Skuteczne (i w pełni naturalne) sposoby na komary

5/5 - (1 głosów)
Kategorie:
Podziel się z innymi:

Czy Wy też kochacie wypoczynek na łonie natury? Pikniki na trawie, czytanie książki pod ulubionym drzewem albo spacer po lesie? Niestety, w tym sielankowym obrazie zapominamy o obecności najbardziej uprzykrzających się stworzeń, niszczących nawet najmilsze wieczory…

Wiecie już, o kim mowa?

Kąsający komar na skórze

Samice komarów (samce żywią się nektarem kwiatów) potrafią skutecznie popsuć wypoczynek na świeżym powietrzu. Są jednak sprawdzone domowe sposoby na komary, które pomogą Wam stworzyć naturalną barierę ochronną. Ich skuteczność znajduje potwierdzenie w coraz większej ilości badań i jest czymś znacznie bardziej namacalnym, niż tylko marzeniem zielarzy. Poniżej znajdziecie więc ściągawkę ratującą życie podczas ciepłych wieczorów, kiedy nad głową zaczynacie słyszeć znajome Wam bzzzzyczenie…

Co skutecznie odstrasza komary?

Zacznijmy od krótkiego wstępu o substancji zwanej DEET. DEET, czyli N,N-Dietylo-m-toluamid, powstał na potrzeby amerykańskiego wojska działającego na Pacyfiku. Obecnie tyle samo mówi się o jego skuteczności, co i o jego skutkach ubocznych. Zawarty w popularnych preparatach na komary, może okazać się silną toksyną dla układu nerwowego, zwłaszcza u dzieci. Nie powinien być używany przez kobiety w ciąży i dzieci do 2. roku życia. W większym stężeniu nie poleca się go nawet dzieciom dwunastoletnim, lecz i dorośli powinni obchodzić się z nim ostrożnie. Ponadto rozpuszcza tworzywa sztuczne, a te niestety często nosimy też na sobie. To mocna chemia, dla której od jakiegoś czasu szuka się naturalnych (i zdrowszych) alternatyw.

Chemiczna struktura DEET
Fot. Wikimedia Commons

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o DEET przeczytaj artykuł: Najlepsze olejki eteryczne na komary.

Czy domowe sposoby na komary w ogóle działają?

Wspomniany wcześniej DEET działa na receptory komarów tak, że stajemy się dla nich właściwie niewyczuwalni. Dobra wiadomość jest taka, że z pomocą przyszła nauka i znalazła olejki eteryczne działające w ten sam sposób! Co jednak najważniejsze – tutaj skuteczność nie idzie w parze z kontrowersyjnymi skutkami ubocznymi. Pamiętajmy mimo wszystko o olejkowym BHP: olejki eteryczne to stężone esencje roślin i nie powinny być stosowane bezpośrednio na skórze. Odpowiednio przygotowane będą jednak bezpieczne również dla dzieci.

Zobacz, jak bezpiecznie korzystać z olejków eterycznych.

Olejki eteryczne na komary

Olejek eukaliptusowy

Zapach olejku eukaliptusowego działa na nas jak niezła porcja pobudzającej kawy, ale przyda się także do odstraszania komarów. To prawdziwy pogromca na irytujących owadów, dzięki zawartości związku chemicznego 1,8-cyneol w składzie, który ma udowodnione działanie repelencyjne (Tripathi & Mishra, 2016).

Olejek z mięty pieprzowej

Olejek z mięty pieprzowej, w połączeniu z eukaliptusem, tworzą niezastąpiony duet, który stanie na straży naszych spokojnych wieczorów. Ponadto, mięta działa odświeżająco i pozwoli oczyścić głowę z natłoku myśli. Działa również jako naturalny sposób na komary w domu.

Olejek rozmarynowy

Olejek rozmarynowy wspomaga koncentrację, ratuje trądzikową skórę i – według starożytnej wiedzy – działa jak afrodyzjak. Jeśli dalej Was to nie przekonuje do sięgnięcia po rozmaryn, to po cichu dodam, że tak – jako naturalny skuteczny sposób na komary też zadziała.

