Zbierz pączki magnolii [alergia/zatoki/katar] - Klaudyna Hebda Blog

Zbierz pączki magnolii [alergia/zatoki/katar]

Podziel się z innymi:
paczki-magnolii-8810

 

Dzień dobry,

Założę się, że nie pamiętasz mojego ubiegłorocznego postu o zastosowaniach magnolii! Jeśli pamiętasz, masz u mnie wielkie brawa! (ta, dam!:)). W skrócie: rok temu mówiłam, aby nie przegapić pory zbioru pączków magnolii i ta pora jest właśnie teraz. Założyłam jednak, że pączki magnolii zasługują na osobny wpis i miejsce w świadomości!:)

Pączki magnolii są używane między innymi w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej jako remedium wspomagające przy problemach z zatokami, alergii i katarze pochodzenia alergicznego czy bólach głowy spowodowanych właśnie katarem.

Dlatego dzisiaj zajmiemy się magnoliowymi pączkami, które zbiera się, zanim jeszcze się otworzą.

Pora jest idealna!

Pączki magnolii. Zbieramy!

Zastosowanie pączków magnolii

Kwiat magnolii to w medycynie zachodniej “Flos magnoliae”, natomiast w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej Xin-yi.

Zawiera między innymi terpeny (monoterpeny i seskwiterpeny) ligniany i neoligniany, czy alkaloid magnoflorynę (piękna nazwa, prawda?).

Dlaczego możesz chcieć rozważyć ogołocenie magnolii z kilku potencjalnych kwiatów? (czasem się czuję, jakbym nie miała serca!:-)).

Pączki magnolii w Tradycyjnej medycynie chińskiej są remedium wspomagającym dla alergików i astmatyków. Używa się ich przy:

  • problemach z zatokami
  • astmie
  • katarze alergicznym (zwłaszcza tym “lejącym się”, wybacz opisowość)
  • bólach głowy wywołanych katarem

Jak przyjmować pączki magnolii?

Pączki magnolii tradycyjnie są pite w postaci herbaty/naparu wodnego.

Tutaj dowiesz się jak prawidłowo przygotować ziołowe napary.

Moim zdaniem jednak (co nie jest tradycyjne!) skorzystałyby z zaparzenia w emulsji, czyli po prostu w mleku lub w mleku owsianym, podobnie jak herbatka baziowa, czyli zaparzyłabym je w mleku. Najlepiej owsianym, bo jest bardzo odżywcze.

Dlaczego? Pączki magnolii zawierają substancje rozpuszczalne zarówno w wodzie jak i w tłuszczach (źródło), więc mleko wydaje mi się naturalnym i logicznym wyborem:)

Tutaj znajdziesz przepis na mleko baziowe na przeziębienie i grypę dla dzieci.

paczki-magnolii-8788

Pączki magnolii vs. kora magnolii

Dodatkowo w podobny sposób wykorzystuje się korę magnolii, ale o niej napiszę Ci innym razem. Korę magnolii pozyskuje się z drzew najlepiej jeszcze przed kwitnieniem albo późną jesienią.

Kora magnolii zawiera min. honokiol, który działa min. rozkurczająco i rozluźniająco, jest badany pod kątem wielokierunkowego potencjału antyrakowego etc. oraz magnolol. Obydwa związki działają w synergii.

Jeśli już teraz zainteresował Cię temat, odsyłam Cię do bardzo ciekawego i kompleksowego opracowania naukowego na temat honokiolu.

Jeśli interesują Cię tematy dotyczące mieszanek wspomagających przy nowotworach, odsyłam Cię do wpisu o Essiacu  oraz konkretnego, oryginalnego przepisu jak samodzielnie przygotować mieszankę typu Essiac, który opatrzony jest dodatkowo moim komentarzem oraz propozycjami zamienników.

Wracając do tematu. Z kory magnolii przygotowuje się także mieszanki rozluźniające i lekko nasenne, wiec jak widzisz, działanie jest inne.

Pączki magnolii mają więc inne zastosowanie niż kora.

Czy mogę zebrać pączki magnolii samodzielnie?

Oczywiście! Tylko nie ogałoć całego drzewka!

