Herbata z bazi [przeziębienie/grypa/dzieci]

herbatka-mleko-bazie-8244

Dzień dobry,

Powoli kończy się luty i zaczyna przednówek (przedwiośnie). Na spacerze znalazłam nawet pierwsze bazie! Przypominam tutaj, że bazie rosną na wierzbie, gdyby były ku temu jakieś wątpliwości:)
Bazie, jak to bazie, oczywiście zdobią stół, mogą mieć jeszcze jedno ciekawe zastosowanie. “Kotki” stanowią ciekawy surowiec zielarski, z którego można przygotować ciekawe napary.

Dziś powiem Ci jak zrobić napar baziowy:   nazwałam go roboczo “herbatką baziową”, ale równie dobrze i właściwie bardziej dokładnie, można napisać “mleko baziowe”.

Po co mi herbatka baziowa?  możesz zapytać.

Napar z bazi działa lekko przeciwzapalnie, napotnie i przeciwbólowo. Jest więc polecany przy przeziębieniach, grypie i innym grypopodobnych “dziadostwom”, zwłaszcza małym dzieciom. Na wykładach dr Różański polecał takie “mleko baziowe” nawet dla najmłodszych (niemowląt powyżej 3 miesiąca życia: łyżka 3 razy dziennie).

Osobiście mam trochę inne podejście do bezpieczeństwa i trzymałabym się raczej granicy roku życia (a w razie wątpliwości, np. nadwrażliwości na aspirynę) zapytała lekarza.

Pamiętaj, że to b. delikatne naturalne remedium, nie kora wierzby czy “tabletkowa” aspiryna (którą obecnie odradza się dzieciom). Przekazuję Ci recepturę taką jakiej się nauczyłam i słyszałam dużo info, że jest skuteczna, ale masz wątpliwości, zapytaj pediatry.

ps. pamiętaj o Ziołowym BHP. Wpis ma charakter informacyjny i hobbystyczny, nie jest poradą lekarską.

Bazie i herbatka baziowa

 

Jak się domyślasz, mleko baziowe można przygotować w sposób łatwy i przyjemny, uważaj tylko, aby zbierać bazie czystego miejsca ekologicznie miejsca.

Możesz użyć bazi świeżych, możesz użyć suszonych (lub ususzyć sobie na zaś). Jeśli u Ciebie bazie jeszcze “nie puściły”, możesz przynieść wierzbowe gałązki do domu, wstawić do wazonu i poczekać kilka dni, aż rozkwitną.

Jeśli nie możesz pić mleka, możesz mleko krowie zastąpić na przykład mlekiem owsianym lub (najlepiej) mlekiem kokosowym.

Jeśli bazie jeszcze u Ciebie nie wyrosły, możesz zebrać gałązki wierzbowe i “podpędzić” je w domu. U mnie bazie już są, ale w końcu Biegun Ciepła do czegoś zobowiązuje!:)

herbatka-mleko-bazie-8283

Dlaczego bazie?

Wierzba, a zwłaszcza jej gałązki i kora, są od dawna zwane w fitoterapii. Już w Papirusie Ebersa, to taki słynny tekst medyczny pochodzący ze starożytnego Egiptu, wymieniano wierzbę jako lek przeciwbólowy. Hipokrates używał liści wierzby to łagodzenia bólów porodowych.

Jeśli chociaż  troszkę interesujesz się zielarstwem, na pewno wiesz, że to z wierzby pozyskiwano pierwszą aspirynę: co prawda stało się to dopiero w pierwszej połowie XIX wieku (w Monachium wyodrębniono wtedy salicynę, a w 1853 roku wynaleziono syntetyczną metodę pozyskania kwasu acetylosalicylowego. Chcesz zgłębić ten temat? Polecam Ci bardzo ciekawy artykuł o tym jak powstała aspiryna [po angielsku].

Bazie również mają podobne właściwości: przeciwzapalne, przeciwbólowe, lekko wykrztuśne, tyle, że działają dużo łagodniej i, co ważne, mleko baziowe jest smaczne! Twoje dziecko raczej nie byłoby uszczęśliwione naparem z gałęzi wierzby, uwierz.

herbatka-mleko-bazie-8274

Poniżej podam Ci kilka sposobów na przygotowanie mleka baziowego.

Mleko najlepiej jest pić około 3 razy dziennie. Dla młodszych dzieci wystarczy 1/4 lub 1/2 kubka. Jest to środek łagodny, więc raczej nie przedawkujesz:)

Herbatka baziowa/mleko baziowe – przepis podstawowy

 •  1 łyżka bazi
 • 1 szklanka mleka krowiego

Wariant 1:

Na wolnym ogniu podgrzewasz mleko z baziami, kiedy tylko zacznie robić się bardzo gorące (prawie się gotuje), ściągasz garnek z ognia, zostawiasz do naciągnięcia na około 10 minut i podajesz ciepłe.

Wariant 2:

Zagotowujesz mleko, czekać 2 – 3 minuty, aż lekko przestygnie, zalewasz bazie gorącym mlekiem, przykrywasz i zostawiasz na 10 minut do naciągnięcia, podajesz ciepłe.

