Spis treści
W kraju, w którym “Twój ból jest lepszy niż mój” (jak śpiewał Kazik), a rozmowy o wzajemnych boleściach stanowią lwią część życia towarzyskiego, temat sposobu na ulgę w bólu mięśni i stawów jawi się dość kontrowersyjnie. Jak bowiem wyglądałoby życie bez bólu mięśni i stawów? I o czym byśmy wtedy rozmawiali?
Magnez na ból mięśni
Czy wiedziałaś, że magnezem transdermalnym możesz wykonać masaż całego ciała? Albo, że magnez możesz zaaplikować na konkretne bolące miejsce w ciele, wcierając go w formie żelu magnezowego lub oliwki magnezowej? Magnez aplikowany na skórę zadziała rozkurczowo na pospinane i tzw. zbite mięśnie, przynosząc miejscowo ulgę w bólu i przyspieszając rekonwalescencję.
Magnez na ból mięśni po treningu
Magnez używany prewencyjnie w codziennej rutynie pielęgnacyjnej, ochroni ciało przed bolącymi zakwasami po treningu, ograniczy uczucie napięcia i dyskomfortu. Taka szybka ulga w bólu, szczególnie po intensywnym treningu czy nadwyrężeniu mięśni, to duże wsparcie dla osób aktywnych, dbających o formę i kondycję ciała. Badania sugerują, że magnez może w niewielkich ilościach wchłaniać się przez gruczoły potowe i mieszki włosowe, więc regularne kąpiele mogą stanowić wsparcie przy doustnej suplementacji magnezu u osób ze zmniejszoną ilością tego pierwiastka w organizmie.
Ból mięśni a praca stojąca
Ból mięśni i skurcze kończyn, to nie tylko przypadłość sportowców. Naciągnięte mięśnie, opuchnięte kończyny i obolałe stawy to częste przypadłości osób pracujących fizycznie, w tym tych wykonujących wydawałoby się mniej dynamiczną pracę stojącą. W takich przypadkach warto bezpośrednio na miejsce dyskomfortu aplikować magnez transdermalny na ból mięśni w formie oliwki magnezowej lub żelu – nawet w godzinach pracy, bez zwlekania.
Magnez na skurcze mięśni i bolące stawy
Biodostępny i łatwo przyswajalny magnez transdermalny dotrze miejscowo przez krwioobieg i wesprze bolące stawy, zniweluje uporczywe skurcze łydek, a nawet rozluźni spięcia okolic karku.
Magnez na przemęczenie
Magnez transdermalny pomaga także w szybkim uzupełnieniu pierwiastka podczas ogólnego przemęczenia, w wyniku intensywnej pracy intelektualnej, nauki do egzaminów czy trudniejszego czasu w pracy zawodowej.
Jak stosować magnez na bóle mięśni i stawów?
Zobacz nasz przepis na magnezowy rytuał mindfulness:
KROK PIERWSZY:
Wyciszająca, ciepła kąpiel w soli magnezowej po intensywnym dniu będzie doskonałym sposobem na uspokojenie myśli i rozładowanie skumulowanych w ciele emocji. To świetna forma relaksu, która pozwoli na głębokie odprężenie i mentalne wyciszenie po stresującym dniu.
KROK DRUGI:
Po kąpieli, w spokojnej atmosferze i przy ciepłym świetle (np. lampki solnej), można wykonać automasaż z użyciem oliwki magnezowej, skupiając się szczególnie na miejscach, gdzie odczuwamy napięcie mięśniowe. Kojący dotyk i delikatne masowanie ciała pomoże w naturalny sposób się zrelaksować i przygotować do spokojnego snu.
KROK TRZECI:
Warto skupić się na masażu karku i ramion – obszarach szczególnie narażonych na napięcia w ciągu dnia. Wykonując koliste ruchy od kręgosłupa na zewnątrz i delikatnie wcierając oliwkę magnezową, można skutecznie rozluźnić spięte mięśnie i zredukować nagromadzony stres.
KROK CZWARTY:
Dla pogłębienia relaksu można włączyć cichą, relaksacyjną muzykę lub medytację prowadzoną. Dostępnych jest wiele aplikacji i nagrań stworzonych specjalnie do medytacji i relaksacji, które pomogą w wyciszeniu się przed snem.
Ważne:
Należy rozpocząć od małych dawek oliwki magnezowej i stopniowo zwiększać ilość, obserwując reakcję organizmu na magnez. Suplementację magnezem warto stosować szczególnie w okresach wzmożonego wysiłku fizycznego i umysłowego, podczas intensywnych treningów oraz jako regularne uzupełnienie codziennej diety.
Poznaj więcej naturalnych sposobów na bóle mięśni i stawów.
Zobacz również jak magnez może pomóc na bóle mięśni i kości u dzieci.