Spis treści
Dzisiaj chcielibyśmy poruszyć jeden z najprzyjemniejszych tematów aromaterapii, który świetnie podsumowuje korzyści olejków eterycznych dla ciała i ducha. Kojarzysz to magiczne uczucie po całym dniu spędzonym w pracy, kiedy czujesz jak każdy mięsień Twojego ciała jest napięty, a głowa aż buzuje od ilości informacji i emocji, a Ty kładziesz się do wanny pełnej pachnących olejków? Chyba wszyscy się zgodzimy, że takie momenty wynagradzają cały trud i wszelkie codzienne bolączki.
Dlatego porozmawiamy o kąpielach aromaterapeutycznych. W tym artykule dowiesz się, dlaczego kąpiel lecznicza to jedna z najlepszych dróg stosowania aromaterapii, jakie korzyści niesie leżakowanie w wannie, czym jest balnetoterapia i dlaczego jest aż tak skuteczna.
Wartości terapeutyczne kąpieli
Balneoterapia to jeden z najstarszych działów fizjoterapii, który swoją historią sięga już czasów Starożytnej Grecji i Imperium Rzymskiego. Z języka łacińskiego balneum to „łaźnia, kąpiel”, co daje nam wskazówkę, że balneoterapia to terapia korzystająca z leczniczej mocy kąpieli. Początkowo termin ograniczał się wyłącznie do kąpieli w gorących źródłach lub łaźniach publicznych, ale dzięki rozwojowi cywilizacji, każdy z nas może skorzystać z balneoterapii we własnym domu. Jeżeli nie masz wanny, to nic straconego. Prysznic, czy nawet zwykła miska, w zupełności wystarczą.
Praktyki balneoterapeutyczne są zróżnicowane i można je dostosować do indywidualnych potrzeb i preferencji. Z takich najpopularniejszych możemy wymienić:
- Kąpiele solankowe: Solanki to naturalne sole mineralne rozpuszczone w wodzie, które posiadają liczne właściwości zdrowotne. Kąpiele solankowe są zazwyczaj stosowane w celu łagodzenia stanów zapalnych skóry, wspomagania gojenia się ran, łagodzenia bólu mięśni i stawów oraz poprawy krążenia.
- Kąpiele siarkowe: Kąpiele siarkowe opierają się na wykorzystaniu wód bogatych w siarkę lub dodawaniu siarki w postaci siarczanów do wody kąpielowej. Siarka ma właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i odkażające, dlatego kąpiele siarkowe są stosowane w leczeniu chorób skóry, takich jak łuszczyca, trądzik czy egzemy.
- Kąpiele borowinowe: Borowina to naturalny rodzaj torfu, złożona z minerałów, substancji organicznych i mikroorganizmów. Kąpiele borowinowe mają działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i regenerujące. Są stosowane w leczeniu dolegliwości reumatycznych, schorzeń układu kostno-mięśniowego oraz w celu relaksacji mięśni.
- Kąpiele wodorowe: Kąpiele wodorowe polegają na zanurzeniu ciała w wodzie nasyconej wodorem. Wodór działa jako silny przeciwutleniacz i ma właściwości przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Kąpiele wodorowe mogą pomóc w redukcji stresu, łagodzeniu dolegliwości skórnych oraz ogólnym odprężeniu organizmu.
- Kąpiele z dodatkiem olejków eterycznych: Aromaterapeutyczne kąpiele stanowią połączenie balneoterapii i aromaterapii. Właśnie na tym aspekcie chcemy się dzisiaj skupić i opowiemy o nim więcej.
Aromabalneoterapia – pachnące kąpiele, które pokochasz
Chociaż oficjalnie taki termin nie jest stosowany w fizjoterapii, niektórzy aromaterapeuci kliniczni wyróżnili kolejny dział terapii związany z kąpielami – aromabalneoterapia. Jak już możesz się domyślić, będzie to podstawowa balneoterapia, urozmaicona o pachnące esencje roślinne, takie jak naturalne olejki eteryczne, oleje roślinne i ekstrakty CO2. Zapamiętaj ten termin, ponieważ będziemy w tym artykule stosować go wymiennie z „kąpiele aromaterapeutyczne”.
Aromabalneoterapia niesie ze sobą szereg korzyści. Najczęściej takich, jakie oferują nam olejki eteryczne. Jej popularność wynika głównie z tego, jak proste w przygotowaniu są takie kąpiele w domowych warunkach i niewymagane są najróżniejsze „dziwne” składniki, często trudne do kupienia dla osób mniej wtajemniczonych temat. Wystarczy olej roślinny, Twoje ulubione olejki eteryczne do kąpieli i można działać!
Po co stosować olejki eteryczne do kąpieli?
