Spis treści
Jednym ze sposobów na korzystanie z dobroczynnych właściwości ziół jest aromaterapia. Olejki eteryczne to bardzo skoncentrowane esencje roślin. Są wydajne (bo wystarczy dosłownie kilka kropel) i sprawiają dodatkową przyjemność swoim zapachem, a ich wyciszające działanie zostało wielokrotnie potwierdzone badaniami.
Aromaterapia na sen
Aromaterapia może być skutecznym naturalnym sposobem na poprawę jakości snu i łagodzenie problemów z bezsennością. Olejki eteryczne używane w aromaterapii oddziałują na układ limbiczny mózgu, który odpowiada za emocje, pamięć i zachowanie. Poprzez stymulację receptorów węchowych, aromaterapia może wywołać reakcję relaksacyjną w organizmie, obniżając poziom kortyzolu (hormonu stresu) i zwiększając produkcję melatoniny (hormonu snu), olejki eteryczne mają również wpływ m.in na ciśnienie krwi.
Badania potwierdzają, że wdychanie uspokajających zapachów przed snem może pomóc wyciszyć umysł, zredukować napięcie mięśniowe i przygotować ciało do odpoczynku. Na przykład, metaanaliza opublikowana w 2021 roku w czasopiśmie „Complementary Therapies in Medicine” wykazała, że aromaterapia znacząco poprawia jakość snu oraz zmniejsza stres, ból, lęk, depresję i zmęczenie u dorosłych i osób starszych. Badanie z 2019 roku opublikowane w „Complementary Medicine Research” wykazało, że aromaterapia z użyciem olejku lawendowego poprzez inhalację parową poprawiła jakość snu i jakość życia u kobiet z problemami z bezsennością w okresie menopauzy.
Olejki eteryczne ułatwiające zasypianie
Do olejków eterycznych, które mogą poprawić jakość Twojego snu należą:
Olejek lawendowy na sen
Lawenda, to odwieczne remedium na kłopoty ze snem i niepokojem. Jej słodka odmiana pomoże w łagodnym przejściu z fazy aktywności do błogiego relaksu. Olejek lawendowy jest szalenie wszechstronny, więc warto go mieć nie tylko ze względu na problemy ze snem.
Poznaj 5 zastosowań olejku lawendowego >>
Olejek lawendowy możemy dyfuzować przez kilkanaście minut w sypialni przed położeniem się spać, spryskać nim pościel i/lub rozcieńczyć go w kremie lub balsamie i wetrzeć w nadgarstki, skronie i przestrzeń za uszami. Możesz też użyć gotowego roll-onu, a odprężający efekt wzmocnić zapalając aromatyczną świecę z olejkiem lawendowym.
Olejek z mandarynki na sen
Olejek z mandarynki to delikatny olejek o cytrusowo-kwiatowym zapachu. Łagodzi lęki, pomaga się wyciszyć i zasnąć. Jest jednym z najbardziej lubianych oraz najczęściej polecanych olejków eterycznych dla dzieci – również tych młodszych. Możesz go wykorzystać jako dodatek do kąpieli, dyfuzować, mieszać z olejem bazowym i wmasowywać w stopy czy plecy.
Olejek rumiankowy na sen
Olejek z rumianku rzymskiego jest ceniony za swoje właściwości uspokajające i łagodzące. Jednocześnie jest uważany za olejek z wysokim profilem bezpieczeństwa.
W jednym z badań z wykorzystaniem rumianku rzymskiego (Chamaemelum nobile) wzięło udział 60 podopiecznych domu opieki dla starszych osób. Jedna grupa dostawała kapsułki z wyciągiem z rumianku rzymskiego, druga kapsułki bez żadnych dodatków (w celu wyeliminowania możliwości udziału placebo). Jakość snu po 28 dniach badania znacząco wzrosła tylko w grupie, w której faktycznie używany był rumianek.