Olejek grapefruitowy

A właściwie nie sam grejpfrut, tylko zawarty w jego skórce nootkatone. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska w 2020 oficjalnie dodała go na listę skutecznych i naturalnych substancji dozwolonych w użyciu przeciw komarom i kleszczom. Grejpfrut ze swoim charakterystycznym zapachem, skutecznie zniechęca owady, a środki owadobójcze z nim w składzie zyskują coraz bardziej na popularności.

Uwaga: sam olejek ma właściwości fotouczulające, więc nie sięgajcie po niego, jeśli planujecie spędzić później dzień na słonecznej plaży.

Dowiedz się więcej na temat olejków eterycznych na komary.

Z innych skutecznych olejków można polecić również trawę cytrynową, olejek goździkowy oraz cytronelę. Odradzamy za to sięganie po cytrynę czy bergamotkę (pojawiają się na niektórych stronach jako domowe sposoby na uciążliwe komary), jeżeli chcesz przygotować mieszanki na skórę, bo chociaż my też lubimy je stosować, to ich właściwości fotouczulające są silniejsze od grejpfruta.

Intensywne promienie słoneczne w połączeniu z cytrusami mogą powodować zaczerwienienia, albo wręcz tworzyć plamy na skórze, o czym trzeba pamiętać, eksperymentując z nimi w domu.

Sprawdź, jak bezpiecznie stosować olejki eteryczne na skórę.

Domowe sposoby na komary

Skoro już wiemy, po jakie olejki na komary powinniśmy sięgnąć, zastanówmy się, co można z nimi zrobić.

Jak zrobić naturalny spray na komary?

Prosty spray na komary możesz przygotować dodając naszą gotową mieszankę olejków eterycznych Komar nie siada do 95% alkoholu, np. izopropylowego, w proporcji 5 ml mieszanki na 100 ml alkoholu.

Możesz też stworzyć własną recepturę od zera dodając wybrane przez siebie olejki do bazy z alkoholu i wody destylowanej.

Przykładowa mieszanka do odtworzenia:

  • 25 ml spirytusu,
  • 72 ml wody destylowanej,
  • 20 kropli olejku z geranium,
  • 20 kropli olejku eukaliptusowego,
  • 20 kropli olejku grejpfrutowego,
  • 10 kropli olejku tymiankowego,
  • 10 kropli olejku lawendowego,
  • 10 kropli olejku z paczuli.

Wodę destylowaną możesz podmienić na hydrolaty z lawendy lub kocimiętki, albo pomieszać wodę z hydrolatami w propozycji 50:50. Spirytus jest niezbędny w przypadku takich przepisów, ponieważ nie tylko umożliwia rozpuszczenie olejków eterycznych, to także działa jako naturalny konserwant. Olejki eteryczne najpierw dodaj do spirytusu i odczekaj kilka godzin, tak by mogły dobrze się w nim rozpuścić, a później dolej fazę wodną. Gotowe!

A jeżeli chcesz jeszcze wzmocnić działanie mieszanki, możesz użyć nalewki spirytusowej ze skórek grejpfruta. W tym celu dokładnie sparz i umyj skórki grejpfrutów, potnij je na mniejsze kawałki, wrzuć do słoika i zalej spirytusem, a następnie maceruj 1-2 tygodnie. Gotową nalewkę wykorzystaj w domowych sprayach na komary i kleszcze.

Kobieta z psem na trawie

Jak skutecznie odstraszyć komary w ogrodzie?

Macie zacieniony ogród czy taras, przez co na świeżym powietrzu nieznośne owady nie dają Wam spokoju? Znowu z pomocą przyjdą rośliny, ale tym razem w wersji doniczkowej. Za rośliny odstraszające komary uważa się piękną lawendę (dyfuzja olejkiem eterycznym również zadziała), skuteczną (jak nazwa wskazuje) komarzycę oraz kocimiętkę. Z tą ostatnio należy uważać, bo jest nielubiana przez komary, ale za to uwielbiana… przez koty.

Możesz także wyciągnąć swój dyfuzor na ogródek. Taką opcję daje bezprzewodowy i bezwodny dyfuzor dostępny w naszym sklepie. Nie tylko umili to wieczory w rodzinnym gronie, ale także działa odstraszająco na komary.

