Paczula dla emocji: Afrodyzjak i naturalna pomoc w zmniejszeniu stresu

Oceń ten post
Kategorie:
Podziel się z innymi:

Ostatnio poruszaliśmy temat bardzo nieoczywistego olejku eterycznego z paczuli. Zakładamy zatem, że podstawy masz już za sobą, a jeśli nie – znajdziesz je w tym artykule.  

Skoro znasz już pochodzenie olejku paczulowego, jego barwną historię i działania farmakologiczne, pójdźmy o krok dalej i poznajmy kolejną z odsłon paczuli: jej działanie na emocje i psychikę. Oraz, z okazji nadchodzących Walentynek, odpowiemy na ważne pytanie: czy paczula jest naturalnym afrodyzjakiem?  

Szybka ściągawka 

Paczula (Pogostemon cablin) to roślina należąca do rodziny jasnotowatych, której nazwa w języku tamilskim oznacza „zielony liść”. Oryginalnie pochodzi z Filipin, skąd zawędrowała do starożytnych Chin i dzięki swoim właściwościom wkupiła się w łaski Tradycyjnej Chińskiej Medycyny, w której jest wykorzystywana aż do dzisiaj. Na kontynent europejski trafiła z Indii. Jednak wcale nie dzięki swojemu potencjałowi terapeutycznemu, a przez to, że skutecznie odstraszała mole i inne robaki zalęgające się w skrzyniach z drogimi tkaninami.  

Paczula ma pełno nieoczywistych właściwości, pośród których możemy wymienić przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, przeciwbólowe, czy nawet przeciwwymiotne, lub redukujące napięcie żylne. 

>> Przeczytaj więcej w tym artykule. 

Jak olejek z paczuli wpływa na psychikę? 

Olejek paczulowy jest uważany za skuteczny w działaniu przeciwlękowym i przeciwdepresyjnym. Wynika to z jego wpływu na nasz układ współczulny, który jest częścią układu nerwowego i odpowiada za reakcję „walki lub ucieczki” (fight-or-flight) w odpowiedzi na stres. Badania naukowe potwierdzają, że inhalacja olejku paczulowego może zmniejszać aktywność układu współczulnego nawet o 40% (Haze et al., 2002), co w praktyce oznacza, że układ “walki lub ucieczki” jest mniej aktywny i na stresującą sytuację jesteśmy w stanie odpowiedzieć w zdrowszy i bardziej konstruktywny sposób, Warto również wspomnieć, że paczula jest znana z działania uspokajającego i relaksującego, co przyczynia się do poprawy jakości snu i redukcji objawów depresji (Swamy et al., 2015). 

Kolejne badania Astuti et al. (2022) na modelach zwierzęcych wydają się potwierdzać przeciwdepresyjne działanie paczuli, przypisując je do głównego składnika chemicznego obecnego w olejku – alkoholu paczulowego (paczulolu). Zaobserwowano, że po inhalacji z olejkiem paczulowym wzrasta w mózgu poziom dopaminy, czyli hormonu szczęścia. Sama dopamina bywa kojarzona z poczuciem „pobudzenia” – jednak nie takiego, jak po kawie, a raczej związanego z motywacją i chęcią do działania.  

Olejek paczulowy dosłownie może sprawić, że poczujemy się spokojniejsi i szczęśliwsi. Może to tłumaczy, dlaczego hipisi tak chętnie sięgali po zapach paczuli?  

Jak stosować olejek paczulowy dla wsparcia psychiki? 

Najlepiej poprzez inhalacje. To najprostsza, najbezpieczniejsza i co najważniejsze – najskuteczniejsza metoda korzystania z aromaterapii i olejków eterycznych. Możesz to robić na kilka sposobów: 

  • Jeżeli masz problemy z zasypianiem, dodaj 1-2 krople olejku paczuli na wacik higieniczny i połóż na stoliku nocnym. Możesz nim też skropić poduszkę, jednak pamiętaj, że paczula to bardzo gęsty olejek i zostanie po nim ślad. 
  • Kiedy dopadną Cię stany lękowe, możesz nakropić olejek paczulowy na chusteczkę higieniczną i trzymając ją kilka centymetrów od twarzy, zacznij głęboko oddychać nosem.  

