Skuteczne (i w pełni naturalne!) sposoby na komary 

Kategorie:
Podziel się z innymi:

Czy Wy też już nie możecie się doczekać wiosennego leniuchowania na łonie natury? Pikników na trawie, czytania książki pod ulubionym drzewem albo moczenia stóp w chłodnym jeziorze? Dni są coraz dłuższe i coraz chętniej będziemy uciekać z domów (zwłaszcza Ci na ciągłym home office wiedzą na pewno, o czym mówię). 

Niestety, w tym sielankowym obrazie zapominamy o obecności najbardziej uprzykrzających się stworzeń, niszczących nawet najmilsze wieczory… 

Wiecie już, o kim mowa? 

Samice komarów (samce żywią się nektarem kwiatów) potrafią skutecznie popsuć wakacje. Są jednak sprawdzone domowe sposoby na komary, które pomogą Wam stworzyć naturalną barierę ochronną. Ich skuteczność znajduje potwierdzenie w coraz większej ilości badań i jest czymś znacznie bardziej namacalnym, niż tylko marzeniem zielarzy. 

Co roku nas pytacie o naturalne sposoby na komary z wykorzystaniem olejków eterycznych. Poniżej znajdziecie więc ściągawkę ratującą życie podczas ciepłych wieczorów, kiedy nad głową zaczynacie słyszeć znajome Wam bzzzzyczenie… 

Co skutecznie odstrasza komary? 

Jak odstraszyć komary 

Zacznijmy od krótkiego wstępu o substancji zwanej DEET. DEET, czyli N,N-Dietylo-m-toluamid, powstał na potrzeby amerykańskiego wojska działającego na Pacyfiku. Obecnie tyle samo mówi się o jego skuteczności, co i o jego skutkach ubocznych. Zawarty w popularnych preparatach może okazać się silną toksyną dla układu nerwowego, zwłaszcza u młodszych. Nie powinien być używany przez kobiety w ciąży i dzieci do 2 roku życia. W większym stężeniu nie poleca się go nawet dzieciom dwunastoletnim, lecz i dorośli powinni obchodzić się z nim ostrożnie. Ponadto rozpuszcza tworzywa sztuczne, a te niestety często nosimy też na sobie. 

>> Więcej na temat DEET przeczytasz w tym artykule.

To mocna chemia, dla której od jakiegoś czasu szuka się naturalnych (i zdrowszych) alternatyw. 

Czy jednak domowe sposoby na komary, takie jak np. olejki eteryczne, w ogóle działają? 

Olejki eteryczne na komary 

Wspomniany wcześniej DEET działa na receptory komarów tak, że stajemy się dla nich właściwie niewyczuwalni. Dobra wiadomość jest taka, że z pomocą przyszła nauka i znalazła olejki eteryczne działające w ten sam sposób! Co jednak najważniejsze – tutaj skuteczność nie idzie w parze z kontrowersyjnymi skutkami ubocznymi. 

Pamiętajmy mimo wszystko o olejkowym BHP: olejki eteryczne to stężone esencje roślin i nie powinny być stosowane bezpośrednio na skórze. Odpowiednio przygotowane będą jednak bezpieczne również dla dzieci. 

Olejek eukaliptusowy 

Zapach, który działa na nas jak niezła porcja pobudzającej kawy, przyda się także do odstraszania komarów. Można powiedzieć, że to prawdziwy pogromca na irytujące owady! W swoim składzie zawiera związek chemiczny 1,8-cyneol, który ma udowodnione działanie odstraszające komary. 

Olejek z mięty pieprzowej 

W połączeniu z eukaliptusem stworzą niezastąpiony duet, który stanie na straży naszych spokojnych wieczorów. Ponadto, mięta działa odświeżająco i pozwoli oczyścić głowę z natłoku myśli. Działa również jako naturalny sposób na komary w domu. 

Olejek miętowy który odstrasza komary

Olejek rozmarynowy

To jest dopiero coś. Wspomoże koncentrację, uratuje trądzikową skórę, zlikwiduje bóle mięśni i – według starożytnej wiedzy – zadziała jak afrodyzjak. Jeśli dalej Was to nie przekonuje do sięgnięcia po rozmaryn, to po cichu dodam, że tak – jako naturalny skuteczny sposób na komary też zadziała. 

Olejek rozmarynowy jako naturalne sposoby na samice komara

Olejek grapefruitowy

A właściwie nie sam grejpfrut, tylko zawarty w jego skórce nootkatone. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska w 2020 oficjalnie dodała go na listę skutecznych i naturalnych substancji dozwolonych w użyciu przeciw komarom i kleszczom. Grejpfrut ze swoim charakterystycznym zapachem, skutecznie zniechęca owady, a środki owadobójcze z nim w składzie zyskują coraz bardziej na popularności. 

