Spis treści
Zabawy z dziećmi na dworze to nie tylko frajda dla małych i dużych, ale również zdrowa dawka ruchu dla wszystkich. Aby jednak było idealnie, trzeba zadbać o bezpieczeństwo i ochronę przed kleszczami. Czas aktywności tych pajęczaków z roku na rok rozpoczyna się wcześniej i trwa coraz dłużej. W sezonie kleszczowym trzeba więc obowiązkowo sięgnąć na przykład po olejki eteryczne – eukaliptusowy, lawendowy czy miętowy. Są bezpieczne, dozwolone do użytku w przypadku najmłodszych i skutecznie odstraszają pasożyty od nas i naszych dzieci podczas zabawy na dworze.
Planując zabawy plenerowe dla dzieci i ochronę przed kleszczami, miejmy na uwadze miejsce i czas. Warto unikać godzin porannych i późnego popołudnia (bo wtedy kleszcze są najbardziej aktywne) oraz tych lokalizacji, w których mogą być największe skupiska kleszczy: gęsty las, zarośla przy brzegach zbiorników wodnych, łąki i pola z wysokimi trawami, zaniedbane ogrody… Pamiętajmy również o tym, że największe nasilenie ataków kleszczy przypada zazwyczaj na maj i czerwiec oraz wrzesień i październik.
Plenerowe zabawy dla całej rodziny
Zabawy dla dzieci na świeżym powietrzu mogą być atrakcyjne również dla dorosłych. Warto zorganizować takie aktywności, przy których rozerwą się dzieciaki, ich starsze rodzeństwo, rodzice, a także opiekunowie. Jest wiele pomysłów na zabawy na dworze, które w prosty sposób mogą zaangażować wszystkich, nie są zbyt wymagające w zakresie przygotowań, a do tego minimalizują ryzyko kontaktu z kleszczami.
Podchody
Organizacja podchodów to świetny sposób na aktywną zabawę na dworze dla dzieci. Przygotujmy im mapę z ukrytymi wskazówkami i tajemniczymi zadaniami do wykonania, które będą prowadziły uczestników zabawy do celu. Jeśli nie mamy pomysłu na takie zadania, łatwo podejrzeć coś choćby w Internecie. Nie trzeba wszystkiego wymyślać samodzielnie, choć to także bywa rozrywką. Przygotowując wszystko, pamiętajmy o odpowiednim wyborze terenu, kleszczach i ochronie. Podchody zaplanujmy – na tyle na ile to możliwe – na obszarze wolnym od zagrożeń ze strony kleszczy, a dzieciakom na wszelki wypadek i tak zapewnijmy skuteczną osłonę przed tymi pajęczakami – strój w miarę szczelnie zakrywający ciało (nogi, ręce, głowa, kark) i repelent odstraszający kleszcze. Najzdrowiej będzie, jeśli wybierzemy środek bez DEET, którym spryskamy dzieci i siebie na czas podchodów.
Wyścigi
Zorganizowanie wyścigów to kolejny pomysł na zabawę na dworze i doskonała okazja do aktywnej rywalizacji w rodzinnej atmosferze. Uczestnicy mogą mierzyć się w biegach, ale także na przykład w skokach w workach czy jeździe na rowerach. Pamiętajmy o wyborze wygodnego, bezpiecznego, płaskiego terenu – najlepiej z dość nisko przyciętą trawą. Łatwiej po niej biegać i przemieszczać się na rowerze, a ponadto może być w takich miejscach mniej kleszczy niż tam, gdzie trawa jest wysoka. No i miejmy pod ręką oczywiście jakiś odstraszacz. Do rowerów można przytwierdzić na przykład odstraszacze ultradźwiękowe przeciw komarom i kleszczom.