Powodów do stosowania kąpieli aromaterapeutycznych może być wiele. Spośród nich, zdecydowanie przodują kąpiele relaksacyjne lub redukujące objawy stresu, w których wykorzystuje się np. olejek lawendowy i olejek mandarynkowy. Takie kąpiele są także przydatne na problemy ze snem i wieczorny relaks. Innym celem może być ich działanie poprawiające samopoczucie i nastrój. W tym wypadku często sięga się po olejek pomarańczowy, olejek geranium lub olejek ylang ylang. Pewnie kojarzysz kąpiele aromaterapeutyczne właśnie z takimi sytuacjami. Ale czy wiesz, że to tylko wierzchołek góry lodowej?
Aromabalneoterapia to także skuteczne wsparcie na różne dolegliwości ciała, np. przeziębienie, osłabienie organizmu po chorobie lub inne infekcje układu oddechowego. W takich celach można sięgać po olejek tymiankowy, olejek z drzewa herbacianego, olejek eukaliptusowy, oraz różne mieszanki olejków eterycznych, komponowane właśnie pod względem takich właściwości. Plusem tych kąpieli jest ich holistyczne działanie. Olejek eteryczny nie tylko przenika przez Twoją skórę, ale także – pod wpływem ciepłej wody – zaczyna się unosić i wdychasz go prosto do płuc.
To również wszelkie kąpiele rozluźniające spięte, bolące mięśnie i stawy lub poprawiające kondycję skóry i mocno działające na jej odżywienie. A nawet takie, których zadaniem jest wsparcie procesów zdrowego trawienia. Możliwości jest naprawdę mnóstwo. Jest wiele różnych mocy olejków, które można okiełznać w kąpieli.
Dlaczego kąpiele aromaterapeutyczne są tak skuteczne?
Z kilku ważnych powodów.
Po pierwsze, olejki eteryczne rozcieńczone w oleju bazowym i wlane do kąpieli, pozwalają na jeszcze lepszą ich absorpcję. Kiedy leżysz w wannie, olejki eteryczne pokrywają niemalże całe Twoje ciało (oprócz głowy). A im większa powierzchnia ciała, na której znajduje się olejek eteryczny, tym większy procent absorpcji.
Po drugie, zazwyczaj woda w wannie ma ciepłą temperaturę. A to rozszerza nasze pory na skórze, przez które naturalne olejki eteryczne wnikają w głąb ciała (także przez mieszki włosowe i gruczoły potowe). Temperatura powoduje także, że olejek eteryczny jest w stanie unosić się wraz z parą wodną i trafiać prosto do Twoich płuc. Pomyśl o tym, jak o naturalnym dyfuzorze.
Po trzecie, wanna to doskonałe środowisko dla rozcieńczonych olejków eterycznych. Olejki mają naturę hydrofobową (nie lubią wody) i lipofilną (lubią tłuszcze). Zatem – w bardzo dużym skrócie – będą dążyły do tego, aby „uciec” do bardziej przyjaznego środowiska. Przedostając się przez kolejne warstwy płaszcza hydrolipidowego naszej skóry, finalnie trafiają do układu krwionośnego, gdzie mogą wywoływać swoje konkretne działania terapeutyczne.
Po czwarte – zapach. Nie jest tajemnicą, że olejki eteryczne pięknie pachną i wpływają na różne układy organizmu. Ale sam zapach też potrafi wiele zrobić. Bo zrelaksowany i odprężony człowiek, to przede wszystkim zdrowy człowiek.
Bezpieczeństwo kąpieli aromaterapeutycznych
Zanim przejdziemy do praktyki, musimy wspomnieć o najważniejszym aspekcie, dzięki któremu będziemy mogli cieszyć się pełnią skuteczności aromabalneoterapii i odczujemy jej pozytywny wpływ. Czyli bezpieczeństwo jej stosowania.
Niewątpliwą korzyścią tego sposobu stosowania aromaterapii jest to, że olejek eteryczny ma kontakt z dużą powierzchnią ciała. Kąpiele umożliwiają równomierne rozprowadzenie olejków po całej skórze, co pozwala na ich wszechstronne działanie. A ponieważ skóra jest największym organem naszego ciała, takie szerokie pokrycie olejkami eterycznymi to tak właściwie cały sekret dlaczego kąpiele aromaterapeutyczne są aż tak skuteczne. Pamiętajmy jednak, że to także można zaliczyć jako minus olejków eterycznych w wannie. Nadmiar olejków może działać pobudzająco (co nie jest korzystne w np. relaksujących kąpielach) lub drażniąco na skórę.