Uwaga: sam olejek ma właściwości fotouczulające, więc nie sięgajcie po niego, jeśli planujecie spędzić później dzień na słonecznej plaży. 

>> Obszerniejszą listę olejków na komary znajdziesz w tym artykule

Co jeszcze odstrasza komary? 

Z innych skutecznych olejków można polecić również trawę cytrynową, olejek goździkowy oraz cytronelę. Odradzamy za to sięganie po cytrynę czy bergamotkę (pojawiają się na niektórych stronach jako domowe sposoby na uciążliwe komary) jeżeli chcesz przygotować mieszanki na skórę, bo chociaż my też lubimy je stosować, to ich właściwości fotouczulające są silniejsze od grejpfruta. 

Intensywne promienie słoneczne w połączeniu z cytrusami mogą powodować zaczerwienienia, albo wręcz tworzyć plamy na skórze, o czym trzeba pamiętać, eksperymentując z nimi w domu. 

Jak zrobić naturalny spray na komary? 

Skoro już wiemy, po jakie olejki na komary powinniśmy sięgnąć, zastanówmy się, co można z nimi zrobić. Jeśli chcesz sięgnąć po właściwie gotowy produkt jak nasza mieszanka na komary, wystarczy jej zawartość zmieszać z 95% alkoholem, np. izopropylowym w proporcji 5 ml mieszanki na 100 ml alkoholu. 

Mieszanka „… i komar nie siada” jest inspirowana zapachami Azji Południowo-Wschodniej, gdzie jako repelenty królują olejki z trawy cytrynowej i cytroneli. Zadbaliśmy o to, aby zawrzeć w niej właśnie te olejki, w towarzystwie odświeżającej mięty pieprzowej i równie pobudzającego (i odstraszającego komary) eukaliptusa. 

Domowa mieszanka na komary 

Możesz też stworzyć własną mieszankę samodzielnie w domu, z wybranymi przez siebie olejkami – na bazie alkoholu i wody destylowanej, ewentualnie z hydrolatem lawendowym (jest świetny na komary!) lub kocimiętkowym. 

Przykładowa mieszanka do odtworzenia: 

 • 25 ml spirytusu, 
 • 72 ml wody destylowanej, 
 • 20 kropli olejku z geranium, 
 • 20 kropli olejku eukaliptusowego, 
 • 20 kropli olejku grejpfrutowego,
 • 10 kropli olejku tymiankowego, 
 • 10 kropli olejku lawendowego, 
 • 10 kropli olejku z paczuli. 

Wodę destylowaną możesz podmienić na wspomniane wcześniej hydrolaty z lawendy lub kocimiętki, albo pomieszać wodę z hydrolatami 50:50. Spirytus jest niezbędny w przypadku takich przepisów, ponieważ nie tylko umożliwia rozpuszczenie olejków eterycznych, to także działa jako naturalny konserwant. Olejki eteryczne najpierw dodaj do spirytusu i odczekaj kilka godzin, tak by mogły dobrze się w nim rozpuścić, a później dolej fazę wodną. Gotowe! 

A jeżeli chcesz jeszcze wzmocnić działanie mieszanki, możesz użyć nalewki spirytusowej ze skórek grejpfruta. W tym celu dokładnie sparz i umyj skórki grejpfrutów, potnij je na mniejsze kawałki, wrzuć do słoika i zalej spirytusem, następnie maceruj 1-2 tygodnie. Gotową nalewkę wykorzystaj w domowych sprayach na komary i kleszcze. 

Mieszanka I komar nie siada jako naturalny sposoby na komary

 

Część z Dziewczyn stosuje też nasz spray do ubrań Mieszanka Spacerowa. Jakiś czas temu dostałyśmy nawet informację, że Spacerowa świetnie sprawdziła się na komary w Tajlandii! 

Rewelacja – nie tylko na kleszcze, ale komary, muchy i muszki wszelkiej maści odbijają się od nas, jakby ich cos porażało. Krążą tylko wokół i nie odważy się nic usiąść. Bardzo zadowoleni jesteśmy i polecamy! 

Jak skutecznie odstraszyć komary w ogrodzie? 

Macie zacieniony ogród czy taras, przez co na świeżym powietrzu nieznośne owady nie dają Wam spokoju? Znowu z pomocą przyjdą rośliny, ale tym razem w wersji doniczkowej. Za rośliny odstraszające komary uważa się piękną lawendę (dyfuzja olejkiem eterycznym również zadziała), skuteczną (jak nazwa wskazuje) komarzycę oraz kocimiętkę. Z tą ostatnio należy uważać, bo jest nielubiana przez komary, ale za to uwielbiana… przez koty. 

