Spis treści
W kraju, w którym Twój ból jest lepszy niż mój (jak śpiewał Kazik), a rozmowy o wzajemnych boleściach stanowią lwią część życia towarzyskiego, temat sposobu na ulgę w bólu mięśni i stawów jawi się dość kontrowersyjnie. Jak bowiem wyglądałoby życie bez bólu mięśni i stawów? I o czym byśmy wtedy rozmawiali?
Magnez transdermalny na BÓL: Twój ból jest lepszy niż mój?
Pół żartem pół serio, ale temat bolących mięśni to problem już prawie wszystkich grup wiekowych i immanentna cecha wielu współczesnych osób. Uczucie bólu mięśni po treningu zna większość z nas (a przynajmniej zetknęła się z nim ta część, która pamięta obowiązkowy W-F w szkole). Później ból mięśni pojawia się okazjonalnie lub często w formie przeciążeniowej, jako efekt przecenienia własnych możliwości udźwigu, zbyt intensywnej pracy fizycznej, przeciążenia konkretnej partii mięśni czy (dla kontrastu) jako efekt zbyt biernej i jednostajnej pozycji ciała przez dłuższy okres czasu (np. długotrwałej pracy przy komputerze w jednej pozycji). Ból mięśni to także efekt uboczny stresu, jakiego doświadczamy w nadmiarze i w permanentnym ujęciu czasu.
Urazowy ból stawów to często towarzyszące bolącemu miejscu zaczerwienienie i obrzęk. Większa połać bólu, obejmująca kilka stawów oraz długotrwałość dyskomfortu w codziennym funkcjonowaniu, wskazuje z kolei na możliwość zaistnienia, jako przyczyny bólu, jednostki chorobowej. Ból stawów to częsta przypadłość pnących się ku górze z prędkością światła nastolatków, ale i osób dotkniętych różnego typu stanami zapalnymi w ciele (tj. łuszczycowe zapalenie stawów, choroby zapalne jelit, otyłość) czy chorób autoimmunologicznych (jak chociażby reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy czy nowotwór kości lub chrząstki). Immanentny ból stawów towarzyszy też takim schorzeniom jak osteoartroza, dna moczanowa, czy sezonowe infekcje wirusowe lub bakteryjne. Ból stawów przejawia się zazwyczaj w obrębie kolan i nadgarstków, a także palców, łokci, barków i okolic bioder. Bolące stawy to także efekt przyjmowania niektórych leków, stąd naturalność metod łagodzących ból stawów, niewchodzących w reakcję z lekami, ma niebagatelne znaczenie.
Czy więc z magnezem transdermalnym Twój ból jest lepszy niż mój (jak śpiewał Kazik)? Tak. Lepszy, bo… mniejszy. Oto dlaczego.
Magnez na ból mięśni po treningu
Czy wiedziałaś, że magnezem transdermalnym możesz wykonać masaż całego ciała? Albo, że magnez możesz zaaplikować na konkretne bolące miejsce w ciele, wcierając go w formie żelu magnezowego lub oliwki? Magnez aplikowany na skórę zadziała rozkurczowo na pospinane i tzw. zbite mięśnie, przynosząc miejscowo ulgę w bólu i przyspieszając rekonwalescencję. Używany prewencyjnie w codziennej rutynie pielęgnacyjnej, ochroni ciało przed bolącymi zakwasami po treningu, ograniczy uczucie spięcia i dyskomfortu. Taka szybka ulga w bólu, szczególnie po intensywnym treningu czy nadwyrężeniu mięśni, to duże wsparcie dla osób aktywnych, dbających o formę i kondycję ciała. Do tego forma suplementacji magnezu przez skórę (transdermalna) ma bardzo wysoki współczynnik przyswajalności, znacznie korzystniejszy w zestawieniu z tradycyjną suplementacją doustną tego samego pierwiastka.
Magnez i praca stojąca: skurcze łydek i drgająca powieka
Ból mięśni i skurcze kończyn to nie tylko przypadłość sportowców. Naciągnięte mięśnie, opuchnięte kończyny i obolałe stawy to częste przypadłości osób pracujących fizycznie, w tym tych wykonujących wydawałoby się mniej dynamiczną pracę stojącą, np. w aptece czy w sklepie. W takich przypadkach warto bezpośrednio na miejsce dyskomfortu aplikować magnez transdermalny na ból mięśni w formie oliwki magnezowej lub żelu – nawet w godzinach pracy, bez zwlekania. Biodostępny i łatwo przyswajalny magnez transdermalny dotrze miejscowo przez krwioobieg i wesprze bolące stawy, zniweluje uporczywe skurcze łydek, a nawet rozluźni spięcia i nerwobóle okolic karku. Magnez transdermalny pomaga także w szybkim uzupełnieniu pierwiastka podczas ogólnego przemęczenia, w wyniku intensywnej pracy intelektualnej, nauki do egzaminów czy trudniejszego czasu w pracy zawodowej. Skutecznie radzi sobie ze skurczami różnego typu, w tym tak uciążliwej na co dzień drgającej powieki, a także wspiera w rozładowaniu napięć w ciele spowodowanych stresem, lokalizując i neutralizując różnego typu nerwobóle.
Magnez na ból mięśni u dziecka
Ból mięśni to niestety także przypadłość dzieci i nastolatków. Tak zwane bóle wzrostowe powodowane intensywnym wysiłkiem fizycznym (np. w bardzo aktywnej zabawie), rozwojem i wzrostem dzieci, mogą im towarzyszyć w przedziale wiekowym od 3 do ok. 12 lat. Bóle mięśni u dzieci, szczególnie nóg i stawów kolanowych, pojawiają się zazwyczaj w nocy, utrudniając zasypianie i burząc regeneracyjną fazę snu. Skokowy wzrost kończyn, szczególnie u nastolatków powoduje, że ścięgna nie nadążają za wzrostem kości, przez co stają się zbyt krótkie, a duże napięcie w ścięgnach powodowane przez ich naciąganie, generuje ból. Bóle wzrostowe mogą pojawiać się nawet kilka do kilkunastu razy w miesiącu, utrudniając dzieciom efektywny wypoczynek.
