Spis treści
- 1 Olejek tymiankowy na przeziębienie – jak działa?
- 2 Olejek tymiankowy – składniki aktywne
- 3 Kiedy używać olejku tymiankowego na przeziębienie?
- 4 Jak używać olejku tymiankowego przy przeziębieniu, gdy nie masz dyfuzora?
Jeśli masz olejek tymiankowy i zastanawiasz się: „Co mam zrobić z tą buteleczką?”, nauczę Cię, w jaki sposób go używać, gdy coś Cię bierze i chcesz w końcu łatwiej oddychać i szybciej się wykurować.
- Szukasz czegoś mocnego i skutecznego na przeziębienie?
- Często masz problem z górnymi drogami oddechowymi i szybko “idzie” Ci na oskrzela?
- Jesteś zatokowcem?
- Nie miałaś jeszcze okazji spróbować dobrego olejku eterycznego, bo nie wiesz, co z nim zrobić?
- Masz olejek tymiankowy, ale wciąż stoi on na półce, bo nie wiesz, jak z niego korzystać?
Ten wpis jest dla Ciebie!
Olejek tymiankowy na przeziębienie – jak działa?
Olejek tymiankowy oczyszcza drogi oddechowe, działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i poprawia odporność. Przekonałam się o tym pierwszy raz przy zapaleniu oskrzeli, kiedy fizycznie czułam, że ucisk na piersi przechodzi w dół. Tymianek praktycznie zahamował infekcję. To dzięki olejkowi tymiankowemu zainteresowałam się na poważnie aromaterapią, zaczęłam wyjeżdżać na międzynarodowe konferencje i w końcu zostałam aromaterapeutką.
Dowiedz się więcej o tym jak działa tymianek >>
Olejek tymiankowy – składniki aktywne
Olejek tymiankowy działa między innymi dlatego, że zawiera tymol – mocno przeciwzapalną substancję z grupy fenoli. Tymol wchodzi w interakcje z innymi naturalnymi molekułami w olejku, które wzmacniają ten efekt.
„Efekty działania tymolu są w dużej mierze przypisywane jego działaniu przeciwzapalnemu (poprzez hamowanie rekrutacji cytokin i chemokin) i przeciwutleniającemu (poprzez wychwytywanie wolnych rodników, wzmacnianie endogennych enzymatycznych i nieenzymatycznych antyoksydantów i chelatacji jonów metali).”
(Lambert et al.)
Kiedy smarujesz się olejkiem tymiankowym, część jego molekuł przeniknie przez skórę do krwioobiegu, a część będzie unosić się pod wpływem ciepła skóry i trafi prosto do układu oddechowego. Szybciej niż syrop czy nalewka.
Poznaj więcej korzyści zdrowotnych stosowania olejku tymiankowego >>
Kiedy używać olejku tymiankowego na przeziębienie?
- Gdy czujesz, że zaczyna Cię “brać”. Im szybciej, tym lepiej. Nie czekaj do ostatniej chwili.
- Gdy coś Ci “idzie” na oskrzela.
- Gdy uaktywniają Ci się zatoki.
- Gdy czujesz, że zaczyna się straszny katar, który wychodzi albo nosem, albo gardłem.
- Gdy zaczyna Ci się kaszel „jak ze studni”.
Tymianku używaj regularnie, 2-3 razy dziennie, szczególnie na noc.
Czytaj więcej o wykorzystaniu olejku tymiankowego w aromaterapii >>
Jak używać olejku tymiankowego przy przeziębieniu, gdy nie masz dyfuzora?
Masz już swój olejek tymiankowy i zastanawiasz się, co teraz. Możesz go oczywiście wlać do dyfuzora, ale jeśli nie masz takiego sprzętu – nic straconego. Poniżej prezentujemy 5 alternatywnych sposobów wykorzystania olejku tymiankowego na przeziębienie. Wszystkie są sprawdzone, ale polecam Ci spróbować kilku i wybrać najbardziej odpowiedni dla Ciebie. Zdziwisz się, jak moc olejku różni się w zależności od tego, jak go używasz i czego spróbujesz.
Smarowanie skóry olejkiem tymiankowym podczas przeziębienia
Najłatwiejszy sposób użycia olejku, to smarowanie. Oczywiście nie stosujemy olejku eterycznego bezpośrednio na skórę, ale możemy przygotować domową maść z jego użyciem.
Jak przygotować domową maść z olejkiem tymiankowym na przeziębienie?
Olejek eteryczny łączysz z olejem bazowym. Proporcje olejku tymiankowego do oleju bazowego dla dorosłych to 8 kropli na 30 ml bazy (to mniej więcej dwie duże łyżki). Jakiego oleju dodać do tymianku? Ja w swoim Balsamie Lekki Oddech używam mieszanki lanoliny, żywokostu, dziurawca i oleju laurowego, ale możesz wziąć to, co masz pod ręką – oliwę, olej kokosowy, smalec gęsi… Zanim wybierzesz olej, pomyśl, jaki jest Twój plan dnia i jak najwygodniej będzie Ci go używać (jeśli pracujesz w biurze, niekoniecznie chcesz pachnieć smalcem, prawda?).
Składniki mieszasz, przekładasz do słoiczka i gotowe. Słoiczek podpisz, żeby wiedzieć, kiedy smarowidło zostało przygotowane. W razie potrzeby smaruj taką “maścią” klatkę piersiową i (opcjonalnie) plecy. Smarować skórę możesz kilka razy dziennie i na noc.
Efekt uboczny? Będziesz pachnieć pizzą.
Kąpiel z olejkiem tymiankowym na przeziębienie
Kiedy coś „idzie” na oskrzela polecam kąpiel całego ciała w wannie, z dodatkiem olejku tymiankowego. To mój ulubiony sposób od momentu, kiedy moja młodsza siostra sprawdziła na sobie skuteczność kąpieli tymiankowych. Miała 11 lat i wróciła ze szkoły STRASZNIE zakatarzona. Nie chciała słyszeć o żadnym mazidle, dopóki nie dodałam jej kilku kropli tymianku do wanny. Pół godziny później wychodzi z łazienki i mówi w swoim stylu: „Klaudynka, nie wiem, co to za badziewie mi dałaś, ale mogę oddychać!”. To zabawne, bo właściwie od tego zaczęła się „kariera” mojego tymianku. Opisałam sprawę na Facebooku jako żart i dziewczyny zaczęły prosić o tymianek dla swoich dzieci.
Jak przygotować kąpiel tymiankową?
Kąpiel tymiankową możesz przygotować na parę sposobów: z magnezem, płynem do kąpieli czy solą. Najważniejsze, o czym musisz pamiętać, to żeby ZAWSZE rozcieńczać olejek tymiankowy przed dodaniem do kąpieli. Inaczej będzie pływał po powierzchni wody i podrażni Ci skórę.
Jeśli zdecydujesz się na kąpiel z magnezem, to DUŻO PIJ. Magnez transdermalny przyspiesza detoksykację, czyli w praktyce możesz się po kąpieli mocno pocić. Pij wodę przed i po kąpieli, zresztą to ważne, żeby się nawadniać.
Czytaj więcej o leczniczych kąpielach aromaterapeutycznych >>
Kąpiel stóp na przeziębienie
Bardzo skutecznym sposobem, jeśli nie masz wanny albo nie masz siły na długą kąpiel, jest kąpiel stóp. Pomaga i na przeziębienie, i na zatoki.
Kąpiel stóp z olejkiem tymiankowym, to stary i skuteczny sposób, ale jeśli chcesz go wzmocnić, dodaj 50 ml soli magnezowej (ja używam najczystszej, naturalnej formy magnezu z Zechsteinu).
Jak wykonać kąpiel stóp na przeziębienie?
Do miski nalej ciepłą wodę, wsyp sól. 5-10 kropli tymianku wymieszaj z płynem do kąpieli i wlej do miski. Mocz stopy przez 15 minut. Kąpiel magnezową dobrze jest zrobić godzinę przed snem.
Słoiczek z solą i olejkiem tymiankowym
Ten sposób jest dla Ciebie, jeśli chcesz używać olejku tymiankowego tak, żeby nie przeszkadzać innym, np. w pracy. Wystarczy, że do słoiczka wsypiesz gruboziarnistą sól, dodasz kilkanaście kropli tymianku, podpiszesz, zakręcisz i wrzucisz do torebki.
Wąchanie soli pomaga odetkać nos i jest dyskretne. Nie będzie pachnieć tymiankiem w całym biurze. Słoiczek możesz postawić sobie na biurku i kiedy trzeba potrząsasz, odkręcasz i wąchasz. Olejek tymiankowy będzie działał, nawet jeśli masz zatkany nos.
W ten sposób możesz użyć też Soli Lekki Oddech.
Tymiankowa inhalacja na przeziębienie
Ostatni, ale wcale nie najsłabszy, sposób, to inhalacja. Jeśli spróbujesz raz, zdziwisz się, jak bardzo jest skuteczny! Inhalacji gorącą solą nauczyła mnie na wymianie studenckiej moja koleżanka i od tej pory używam tej techniki z olejkami eterycznymi, kiedy potrzebuję mocnego uderzenia. To technika mocniejsza od klasycznej inhalacji z wodą.
Jak wykonać inhalację gorącą solą tymiankową?
To bardzo proste. Weź gruboziarnistą sól morską albo himalajską, upraż na patelni, aż będzie gorąca, i dodaj 1-2 krople olejku tymiankowego. Teraz wystarczy, że przełożysz sól na talerz i zaczniesz oddychać. Zobaczysz, że to tak mocny sposób, że nawet nie musisz się nachylać… Sól szybko się chłodzi, więc potem możesz ją wykorzystać do kąpieli stóp albo wrzucić do wanny.
Zobaczysz, że każdy z 5 sposobów działa trochę inaczej i musisz poeksperymentować, żeby dobrać to, co jest najlepsze dla Ciebie. Możesz też próbować kilku naraz.
Polecamy również inne naturalne, skuteczne i szybkie szybkie sposoby na przeziębienie >>
A jeśli szukasz informacji o używaniu olejków eterycznych na przeziębienie u dzieci, zajrzyj do naszego artykułu Jak używać olejku tymiankowego na przeziębienie u dzieci? >>
Poznaj również więcej domowych sposobów na katar u dzieci >>
***
Bibliografia
- Lambert, R. J. W., Skandamis, P. N., Coote, P. J., Nychas, G. J. (2001). A study of the minimum inhibitory concentration and mode of action of oregano essential oil, thymol and carvacrol. Journal of applied microbiology, 91(3), 453-462.