Kocykowy twister
To prosta, ciekawa zabawa na dworze, która przynosi radość całej rodzinie, a nie wymaga praktycznie żadnych przygotowań i nie pochłania żadnych kosztów. Wystarczy rozłożyć na trawie kocyk i spróbować zmieścić na nim jak największą liczbę osób (bawić się mogą absolutnie wszyscy: dzieciaki, rodzice, babcia, dziadek…). Gdy już się to uda, próbujemy wstać. I wtedy właśnie zaczyna się robić naprawdę wesoło. Dobra zabawa i mnóstwo śmiechu przy kocykowym twisterze – gwarantowane! Spryskajmy się tylko wcześniej płynem chroniącym przed kleszczami – na przykład takim na bazie naturalnych olejków eterycznych.
Puszczanie latawca
Tradycyjna zabawa na świeżym powietrzu dla dzieci i dorosłych. Potrzebne jest wyczucie, trochę wprawy i umiarkowany wiatr. Za którymś razem na pewno się uda! Dodatkowo latawiec można wykonać wcześniej własnoręcznie, oryginalnie go przyozdabiając, co daje sporo satysfakcji, gdy już zobaczymy go w locie. Do puszczania latawca wybierzmy otwarte, bezpieczne miejsce, z dala od drzew, gęstych krzewów i wysokiej trawy, w które latawiec mógłby się zaplątać i gdzie kleszcze mogłyby się czaić na swoje ofiary. Po powrocie z pleneru obejrzyjmy dokładnie siebie i dzieci, aby sprawdzić, czy nie przynieśliśmy do domu żadnego kleszcza.
Granie w piłkę
Gra w piłkę to klasyczna zabawa obejmująca całą grupę aktywności: piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę, grę w dwa ognie, w „zbijaka”, a w przypadku najmłodszych dzieci – po prostu rzucanie do siebie piłki. Do bardziej aktywnych rozrywek z piłką wybierzmy płaski teren, aby uniknąć kontuzji. No i pamiętajmy o ubraniu się odpowiednio do okoliczności oraz o regularnym sprawdzaniu ciała po zakończeniu takiej zabawy na dworze w sezonie kleszczowym. Jeśli kleszcz wczepi się w skórę, trzeba go jak najszybciej, ale umiejętnie usunąć, najlepiej wykorzystując do tego specjalne narzędzia.
Zobacz, jak uchronić dziecko przed kleszczami.
Tor przeszkód
Organizacja toru przeszkód to doskonały sposób na sprawdzenie zręczności i kondycji fizycznej dzieci i całej reszty rodziny. Tor buduje się z łatwo dostępnych przedmiotów, takich jak przykładowo stare opony, drabinki czy worki, które możemy wypełnić piaskiem. Nie musi to być nic bardzo skomplikowanego – wystarczą najprostsze rozwiązania, które stworzą okazję do wciągającej rywalizacji w pokonywaniu kolejnych przeszkód. Teren, na którym organizujemy taką zabawę musi być wolny od niebezpieczeństw – to bardzo ważne. Nie powinno tam być żadnych wystających drutów, ostrych kamieni ani… buszujących w trawie kleszczy.
Zabawy na świeżym powietrzu – o czym należy pamiętać
Podczas organizowania zabaw plenerowych dla dzieci i całej rodziny, szczególnie w okresie, kiedy aktywność kleszczy może być większa, należy pamiętać o kilku istotnych rzeczach, aby zapewnić wszystkim uczestnikom takich aktywności bezpieczeństwo.
- Wybór odpowiedniego terenu – gry i zabawy dla dzieci na dworze powinny odbywać się na otwartych, dobrze nasłonecznionych terenach, z dala od wilgotnych i zacienionych obszarów, gdzie kleszcze przebywają najczęściej. Unikajmy organizowania aktywności w wysokiej trawie, w której kleszcze są trudne do zauważenia, a my stajemy się dla nich łatwiejszym celem. Sprawdźmy też, czy teren jest wolny od innych potencjalnych niebezpieczeństw, takich jak dziury w podłożu, ostre kamienie, druty lub inne przedmioty.
