Sok z pokrzywy – 8 powodów dla których go potrzebujesz [alergia i nie tylko]

Oceń ten post
Kategorie:
Podziel się z innymi:

 

 

Dzień dobry,

Zapraszam Cię do pierwszej części z zapowiadanego cyklu Ziołowy Detoks. Dzisiaj chciałabym Cię przekonać do jednego z najlepszych toników wiosennych / antyoksydantów ziołowych / mikstur oczyszczających, czyli soku z pokrzywy.

Jeśli miałabym wskazać jedną rzecz, jaką warto sobie przygotować w ramach ziołowego detoksu, to byłby właśnie sok pokrzywowy. Pokrzywa jest niezwykle łatwo dostępna i, o czym przekonam Cię za chwilę, bardzo wartościowa.

Początkowo post miał być króciutki, ale niezwykle się rozrósł :).
Dlatego składa się z dwóch części:

  • Działania i właściwości soku z pokrzywy – mam nadzieję, że znajdziesz coś dla siebie. Doszłam do wniosku, że pewnie napisze kiedyś jeszcze więcej na ten temat, bo jest on potężny.
  • Praktyczne porady jak przygotować sok z pokrzywy w domu.

Jeśli interesuje Cię temat pokrzywy, zapraszam do postu: pokrzywa zastosowania i właściwości.

 

8 powodów by pić sok z pokrzywy

pokrzywa

 

Najlepiej zaparz sobie herbatkę pokrzywową, ponieważ ta część postu może być dość długa :).

Sok z pokrzywy jest fantastycznym, wiosennym tonikiem. Gorąco zachęcam Cię do przygotowania go i pica w sezonie! Pokrzywa jest szeroko zbadana pod wieloma względami, zaś sok jest jedną z najbardziej skoncentrowanych form.

Kiedyś powiemy sobie o tym jeszcze więcej, ale dziś 8 powodów, aby pić sok z pokrzywy. Dodam tutaj od razu, że staram się poprzeć swoje tezy badaniami. Rzadko jednak można spotkać badania nad samym sokiem z pokrzywy: często jest to susz lub ekstrakty robione w różny sposób. Traktuję sok z pokrzywy podobnie do liści, ekstraktów, natomiast jeśli w badaniach pojawia się zupełnie inna forma, dowiesz się o tym czytając moje komentarze!

Pamiętaj też proszę, że badania są przeprowadzane na małych grupach i bardzo wycinkowo, często na minimalnej ilości „substancji czynnej” czyli pokrzywy.

1. Świetnie oczyszcza organizm

Sok z pokrzywy działa moczopędnie oraz oczyszczająco. Podczas picia może się okazać, że na skórze pojawią się wypryski czy inne „nieprzyjemności”, to właśnie efekt oczyszczania. Jeśli interesuje Cię efekt „ziołowego detoxu”, polecam próbować sok przez 2-3 tygodnie. Na blogu znajdziesz wiele ciekawych sposobów na włączenie soku pokrzywowego do diety :)

2. Sok z pokrzywy jest świetny dla alergików

Pokrzywa ma działanie antyhistaminowe, zaś sok jest najbardziej skoncentrowaną formą. Co więcej, zawiera mnóstwo antyoksydantów, a tak się składa, że antyoksydanty są bardzo potrzebne alergikom oraz astmatykom. Dodatkowo, nie każdy jest w stanie wypić 3-4 herbaty pokrzywowe dziennie, ale 50 ml soku nie brzmi już tak groźnie, prawda?

W jednym ze znanych mi badań, grupie badanej podawano 300 mg liofilizowanej (czyli suszonej przez mrożenie) pokrzywy (to naprawdę malutko! W soku macie duużo więcej substancji czynnych!) przez tydzień. Zauważono niewielkie złagodzenie odpowiedzi alergicznej. Moim zdaniem powodem była m.in. bardzo mała ilość pokrzywy (nie cały 1 g dziennie) i spekuluję ;), że większa ilość dałaby lepsze efekty.

Źródło:
Mittman, P. (1990). Randomized, double-blind study of freeze-dried Urtica dioica in the treatment of allergic rhinitis. Planta Medica, 56(1), 44-47.

Pokrzywę stosuje się także wspomagająco przy katarze siennym (źródło).

Mój komentarz: pokrzywa może łagodzić objawy alergii, natomiast sama w sobie jest dość „słabym” surowcem. Jeśli celujesz w pokrzywę, celuj w sok. Gorąco polecam łączyć sok z pokrzywy z olejem z czarnuszki.

