Naturalne sposoby na ulgę w bólu mięśni i stawów

Oceń ten post
Podziel się z innymi:

Gdy dokucza nam ból mięśni czy stawów warto pamiętać, że natura oferuje nam skuteczne rozwiązania, które od wieków sprawdzają się w łagodzeniu tych dolegliwości.

Ból mięśni i stawów – skąd się bierze?

Przyczyn bólu mięśni i stawów może być wiele. Oto kilka z nich:

Ból mięśni – przyczyny

Temat bolących mięśni, to problem już prawie wszystkich grup wiekowych i immanentna cecha wielu współczesnych osób. Uczucie bólu mięśni po treningu zna większość z nas (a przynajmniej zetknęła się z nim ta część, która pamięta obowiązkowy W-F w szkole). Później ból mięśni pojawia się okazjonalnie lub często w formie przeciążeniowej, jako efekt przecenienia własnych możliwości udźwigu, zbyt intensywnej pracy fizycznej, przeciążenia konkretnej partii mięśni czy (dla kontrastu) jako efekt zbyt biernej i jednostajnej pozycji ciała przez dłuższy okres czasu (np. długotrwałej pracy przy komputerze w jednej pozycji). Ból mięśni, to także efekt uboczny stresu, jakiego doświadczamy w nadmiarze i w permanentnym ujęciu czasu.

Ból stawów – przyczyny

Urazowy ból stawów, to często towarzyszące bolącemu miejscu zaczerwienienie i obrzęk. Większa połać bólu, obejmująca kilka stawów oraz długotrwałość dyskomfortu w codziennym funkcjonowaniu, wskazuje z kolei na możliwość zaistnienia, jako przyczyny bólu, jednostki chorobowej. Ból stawów to częsta przypadłość pnących się ku górze z prędkością światła nastolatków, ale i osób dotkniętych różnego typu stanami zapalnymi w ciele (tj. łuszczycowe zapalenie stawów, choroby zapalne jelit, otyłość) czy chorób autoimmunologicznych (jak chociażby reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy czy nowotwór kości lub chrząstki). Immanentny ból stawów towarzyszy też takim schorzeniom jak osteoartroza, dna moczanowa, czy sezonowe infekcje wirusowe lub bakteryjne. Ból stawów przejawia się zazwyczaj w obrębie kolan i nadgarstków, a także palców, łokci, barków i okolic bioder. Bolące stawy to także efekt przyjmowania niektórych leków, stąd naturalność metod łagodzących ból stawów, niewchodzących w reakcję z lekami, ma niebagatelne znaczenie.

 

Co na ból mięśni i stawów?

Naturalnych sposobów na ulgę w bólu mięśni i stawów jest kilka, choć o wielu współczesny człowiek zwyczajnie nie pamięta.

Żywokost na bóle mięśni i stawów

Żywokost lekarski:
    •  Przynosi ulgę w łagodzeniu napięcia mięśniowego
    •  Działa rozluźniająco na mięśnie po wysiłku fizycznym
    •  Pomocny w stanach zapalnych ścięgien
    •  Skuteczny przy bólach stawów kolanowych i kręgosłupa
    •  Pomaga przy stanach zapalnych stawów i kości
    •  Wspomaga leczenie reumatyzmu i artretyzmu

Żywokost lekarski, to prawdziwy skarb w naturalnej medycynie. Jego właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne sprawiają, że jest szczególnie skuteczny przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, bólach towarzyszących zmianom zwyrodnieniowym oraz urazach stawów i mięśni.

W formie maceratu, oleju, żelu czy maści, żywokost przynosi ulgę w bólach stawów i mięśni, a dodatkowo świetnie sprawdza się w masażu terapeutycznym. Jego właściwości szczególnie doceniają osoby, które mają problemy z kolanami.