Dla wzmocnienia efektu, skorzystaj z techniki „kwadratowego oddechu”: Wykonaj wdech nosem przez 4 sekundy, zatrzymaj powietrze na 4 sekundy, wykonaj wydech przez 4 sekundy i odczekaj po wydechu 4 sekundy Powtarzaj ten cykl tak długo, aż poczujesz się lepiej.  

  • Gdy czujesz przytłoczenie stresem, możesz dodać kilka kropli olejku paczuli do dyfuzora (podpowiadamy, że świetnie komponuje się z olejkiem pomarańczowym). Jeżeli stres dopadnie Cię poza domem, skorzystaj z inhalacji na chusteczce. 

Jeżeli odczuwasz smutek, brak motywacji, czy ciągłe zmęczenie, także spróbuj używać olejku paczuli na trzy powyższe sposoby.  

Inne metody warte zastosowania to: 

  • Możesz rozcieńczyć olejek z paczuli z olejem bazowym lub płynem do kąpieli (ok. 10 kropli paczuli na 15ml bazy) i dodać do wieczornej kąpieli. 
  • W przypadku, kiedy nie masz dyfuzora, sposobem na olejek paczulowy w domu jest metoda ciepłego talerzyka. Na mały talerzyk dodaj 2-4 krople olejku eterycznego i postaw go na ciepłym kaloryferze. Poza okresem grzewczym możesz wlać gorącą wodę do miski, a na jej powierzchnię wkropić kilka kropli olejku paczulowego – w ten sposób stworzysz prowizoryczny „kominek” do olejków eterycznych. 

Paczula a emocje 

Olejek z paczuli a fizjologia 

Przy inhalacjach olejkiem paczuli, molekuły w nim zawarte trafiają najpierw do płuc, a następnie do krążenia systemowego oraz przez układ limbiczny do ciała migdałowatego, które w naszym mózgu zajmuje się odpowiedziami emocjonalnymi. Często nawet nie jesteśmy świadomi tego procesu i wpływ na nasze emocje dzieje się na poziomie podświadomym. 

Kiedy sięgnąć po paczulę na emocje? 

W aromaterapii emocji ceni się olejek paczulowy ze względu na to, jak stabilizuje on umysł i zachęca nas do realistycznego spojrzenia na świecie. Mówi się, że zapach olejku paczuli przynosi poczucie bezpieczeństwa emocjonalnego. Z tego tytułu, poleca się go przy lęku, stanach roztrzęsienia, czy kiedy ogarnia nas strach 

Innym dosyć istotnym działaniem paczuli jest przywrócenie integralności zmysłowej. Paczula nie jest drzewem, ale jej zapach jest bardzo gruntujący i porównywalny w działaniu do np. olejku z drzewa sandałowego. Uziemia, to znaczy kieruje nasza uwagę z powrotem do ciała i zachęca do doświadczania świata całym sobą. Dlatego paczula może być dobrym wyborem, jeżeli mierzysz się z głosem wewnętrznego krytyka, odczuwasz odrealnienie i oderwanie od tego, kim jesteś. Potraktuj olejek paczulowy jako swoją osobistą kotwicę, która pozwoli Ci się zatrzymać w odpowiednim porcie. 

Aromaterapeutka Tiffany Carole zwraca uwagę na inny ciekawy aspekt olejku paczulowego – ma on nam pomóc uporać się z naszymi wewnętrznymi słabościami, dzięki czemu będziemy odporniejsi emocjonalnie w przyszłości. 

Paczula jako naturalny afrodyzjak 

Mówiąc o paczuli na emocje, nie możemy pominąć olejku paczuli jako afrodyzjaku! Tutaj sprawa nie jest jednoznaczna. Paczula zdecydowanie nie jest typowym afrodyzjakiem wśród olejków eterycznych, tak jak olejek różany, ylang-ylang, czy z drzewa sandałowego. 