W poście dotyczącym magnolii wspominałam, że leczniczo używana jest głównie Magnolia officinalis, ale w badaniach naukowych przewijają się też inne magnolie, co daje mi podstawy sądzić, że inne również mają zastosowanie lecznicze (chociaż oczywiście odmiany uprawowe/ozdobne mogą się różnić).

Medycznie używanych jest ponad 20 gatunków magnolii (źródło), więc raczej nie ma przeciwskazań, aby Twój nie mógł być dwudziesty pierwszy ;).

paczki-magnolii-8805

Jak zebrać  pączki mangolii?

Sprawa jest prosta.

Wybierasz dorodne drzewo magnoliowe. Najlepiej, żeby nie należało do Twojego sąsiada;). Takie, które rośnie w czystym miejscu.

Suchego, słonecznego dnia odłamujesz nieotwarte (!) pączki magnolii i suszysz je w domu. One są już same w sobie dość “suche”, więc wystarczy włożyć je do przewiewnej, papierowej torby i powinny się ładnie zasuszyć w temperaturze pokojowej.

Jak stosować pączki magnolii?

Kwiat magnolii jest sprzedawany w postaci proszku, ale nie radzę Ci tego robić. Przechowuj sobie elegancko całe pączki i miel na bieżąco. Tak zawsze jest lepiej!

Będę jednak szczera: troszkę tych pączków będzie potrzeba. Dlatego warto się zastanowić, czy jednak nie zakupić pączków dobrej jakości w większej ilości (powiedzmy 250g). Zdecydowanie odradzam zakup sproszkowanego towaru, zwłaszcza, jeśli nie jesteś pewien źródła, bo nigdy nie wiadomo co jest w proszku.

Dziennie poleca się napar z 3 – 9g. Dodatkowo, w TCM pączki czasem stanowią tylko dodatek do mieszanki [tutaj zawsze możesz się zwrócić do lekarza TCM:)].

Trzy sposoby na “pozyskanie” pączków.

Uprzedzając pytania. Pączków magnolii niestety nie mam w swoim sklepie z olejkami eterycznymi,  jeśli jednak jesteś zainteresowany lub zainteresowana, napisz mi e-maila (klaudyna.hebda@gmail.com) z tytułem “Pączki magnolii”: będę importować zapewne większa ilość dla siebie od uznanego producenta, więc jeśli będzie więcej osób chętnych, mogę przekalkulować zamówienie (tyle, że niczego z góry nie obiecuję).

Wiesz, trochę nad tym myślałam i pomyślałam, że jeśli masz mało pączków, a nie chcesz kupować, zawsze możesz spróbować nowoczesnej gemmoterapii i przygotować je w postaci glicerytu, tak jak gemmaterapeutyczny gliceryt z pączków czarnej porzeczki.

Jest to zupełnie nietradycyjny, ale moim zdaniem zdecydowanie wart rozważenia sposób przygotowania pączków. Zwłaszcza, jeśli masz małą ilość. W sumie dlaczego nie spróbować, prawda?

Tyle, że gliceryt taki wymaga pączków świeżych  , więc trzeba je zebrać już. Wystarczy okolo 5 – 10g.

To są więc moje trzy propozycje:

  • zebrać samodzielnie (jeśli masz dużo dużych drzew)
  • zakupić pączki
  • spróbować przygotować gliceryt, natomiast to jest taka moja intuicja, że będzie to dobry sposób, nie jest to w żaden sposób coś “tradcyjnego”.
paczki-magnolii-8826

Przeciwskazania

Pączki i kora magnolii są dość łagodnymi ziołami, natomiast są przeciwskazane do stosowania podczas ciąży, zwłaszcza pierwszego trymestru. Mogą potencjalnie wywołać skurcze macicy.

Jak zazwyczaj w przypadkach ziół, nie ma danych dotyczących pączków magnolii i karmienia piersią (nikt nie robi obecnie eksperymentów na kobietach karmiących). Mi wydają się być bardzo łagodnym remedium, natomiast, aby zostać po “Bezpiecznej stronie”, “skonsultuj z lekarzem” (i jeśli uda Ci się skonsultować pozytywnie, to bardzo chętnie dowiem się o wyniku!).

Uff, to tyle.

Mam nadzieję, że temat Cię zaciekawił, podobnie jak mnie!

Podoba Ci się ten post? Podaj dalej!