Olejek rozmarynowy – właściwości i korzyści dla zdrowia

Oceń ten post
Kategorie:
Podziel się z innymi:
Zbliżenie na kwitnące gałązki rozmarynu

Eteryczny olejek rozmarynowy ma cenne właściwości, z których warto korzystać w naszym codziennym życiu. Sięgając po niego, dostrzeżemy wiele korzyści – od poprawy funkcji poznawczych, poprzez wsparcie kondycji układu oddechowego, aż po łagodzenie bólu mięśni czy stawów. Olejek rozmarynowy ma naprawdę szerokie zastosowanie. Jego działanie antyoksydacyjne chroni komórki, wspomaga leczenie schorzeń górnych dróg oddechowych oraz przynosi ukojenie i relaks. Jak w każdym przypadku należy oczywiście wiedzieć, w jaki sposób go używać, a także kto i kiedy nie powinien tego robić.

 

Prozdrowotne właściwości olejku rozmarynowego

Olejek rozmarynowy oprócz tego, że pięknie pachnie, przynosi mnóstwo korzyści zdrowotnych, które wyraźnie poprawiają jakość naszego życia. Jego antyoksydacyjne właściwości działają jak tarcza ochronna dla organizmu, walcząc z wolnymi rodnikami i wspierając ogólne zdrowie. Olejek poprawia również funkcje poznawcze i koncentrację, a także przynosi ulgę we wszelkich problemach z układem oddechowym.

Antyoksydacyjne wzmocnienie organizmu

Antyoksydanty są niewielkimi cząsteczkami, które pomagają nam w walce z wolnymi rodnikami przyspieszającymi procesy starzenia organizmu i prowadzącymi do różnych problemów zdrowotnych. To nasi naturalni „strażnicy” zdrowia. Co sprawia, że antyoksydanty są tak skuteczne? Ich główną siłą jest zdolność do neutralizowania wolnych rodników zanim te zdążą zrobić nam „krzywdę”.

Poprawa funkcji poznawczych i koncentracji

Badania sugerują, że zapach olejku rozmarynowego może poprawić pamięć, koncentrację i ogólną sprawność umysłową. Jeśli więc czujemy, że mamy trudności ze skupieniem się, pamięć nam szwankuje i myślimy znacznie wolniej, z pewnością warto wprowadzić trochę aromatu rozmarynowego do swojego życia. Jest na to kilka sposobów: inhalacja przy użyciu dyfuzora, aromatyczne kąpiele, przygotowanie olejku do masażu czy delikatne rozprowadzenie kilku jego kropel na skórze nadgarstków lub w zgięciach łokci – tak, aby zapach otaczał nas podczas pracy lub nauki. Należy tylko mieć na uwadze, by nie przesadzać z jego ilością. Olejek rozmarynowy jest dość intensywny, więc kilka kropli w zupełności wystarcza.

Poznaj 7 technik na lepsze skupienie >>

obieta siedząca na łóżku z kolorowymi poduszkami, słuchająca muzyki przez słuchawki i notująca coś w zeszycie, mając przed sobą laptopa
Zapach olejku rozmarynowego może pomóc Ci w skupieniu uwagi. (Fot. Pexels)

Wspomaganie zdrowia układu oddechowego

Olejek eteryczny rozmarynowy jest również naturalnym sposobem wspierania zdrowia układu oddechowego. Udrażnia on drogi oddechowe w czasie sezonowych infekcji, łagodzi kaszel i zmniejsza katar, rozluźnia mięśnie oddechowe, poprawia jakość snu, a także jest naszym naturalnym pomocnikiem w walce z wieloma alergiami. Wdychanie pary z gorącej wody z kilkoma kroplami olejku rozmarynowego przynosi niemal natychmiastową ulgę w chorobach górnych dróg oddechowych. Masaż klatki piersiowej przy użyciu oleju zmieszanego z kilkoma kroplami olejku rozmarynowego dodatkowo ułatwia oddychanie, rozluźniając nieco mięśnie.

Zastosowanie olejku rozmarynowego w pielęgnacji i leczeniu

Olejek rozmarynowy to niezwykle „wszechstronny” produkt, który znajduje swoje zastosowanie zarówno w pielęgnacji ciała, jak i we wspomaganiu leczenia. Dzięki licznym właściwościom przeciwzapalnym, antybakteryjnym i stymulującym krążenie jest ceniony w wielu domowych recepturach.

Olejek rozmarynowy w aromaterapii – redukcja stresu i napięcia

Stres i napięcie towarzyszą nam każdego dnia. Niestety stanowią one przyczynę wielu somatycznych dolegliwości i stanów obniżonego nastroju. Zupełne wyeliminowanie stresu z codziennego życia jest niemożliwe, możemy jednak nauczyć się skutecznie sobie z nim radzić, wykorzystując na przykład olejek rozmarynowy w dyfuzorze, podczas relaksujących kąpieli czy aromatycznego masażu. Dlaczego warto to zrobić? Ponieważ olejek rozmarynowy ma działanie kojące. Nie tylko wspomaga koncentrację i walkę z uczuciem zmęczenia, ale także skutecznie łagodzi napięcia.