Magnez transdermalny zadziała tutaj na obydwa problemy – zarówno jako sposób na złagodzenie uporczywego bólu kończyn jak i wsparcie przy zasypianiu i dobrej kondycji snu. Tego rodzaju magnez jest bezpieczny dla dzieci, gdyż poprzez aplikację transdermalną nie ma ryzyka przedawkowania. Jest także bezpieczną formą suplementacji magnezu przez dzieci powyżej 3 roku życia, które nie cierpią połykania kapsułek i syropów podawanych na łyżeczce. Wówczas kąpiel w soli magnezu transdermalnego może być regularną formą suplementacji i uzupełniania tego pierwiastka, jednocześnie stanowiąc wstęp do codziennych rytuałów kojąco-wyciszających w duchu mindfullness:
Magnezowy rytuał MINDFULLNESS przed zaśnięciem:
- KROK PIERWSZY: wyciszająca, ciepła kąpiel w soli magnezowej po intensywnym dniu, uspokoi myśli, pomoże rozładować skumulowane w ciele emocje, będzie świetnym sposobem na relaks i zabawę z rodzicem, np. poprzez wspólne przelewanie wody z różnych pojemników, rurek, przelewajek itp.
- KROK DRUGI: po kąpieli, w bezpiecznej atmosferze i ciepłym oświetleniu (np. z lampki solnej) ciepłymi dłońmi możemy wmasować w miejsca bolących mięśni u dziecka oliwkę magnezową; kojący dotyk i delikatne masowanie ciała dziecka z oliwką magnezową naturalnie zrelaksuje dziecko i wprowadzi je do fazy zasypiania i korzystnego snu.
- KROK TRZECI: jeśli dziecko polubi taką formę wieczornego rytuału, możemy też wykonać mu na pleckach delikatny masaż typu Shantala, rozluźniając spięcia w karku i mięśniach ramion, wcierając delikatnie w te miejsca oliwkę magnezową kolistymi ruchami od środka kręgosłupa na zewnątrz.
- KROK CZWARTY: jeśli chcesz, możesz w tym czasie opowiadać ściszonym głosem bajkę (korzystając z narracji w książkach ukierunkowanych na mindfullness, np. Uważność Żabki) lub skorzystać z gotowych nagrań na dobranoc, np. z Nutkosfery, lub kołysanek-utulanek nagranych z przeznaczeniem łatwiejszego zasypiania dzieci (co ważne, ustaw je cichutko).
Ważne: warto zacząć od pojedynczych psiknięć oliwki magnezowej na skórę dziecka i stopniowo zwiększać dawkę, w miarę wzrostu tolerancji organizmu na absorpcję magnezu.
Magnez suplementujemy także w czasie wzmożonej aktywności fizycznej i sportowej naszych dzieci. Wspierająco przy wytężonej pracy fizycznej i umysłowej (np. w czasie intensywnej nauki) oraz jako regularne, dobrze przyswajalne uzupełnienie magnezu w codziennej diecie.
Magnez na ból kości u dziecka
Ból kości u dziecka powodowany jest również bardzo często ich szybkim wzrostem, a konkretnie – intensywnym rozwojem płytek wzrostowych, zlokalizowanych na końcach kości i najbardziej aktywnych podczas spoczynku dziecka, a więc w nocy. Inną przyczyną bólu kości u dziecka może być wadliwa postawa wywołana skoliozą, płaskostopiem lub innymi dysproporcjami w rozwoju kości (np. koślawość). W takim wypadku oprócz zwrócenia większej uwagi na dedykowane danemu problemowi ćwiczenia i rehabilitację, warto wdrożyć regularne masaże z użyciem żelu magnezowego lub oliwki magnezowej jako sposobu na ból, ulgę w napięciu mięśniowym i miejscowe rozkurczenie pospinanych mięśni czy nerwobóli.
Bóle kości u dzieci występują też często jako objawy towarzyszące infekcji wirusowej, np. grypy, ospy. Wówczas stosujemy magnez transdermalny jako miejscowe ukojenie bólu kości w czasie trwania choroby, aplikując go ilekroć zaistnieje taka potrzeba.
Dla dzieci i nastolatków aktywnych sportowo, wcieranie żelu magnezowego na ból kości po zawodach sportowych czy intensywnym treningu, uśmierzy miejscowo ból i ograniczy powstawanie w przyszłości bolesnych zakwasów. Magnez transdermalny sprawdza się także miejscowo podczas skurczów łydek i ogólnego dyskomfortu rozwijających się młodych mięśni. Żel magnezowy można stosować do masażu całego ciała, łączyć z olejkiem eukaliptusowym lub miętowym.
Naturalne sposoby na ulgę w bólu mięśni i stawów
Naturalnych sposobów na ulgę w bólu mięśni i stawów jest kilka, choć o wielu współczesny człowiek zwyczajnie nie pamięta.
Ulgę w bólu stawów przynoszą:
– maść żywokostowa
– zimne okłady (na bóle stawów) i ciepłe (na bóle wzrostowe mięśni)
– fizykoterapia (PENS, TENS, krioterapia, ultradźwięki, pole magnetyczne)
– hydroterapia
– ćwiczenia rozciągające dostosowane do stopnia bólu
– suplementacja wapnia i wit. D3