- Zakładanie właściwego ubrania – podczas zabawy na podwórku dla dzieci, ale także dorosłych, którzy z nimi przebywają, najlepsze jest noszenie długich rękawów i nogawek, jasnych ubrań, które pokrywają większość ciała oraz zakrytych butów osłaniających dokładnie całą stopę. Przydaje się również nakrycie głowy – zwłaszcza w słoneczne dni.
- Stosowanie skutecznych repelentów – w przypadku dzieci lepiej używać środków bez DEET. Poleca się bezpieczne, naturalne repelenty bazujące na olejkach eterycznych, które odstraszają kleszcze i komary nawet przez kilka godzin po jednorazowym zastosowaniu. Przykładem takiego produktu jest między innymi NUTTA – płyn zawierający olejek z eukaliptusa cytrynowego oraz olejek lawendowy (jako substancje czynne). To bezpieczny, wygodny w aplikacji repelent, który przyjemnie dla nas pachnie, a intruzów trzyma na dystans.
- Regularne sprawdzanie ciała – po zakończeniu zabawy dzieci na podwórku, w ogrodzie czy innym plenerze zawsze warto dokładnie sprawdzić pod prysznicem ich ciała – szczególnie te miejsca, gdzie kleszcze lubią się ukrywać (jak między innymi pachy, krocze, okolice uszu i włosów). Używane podczas zabawy ubrania należy wyprać albo przynajmniej dokładnie wytrzepać.
UWAGA
Jeśli po zabawie plenerowej u dziecka lub u siebie znajdziemy wbitego w skórę kleszcza, musimy go jak najszybciej (najlepiej przed upływem 24 godzin – ze względu na potencjalne zagrożenie boreliozą) wyjąć. Należy to zrobić delikatnie, aby nie uszkodzić ciała pajęczaka. Nie wolno kleszcza niczym zalewać ani smarować. Szkodliwym mitem jest „odkażanie” alkoholem czy smarowanie go masłem. Jeżeli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności w tym zakresie, zawsze można udać się po pomoc medyczną.
Ważne jest, aby wszyscy uczestnicy plenerowych zabaw rodzinnych, zarówno dorośli, jak i dzieci, byli świadomi zagrożeń związanych z kleszczami (chorobami odkleszczowymi) i wiedzieli, jak się przed kleszczami chronić oraz jak rozpoznać objawy ugryzienia.
Dowiedz się jeszcze więcej o ochronie dzieci przed kleszczami.
Ochrona przeciw kleszczom dla całej rodziny
Ochrona przed kleszczami obejmuje zarówno odpowiednią odzież, jak i optymalny wybór miejsca i czasu zabawy na świeżym powietrzu dla dzieci czy stosowanie różnych repelentów. Warto przyjrzeć się także sympatiom i antypatiom kleszczy, ponieważ okazuje się, że stosując naturalne sposoby, można skutecznie odstraszyć nie tylko kleszcze ale również komary.
Poznaj naturalne sposoby na kleszcze.
Eteryczny olejek lawendowy, pomarańczowy, eukaliptusowy czy miętowy (oraz oczywiście ich kombinacje) to jeden z dobrych sposobów walki z kleszczami (i nie tylko). Można je stosować zarówno na skórę (w wersji odpowiednio rozcieńczonej) jak i na odzież. Ważne jest również to, aby zabawy na świeżym powietrzu dla dzieci organizować w pobliżu takich roślin, które skutecznie zniechęcają kleszcze do bytowania w danym miejscu. Tego typu naturalną bronią na kleszcze jest na przykład lawenda, mięta pieprzowa, kwitnące aksamitki czy czosnek ozdobny. Ogólnie kleszcze nie lubią roślin wydzielających intensywne aromaty. Chętnie natomiast przebywają blisko tych, które mają duże liście i lubią wilgoć.
Zobacz, jakie olejki eteryczne są najlepsze na komary.
Łącząc swoją wiedzę o zwyczajach kleszczy oraz wszystkie naturalne sposoby ich odstraszania lub zwalczania, można znacznie zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez te uciążliwe, a często również niebezpieczne pajęczaki.