń. To nieprawda. Naturalne substancje również mogą działać niekorzystnie na nasz organizm, np. wywołując alergie. Dlatego zanim zaczniesz swoją przygodę z aromaterapią, zapoznaj się z podstawowymi zasadami, jak używać olejków eterycznych w domu. Pamiętaj, że masz do czynienia z niezwykle skoncentrowanymi esencjami roślinnymi. Skoro już w jednej kropli olejku eterycznego jest zamknięta taka moc, to co dopiero w całej butelce? Stosowanie olejków eterycznych w sposób zrównoważony i bezpieczny pozwoli Ci na cieszenie się całym spektrum ich właściwości. Dzięki temu Twoja przygoda z aromaterapią będzie owocna i przyjemna – czyli taka, jaka powinna być!
Rozcieńczanie olejków eterycznych
Kiedy chcesz stosować olejki eteryczne na skórę, zawsze należy je rozcieńczyć. Do tego celu wykorzystaj oleje roślinne (np. naszą mieszankę Aromabaza), kremy-emulsje lub żel aloesowy.
Czasami możesz natknąć się na źródła mówiące, że olejków eterycznych nie trzeba rozcieńczać. W końcu są naturalne i nie wywołują reakcji alergicznych. Jest to po części prawdą, jednak nie do końca. Olejki eteryczne nie zawierają białek ani glikoprotein, dlatego niepożądane reakcje skórne na olejek eteryczny nie są klasyczną reakcją alergiczną, a podrażnieniem lub czymś co nazywamy nadwrażliwością.
Podrażnienie czy nadwrażliwość – jak je rozróżnić?
Podrażnienia | Nadwrażliwość |
Zazwyczaj występują w ciągu kilku minut od kontaktu z olejkiem eterycznym. Znikają samoczynnie, nie trzeba przy nich podejmować żadnych kroków i ogólnie są niegroźne. Najczęściej pojawiają się przy olejkach „gorących”, takich jak tymianek, oregano, ale też ylang-ylang. | Rozwija się długo, rzadko kiedy pojawia się przy pierwszym użyciu olejku eterycznego. Jej objawami są np. ataki astmy, katar sienny, zapalenie spojówek, także pokrzywka, stany zapalne na skórze, a w skrajnych przypadkach zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny. Nadwrażliwość to odpowiedź układu odpornościowego, która w większości przypadków zostaje z nami do końca życia. |
Aby im zapobiec, wystarczy rozcieńczyć olejek eteryczny i pilnować bezpiecznych stężeń na skórę.
Pobierz nasz przewodnik rozcieńczanie olejków eterycznych
Przechowywanie olejków eterycznych
Pamiętaj o odpowiednim przechowywaniu olejków eterycznych. Olejki utlenione (czyli takie po dacie ważności lub źle przechowywane) mają o wiele większy potencjał alergizujący dla skóry. Na przykład, olejek z geranium zawiera geraniol, który jest stosunkowo bezpiecznym związkiem chemicznym, ale może ulec przemianie w geranial w trakcie oksydacji, który już ma wysoki potencjał alergizujący. Podobnie, utlenione związki w olejku z drzewa herbacianego i olejkach cytrusowych, drzew iglastych i lawendzie mogą również powodować reakcje alergiczne.
Jak rozpoznać utleniony olejek eteryczny?
- Mniej intensywnie pachnie lub wręcz pachnie podobnie jak zjełczały olej.
- Robi się mętny, jakby mleczny.
- Gęstnieje, a nawet staje się klejący.
Jak rozpoznać utleniony olejek eteryczny?
Wszystkie swoje olejki eteryczne przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu, aby przedłużyć ich trwałość. Te najbardziej podatne na oksydację – olejki cytrusowe, eukaliptus, drzewo herbaciane, olejki z drzew iglastych, frankincense – przechowuj po prostu w lodówce i zużyj w ciągu 9-12 miesięcy od otworzenia buteleczki. A jeżeli już olejek się utleni to też nic straconego – po prostu wykorzystaj go do sprzątania.
Fototoksyczność olejków eterycznych
Pewnie obiło Ci się o uszy, że niektóre olejki eteryczne są fototoksyczne? Ale czy wiesz, co to tak właściwie oznacza?