3. Sok z pokrzywy jest potężnym antyoksydantem

Tutaj nie ma co dyskutować – to świetny antyoksydant. Nawet, gdyby to była jego jedyna właściwość, to bym ją wychwalała! Naprawdę, to wystarczy, żeby uznać sok z pokrzywy za fantastyczny element ziołowego detoksu: współcześnie nasza dieta jest uboga w antyoksydanty, a mówię Ci, nie ma nic lepszego, niż świeżutki, antyoksydacyjny sok, na dodatek z rośliny, która jest niepryskana i nienawożona.

 

Przyjmowanie pokrzywy pomaga obniżyć tzw. „stres oksydacyjny”

pokrzywa wiosenna

 

Jeśli nadal mi nie wierzysz (jasne, bo każdy może powiedzieć, że to antyoksydant), zerknij na badanie (The effect of hydro alcoholic nettle (Urtica dioica) extract on oxidative stress in patients with type 2 diabetes: a randomized double-blind clinical trial), które wskazuje, że przyjmowanie pokrzywy obniżyło poziom stresu oksydacyjnego. A jak wiemy, celujemy w to, aby wolnych rodników (dobrze, innym razem będzie post pod tytułem o co chodzi z wolnymi rodnikami:)) było jak najmniej!
Jeśli używasz np. kremów, które mają za zadanie „zwalczać wolne rodniki”, powiem Ci, że dużo, dużo ważniejsze jest działanie „od środka”.

4. Sok z pokrzywy działa przeciwbólowo przy przewlekłych stanach zapalnych (zwłaszcza reumatycznych)

Pokrzywa była stosowana od dawna w takich wypadkach. Jasne, na reumatyzm najczęściej okładano się pokrzywą (czyli stosowanie zewnętrzne), jednak teraz wiemy, że przyjmowanie pokrzywy wewnętrznie może również łagodzić ból i stany zapalne. Co prawda badania przeprowadzano na modelach zwierzęcych [źródło], natomiast wydaje mi się, że sok pełen antyoksydantów, czyli odżywienie organizmu „od środka”, na pewno nie zaszkodzi.
Dodam tutaj od siebie, że jeśli poszukujecie olejków eterycznych, które mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne (bo, np. chcecie przygotować sobie własną maść) to najlepszy będzie olejek z tymianku (ten konkretny ma dużo przeciwbólowych i przeciwzapalnych p-cymenów) oraz olejek z oregano.

 

Zamów mieszankę Spacerową!

5. Sok z pokrzywy obniża poziom cukru

Picie pokrzywy może obniżać poziom glukozy we krwi. Osobom badanym podawano wodne ekstrakty z pokrzywy (herbatki, tak się domyślam), 30 minut przed testem obciążeniowym glukozą. 60 minut po wykonaniu testu, osoby, które piły pokrzywę miały średnio o 34 % niższy poziom glukozy od tych, którym pokrzywy nie podano. Brzmi świetnie, prawda?

(Jeśli interesuje Cię ten temat, gorąco polecam zajrzeć do całego badania: Antihyperglycemic activity of the aqueous extract of Urtica dioica. Bnouham M, Merhfour FZ, Ziyyat A, Mekhfi H, Aziz M, Legssyer A; Fitoterapia. 2003 Dec; 74(7-8):677-81)

Kiedy myślę o tym badaniu, przychodzi mi do głowy pewne przeciwskazanie. Soku z pokrzywy w dużych ilościach teoretycznie nie powinny spożywać osoby, które mają problemy z regulacją poziomu cukru we krwi (zwłaszcza, jeśli biorą leki obniżające poziom glukozy). Nie wiem jak Tobie, ale mi wydaje się to dość logiczne.

6. Sok z pokrzywy pomaga w chorobie wrzodowej

Sok z pokrzywy może pomagać przy nadkwasocie żołądka, działa ochronnie na żołądek i może pomagać w przypadku wrzodów [więcej szczegółów o studium znajdziesz tutaj].

sok z pokrzywy

 

7. Sok z pokrzywy hamuje rozrost prostaty?

Siódemka z pytajnikiem, ponieważ możesz czasami na takie pytanie się natknąć :). Tak, pokrzywa jest świetna dla panów i badania wykazały, że przyjmowanie pokrzywy hamuje rozrost gruczołu krokowego (kiedyś możemy sobie porozmawiać o naturalnych ziołowych remediach dotyczących tego tematu), jednak konkretne badanie dotyczyło przyjmowania kapsułek ze sproszkowanym korzeniem pokrzywy (120 mg, 3 razy dziennie, przez 6 miesięcy). Zahamowanie wzrostu zaobserwowano u 81% badanych.