Dyfuzor do aromaterapii K.Hebda

Innym ciekawym sposobem będzie stosowanie naturalnych kadzideł, takich jak drewienka palo santo. Są regularnie stosowane w Ameryce Południowej jako repelent na dokuczliwe komary. A obecne badania naukowe jedynie potwierdzają, że palo santo zawiera w sobie związki chemiczne o działaniu odstraszającym komary.

Ważne: Pamiętaj żeby regularnie usuwać stojącą wodę zbierającą się w donicach, meblach ogrodowych lub rynnach. To doskonałe środowisko lęgowe dla komarów – samicy komara wystarczy łyżka wody, aby złożyć nawet do 200 jaj!

Przeczytaj też o tym, jak chronić się przed kleszczami w ogrodzie.

Świece zapachowe na komary

Równie fajnym pomysłem będą świece zapachowe na komary. Możecie zamówić naszą Świecę Włóczykija, albo zrobić własną. W tym celu rozpuście naturalny wosk sojowy w kąpieli wodnej i przygotujcie knoty (mogą być kupione, lecz tak samo dobrze sprawdzi się bawełniany sznurek). Zawieście knot nad słoikiem, przywiązując jedną końcówkę np. do ołówka, a drugą wpuszczając do środka. Ołówek ułatwi utrzymanie sznurka podczas lania roztopionego wosku. Wosk wlany, czas na najlepsze – dodawanie olejków.

Wybierzcie te, które najbardziej lubicie i mieszajcie je w dowolnych kompozycjach. Teraz pozostaje uzbroić się w cierpliwość, aż wosk ponownie stężeje, by komary nie potraktowały już naszego otwartego okna jako zaproszenia.

Świeca włóczykija na uciążliwe komary

Jak jeszcze można odstraszyć komary?

Oczywiście polecamy dodatki, takie jak montaż siatki przeciw owadom w oknach, ale także skorzystanie z wręcz romantycznego patentu na ziołową świecę wodną z mieszanką “Komar nie siada”. Brzmi pięknie, a do tego jak wygląda!

Ziołowa świeca wodna na komary

Co potrzebujesz do jej wykonania?

  • ładny słoik
  • zioła/kwiaty do ozdoby
  • mała świeczka
  • mieszanka “Komar nie siada” (dodaj parę kropli mieszanki do wody)
  • trochę wolnego czasu, żeby móc nacieszyć się widokiem

Jak pozbyć się swędzących bąbli?

Co jest dobre na ugryzienie komara? Oczywiście olejek lawendowy!

Przede wszystkim zapobiegnie swędzeniu, ale jeśli nie zdążyliśmy posmarować ukąszenia od razu, a rozdrapany bąbel rośnie w oczach, to lawenda i tak przyniesie ulgę i ułatwi gojenie się rany. Możesz wklepać go w miejsce ukąszenia patyczkiem higienicznym nasączonym czystym olejkiem lub zmieszać go z żelem aloesowym (3 – 6 kropli na łyżeczkę żelu). To dosłownie ostudzi zapał dzieci (albo powiedzmy sobie szczerze – również i nas samych) do dalszego drapania.

‘’Nie będzie żadną przesadą, jeśli powiem, że wiedza o olejku lawendowym zmieniła moje życie’’ – powiedziała Olga, opisując siebie jako 33-latkę ze ‘’słodką krwią’’. Wydaje nam się, że to będzie dla lawendy najlepszą rekomendacją.

Skuteczny odstraszacz komarów

Jeśli szukacie czegoś, co można zabrać ze sobą na leśne spacery polecamy gotową Mieszankę Spacerową do stosowania na ubranie i obuwie. Jej intensywny zapach (m.in trawy cytrynowej, cytroneli oraz olejku rozmarynowego), według doświadczeń wielu osób zapewnia skuteczną ochronę podczas spacerów.

Niech olejki będą z Wami i dajcie znać, jak Wy radzicie sobie z ich pomocą w walce z komarami!

Poznaj też repelenty na kleszcze.

Autor tekstu: Zosia Dymek

Bibliografia:

Tripathi, A. K., & Mishra, S. (2016). Plant Monoterpenoids (Prospective pesticides). Ecofriendly Pest Management for Food Security, 507-524. https://doi.org/10.1016/b978-0-12-803265-7.00016-6