To nic innego, jak niepożądana reakcja skóry na substancje chemiczne zawarte w niektórych olejkach eterycznych (głównie furanokumaryny w olejkach tłoczonych z cytrusów), która występuje pod wpływem promieniowania UV z naturalnego światła słonecznego lub z lampy UV (np. solarium). Objawia się ona w postaci rumienia, obrzęku, pęcherzy lub podrażnienia skóry, które mogą pojawić się w ciągu kilku godzin lub nawet do kilku dni po ekspozycji na światło słoneczne. Dlatego stosując olejki fototoksyczne na skórę pamiętaj, żeby przed wyjściem na światło słoneczne lub z wizytą w solarium wstrzymać się minimum 12 godzin.
Bezpieczne stężenie olejków na skórę
• Olejek bergamotkowy – 0,4% (2 krople w 30 ml bazy),
• Olejek cytrynowy – 2% (12 kropli w 30 ml bazy),
• Olejek grejpfrutowy – 4% (24 krople w 30 ml bazy),
• Olejek z gorzkiej pomarańczy – 1,25% (8 kropli w 30 ml bazy),
• Olejek z limonki – 0,7% (4 krople w 30 ml bazy).
W naszym sklepie znajdziesz też bezpieczne olejki cytrusowe, które nie mają stwierdzonego potencjału fototoksycznego. Dlatego latem polecamy stosować olejek pomarańczowy i olejek mandarynkowy.
Olejki eteryczne dla dzieci
To także temat, który wraca do nas jak bumerang. Wiele Mam pyta nas, czy mogą korzystać z olejków eterycznych przy swoich dzieciach. Na to pytanie nie mamy jednoznacznej odpowiedzi, bo… to zależy.
W świetle prawa większość dostępnych w naszym sklepie olejków eterycznych zalecamy stosować od 3 roku życia. Ale są aromaterapeuci na całym świecie, którzy polecają stosować niektóre olejki eteryczne już wcześniej. Ogólna zasada brzmi – aromaterapię można wprowadzać stopniowo, od 6 miesiąca życia dziecka. Nie wszystkie olejki eteryczne będą nadawały się dla dzieci w każdym wieku. Dlatego sugerujemy rozwagę i dokładne zapoznanie się ze wszystkimi przeciwskazaniami dla konkretnego olejku eterycznego, po który chcesz sięgnąć.
Do olejków, które aromaterapeuci dopuszczają u dzieci między 6 miesiącem a 1 rokiem życia należą:
- Olejek cytrynowy
- Olejek z drzewa herbacianego
- Olejek z geranium różanego
- Olejek lawendowy
- Olejek mandarynkowy
- Olejek pomarańczowy
- Olejek rumiankowy
Zobacz nasze autorskie mieszanki olejków dedykowane dla najmłodszych.
Olejki eteryczne w ciąży
Stosowanie olejków eterycznych w czasie ciąży wymaga szczególnej ostrożności, ponieważ niektóre olejki mogą wywoływać działania niepożądane. Niektóre olejki eteryczne mogą wywoływać skurcze macicy. Z tego powodu przed użyciem olejku eterycznego w czasie ciąży zaleca się skonsultować się z lekarzem lub fitoterapeutą, który zna się na olejkach eterycznych.
Olejki bezpieczne do używania w trakcie ciąży (po konsultacji z lekarzem), to:
- olejek lawendowy
- olejek imbirowy
- olejek pomarańczowy
- olejek mandarynkowy
- olejek cytrynowy
- olejek neroli
- olejek z mięty pieprzowej
- olejek bergamotkowy
- olejek z czarnego pieprzu
- olejek z sandałowca
- olejek z geranium
Olejki najbezpieczniej jest wdychać, a jeżeli chcesz nałożyć je na skórę, stosuj rozcieńczenia nie większe niż 0.5-1%, czyli ok. 1-2 kropelki na 10 ml oleju roślinnego lub jakieś emulsji (np. lotion lub balsam do ciała).
Więcej na temat dowiesz się z artykułu ABC Aromaterapii: Wszystko co musisz wiedzieć o olejkach eterycznych w ciąży.
Olejki eteryczne a karmienie piersią
W okresie karmienia piersią, olejki eteryczne mogą przenikać do mleka matki i bezpośrednio wpływać na zdrowie dziecka. Dlatego zanim zdecydujesz się na stosowanie aromaterapii podczas karmienia piersią, skonsultuj się z lekarzem.