Badanie nie wykazało żadnych skutków ubocznych, ani też nie wykazało zmian/wzrostu poziomu testosteronu. Także tutaj bardzo mi przykro, ale na podniesienie testosteronu czy libido to inne ziółka :)

Nie są mi znane badania, które pokazywałyby, że to samo może robić sok z pokrzywy (to nie znaczy, że nie może, po prostu nikt tego nie zbadał). Więc sobie tutaj uściślijmy :)

Źródło: Safarinejad, M. R. (2005). Urtica dioica for treatment of benign prostatic hyperplasia: a prospective, randomized, double-blind, placebo-controlled, crossover study. Journal of herbal pharmacotherapy, 5(4), 1-11.

8. Sok z pokrzywy pomaga przy infekcjach układu moczowego

Może oczywista sprawa, ale niekoniecznie :). Skoro sok jest lekko moczopędny i pobudza pracę nerek, jest też bardzo dobry wspomagająco przy infekcjach układu moczowego.

Pewnie znalazłoby się jeszcze więcej powodów, ale myślę, że przekonałam Cię i tymi ośmioma! A teraz…

Ta da, dam!

Sok z pokrzywy – robimy!

 

Skoro już Cię przemęczyłam badaniami, przechodzimy do najlepszej części, czyli.. ćwiczeń praktycznych! Zapraszam!

Jak zbierać pokrzywy na sok?

  1. Zbieraj daleko od drogi, w czystych miejscach.
  2. Zbieraj całe pokrzywy: o ile do herbaty, koktajlu, zupy wystarczą górne 4 listeczki (czyli te najbardziej miękkie), do soku polecam zbierać całą łodygę. W łodydze jest bardzo dużo soku i znacząco zwiększysz swój „plon”. Minus zbierania całych pokrzyw jest taki, że trudno je potem wycisnąć bez porządnego sprzętu.
  3. Przetwarzaj najszybciej jak to możliwe: pokrzywy wysychają w zastraszającym tempie i im później przetworzysz, tym gorzej będzie Ci wyciskać.
  4. Jeśli Twoje pokrzywy „oklapły”, włóż je na godzinę do zimnej wody i wyciśnij sok po tym czasie.

Jak wycisnąć sok z pokrzyw?

Sok z pokrzyw najlepiej jest wycisnąć za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej (jeśli nie wiesz jak wygląda, zapraszam Cię do wpisu o wyciskarce). Jeśli nie wiesz dlaczego, obejrzyj film w podlinkowanym artykule.

Zobaczysz, że pokrzywa jest dość włóknista i po prostu trudno jest wycisnąć z niej coś dobrego, jeśli użyjemy zwykłego blendera albo sokowirówki. Te urządzenia mogą mieć problem zwłaszcza kiedy zbierasz całą pokrzywę. Zwłaszcza trudne do przetworzenia mogą być całe łodygi.

Dodatkowo, większość sokowirówek tnie materiał na soki bardzo szybko i podnosi ich temperaturę, co nie jest najlepszym pomysłem przy soku pokrzywowym. Jest to również sposób najbardziej wydajny.

Co jeśli nie mam odpowiedniej wyciskarki?

Wyciskarką wolnoobrotową osiągniesz najlepsze efekty. Jeśli jednak nie masz wyciskarki, masz kilka opcji:

  1. Zblendować pokrzywy w blenderze kielichowym: wrzucasz pokrzywy, dodajesz tyle wody, aby je przykryć, blendujesz. Zostawiasz na 1-2 h „do naciągnięcia”, przecedzasz. W ten sposób otrzymasz taki „soko-napar”. Zawsze coś:)
  2. Przepuścić przez sokowirówkę: samą pokrzywę będzie dość ciężko, możesz od razu połączyć ją z jabłkiem czy marchewką.
  3.  Zamiast soku przygotowywać koktajle z pokrzywą: zaglądaj na bloga, będzie wiele pokrzywowych przepisów:). To, że nie masz odpowiedniej wyciskarki nie jest wymówką, aby z pokrzywy nie korzystać wcale!:)

 

Sok z pokrzywy – pij świeży!