Żywokost na bóle mięśni i stawów

 

Dziurawiec na bóle mięśni i stawów

Dziurawiec zwyczajny:
    •  Przynosi ulgę w nerwobólach i rwie kulszowej
    •  Działa przeciwzapalnie na obolałe stawy
    •  Regeneruje zmęczone mięśnie
    •  Skuteczny przy bólach reumatycznych i artretycznych

Dziurawiec zwyczajny, to cenna roślina lecznicza o silnych właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbólowych (dzięki zawartości hiperycyny i flawonoidów). Jest szczególnie skuteczny w łagodzeniu dolegliwości mięśniowo-stawowych, nerwobólów oraz bólów reumatycznych. Połączenie dziurawca z żywokostem tworzy wyjątkowo skuteczną kompozycję. Preparaty zawierające te składniki nie tylko łagodzą ból, ale również szybko się wchłaniają, nie pozostawiając tłustego filmu na skórze.

Dziurawiec na bóle mięśni i stawów

 

Olejek rozmarynowy na bóle mięśni i stawów

Olejek rozmarynowy ma naturalne właściwości przeciwzapalne i rozgrzewające, co czyni go pomocnym w dolegliwościach mięśniowo-stawowych.

W badaniu klinicznym z udziałem 105 pacjentów, miejscowe stosowanie rozmarynu trzy razy dziennie przez 3 dni skutecznie zmniejszyło częstotliwość i nasilenie bólu mięśniowo-szkieletowego. Jego skuteczność potwierdzono również w przypadku skurczów mięśniowych – 60% pacjentów zgłosiło złagodzenie dolegliwości w ciągu 15 minut od aplikacji  (Nakisa, 2022).

Maść topolowa – tradycyjna receptura na bóle stawowe

Maść topolowa:
    •  Wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe
    •  Pobudza krążenie krwi
    •  Łagodzi nerwobóle
    •  Jest skuteczna przy bólach reumatycznych
    •  Daje ulgę w bólach mięśniowych

Maść topolowa to prawdziwa skarbnica naturalnych składników, które łagodzą dolegliwości bólowe. Jest szczególnie ceniona przy bólach kręgosłupa i problemach stawowych, zwłaszcza zesztywniałych dłoni.

Masaż maścią topolową daje uczucie przyjemnego, lekkiego rozgrzania, dlatego świetnie sprawdza się zimą i jesienią. Jeśli doskwiera Ci sztywnienie stawów w nocy, możesz stosować maść przed snem i nałożyć do spania ciepłe, bawełniane rękawiczki.

Maść topolowa na bóle stawów

 

Magnez na bóle mięśni i stawów

Magnez stosowany zewnętrznie może przynosić ulgę w bólu i napięciu mięśniowym, wspomagając lokalne procesy regeneracyjne.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Magnez na stawy i mięśnie – naturalne sposoby na walkę z bólem.

Magnez transdermalny na bóle mięśni i stawów

 

Inne naturalne sposoby na ból mięśni i stawów

Ulgę w bólu przynoszą również:

  • okłady zimne (na bóle stawów) i ciepłe (na bóle wzrostowe mięśni)
  • fizykoterapia (PENS, TENS, krioterapia, ultradźwięki, pole magnetyczne)
  • hydroterapia
  • ćwiczenia rozciągające dostosowane do stopnia bólu
  • suplementacja wapnia i witaminy D3

 

Bibliografia:

  1. Ghasemzadeh Rahbardar, M., Hosseinzadeh, H. (2020). Therapeutic effects of rosemary (Rosmarinus officinalis L.) and its active constituents on nervous system disorders. Iranian journal of basic medical sciences, 23(9), 1100–1112.
  2. Keshavarzian, S., Shahgholian, N. (2017). Comparison of the Effect of Topical Application of Rosemary and Menthol for Musculoskeletal Pain in Hemodialysis Patients. Iranian journal of nursing and midwifery research, 22(6), 436–441.
  3. Nakisa, N., Rahbardar, M. G. (2022). Therapeutic Potential of Rosemary (Rosmarinus officinalis L.) on Sports Injuries: a Review of Patents. Research Journal of Pharmacognosy (RJP) 9(3), 2022: 71–83.