Olejek paczulowy jest niezwykle zmysłowy, do pewnego stopnia wręcz zwierzęco-erotyczny, jakby poruszał nie tylko ciałem, ale też umysłem. Wraca temat integracji zmysłów – wszak paczula pomaga odzyskać balans pomiędzy czuciem a emocjami. W tym sensie możemy uznać, że zapach paczuli działa jako afrodyzjak bardziej na poziomie podświadomości, pomagając nam w procesie akceptacji potrzeb ciała, które dalej rozwijają się jako nasza prawdziwie głęboka zmysłowość. 

Chociaż niektórzy też są zdania, że olejek paczulowy i jego zapach może pomagać w sytuacjach zmniejszonego libido, lub braku zainteresowania bliskością seksualną. Najlepiej samemu się przekonać. 

Jak używać paczuli jako afrodyzjaku? 

Najprościej – w dyfuzorze. Zapach paczuli możesz połączyć z innymi olejkami eterycznymi, np. ylang-ylang i bergamotką, które pięknie odświeżą aromat. 

Chociaż w tym konkretnym przypadku, najlepiej sprawdzą się zmysłowe masaże. Takie mieszanki wcale nie muszą być skomplikowane.  

Poznaj trzy proste przepisy na romantyczne mieszanki do masażu: 

#1. Masaż UKOJENIE (uspokaja i relaksuje): 

  • 6 kropli paczuli, 
  • 3 krople pomarańczy, 
  • 3 krople geranium, 
  • 30ml oleju bazowego. 

#2. Masaż NAMIĘTNOŚĆ (rozgrzewający i pobudzający zmysły): 

  • 6 kropli paczuli, 
  • 2 krople ylang-ylang, 
  • 4 krople rozmarynu, 
  • 30 ml oleju bazowego. 

#3. Masaż ROMATYCZNY SPACER W LESIE (odpręża i przenosi do pachnącego żywicą lasu): 

  • 5 kropli paczuli, 
  • 4 krople lawendy, 
  • 3 krople Jodły białej, 
  • 30 ml oleju bazowego. 

Ważna uwaga: pamiętaj, by stosując mieszanki olejków eterycznych do masażu, nie nakładać ich bezpośrednio na miejsca intymne (może dojść do podrażnienia delikatnej skóry i błon śluzowych). Olejki eteryczne “nie lubią się” też z lateksem, więc unikaj ich kontaktu z lateksową prezerwatywą.  

Podsumowując 

Olejek paczulowy ma szereg zastosowań dla naszej psychiki, emocji a także jako afrodyzjak. To piękny olejek, chociaż jak już zaznaczyliśmy przy poprzednim artykule z serii o paczuli, jest on nieoczywisty i może być tak, że albo go kochasz, albo nienawidzisz. My zdecydowanie zachęcamy do dania paczuli szansy i spróbowania jej w praktyce. A nuż się okaże, że to prawdziwa i gorąca miłość?

 

***

 

Autor artykułu: Konstantyn Petertil

Źródła: 

  • Astuti, P., Khairan, K., Marthoenis, M., & Hasballah, K. (2022). Antidepressant-like Activity of Patchouli Oil var. Tapak Tuan (Pogostemon cablin Benth) via Elevated Dopamine Level: A Study Using Rat Model. Pharmaceuticals (Basel, Switzerland), 15(5), 608.  
  • Haze, S., Sakai, K., & Gozu, Y. (2002). Effects of fragrance inhalation on sympathetic activity in normal adults. Japanese journal of pharmacology, 90(3), 247–253. 
  • Holmes, P. (2016). Aromatica volume 1: A clinical guide to essential oil therapeutics. Principles and profiles. Singing Dragon. 
  • Swamy, M. K., & Sinniah, U. R. (2015). A Comprehensive Review on the Phytochemical Constituents and Pharmacological Activities of Pogostemon cablin Benth.: An Aromatic Medicinal Plant of Industrial Importance. Molecules (Basel, Switzerland), 20(5), 8521–8547. 
  • Carole, T. (2021, June 16). The Dynamics of Fragrance: The Energetics of Essential Oils [The World Aromatherapy X: Beyond Aromatics IV]. The National Association for Holistic Aromatherapy.