Naturalne sposoby na migrenę – olejki eteryczne na ból głowy

5/5 (1 głosów)
Kategorie:
Podziel się z innymi:
Kobieta siedzi przy biurku z zamkniętymi oczami, trzymając się za skronie.

Już sam podział tej dolegliwości może przyprawić o ból głowy. Do tego często niejasne przyczyny, które mogą — ale nie muszą — doprowadzić do migreny. 

Dlatego też, zanim przejdziemy do dalszej części artykułu, warto poświęcić chwilę na poznanie bólu głowy od strony medycznej. W 1988 roku podzielono tę dolegliwość na samoistną oraz objawową. Wśród bóli samoistnych, którymi się dzisiaj zajmiemy, wyróżniamy ból głowy typu napięciowego, klasterowy ból głowy, migrenę oraz bóle tzw. trójdzielno-autonomiczne.  

Przy mechanizmach powstawania bólu głowy najczęściej możesz przeczytać: ‘’uważa się, że…’’. Nie jest to proces do końca poznany.

Pamiętaj, żeby przy częstych bólach głowy, skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. 

Olejki eteryczne nie zastąpią terapii, a w niektórych przypadkach mogą się okazać zupełnie nieskuteczne. Wyobraź sobie, że Twoje bóle wynikają z problemów z kręgosłupem. Wówczas znacznie lepiej sprawdzi się tutaj pomoc fizjoterapeuty, osteopaty.

Piszę to nie tylko ze względów prawnych, ale też z powodów bezpieczeństwa oraz nieprzesadnie nadmuchanych oczekiwań. Bo chociaż olejki eteryczne potrafią bardzo wiele, to, mimo wszystko, nie są lekiem na całe zło. Proszę, pamiętaj o tym!

Infografika z olejkami, które mogą pomóc na ból głowy.

Olejek z mięty pieprzowej — skuteczny jak tabletka na ból głowy?

Z pewnością pierwszy i najpopularniejszy wybór wśród olejków eterycznych, jeśli idzie o ból głowy. I jest to wybór potwierdzony nie tylko doświadczeniem aromaterapeutów, ale także badaniami naukowymi. 

Chyba najciekawsze są te, w których sprawdzano skuteczność olejku z mięty pieprzowej rozcieńczonego w etanolu (roztwór olejku 10%). Badanie analizowało ponad 160 przypadków bólu głowy. Ataki leczono doustnie — paracetamolem lub kapsułką sprawdzającą placebo, a także za pomocą nałożonego na skórę — rozcieńczonego olejku z mięty lub roztworu placebo z aromatem mięty. Olejek oraz roztwór rozprowadzano na skroniach i czole. Pacjenci oceniali poziom bólu głowy po 15, 30, 45 i 60 minutach.  

Już po kwadransie badani, których leczono olejkiem z mięty, odczuwali znaczącą poprawę. 

Tak samo niski poziom bólu miały osoby, które dostały paracetamol! 

 

Olejek z lawendy – na bóle głowy spowodowane nerwami

Badania nad lawendą są równie wszechstronne jak jej właściwości. Ze względu na jej działanie uspokajające, przede wszystkim traktuje się ją jako bardzo dobry olejek przy bólach głowy spowodowanych stresem i nerwami. 

W tych badaniach nad migreną sprawdzano działanie lawendy na 129 przypadkach bólu głowy. Ponad 70% pacjentów po kontakcie z olejkiem odczuło całkowitą lub częściową poprawę! Przy regularnym kontakcie z lawendą zmniejszyła się też częstotliwość oraz natężenie ataków. 

To jeszcze jeden powód, dla którego zawsze warto mieć w domowej apteczce olejek lawendowy

 

Olejek z eukaliptusa – ból głowy a zapchane zatoki 

Kto chociaż raz cierpiał z powodu bólu zatok, ten na pewno rozumie, o czym mówię. 

‘’Ciężkie’’, pełne wydzieliny zatoki również mogą wywoływać ogromny ból głowy, z którym nie tak łatwo sobie poradzić. Tutaj z pomocą przychodzi olejek eukaliptusowy.

Dzięki jego właściwościom rozrzedzającym możesz szybko oczyścić drogi oddechowe. Jeśli po inhalacji eukaliptusem zaczniesz kasłać, to wiedz, że jest to normalne i pokazuje, że olejek faktycznie już działa. 

Badano zarówno wpływ cząsteczki cineol, obecnej w olejku, jak i samego olejku. 

Cineol podawano w kapsułkach i potwierdzono jego skuteczność na podstawie oceny m.in bólu głowy czy niedrożności nosa. Za to inhalacja eukaliptusa miała wpływ na zmniejszenie poziomu bólu oraz na niższe ciśnienie krwi. Porównując jednak wyniki do badań tych przeprowadzonych z miętą, eukaliptus wydaje się mieć od niej mniejsze działanie przeciwbólowe.

 

Olejek z rumianku – siła drzemie w spokoju 

Na zagranicznych portalach popularnonaukowych (a czasem już chyba tylko popularno- …) przy olejkach na ból głowy wymienia się także olejek rumiankowy. Jednak na dzisiaj (listopad 2021) nie ma żadnych badań, które faktycznie to potwierdzają. Być może to przekonanie jest spowodowane składem olejku i jego przeciwzapalnymi właściwościami? Podobnie uważają autorzy tej hipotezy medycznej o rumianku i jego możliwym potencjale w leczeniu bólu głowy. 

Rumianek przyniósł za to dobre efekty podczas badań nad depresją, co pokazuje jego uspokajające oraz harmonizujące działanie – również istotne przy bólach głowy na tle nerwowym.

 

Naturalne sposoby na ból głowy – co jeszcze możesz zrobić?

Ogranicz liczbę bodźców — przejdź do ciemnego i cichego pomieszczenia. Możesz położyć się na łóżku, głęboko przy tym oddychając. Według badań zarówno tabletki, jak i olejki eteryczne potrzebują około kwadransa, żeby zaczęły działać. Nie walcz z bólem — im szybciej pozwolisz sobie na chwilę odpoczynku, tym szybciej będziesz mogła wrócić do działania. 

Pamiętaj, że częste bóle głowy mogą być wołaniem Twojego organizmu o pomoc i uwagę. 

Nie lekceważ ich. 

Autor tekstu: Zosia Dymek