Kąpiel magnezowa

Oceń ten post
Kategorie:
Podziel się z innymi:

Zdarza Ci się leżeć w łóżku i wpatrywać się w sufit, męcząc się kolejną bezsenną nocą? A może łapią Cię bolesne skurcze nóg, które wybudzają Cię z błogiego snu? A może wiecznie spięte mięśnie nie dają Ci funkcjonować? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałaś TAK, warto bliżej zapoznać się z… chlorkiem magnezu!

Kobieta trzyma w dłoniach różową sól kąpielową, którą wsypuje z małego słoiczka. Na drewnianej tacy obok widać kwiaty oraz kosmetyki do pielęgnacji.

Rola magnezu w organizmie

Magnez to kluczowy pierwiastek mineralny, odgrywający fundamentalną rolę w ponad 300 procesach enzymatycznych w organizmie. Jego obecność jest niezbędna dla zdrowia serca, kości, mięśni i naczyń krwionośnych. Magnez utrzymuje prawidłowe ciśnienie krwi i pomaga komórkom serca w lepszym funkcjonowaniu, a w układzie nerwowym odgrywa kluczową rolę a w prawidłowym przewodzeniu sygnałów między komórkami nerwowymi.

Co więcej, badania wskazują, że prawidłowy poziom magnezu jest czynnikiem w zapobiegającym chorobom układu nerwowego. Warto wykonać badania poziomu tego pierwiastka w organizmie przy bezsenności, problemach z układem sercowo-naczyniowym czy chorobach neurodegeneracyjnych. 

Czym jest sól magnezowa i jak wzbogacić kąpielprzepisy 

Kąpiel magnezowa to doskonały sposób na relaks i odprężenie. W momencie, kiedy potrzebujesz wsparcia w regeneracji, zarówno ciała, jak i ducha po intensywnym obciążeniu psychicznym i fizycznym, kąpiel w płatkach magnezu może być Twoim sprzymierzeńcem. Wrzuć do wanny szklankę soli i poczuj, jak znowu Ci się chce. A jeśli myślisz, że nie masz na to czasu… to najlepszy znak, że tego czasu dla siebie naprawdę potrzebujesz! 

Czytaj więcej o roli magnezu w łagodzeniu silnych emocji >>

Dodatkiem, który pomoże Ci w pełni wykorzystać potencjał kąpieli magnezowych, będą oczywiście olejki eteryczne!  

  • Wieczorna kąpiel na spokojny sen: Do wanny dodaj szklankę płatków magnezu, wymieszaj 10 ml oleju bazowego z 6-9 kroplami wybranych olejków eterycznych, wspierających relaks i regenerację: lawenda, z rumianku rzymskiego, pomarańcza, ylang-ylang, frankincense. Wzięcie gorącej kąpieli na 1-2 godzinę przed snem, a następnie udanie się do przewietrzonej sypialni ulula Cię do snu zdecydowanie lepiej niż kolejny odcinek serialu.   
  • Regenerująca kąpiel dla obolałych mięśni i stawów: Do wanny dodaj szklankę płatków magnezu, wymieszaj 10 ml oleju bazowego z 6-9 kroplami wybranych olejków eterycznych, wspierających rozluźnienie i działających przeciwbólowo: copaiba, rozmaryn, eukaliptus, mięta pieprzowa, majeranek. Poczuj, jak uzupełniają się wyczerpane pokłady sił i witalności!
Sól magnezowa do kąpieli

Chlorek magnezu – zastosowanie

  • Zastosowana przed snem, ułatwia zasypianie i wspiera spokojny, głęboki sen.
  • Regeneruje spięte mięśnie po intensywnym wysiłku fizycznym.
  • Sprawdza się u osób przemęczonych, którym wyczerpały się pokłady cierpliwości.
  • Kąpiel stóp łagodzi opuchnięte i ociężałe nogi.
  • Badania sugerują, że magnez może w niewielkich ilościach wchłaniać się przez gruczoły potowe i mieszki włosowe, więc regularne kąpiele mogą stanowić wsparcie przy doustnej suplementacji magnezu u osób ze zmniejszoną ilością tego pierwiastka w organizmie.