Herbatka/mleko baziowe, przepis podstawowy [wersja wegańska]

 • 1 łyżka bazi
 • 1 szklanka mleka kokosowego (możesz rozcieńczyć 1:1 z wodą)
 • opcjonalnie: inne mleko np. migdałowe, ważne, żeby było tłuste

Wariant 1:

Na wolnym ogniu podgrzewasz mleko z baziami, kiedy tylko zacznie robić się bardzo gorące (prawie się gotuje), ściągasz garnek z ognia, zostawiasz do naciągnięcia na około 10 minut i podajesz ciepłe.

Wariant 2:

Zagotowujesz mleko, czekać 2 – 3 minuty, aż lekko przestygnie, zalewasz bazie gorącym mlekiem, przykrywasz i zostawiasz na 10 minut do naciągnięcia, podajesz ciepłe.

Herbatka baziowa, wersja z kurkumą

Wersja ze złotym mlekiem, przydatna zwłaszcza kiedy mamy mocny stan zapalny oraz mokry kaszel.

Przygotowanie jak powyżej, dodajemy tylko tradycyjnej, ajurwedyjskiej mieszanki, złotego mleka.

Tutaj przeczytasz jak zrobić złote mleko podnoszące odporność.

Jeśli zdecydujesz się na wersję ze złotym mlekiem, upewnij się, że dokładnie znasz przepis [zwłaszcza uwagi o wysuszaniu organizmu przez złote mleko].

Herbatka baziowa, podkręcone wersje

Mleko baziowe możesz podkręcić dodając następujące składniki, wedle własnego uznania

 • miód (uważaj wtedy, aby mleko miało temp. około 40 stopni)* –> gwiazdeczka oznacza, że miodu nie poleca się dzieciom poniżej 1 roku życia formalnie.
 • 1-2 łyżeczki masła, najlepszego jakie możesz znaleźć, najlepiej “gospodarskiego” lub
 • 1 – 2 łyżeczki oleju kokosowego
 • złote mleko (patrz wyżej)
 • przyprawa korzenna (do smaku)
 • łyżeczka kwiatu lipy
 • wersja dla dorosłych, przy mocnej infekcji: mleko z 1 kropelką wysokiej jakości olejku goździkowego* (b. mocno przeciwzapalny olejek , tutaj możesz kupić mój olejek goździkowy, ale oczywiście może być także inny, byleby był dobry:))

*nie częściej niż 2-3 razy dziennie, nie dłużej niż 3 dni. To bardzo, bardzo dobry dodatek na wszelkiego rodzaju infekcje, mocno przeciwzapalny.

Przeciwskazania to oczywiście ciąża, uczulenie na goździki, cynamon oraz branie leków rozrzedzających krew i skłonności do krwotoków.

Szukasz innych domowych sposobów na przeziębienie?

Polecam Ci kilka postów, w szczególności:

Dużo zdrówka!

BAZIE-FACEBOOK

Podoba Ci się ten wpis? Podaj dalej!

  • Hej!
   Szczerze mówiąc nie wiem, nie przyszło by mi do głowy, żeby zjeść:)
   Możesz spróbować i dać znać jak wyjdzie, same w sobie nie są toksyczne, ale no nie wiem, to twarde jest:)

 • Jakie zwiazki chemiczne odpowiadaja za dzialanie przeciwzapalne bazi? Czy nie sa to naturalne salicylany? W zwiazku z tym czy nie ma tu niebezpieczenstwa wystapienia zespolu Reya?

 • BTW aspiryne obecnie nie “odradza sie” dzieciom, lecz jest wrecz zabronione jej podawanie dzieciom, z wykluczeniem kilku przypadkow, np zespolu Kawasaki.

  • Tak, to prawda, dlatego piszę, weź się zapytaj lekarza – podaję to, co dostałam b. sprawdzone u dr Różańskiego, ale nie biorę odpowiedzialności lekarskiej za to i bardzo jasno piszę, że pomimo, że uznani zielarze polecają i stosują nawet u malulikich dzieci, trzeba się samemu upewnić – bazie są tradycyjnie stosowane w medycynie ludowej od kilkuset lat i jest tam super mała ilość salicylanów, ale są.

   Także nie piszę “hurra, niech każdy da dziecku poniżzej 3 mca”, tylko sobie już same zdecydujcie:)

  • Dodam jeszcze, że nie ma w literaturze takiego przypadku (jest tam minimalne stężenie), ale to jest tak popularny przepis wśród zielarzy nawet u super małych dzieci (3mce), że chciałam jasno napisać i się wypowiedzieć właśnie, że nie uważam, że jest dla każdego dziecka i żeby jednak się dopytać lekarza, jak ktoś użyje.

   Także teoeretycznie zawsze może być prawdpodobieństwo ,ale nie znam ani z praktyki ani z literatury takiego przypadku w tym konkretnym remedium i przy tak niskim stężeniu (aczkolwiek trzeba się dopytać zawsze).

   Tzn. taki był mój cel żeby to troszku zdementować, że “tam dla maleńkich dzieci, ta dam”.

   Jestem totalnym freakiem, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i jak byłam na wykładach to zazwyczaj było: “Taak, a teraz Klaudyna powie, że to niebezpieczne, zamknijmy wszystkie zioła”:D.

   Ale wiem też, że ludzie mają super efekty z tym, więc podaję.