Dlatego sugerowane przez nas bezpieczne stężenie olejków eterycznych do kąpieli, to ok. 1-2%. To znaczy, że w zupełności wystarczy Ci od 6 do 12 kropel olejków lub ich mieszanki, na 30 ml wybranej przez siebie bazy. Tutaj możesz sięgnąć po olej roślinny (np. jojoba, ze słodkich migdałów) lub po bezwonny płyn do kąpieli, w którym rozpuścisz swoje olejki. W takim rozcieńczeniu większość olejków eterycznych będzie bezpieczna. Oleje roślinne to także dobre uzupełnienie kosmetyczne, ponieważ świetnie nawilżają skórę.
Jak NIE rozcieńczać olejków eterycznych?
Nie polecamy używania baz takich jak mleko, jogurt lub sól.
Z prostego powodu – w ten sposób olejek eteryczny nie zostanie rozcieńczony.
Mleko i jogurt, chociaż są emulsjami, mają za mały procent tłuszczu, aby pozwolić na bezpieczne rozproszenie olejków eterycznych w wodzie. Efektem będzie to, że olejek eteryczny oddzieli się od bazy i będzie unosił się na powierzchni wody, potencjalnie drażniąc i alergizując Twoją skórę.
W przypadku soli, pamiętaj, żeby dodawać do niej wyłącznie wcześniej rozcieńczone olejki eteryczne. Sama sól nie ma zdolności rozcieńczających olejki. Tutaj będzie podobnie – sól pochłonie olejek, następnie dodana do wody się rozpuści, a olejki eteryczne będą pływać na wodzie i dotykać Twojej nagiej skóry i miejsc intymnych. A przy takiej powierzchni ciała, stężenia olejków 100% będą mocno problematyczne.
Najlepsze olejki eteryczne do kąpieli
Poniżej znajdziesz naszą listę pięciu olejków eterycznych, które szczególnie polecamy stosować w swoich kąpielach.
Olejek lawendowy (Lavandula angustifolia)
Olejek lawendowy, znany ze swojego niezwykle relaksującego zapachu, posiada właściwości mogące pomóc złagodzić napięcie i stres. Kąpiel z dodatkiem lawendy może przyczynić się do uspokojenia umysłu, poprawy jakości Twojego snu oraz ogólnego poczucia odprężenia. Ponadto, olejek lawendowy posiada także silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwinfekcyjne, co możesz docenić szczególnie w chłodniejszych miesiącach roku lub kiedy pojawia się lekki stan zapalny skóry. A jakby nadal było tego mało – to jeden z najlepszych olejków eterycznych dla pielęgnacji skóry.
Dowiedz się więcej o zastosowaniach olejku lawendowego.
Olejek pomarańczowy (Citrus × sinensis)
Dodanie kilku kropel rozcieńczonego olejku pomarańczowego do kąpieli może stworzyć niezwykle orzeźwiające i przyjemne doświadczenie zarówno dla ciała, jak i umysłu. Olejek eteryczny z pomarańczy posiada słodki i energetyzujący aromat, który może poprawić Twój nastrój i zwiększyć poczucie witalności. Działanie olejku pomarańczowego może pomóc w redukcji stresu, łagodzeniu napięcia nerwowego oraz pobudzeniu umysłu. Szczególnie polubią go najmłodsi. Jeszcze nie udało nam się poznać dziecka, które by nie zareagowało na zapach pomarańczy szerokim uśmiechem!
Olejek tymiankowy (Thymus vulgaris)
Nasz osobisty ulubieniec i niekwestionowany bestseller! Ceniony za rozgrzewający ziołowy zapach oraz właściwości aromaterapeutyczne, które mogą pomóc w ukojeniu umysłu i relaksacji. Jego naturalne właściwości przeciwbakteryjne mogą pomóc w naturalnym wspieraniu układu odpornościowego. Olejek eteryczny tymiankowy jest znany ze swojego mocnego działania przeciwzapalnego, co może być korzystne dla osób z napiętymi i obolałymi mięśniami.
Olejek eukaliptusowy (Eucalyptus radiata)
Olejek eukaliptusowy posiada charakterystyczny, świeży zapach, który może pomóc w oczyszczeniu dróg oddechowych oraz łagodzeniu nieprzyjemnych objawów różnych infekcji. Dodatkowo, olejek eukaliptusowy może działać odświeżająco i pobudzająco na umysł, przyczyniając się do zwiększenia koncentracji i klarowności myśli. Czy wspominaliśmy, że także jest świetny na napięcia w mięśniach?
