Naturalne sposoby na migrenę

Oceń ten post
Kategorie:
Podziel się z innymi:

Męczą Cię częste, a nawet codzienne migreny? Na stres reagujesz bólem głowy? Olejki eteryczne nie zastąpią terapii, ale mogą być pomocne w łagodzeniu objawów. Aromaterapia nie tylko pomoże Ci złagodzić ból, ale także zredukować napięcie i stres.

Kobieta z bólem głowy, masująca skronie

 

Dlaczego boli mnie głowa?

Przyczyny, które mogą – ale nie muszą – doprowadzić do ból głowy są często niejasne. Nie jest to proces do końca poznany, dlatego przy opisach mechanizmów powstawania bólu głowy najczęściej możesz przeczytać: “Uważa się, że…”.

W 1988 roku bóle głowy podzielono na samoistne i objawowe. Do bólów samoistnych, którymi się dzisiaj zajmiemy, należą:

  • ból głowy typu napięciowego,
  • klasterowy ból głowy,
  • migrena.

 

Napięciowy ból głowy

Najczęściej, jeśli odczuwamy ból głowy, to jest to ból napięciowy. Pojawia się wtedy uczucie ucisku lub rozpieranie w okolicach skroni, potylicy lub całej głowy – można je porównać do uczucia założonej za ciasnej czapki lub opaski. Ból narasta powoli i może trwać od 30 minut do nawet kilku dni. Często towarzyszy mu uczucie napięcia mięśni szyi.

Napięciowy ból głowy – przyczyny

  • Stres
  • Odwodnienie
  • Zmęczenie
  • Garbienie się
  • Długotrwała praca przed komputerem
  • Niedobór snu
  • Nieregularny rytm posiłków

 

Klasterowy ból głowy

Klasterowy ból głowy to jeden z najsilniejszych rodzajów bólu głowy. Ból jest jednostronny, zlokalizowany w okolicy oka i skroni. Określany jest jako rozdzierający, przeszywający i pulsujący. Trwa od 15 minut do 3 godzin. Ataki mogą występować do 8 razy na dobę, często w nocy. Może mu towarzyszyć łzawienie oka, opadanie powieki, zatkany nos. Ból często występuje sezonowo (wiosną i jesienią).

 

Migrenowy ból głowy

Migrena to nie tylko zwykły ból głowy, ale złożona dolegliwość neurologiczna. Cierpiące na nią osoby odczuwają silny, pulsujący ból głowy, najczęściej jednostronny, który znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Często towarzyszą mu nudności i wymioty oraz nadwrażliwość na światło i dźwięki. Ból migrenowy zwykle narasta stopniowo i nasila się podczas ruchu. Atak może trwać od 4 do 72 godzin.

Migrena – skąd się bierze?

  • Czynniki genetyczne
  • Zmiany hormonalne
  • Stres
  • Nieregularne posiłki
  • Niedobór lub nadmiar snu
  • Silne zmęczenie
  • Gwałtowne zmiany pogody

 

Co pomaga na ból głowy?

Trudno tu o jedną, niezawodną receptę. Jeśli dokuczają Ci częste bóle głowy warto zadbać o regularne posiłki i nawodnienie, aktywność fizyczną i czas na świeżym powietrzu oraz odpowiednią higienę snu. Wskazane jest unikanie alkoholu i nikotyny.

Wiele zależy od rodzaju bólu głowy. Ulgę w bólach napięciowych może przynieść np. masaż skroni i karku czy techniki relaksacyjne. Do automasażu możesz użyć roll-onu Ulga dla głowy, który przyjemnie chłodzi i pomaga się rozluźnić.

Roll-on Ulga dla głowy

W przypadku napadu migreny, warto ograniczyć liczbę bodźców – przejdź do ciemnego i cichego pomieszczenia, możesz położyć się na łóżku, głęboko przy tym oddychając. Pomocne w łagodzeniu objawów mogą być zimne okłady na czoło i skronie. Nie walcz z bólem – im szybciej pozwolisz sobie na chwilę odpoczynku, tym szybciej będziesz mogła wrócić do działania.

Olejki na migrenę – jaki olejek na ból głowy?

W łagodzeniu bólu głowy pomocna może być również aromaterapia. Weź pod uwagę, że olejki eteryczne potrzebują około kilku minut, żeby zaczęły działać.Olejki eteryczne na ból głowy infografika

 

Olejek z mięty pieprzowej – olejek na ból głowy

Olejek miętowy (Mentha × piperita), to z pewnością pierwszy i najpopularniejszy wybór wśród olejków eterycznych na ból głowy. Jest to wybór potwierdzony nie tylko doświadczeniem aromaterapeutów, ale także badaniami naukowymi.

Chyba najciekawsze są wyniki badania Göbel et al. (1996). Podczas eksperymentu sprawdzano skuteczność olejku z mięty pieprzowej rozcieńczonego w etanolu (roztwór olejku 10%) na ponad 160 przypadków bólu głowy. Ataki leczono doustnie – paracetamolem lub kapsułką sprawdzającą placebo – a także za pomocą nałożonego na skórę rozcieńczonego olejku z mięty lub roztworu placebo z aromatem mięty. Olejek oraz roztwór rozprowadzano na skroniach i czole. Pacjenci oceniali poziom bólu głowy po 15, 30, 45 i 60 minutach. Już po kwadransie badani, których leczono olejkiem z mięty, odczuwali znaczącą poprawę. Tak samo niski poziom bólu miały osoby, które dostały paracetamol!