Skuteczność olejku rozmarynowego w łagodzeniu bólu mięśni i stawów

Olejek rozmarynowy ma też naturalne właściwości przeciwzapalne i rozgrzewające, co oznacza, że szybko rozprawia się z bólem i sztywnością mięśni. Najprostszym sposobem jego zastosowania jest wykonanie delikatnego masażu bolesnych miejsc z użyciem olejku. Można również zrobić ciepły kompres z wody zmieszanej z kilkoma kroplami olejku. Rozluźniająco działają oczywiście również ciepłe kąpiele i zanurzenie obolałych mięśni w wodzie aromatyzowanej olejkiem z rozmarynu.

Dobroczynny wpływ olejku rozmarynowego na włosy i skórę

Naturoterapeuci polecają olejek rozmarynowy na skórę, skórę głowy, na twarz, a także poprawę koncentracji i nastroju. (Fot. Unsplash)

Olejek rozmarynowy – przeciwwskazania i bezpieczne stosowanie

Używanie każdego olejku, w tym również olejku rozmarynowego, powinno być bezpieczne i świadome. Warto więc znać potencjalne skutki uboczne jego stosowania, a także ewentualne interakcje z lekami oraz wiedzieć, jak wybrać i gdzie kupić produkt wysokiej jakości.

Preparaty z olejkiem rozmarynowym – jak wybierać?

Zanim sięgniemy po jakikolwiek olejek rozmarynowy, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby nie nabyć produktu, który nie spełni naszych oczekiwań. Dobrze jest wybierać olejki pochodzące z zaufanych źródeł, o jak najbardziej naturalnym składzie, bez zbędnych dodatków czy sztucznych substancji. Jeśli na etykiecie widzimy długą listę niezrozumiałych składników, lepiej poszukać czegoś innego. Najlepsze olejki eteryczne są zazwyczaj pozyskiwane za pomocą destylacji parowej. Unikajmy preparatów, które wykorzystują chemiczne rozpuszczalniki, ponieważ mogą one wpływać na jakość olejku. Nie zawsze najdroższy olejek jest najlepszy, ale jeśli cena wydaje się zbyt atrakcyjna, to może oznaczać, że coś jest nie tak z jakością. Inwestycja w dobrze sprawdzony produkt zawsze się opłaca.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Najlepsze olejki aromaterapeutyczne: co to jest dobra jakość? >>

Możliwe skutki uboczne i interakcje z innymi lekami

Olejek rozmarynowy jest dość silny i u niektórych osób może wywołać reakcje skórne, takie jak podrażnienia czy alergie. Przed użyciem olejku na skórze, zawsze warto więc zrobić test płatkowy – nałożyć odrobinę olejku na mały obszar skóry i obserwować reakcję przez 24 godziny. Jeśli pojawi się zaczerwienienie, swędzenie lub pieczenie, lepiej unikać stosowania takiego preparatu.

Rozmaryn może też wpływać na działanie niektórych leków, na przykład przeciwzakrzepowych, ze względu na jego właściwości antykoagulacyjne. Chemotyp (substancja wiodąca odpowiedzialna za cechy i działanie danego olejku) 1,8–cyneol jest przeciwwskazany u dzieci poniżej 6. roku życia. Wbrew niektórym zaleceniom, nie ma dowodów na to, że chemotypy rozmarynu są przeciwwskazane w przypadku nadciśnienia czy w czasie ciąży, jednak nie zaleca się ich stosowania w pierwszym trymestrze. 

Maksymalne dopuszczalne stężenie olejku rozmarynowego do aplikacji na skórę wynosi 12,5%.

Jak w przypadku każdego olejku eterycznego ważne jest, aby nie przesadzać z ilością. Stosowanie dużych dawek olejku rozmarynowego może doprowadzić do niepożądanych efektów jak bóle czy zawroty głowy.

***

Źródła:

Borges, R. S., Ortiz, B. L. S., Pereira, A. C. M., Keita, H., Carvalho, J. C. T. (2019). Rosmarinus officinalis essential oil: A review of its phytochemistry, anti-inflammatory activity, and mechanisms of action involved. Journal of ethnopharmacology, 229, 29–45. https://doi.org/10.1016/j.jep.2018.09.038

Nematolahi, P., Mehrabani, M., Karami-Mohajeri, S., Dabaghzadeh, F. (2018). Effects of Rosmarinus officinalis L. on memory performance, anxiety, depression, and sleep quality in university students: A randomized clinical trial. Complementary therapies in clinical practice, 30, 24–28. https://doi.org/10.1016/j.ctcp.2017.11.004

Schönknecht, K., Krauss, H., Jambor, J., Fal, A. M. (2016). Leczenie kaszlu w przebiegu infekcji dróg oddechowych

– efekt połączenia związków czynnych pochodzenia naturalnego z tymolem. Wiadomości lekarskie, 69(6), 791–798.