Jeżeli masz możliwość, możesz także wyciągnąć swój dyfuzor na ogródek. Nie tylko umili to wieczory w rodzinnym gronie, ale także zadziała odstraszająco na komary. 

Innym ciekawym sposobem będzie stosowanie naturalnych kadzideł, takich jak drewienka palo santo. Są regularnie stosowane w Ameryce Południowej jako repelent na dokuczliwe komary. A obecne badania naukowe jedynie potwierdzają, że palo santo zawiera w sobie związki chemiczne o działaniu odstraszającym komary. 

Ważne: Pamiętaj żeby regularnie usuwać stojącą wodę zbierającą się w donicach, meblach ogrodowych lub rynnach. To doskonałe środowisko lęgowe dla komarów – samicy komara wystarczy łyżka wody, aby złożyć nawet do 200 jaj! 

Świece zapachowe na komary 

Równie fajnym pomysłem będą świece zapachowe na komary. Możecie zamówić naszą, albo zrobić własną. W tym celu rozpuście naturalny wosk sojowy w kąpieli wodnej i przygotujcie knoty (mogą być kupione, lecz tak samo dobrze sprawdzi się bawełniany sznurek). Zawieście knot nad słoikiem, przywiązując jedną końcówkę np. do ołówka, a drugą wpuszczając do środka. Ołówek ułatwi utrzymanie sznurka podczas lania roztopionego wosku. Wosk wlany, czas na najlepsze – dodawanie olejków. 

Wybierzcie te, które najbardziej lubicie i mieszajcie je w dowolnych kompozycjach. Teraz pozostaje uzbroić się w cierpliwość, aż wosk ponownie stężeje, by komary nie potraktowały już naszego otwartego okna jako zaproszenia. 

Świeca włóczykija na uciążliwe komary

A inne sposoby na komary? 

Oczywiście polecamy dodatki, takie jak montaż siatki przeciw owadom w oknach, ale także skorzystanie z wręcz romantycznego patentu na ziołową świecę wodną z mieszanką „…i komar nie siada”. Brzmi pięknie, a do tego jak wygląda! 

Mieszanka I komar nie siada dawana do ziołowej świecy na komary
Co potrzebujesz?
 • ładny słoik
 • zioła/kwiaty do ozdoby
 • mała świeczka
 • mieszanka „…i komar nie siada” (dodaj parę kropli mieszanki do wody)
 • trochę wolnego czasu, żeby móc nacieszyć się widokiem
Pachnie delikatnie i długo, a tak wygląda:

Jak pozbyć się swędzących bąbli? 

Co jest dobre na ugryzienie komara? Oczywiście olejek lawendowy! 

Przede wszystkim zapobiegnie swędzeniu, ale jeśli nie zdążyliśmy posmarować ukąszenia od razu, a rozdrapany bąbel rośnie w oczach, to lawenda i tak przyniesie ulgę i ułatwi gojenie się rany. Możesz wklepać go w miejsce ukąszenia patyczkiem higienicznym nasączonym czystym olejkiem lub zmieszać go z żelem aloesowym (3 – 6 kropli na łyżeczkę żelu). To dosłownie ostudzi zapał dzieci (albo powiedzmy sobie szczerze – również i nas samych) do dalszego drapania. 

‘’Nie będzie żadną przesadą, jeśli powiem, że wiedza o olejku lawendowym zmieniła moje życie’’ – powiedziała Olga, opisując siebie jako 33-latkę ze ‘’słodką krwią’’. Wydaje nam się, że to będzie dla lawendy najlepszą rekomendacją. 

Naturalne sposoby na komary 

Jeśli szukacie czegoś, co można zabrać ze sobą na leśne spacery, oprócz mieszanki „… i komar nie siada”, sprawdźcie też gotową Mieszankę Spacerową. Jej intensywny zapach (m.in trawy cytrynowej, cytroneli oraz olejku rozmarynowego), według doświadczeń wielu osób zapewnia skuteczną ochronę podczas spacerów. 

Działanie tej mieszanki przekracza wszelkie oczekiwania! Nie dość, że sama w sobie pachnie po prostu cudownie, to jest naprawdę skuteczna. Bardzo dużo chodzimy po lesie, niemal codziennie – raz zapomnieliśmy z domu mieszanki i ten jeden raz narzeczony złapał kleszcza. Przypadek? Nie sądzę :) To już moja trzecia lub czwarta butelka i zdecydowany must have. 

Wszechstronne naturalne sposoby na komary znajdziecie także w Zestawie Owadowym 

Niech olejki będą z Wami i dajcie znać, jak Wy radzicie sobie z ich pomocą w walce z komarami! 

Mieszanka Spacerowa jako naturalne sposoby na komary i kleszcze

 

 

 

Autor tekstu: Zosia Dymek