Olejki eteryczne a zwierzęta
Aromaterapia zwierząt (tzw. aromaweterynaria) to bardzo fascynujący temat. Ale i tutaj istnieją różne opinie. Niektórzy stanowczo odradzają stosowanie olejków w obecności zwierząt, podczas gdy inni nie widzą w tym problemu. Naszym zdaniem, olejki eteryczne w dyfuzji nie stanowią zagrożenia dla zwierząt, o ile przestrzega się pewnych zasad bezpieczeństwa.
- Olejki należy dyfuzować w pomieszczeniach dobrze wentylowanych, np. przy otwartym oknie.
- Zwierzęta nigdy nie powinny być zamykane w pomieszczeniu, w którym pracuje dyfuzor, a zawsze powinny mieć możliwość wyjścia z pokoju.
- Najlepiej korzystać z ultradźwiękowych dyfuzorów i włączać je tylko na krótki czas, czyli 10-30 minut, a następnie zrobić 30-60 minut przerwy.
- Należy obserwować reakcje zwierząt na dyfuzję i w razie potrzeby przerwać jej stosowanie.
Największe zagrożenie dla zwierząt wynika z długiego czasu dyfuzji, stosowania dużej ilości olejków i krótkiego odstępu czasowego między ich użyciem. Musimy pamiętać, że nosy zwierząt są znacznie wrażliwsze na zapachy niż ludzkie, więc należy rozważyć zmniejszenie ilości olejku dodawanego do dyfuzora.
Zachowaj szczególną ostrożność, gdy Twój dom to typowo koci dom. Kocie organizmy nie mają enzymów zdolnych do metabolizowania olejków eterycznych.
Tych olejków NIE stosuj przy kotach:
• Olejek z drzewa herbacianego
• Olejek eukaliptusowy
• Olejek goździkowy
• Olejek cynamonowy
• Olejek rozmarynowy
• Olejek tymiankowy
• Olejek z oregano
Interakcje olejków eterycznych z lekami
Niektóre olejki eteryczne, czy zawarte w nich związki chemiczne, mogą wchodzić w interakcje z lekami i wyrobami farmakologicznymi. Przykładem mogą być olejki wchodzące w interakcje z lekami cukrzycowymi (np. oregano) lub obniżające działanie leków regulujących krzepliwość krwi (goździk). Jeżeli na stałe przyjmujesz jakieś medykamenty, polecamy skonsultować stosowanie aromaterapii z Twoim lekarzem prowadzącym.
Olejkowe BHP – checklista
1. Olejków nie stosujemy bezpośrednio na skórę – zawsze je rozcieńczamy.
2. Zanim zastosujemy olejek, wykonujemy sobie test skórny i sprawdzamy, czy nas nie uczuli.
3. Nie używamy za dużo olejków: mniej znaczy więcej. W dużej ilości mogą wywołać reakcję alergiczną.
4. Nie nakładamy olejków eterycznych o działaniu fototoksycznym na skórę w słoneczny dzień, zwłaszcza na buzię.
5. Olejki są łatwopalne, nie dodajemy ich w dużej ilości np. do świeczek, nie stawiamy przy ogniu.
6. Aromaterapia nie leczy chorób, ale jest terapią komplementarną. Nie traktuj olejków eterycznych jako alternatywę dla tradycyjnej medycyny.
7. Olejki przechowuj z daleka od małych dzieci i zwierząt, najlepiej w chłodnym miejscu.
8. Jeżeli jesteś w ciąży, lub karmisz piersią, skonsultuj użycie olejków eterycznych ze swoim lekarzem prowadzącym.
9. Nie spożywaj olejków eterycznych.
10. Nie stosuj olejków eterycznych u małych dzieci poniżej 6 miesiąca życia.
11. Nie zamykaj zwierząt w pomieszczeniu, w którym dyfuzujesz olejki eteryczne.
12. Jeżeli poczujesz, że olejek eteryczny działa na Ciebie w sposób niepożądany i pojawiają się jakieś objawy uboczne, zaprzestań jego używania i zasięgnij profesjonalnej porady medycznej.
13. Jeśli masz skomplikowaną historię medyczną, stosujesz na stałe jakieś leki, skonsultuj używanie olejków eterycznych ze swoim lekarzem.
Zobacz również artykuł Olejki aromatyczne: bezpieczeństwo używania.