Kąpiel magnezowa może być z powodzeniem stosowana także u dzieci (powyżej 3 roku życia) oraz u kobiet w ciąży, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Magnez transdermalny dostępny jest w różnych formach:

Zwłaszcza te ostatnie w połączeniu z gorącą kąpielą mogą okazać się niezwykle skuteczne.

Magnez transdermalny w formie oliwki, żelu i soli

Co lepsze chlorek magnezu czy siarczan magnezu?

Gdy mowa o kąpielach magnezowych, obok chlorku magnezu wymienia się również siarczan magnezu, czyli popularną sól Epsom. Czym różnią się te dwie substancje?

Sól Epsom a sól magnezowa – porównanie:

Sól Epsom Sól magnezowa
Postać magnezu Siarczan magnezu Chlorek magnezu
Skład chemiczny MgSO₄ · 7H₂O MgCl₂ · 6H₂O
Zawartość magnezu ok. 10% ok. 12%
Wpływ na skórę Łagodzi stany zapalne, oczyszcza Nawilża, wygładza
Wpływ na układ nerwowy Rozluźnia, redukuje stres Łagodnie uspokaja
Przeciwwskazania Ciąża, karmienie piersią, niedociśnienie Brak
Możliwość przedawkowania Tak Nie

Wybór między chlorkiem magnezu a siarczanem magnezu do kąpieli zależy głównie od Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji. 

Chlorek magnezu – moczenie nóg

Nie masz wanny? Nic straconego. Moczenie nóg w ciepłej wodzie z magnezem lub ziołową solą do kąpieli z olejkami eterycznymi (np. Solą DobraNocka) też doskonale Cię zrelaksuje.

Kąpiel magnezowa – bezpieczeństwo stosowania

Kąpiele magnezowe z użyciem chlorku magnezu są generalnie uważane za bezpieczne. Ostrożność powinny jednak zachować osoby z: 

  • otwartymi ranami lub silnymi otarciami skóry,
  • hipomagnezemią (zbyt wysokim poziomem magnezu we krwi),
  • niewydolnością nerek,
  • hipotonią (niskim ciśnieniem krwi),
  • miastenią.

Osoby z wrażliwą skórą mogą odczuwać lekkie pieczenie, które nie jest groźne. Po kąpieli należy spłukać się czystą wodą, a ciało nawilżyć balsamem.

Po kąpieli magnezowej należy pamiętać o nawodnieniu organizmu, gdyż magnez transdermalny może zwiększać potliwość i przyspieszać naturalne procesy detoksykacji organizmu. Zwiększone spożycie wody korzystnie wpłynie na pracę wątroby.  

Czy można przedawkować magnez?

Kąpiele w soli magnezowej na równi bezpieczne dla dzieci, kobiet w ciąży i osób dorosłychnie ma możliwości przedawkowania magnezu drogą przezskórną! 

Zobacz, co o roli magnezu w ciąży mówi położna – Katarzyna Kruszewska >>

Autor tekstu: Zosia Dymek

Bibliografia

  1. Boyle, N. B., Lawton, C., Dye, L. (2017). The Effects of Magnesium Supplementation on Subjective Anxiety and Stress-A Systematic Review. Nutrients, 9(5), 429.
  2. Castiglioni, S., Cazzaniga, A., Albisetti, W., Maier, J. A. (2013). Magnesium and osteoporosis: current state of knowledge and future research directions. Nutrients, 5(8), 3022–3033. 
  3. de Baaij, J. H., Hoenderop, J. G., Bindels, R. J. (2015). Magnesium in man: implications for health and disease. Physiological reviews, 95(1), 1–46. 
  4. Firoz, M., Graber, M. (2001). Bioavailability of US commercial magnesium preparations. Magnesium research, 14(4), 257–262.
  5. Gröber, U., Werner, T., Vormann, J., Kisters, K. (2017). Myth or Reality-Transdermal Magnesium?. Nutrients, 9(8), 813.