Zachęcam Cię gorąco do pica świeżego soku z pokrzywy. Na wielu stronach internetowych wyczytasz, że sok z pokrzywy jest oh-tak-cudowny (bo jest!), witamina C i te sprawy, a zaraz potem znajdziesz instrukcje „wyciśnij sok z pokrzywy i zapasteryzuj”. Bez sensu. Przynajmniej, jeśli liczysz na właściwości surowego soku z pokrzywy – zwłaszcza na właściwości enzymatyczne i antyoksydacyjne.

Nie chcę powiedzieć, że pokrzywa traktowana wysoką temperaturą jest kompletnie bezwartościowa, bo nie jest: w końcu pijemy herbaty pokrzywowe (i jest całkiem sporo dowodów na to, że pomagają np. przy alergii), ale jestem z Tobą szczera. Chcesz mieć najlepszą możliwą rzecz, wyciśnij sobie na świeżo.

Chcesz mieć właściwości antyoksydacyjne? Używaj świeżego soku.

 

Świeżutki sok z pokrzywy, zaraz po wyciśnięciu. Zwróć uwagę na bąbelki powietrza. Sok można przecedzić, będzie wtedy miał ciemniejszy kolor. 

sok z pokrzywy

 

Jeśli tylko możesz to gorąco, gorąco polecam wyciskanie soku z pokrzywy samodzielnie (to jeden z powodów dla których uwielbiam moją wyciskarkę wolnoobrotową). Jeśli nie, sok z pokrzywy możesz oczywiście kupić i lepszy rydz niż nic, ale proszę – nie podgrzewaj go, jeśli chcesz używać „prozdrowotnie”.

Chyba, że interesuje Cię doprawienie potraw, dodanie koloru itp. Wtedy nie ma sprawy!

 

Jak zakonserwować sok z pokrzywy?

Podsumujmy jeszcze raz.

Wiemy, że świeży sok z pokrzywy jest najlepszy. Desperacko jednak chcemy go zachować, więc mamy do wyboru kilka mniej lub bardziej tradycyjnych opcji. Czasem jest tak, że jakaś roślina ma rzeczywiście wiele właściwości, ale potem przez nieumiejętną obróbkę je tracimy albo sprawiamy, że działa zupełnie przeciwnie niż byśmy chcieli.

Wyciskamy sok z pokrzywy!

Jakie mamy więc pomysły na sok z pokrzywy?

  1. Pasteryzacja: skuteczne, ale bez sensu, jeśli zależy nam na antyoksydantach – są bardzo wrażliwe na ciepło.
  2. Zasypanie cukrem – teoretycznie skuteczny sposób, jednak wtedy nie skorzystamy z właściwości obniżających poziom cukru.
  3. Syrop cukrowy czyli gotowanie + cukier – fajny sposób, jeśli zależy nam na smaku i kolorze. Ma minusy dwóch powyższych.
  4. Zalanie alkoholem – ma sens. W badaniach bardzo często używa się wyciągów wodno-alkoholowych. Zalałabym tak, aby uzyskać 40-50% alkoholu, czyli w proporcjach 1:1 (mówię tutaj o spirytusie). Wyżej nie polecam. Minus? Ciężko z preparacją dla dzieci, nie powinno być podawane osobom uzależnionym od alkoholu.
  5. Mrożenie – mój preferowany sposób. Nie chcę Cię okłamywać, że sok będzie miał takie same właściwości jak świeży, natomiast w badaniach pojawia się pokrzywa liofilizowana (suszona przez mrożenie), więc również wydaje się mieć to sens.

Wybór należy do Ciebie!

Podsumowanie – po co Ci sok z pokrzywy?

Czy udało mi się nakłonić Cię do soku z pokrzywy?

Wiemy, że działa nie tylko oczyszczająco i wzmacniająco, ale także bardzo mocno antyoksydacyjnie, przeciwalergicznie, przeciwzapalnie.

Pamiętaj jeszcze o jednej rzeczy: jeśli chcesz coś „wyleczyć”, prawdopodobnie będziesz potrzebować większej dawki i zapewne dłużej (w badaniach często jest mowa o kilku tygodniach/miesiącach), niż jeśli interesuje Cię „detox” czy okazyjne wspomaganie organizmu. Specjalnie przytoczyłam różne badania, aby było jasne, jakie dawki były/są używane. Skonsultuj się z lekarzem/farmaceutą (tak, wiem, ale muszę to powiedzieć), jeśli zamierzasz brać jakikolwiek ziołowy suplement przez dłuższy czas.

Pozdrawiam Cię serdecznie i do zobaczenia!

Podobał Ci się ten post? Podaj dalej!