Olejek rumiankowy rzymski świetnie łączy się z wcześniej wymienionymi olejkami eterycznymi i jest często wykorzystywany jako składnik mieszanek aromaterapeutycznych.
Olejek wetiweriowy na sen
To czysty spokój zaklęty w gęstym i ciemnym olejku, który rozczesuje splątane myśli i spowalnia ich gonitwę przed snem. Dobrze go mieć przy sobie, gdy trapi nas jakiś problem – pomaga w skupieniu się nad rozwiązaniem i pozostawia nas z uczuciem dobrze spożytkowanego procesu myślowego. Nałóż na nadgarstki odrobinę Aromabazy, a następnie zakropl kroplę lub dwie olejku wetiweriowego i rozetrzyj mieszankę drugim nadgarstkiem. Nadwyżkę rozprowadź na skroniach i karku. Ułóż się wygodnie wdychając jeszcze cudny aromat wetiwerii z nadgarstka.
Jak stosować olejki eteryczne na sen?
Olejki eteryczne na sen można stosować w formie wieczornego masażu lub dodawać na wacik i kłaść przy łóżku albo pod poduszką. Wystarczy dosłownie kilka kropel, żeby aromat pomógł szybko zasnąć, a jednocześnie nie był przesadnie w sypialni nachalny i męczący dla głowy. Można wykorzystać je również do kąpieli (po rozcieńczeniu).
Chcesz działać szybko? Miej pachnące buteleczki na nocnym stoliku. Odrobina gotowej do użycia mieszanki olejków skomponowanych z intencją odprężenia, oczyszczenia umysłu, łagodzenia zmęczenia i zmniejszenia napięć w ciele zadziała w ciągu kilku minut od aplikacji na nadgarstkach, skroniach, za uszami i przy kostkach.
Podsumowanie
Regularne stosowanie aromaterapii jako części wieczornego rytuału może również pomóc w ustanowieniu zdrowych nawyków snu, sygnalizując organizmowi, że nadszedł czas na odpoczynek. Możesz używać ich pojedynczo lub łączyć w ulubione kompozycje zapachowe. Pamiętaj jednak, że nie są magicznym remedium. Jednak tworząc z nimi wieczorne rytuały czy stosując je razem z technikami relaksacyjnymi, możecie naprawdę poczuć różnicę.
Poznaj więcej naturalnych sposobów na sen >>
Wpis nie jest poradą lekarską, a jedynie zbiorem wiedzy o ziołolecznictwie oraz aromaterapii. W przypadku pogarszającej się jakości snu, najlepiej skonsultować się ze specjalistą.
Bibliografia
- Gürler, M., Kızılırmak, A., Baser, M. (2020). The Effect of Aromatherapy on Sleep and Quality of Life in Menopausal Women with Sleeping Problems: A Non-Randomized, Placebo-Controlled Trial. Auswirkungen der Aromatherapie auf die Schlaf- und Lebensqualität menopausaler Frauen mit Schlafproblemen: Eine nicht randomisierte, placebokontrollierte Studie. Complementary medicine research, 27(6), 421–430.
- Her, J., Cho, M. K. (2021). Effect of aromatherapy on sleep quality of adults and elderly people: A systematic literature review and meta-analysis. Complementary therapies in medicine, 60, 102739.
- Kowalska R. O czym szumią zioła. Podręcznik ziołolecznictwa. Tom 1. Yoplo, Grabowo 2021.
- Mahdavikian, S., Fallahi, M., Khatony, A. (2021). Comparing the Effect of Aromatherapy with Peppermint and Lavender Essential Oils on Fatigue of Cardiac Patients: A Randomized Controlled Trial. Evidence-based complementary and alternative medicine : eCAM, 2021, 9925945.
- Różański, H. Medycyna dawna i współczesna. [Internet]. https://rozanski.li
- Song, X., Peng, J., Jiang, W., Ye, M., Jiang, L. (2021). Effects of aromatherapy on sleep disorders: A protocol for systematic review and meta-analysis. Medicine, 100(17), e25727.