Olejek kadzidłowy (Boswellia carterii)
Olejek kadzidłowy (frankincense) ma wyjątkowy, uspokajający aromat, który pomoże Ci w redukcji stresu i wprowadzaniu w stan głębokiego relaksu. Ten olejek eteryczny to numer jeden, jeżeli chodzi o wsparcie równowagi emocjonalnej i radzenie sobie z wyjątkowo trudnymi sytuacjami. Olejek z kadzidła może mieć także działanie łagodzące na skórę, ponieważ jest mocno przeciwzapalny. A jeżeli połączysz go z olejkiem lawendowym, otrzymasz najlepszą mieszankę pielęgnacyjną i kosmetyczną.
Jak przygotować kąpiel aromaterapeutyczną w domu?
Przygotowaliśmy dla Ciebie trzy proste przepisy na mieszanki z olejkami do kąpieli, które możesz samodzielnie przygotować w domu i wykorzystać dla siebie, swojej rodziny lub osób bliskich. Poniższe przepisy mogą posłużyć Ci jako „szablon”, który wykorzystasz do przygotowania własnych aromatycznych kreacji. Wystarczy, że podmienisz olejki eteryczne i użyjesz ulubionych olejów bazowych do pielęgnacji skóry.
Kąpiel na błogi relaks
- 15 ml oleju bazowego
- 10 kropli lawendy (Lavandula angustifolia)
- 6 kropli pomarańczy (Citrus × sinensis)
- 4 krople geranium (Pelargonium graveolens)
- (opcjonalnie) szklanka soli himalajskiej
- (opcjonalnie) 10 kropli witaminy E
Z dedykacją dla tych, którzy po całym dniu w pracy potrzebują relaksującej kąpieli. Znasz to uczucie? Kiedy w ciągu dnia dużo się działo, wracasz padnięta do domu i jedyne, o czym marzysz, to „walnąć się” do łóżka w ubraniach i butach? Zamiast tego, nalej ciepłej wody do wanny, daj 2-3 łyżki soli i poleż tak sobie chociaż przez chwilę. A jeżeli nie masz wanny – miska z ciepłą wodą i moczenie stóp także zadziała cuda.
Pomarańcza przypomni Ci, co to uśmiech; olejek geraniowy doda odrobiny równowagi emocjonalnej. A dodatek lawendy sprawi, że będzie Ci się spało jeszcze lepiej. Najprawdziwsze domowe spa!
Kąpiel na przeziębieniowe ukojenie
- 15 ml oleju bazowego
- 6 kropli eukaliptusa (Eucalyptus radiata)
- 5 kropli rozmarynu (Salvia rosmarinus)
- 4 krople tymianku (Thymus vulgaris)
- (opcjonalnie) szklanka soli himalajskiej
- (opcjonalnie) 10 kropli witaminy E
Nikt nie lubi być przykuty do łóżka, ale czasami się zdarza. Możesz spróbować tej mieszanki dla siebie lub kiedy najmłodsi w domu zmagają się z infekcjami i obniżoną odpornością. Jeżeli szykujesz ją dla młodszych dzieci (powyżej 3 r.ż.), po prostu zmniejsz odrobinę ilość olejków i zacznij od jednej łyżki w wodzie. Eukaliptus wspaniale wspomoże układ oddechowy, rozmaryn rozgrzeje i ukoi mięśnie, a tymianek wesprze. Jak to tymianek.
Jeżeli nie lubisz rozmarynu lub nie możesz go stosować – polecamy podmienić go na olejek z drzewa herbacianego.
Kąpiel dodająca energii
- 15 ml oleju bazowego
- 10 kropli pomarańczy (Citrus × sinensis)
- 6 kropli grejpfruta (Citrus × paradisi)
- 4 krople mięty pieprzowej (Mentha × piperita)
- (opcjonalnie) szklanka soli himalajskiej
- (opcjonalnie) 10 kropli witaminy E
Da Ci niesamowitego kopa z rana i poprawi humor na cały dzień. Cytrusy są genialne, kiedy czujesz spadek energii lub motywacji. Ta mieszanka olejków sprawdzi się szczególnie latem, bo olejek z mięty pieprzowej zostawia bardzo przyjemne uczucie chłodku na skórze. Od razu się lepiej śpi, kiedy za oknem ciepło i duszno. To może być też dobry sposób na relaks po całym dniu spędzonym w cieple. Podpowiemy, że dodatek mięty pieprzowej świetnie złagodzi swędzącą i pogryzioną przez owady skórę, a także ukoi obolałe mięśnie i złagodzi bóle głowy.
Spróbuj naszych soli do kąpieli!
A jeżeli nie masz chęci, czasu lub przestrzeni do tworzenia własnych mieszanek, zachęcamy Cię do odwiedzenia naszego sklepu. Znajdziesz w nim aż pięć aromatycznych soli do kąpieli, w których olejki eteryczne są już odpowiednio rozcieńczone i gotowe do zaoferowania Ci działania, którego potrzebujesz.
***