Spis treści
Kojarzysz to magiczne uczucie po całym dniu spędzonym w pracy, kiedy czujesz jak każdy mięsień Twojego ciała jest napięty, a głowa aż buzuje od ilości informacji i emocji, a Ty kładziesz się do wanny pełnej pachnących olejków? Chyba wszyscy się zgodzimy, że takie momenty wynagradzają cały trud i wszelkie codzienne bolączki. Zobacz jak wiele różnych mocy olejków eterycznych można okiełznać w kąpieli.
Olejki eteryczne do kąpieli – po co je stosować?
Powodów do stosowania olejków eterycznych w kąpieli może być wiele. Spośród nich, zdecydowanie przodują:
- potrzeba relaksu lub redukcji objawów stresu;
- problemy ze snem i wieczorne odprężenie;
- poprawa samopoczucia i nastroju.
Pewnie kojarzysz kąpiele aromaterapeutyczne właśnie z takimi sytuacjami. Ale czy wiesz, że to tylko wierzchołek góry lodowej?
Kąpiele lecznicze z olejkami eterycznymi
Aromabalneoterapia, to także skuteczne wsparcie na różne dolegliwości ciała, takich jak:
- przeziębienie,
- osłabienie organizmu po chorobie,
- infekcje układu oddechowego.
W takich przypadkach plusem tych kąpieli jest ich holistyczne działanie. Olejek eteryczny nie tylko przenika przez Twoją skórę, ale także – pod wpływem ciepłej wody – zaczyna się unosić i wdychasz go prosto do płuc.
Dowiedz się więcej o kąpielach aromaterapeutycznych.
Jak działają olejki eteryczne w kąpieli
Podczas ciepłej kąpieli z olejkami eterycznymi zachodzą dwa główne procesy:
- Wchłanianie substancji aktywnych przez skórę.
- Inhalacja oparów olejków, które działają na układ oddechowy i nerwowy.
Jak stosować olejki eteryczne do kąpieli
Będziemy powtarzać jak mantrę:
ZAWSZE ROZCIEŃCZAJ OLEJKI ETERYCZNE PRZED ZASTOSOWANIEM NA SKÓRĘ!
Tyczy się to również kąpieli. Nigdy nie wolno wlewać czystego olejku bezpośrednio do wody, gdyż może to spowodować podrażnienia. Do kąpieli rekomendujemy stężenie 1-2%, czyli 6-12 kropli olejku na 30 ml tzw. bazy, czyli czegoś, w czym olejek rozpuścisz. Możesz w tym celu wykorzystać olejek roślinne lub bezwonny płyn do kąpieli.
Przeczytaj więcej wskazówek dotyczących stosowania olejków eterycznych na skórę.
Różne olejki możesz ze sobą łączyć, tak aby uzyskać preferowaną kompozycję właściwości i zapachów. Optymalna temperatura wody powinna wynosić 36-38°C, a czas kąpieli 10-30 minut.
Kąpieli z olejkami eterycznymi powinny unikać:
• Kobiety w ciąży.
• Osoby z nadwrażliwością skóry.
• Pacjenci z chorobami serca.
Jakie olejki eteryczne do kąpieli?
Poniżej znajdziesz naszą listę olejków eterycznych, które szczególnie polecamy stosować w leczniczych kąpielach.
Olejek lawendowy do kąpieli
Olejek lawendowy (Lavandula angustifolia), znany ze swojego niezwykle relaksującego zapachu. Posiada właściwości mogące pomóc złagodzić napięcie i stres. Kąpiel z dodatkiem lawendy może przyczynić się do uspokojenia umysłu, poprawy jakości Twojego snu oraz ogólnego poczucia odprężenia. Ponadto, olejek lawendowy posiada także silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwinfekcyjne, co możesz docenić szczególnie w chłodniejszych miesiącach roku lub kiedy pojawia się lekki stan zapalny skóry. A jakby nadal było tego mało – to jeden z najlepszych olejków eterycznych dla pielęgnacji skóry.
Dowiedz się więcej o zastosowaniach olejku lawendowego.
H3: Olejek pomarańczowy do kąpieli
Dodanie kilku kropli rozcieńczonego olejku pomarańczowego (Citrus × sinensis) do wanny może stworzyć niezwykle orzeźwiające i przyjemne doświadczenie zarówno dla ciała, jak i umysłu. Olejek eteryczny z pomarańczy posiada słodki i energetyzujący aromat, który może poprawić Twój nastrój i zwiększyć poczucie witalności. Działanie olejku pomarańczowego może pomóc w redukcji stresu, łagodzeniu napięcia nerwowego oraz pobudzeniu umysłu. Szczególnie polubią go najmłodsi. Jeszcze nie udało nam się poznać dziecka, które by nie zareagowało na zapach pomarańczy szerokim uśmiechem!
Olejki cytrusowe są genialne, kiedy czujesz spadek energii lub motywacji.
Olejek tymiankowy do kąpieli
Olejek tymiankowy (Thymus vulgaris), to nasz osobisty ulubieniec i niekwestionowany bestseller! Ceniony za rozgrzewający ziołowy zapach oraz właściwości aromaterapeutyczne, które mogą pomóc w ukojeniu umysłu i relaksacji. Jego naturalne właściwości przeciwbakteryjne mogą pomóc w naturalnym wspieraniu układu odpornościowego. Olejek eteryczny tymiankowy jest znany ze swojego mocnego działania przeciwzapalnego, co może być korzystne dla osób z napiętymi i obolałymi mięśniami.
Olejek eukaliptusowy do kąpieli
Olejek eukaliptusowy (Eucalyptus radiata) posiada charakterystyczny, świeży zapach, który może pomóc w oczyszczeniu dróg oddechowych oraz łagodzeniu nieprzyjemnych objawów różnych infekcji. Dodatkowo, olejek eukaliptusowy może działać odświeżająco i pobudzająco na umysł, przyczyniając się do zwiększenia koncentracji i klarowności myśli. Czy wspominaliśmy, że także jest świetny na napięcia w mięśniach?
Olejek kadzidłowy do kąpieli
Olejek frankincense (Boswellia carterii) ma wyjątkowy, uspokajający aromat, który pomoże Ci w redukcji stresu i wprowadzaniu w stan głębokiego relaksu. Ten olejek eteryczny to numer jeden, jeżeli chodzi o wsparcie równowagi emocjonalnej i radzenie sobie z wyjątkowo trudnymi sytuacjami. Olejek kadzidłowy może mieć także działanie łagodzące na skórę, ponieważ jest mocno przeciwzapalny. A jeżeli połączysz go z olejkiem lawendowym, otrzymasz najlepszą mieszankę pielęgnacyjną i kosmetyczną.
Jak przygotować kąpiel z olejkami
Aby cieszyć się relaksującą aromatyczną kąpielą wystarczą 3 proste kroki:
- Napełnij wannę ciepłą wodą.
- Dodaj 10-15 kropli wybranego olejku zmieszanego z olejem bazowym.
- Dokładnie wymieszaj wodę.
Podsumowanie
Olejki eteryczne do kąpieli stanowią naturalną metodę relaksacji i pielęgnacji ciała, łącząc przyjemność kąpieli z dobroczynnym działaniem aromaterapii. Pamiętaj, że kluczem do skuteczności jest systematyczność i odpowiedni dobór olejków do indywidualnych potrzeb.
Czytaj również: