Paczula dla pięknej skóry. Jeden olejek na wiele potrzeb 

Kategorie:
Podziel się z innymi:

Zapraszamy Cię do kolejnego artykułu z serii o olejku eterycznym z paczuli. Znasz już historię i właściwości tego olejku, a także jego wpływ na sferę emocjonalną i psychiczną – czas przyjrzeć się kolejnym fascynującym zastosowaniom. Dzisiaj skupimy się na olejku paczulowym dla ciała. Poznasz jego właściwości dla skóry i dowiesz się, jak wykorzystać go w swojej codziennej pielęgnacji, aby cieszyć się zdrową i piękną skórą. 

Paczula – najważniejsze informacje 

Pogostemon cablin, czyli Paczula, to roślina z rodziny jasnotowatych, która nazwę w języku tamilskim zawdzięcza swoim zielonym liściom. Pochodzi pierwotnie z Filipin, skąd została sprowadzona do starożytnych Chin i zyskała uznanie w ramach Tradycyjnej Chińskiej Medycyny. Do Europy trafiła z Indii, jednak nie ze względu na swoje właściwości terapeutyczne, lecz jako skuteczny odstraszacz moli i innych szkodników, które atakowały cenne tkaniny.  

Tutaj znajdziesz poprzednie artykuły z serii o paczuli: 

>> Olejek eteryczny z paczuli (patchouli). Wszystko, co chcesz wiedzieć. 

>> Paczula dla emocji: Afrodyzjak i naturalna pomoc w zmniejszeniu stresu. 

 

Olejek paczuli – przyjaciel Twojej skóry 

Paczula posiada szereg cennych właściwości, jednak w kontekście skóry będą nas interesowały przede wszystkim te przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwbólowe. 

Jak już udało nam się ustalić we wcześniejszych tekstach, olejek eteryczny z paczuli ma wiele, często nieoczywistych, zastosowań. Przez swój specyficzny zapach, właściwości i brak przeciwskazań (paczula to naprawdę bezpieczny olejek eteryczny), jest szczególnie lubiany w naturalnych kosmetykach. Zazwyczaj pojawia się w nich jako baza dla innych olejków eterycznych. 

Poniżej przedstawimy Ci kilka z kosmetycznych zastosowań dla paczuli, z których możesz skorzystać samodzielnie w domu.  

Paczula dla wiecznej młodości 

W 2014 roku przeprowadzono badania (Lin et al.) na myszach, mające na celu sprawdzenie potencjału ochronnego działania olejku eterycznego paczuli przed fotostarzeniem skóry, wywołanym promieniowaniem UV. Wiesz, co się okazało? Paczula radzi sobie z tym naprawdę nieźle! 

W trakcie tych badań wyszło na jaw, że stosowany olejek z paczuli hamował powstawanie zmarszczek, łagodził procesy zmniejszające elastyczność skóry i zwiększał produkcję kolagenu nawet do 26,3%. 

Ponadto stwierdzono, że regularne stosowanie olejku paczulowego może zapobiegać patologicznemu pogrubianiu naskórka, oraz przerywaniu włókien kolagenowych i włókien elastynowych. Jakby jeszcze było mało – olejek z paczuli okazał się także skutecznym antyoksydantem, który zwiększa ilość enzymów neutralizujących skutki stresu oksydacyjnego w naszej skórze. Dzięki temu uznano olejek paczulowy za potencjalny środek terapeutyczny do zapobiegania przedwczesnemu starzeniu się skóry. 

Nawilżanie skóry olejkiem z paczuli 

Jeżeli interesujesz się naturalnym perfumiarstwem, możesz kojarzyć klasyfikację nut bazy, serca i głowy. Ale czy wiesz, że to ma też „drugie dno”? Olejki eteryczne są pełne najróżniejszych związków chemicznych, które pozyskujemy z roślin aromatycznych. Niektóre z nich mają większe molekuły, w związku z czym fizycznie mają większą masę i w ich wypadku proces ulatniania się zajmuje znacznie dłużej. Paczula jest uznawana za nutę bazową, w związku z tym, będzie długo utrzymywać się na naszej skórze. 

Badania Mongest et al. (1994) i Nielsen (2006) sugerują, że przy olejkach eterycznych na nawilżanie skóry, najlepiej sprawdzają się niskie stężenia olejków. Olejki to substancje bardzo lotne i stosowane w dużej ilości mogą działać wysuszająco na naszą skórę. 

Dodając dwa do dwóch – stosowanie paczuli w niskich stężeniach, lub jako nuta bazowa mieszanek olejków eterycznych, może przynieść dobre efekty, jeżeli zależy Ci na porządnym nawilżeniu swojej skóry. To szczególnie ważne teraz zimą, kiedy jesteśmy narażeni na ciągły chłód i wiatr, którzy są głównym powodem suchej i pękającej skóry. 

Jak stosować olejek paczulowy na skórze? 

 • Przy stosowaniu na ciało, do 30 ml oleju roślinnego (spróbuj aromabazy – naszej mieszanki naturalnych olejów lub innego oleju o neutralnym zapachu), albo ulubionego kremu nawilżającego, dodaj 12 kropli olejku paczulowego. Dla wzmocnienia efektu i wzbogacenia zapachu, połącz ją z olejkiem rumiankowym, olejkiem sandałowym, lub olejkiem cedrowym. Pamiętaj, żeby wtedy liczbę kropli potraktować jako sumę wszystkich kropli dodanych olejków eterycznych. 
 • Jeżeli chcesz stosować olejki na delikatnej skórze twarzy, stosuj rozcieńczenia nie większe niż 1%, czyli 6 kropli olejków eterycznych na 30 ml wybranej bazy (tutaj polecamy nawilżające kremy). Możesz paczulę zastosować samodzielnie lub wymienionym powyżej gronie. Stosując oleje roślinne upewnij się, że nie zapychają porów Twojej cery. 

 

Inne warte uwagi zastosowania olejku paczuli dla ciała: 

 • Ze względu na działanie przeciwgrzybicze, olejek paczulowy możesz stosować na skórze tam, gdzie potrzebna jest jego skuteczna pomoc. W tym celu do 30 ml swojej bazy (żel aloesowy, krem-emulsja, olej roślinny) dodaj od 30 do 60 kropli olejku z paczuli. Wydawać się może sporo, jednak pamiętaj, że to do stosowania miejscowego, np. między palcami, lub na paznokciach.  
 • Olejek paczulowy jest także przeciwzapalny, więc i w tym przypadku warto jest po niego sięgnąć. Stosuj identycznie. jak w poprzednim punkcie. 
 • Oprócz tego, trzeba przypomnieć działanie przeciwbakteryjne, co w połączeniu z dwoma poprzednimi, może stanowić skuteczną pomoc przy radzeniu sobie z trądzikiem. Jeżeli chcesz z niej skorzystać, paczulę przygotuj identycznie tak jak w przypadku wykorzystania jej ze względu na działanie przeciwgrzybicze. 
 • Przy problemach z łuszczycą i egzemą, od 6 do 12 kropli paczuli rozcieńcz w ulubionej bazie i nakładaj na skórę miejscowo. Olejek paczulowy możesz wzmocnić olejkiem copaiba, który jest jednym z lepszych olejków na te konkretne problemy. 
 • Jeżeli masz tendencje do siniaków, otarć i drobnych skaleczeń, to olejek z paczuli może się okazać Twoim dobrym przyjacielem. Szczególnie kiedy połączysz go z fantastycznym maceratem nagietkowym, lub arnikowym, które są znane ze swojego działania błyskawicznie gojącego skórę. Pamiętaj: Olejków eterycznych nie stosuj na świeżych i otwartych ranach. 
 • Paczula w aromaterapii bywa wykorzystywana także do pielęgnacji skóry głowy. Na problemy z łupieżem, możesz dodać 24 krople olejku paczulowego do 120 ml ulubionego szamponu. Możesz wzmocnić to działanie mieszając paczulę z olejkiem z drzewa herbacianego – w tym celu skorzystaj z 12 kropli paczuli i 12 kropli olejku z drzewa herbacianego na 120 ml szamponu.   

Podsumowanie 

Mamy ogromną nadzieję, że ta krótka seria trzech artykułów pomogła Ci nieco odkryć tajemniczy olejek z paczuli i jest on już dla Ciebie o wiele mniej nieoczywisty. Osobiście jesteśmy zdania, że to bardzo niedoceniany olejek eteryczny – a szkoda, bo ma ogrom fantastycznych zastosowań i zdecydowanie zasługuje na swoje miejsce w naszych domowych olejkowych apteczkach! 

 

***

 

Źródła: 

 • Holmes, P. (2016). Aromatica volume 1: A clinical guide to essential oil therapeutics. Principles and profiles. Singing Dragon.  
 • Lin, R., Feng, X., Li, C., Zhang, X., Yu, X., Zhou, J., Zhang, X., Xie, Y., Su, Z., & Zhan, J. Y. (2014). Prevention of UV radiation-induced cutaneous photoaging in mice by topical administration of patchouli oil. Journal of Ethnopharmacology, 154(2), 408-418. 
 • Monges P, Joachim G, Bohor M et al 1994 Comparative in vivo study ofthe moisturizing properties of three gels containing essential oils: mandarin, German chamomile, orange. Les Nouvelles Dermatologiques 13:470-475 
 • Nielsen J 2006 Natural oils affect the human skin integrity and the percutaneous penetration of benzoic acid dose-dependently. Basic & Clinical Pharmacology & Toxicology 98:575-581 
 • Worwood, V. A. (2016). The complete book of essential oils and aromatherapy, revised and expanded: Over 800 natural, nontoxic, and fragrant recipes to create health, beauty, and safe home and work environments. New World Library.