 

Olejek z lawendy – olejek na migrenę

Ze względu na jej działanie uspokajające, olejek lawendowy (Lavandula angustifolia) zaleca się przede wszystkim przy bólach głowy spowodowanych stresem. Zapach lawendy może wpływać kojąco i uspokajająco na układ nerwowy.

W badaniu Sasannejad et al. (2012) sprawdzano działanie lawendy na 129 przypadkach bólu głowy. Ponad 70% pacjentów po kontakcie z olejkiem odczuło całkowitą lub częściową poprawę! Przy regularnym kontakcie z lawendą zmniejszyła się też częstotliwość oraz natężenie ataków.

 

Olejek z eukaliptusa na zatokowy ból głowy

“Ciężkie”, pełne wydzieliny zatoki również mogą wywoływać ogromny ból głowy, z którym nie tak łatwo sobie poradzić. Kto chociaż raz cierpiał z powodu bólu zatok, ten na pewno rozumie, o czym mówię. Tutaj z pomocą przychodzi olejek eukaliptusowy. Dzięki jego właściwościom rozrzedzającym możesz szybko oczyścić drogi oddechowe. Jeśli po inhalacji eukaliptusem zaczniesz kasłać, to wiedz, że jest to normalne i pokazuje, że olejek faktycznie już działa.

W badaniu Jun et al. (2013) sprawdzano działanie olejku eukaliptusowego oraz zawartym w 1,8-cyneolu. Cyneol podawano w kapsułkach i potwierdzono jego skuteczność na podstawie oceny m.in. bólu głowy czy niedrożności nosa. Za to inhalacja z dodatkiem olejku eukaliptusowego miała wpływ na zmniejszenie poziomu bólu oraz na niższe ciśnienie krwi. Porównując jednak wyniki do badań przeprowadzonych z miętą, eukaliptus wydaje się mieć od niej mniejsze działanie przeciwbólowe.

Olejek ulga dla głowy

 

Aromaterapia na ból głowy – jak stosować olejki na migrenę

Olejki możesz dodać do nebulizatora i rozpylać w pomieszczeniu. Jeśli nie masz sprzętu do dyfuzji olejków, możesz wdychać je bezpośrednio z buteleczki lub skropić nimi chusteczkę lub wacik i wąchać.

Protip
Do słoiczka wrzuć 2 łyżki soli gruboziarnistej i wymieszaj je z 10-15 kroplami olejku. Taką aromatyczną sól możesz trzymać na biurku czy zabrać ze sobą na stresujące spotkanie. Przed użyciem wstrząśnij, a po powąchaniu dokładnie zakręcaj.

Olejków eterycznych możesz używać do masażu okolic skroni po rozcieńczeniu (np. w Aromabazie). Wystarczy kilka kropli olejku na łyżkę olejku bazowego. A jeśli masz czas i ochotę na aromaterapeutyczną kąpiel stóp, rozpuść 3 krople wybranego olejku (lub mieszanki) w bezwonnym płynie do kąpieli i wlej do miski z ciepłą wodą – w ten sposób będziesz je wdychać z ciepłą parą jak przy inhalacji.

Podsumowanie

Częste bóle głowy mogą być wołaniem Twojego organizmu o pomoc i uwagę. Nie lekceważ ich. Jeśli dolegliwości pojawiają się często i regularnie najlepiej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Olejki eteryczne mogą działać łagodząco, ale jeśli problem jest przewlekły, nie zastąpią terapii. W niektórych przypadkach, aromaterapia może się okazać zupełnie nieskuteczne – np. gdy ból spowodowany jest problemami z kręgosłupem. Wówczas znacznie lepiej sprawdzi się tutaj pomoc fizjoterapeuty, osteopaty. Piszę to nie tylko ze względów prawnych, ale też z powodów bezpieczeństwa oraz nieprzesadnie nadmuchanych oczekiwań. Bo chociaż olejki eteryczne potrafią bardzo wiele, to, mimo wszystko, nie są lekiem na całe zło. Proszę, pamiętaj o tym!

Artykuł nie jest poradą lekarską, a jedynie zbiorem wiedzy o ziołolecznictwie oraz aromaterapii.

Autor tekstu: Zosia Dymek

Bibliografia

  1. Göbel, H., Fresenius, J., Heinze, A., Dworschak, M., Soyka, D. (1996). Effektivität von Oleum menthae piperitae und von Paracetamol in der Therapie des Kopfschmerzes vom Spannungstyp [Effectiveness of Oleum menthae piperitae and paracetamol in therapy of headache of the tension type]. Der Nervenarzt, 67(8), 672–681.
  2. Sasannejad, P., Saeedi, M., Shoeibi, A., Gorji, A., Abbasi, M., Foroughipour, M. (2012). Lavender essential oil in the treatment of migraine headache: a placebo-controlled clinical trial. European neurology, 67(5), 288–291.
  3. Jun, Y. S., Kang, P., Min, S. S., Lee, J. M., Kim, H. K., Seol, G. H. (2013). Effect of eucalyptus oil inhalation on pain and inflammatory responses after total knee replacement: a randomized clinical trial. Evidence-based complementary and alternative medicine : eCAM, 2013, 502727.