Jak stosować olejki eteryczne w praktyce
Najprostszą, najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą metoda na aromaterapię jest wdychanie olejków eterycznych. Korzystając z olejków w ten sposób nie narażamy się na nadwrażliwości skórne spowodowane niewłaściwym rozcieńczeniem (lub jego brakiem) olejków eterycznych. Mówi się, że jeżeli nie wiesz, jak użyć olejku eterycznego, to po prostu nim oddychaj.
Kiedy używać olejków eterycznych wziewnie?
- Kiedy potrzebujesz szybkiego działania, tu i teraz (np. jesteś zdenerwowana i musisz się uspokoić).
- Gdy chcesz w naturalny i pachnący sposób oczyścić powietrze w domu oraz wesprzeć chorych domowników.
- Jeżeli chcesz działać na emocje i samopoczucie.
- Jeśli nie wiesz jak dokładnie używać konkretnego olejku eterycznego, a i tak chcesz skorzystać z jego właściwości.
Sposoby stosowania olejków eterycznych wziewnie
Chusteczka: Nałóż kroplę lub dwie na chusteczkę lub płatek kosmetyczny, trzymaj ok. 10-15 cm od twarzy i głęboko oddychaj przez kilka minut). | |
Buteleczka: Wdychaj czysty olejek eteryczny prosto z odkręconej buteleczki. | |
Inhalacja: Zrób inhalację parową, solną lub za pomocą personalnych inhalatorów do aromaterapii. | |
Dyfuzor: Stosuj w dyfuzorach, nawilżaczach i nebulizatorach do olejków eterycznych. | |
Spray: Skorzystaj z mieszanek w wygodnej formie sprayu i rozpyl na tkaninę i w pomieszczeniu. | |
Inne: Stwórz samodzielnie aromatyczne potpourri, kropiąc olejek eteryczny na ścianę prysznica, czy nakładając olejek eteryczny na talerzyk, który następnie stawiasz na ciepłym grzejniku. |
Wybór sprzętu do aromaterapii
Zacznijmy od tego, że brak sprzętu nie jest przeszkodą w korzystaniu z pomocy aromaterapii. Powyżej wymieniliśmy kilka metod stosowania olejków, do których nie potrzebujesz żadnej profesjonalnej maszyny. Jeśli jednak chcesz dokonać takiej inwestycji wybierz mądrze. Na rynku dostępne są dyfuzory, nebulizatory, kominki, nawilżacze… Łatwo się w tym pogubić. Na pewno nie polecamy kominków zapachowych. Dlaczego?
Ich największym plusem jest niska cena, lecz niestety kominki dość słabo rozprowadzają cząsteczki po pomieszczeniu. Bardziej stabilne olejki, jak np. olejek tymiankowy na przeziębienie, nie stracą wiele właściwości przy podgrzaniu, jednak już olejki cytrusowe, które są pozyskiwane na zimno, mają znacznie mniejszą wytrzymałość na wyższe temperatury.
Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze zapoznaj się z naszym rankingiem Najlepszy dyfuzor do olejków eterycznych – jaki wybrać?
Olejki eteryczne – stosowanie na skórę
To już trochę bardziej zaawansowany temat, jednak nadal prosty do wykonania w domu. O tym jak to robić bezpiecznie i skutecznie przeczytasz w naszym artykule: Aromaterapia w praktyce – jak stosować olejki eteryczne na skórę.
Podsumowanie
Chociaż zdajemy sobie sprawę, że pierwsze spotkanie z aromaterapią może być przytłaczające (tyle zasad, tyle porad i sposobów użycia…), to zachęcamy Cię, aby podejść do tego z uśmiechem na twarzy. Aromaterapia może być wspaniałym, pachnącym i niezwykle przyjemnym sposobem na wspieranie siebie, oraz swoich bliskich, przy codziennych potrzebach nie tylko ciała, ale też psychiki.
Bibliografia
- Brud, W. S., & Konopacka, I. (1998). Pachnąca Apteka: Tajemnice Aromaterapii. Oficyna Wydawnicza MAK.
- Buckle, J. (2015). Clinical Aromatherapy: Essential Oils in Healthcare (3rd ed.). Churchill Livingstone.
- Holder, K., & Duff, G. (1997). A Pinch of Herbs: Herbs for Beauty, Health & Cooking, Recipes & Traditions. Booksales.
- Price, L., & Price, S. (2011). Aromatherapy for Health Professionals (4th ed.). Churchill Livingstone.