Spis treści
Olejek z drzewa herbacianego to prawdziwy skarb medycyny naturalnej. Chętnie wykorzystywany od setek lat dzięki swoim niezwykłym właściwościom nie traci na popularności. Zastosowanie olejku herbacianego przynosi ulgę w przypadku trądziku, łupieżu, infekcji skórnych i wielu innych problemów. Poznaj prawdziwą moc natury…
Historia i pochodzenie olejku z drzewa herbacianego
Olejek herbaciany pozyskuje się z australijskiego drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia), dlatego jego historia jest głęboko zakorzeniona w kulturze i medycynie naturalnej rdzennych mieszkańców Australii. Aborygeni przez setki lat wykorzystywali liście tego drzewa do leczenia różnorodnych dolegliwości. Rozgniatali je i aplikowali bezpośrednio na skórę w formie okładów, by łagodzić rany, infekcje i stany zapalne. Liście drzewa herbacianego były również używane do inhalacji pomagających w leczeniu przeziębień i problemów z oddychaniem. Z czasem również europejscy osadnicy w Australii zaczęli odkrywać dobroczynne działanie Melaleuca alternifolia. Pierwsze badania naukowe nad olejkiem herbacianym (jego właściwościami i zastosowaniem) rozpoczęły się na początku XX wieku. W latach 20. odkryto jego antyseptyczność, co jeszcze bardziej spopularyzowało używanie olejku – nawet w medycynie konwencjonalnej.
Główne składniki i właściwości olejku herbacianego
Właściwości zdrowotne olejku herbacianego wynikają z jego bogatego składu. Oto najważniejsze substancje, dzięki którym olejek ma tak szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej i nie tylko…
- Terpinen-4-ol stanowiący 30 do 40% olejku – główny związek odpowiedzialny za większość antybakteryjnych i przeciwgrzybicznych właściwości olejku z drzewa herbacianego.
- γ-Terpinen (10-28% składu) – składnik wspomagający działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne olejku herbacianego.
- α-Terpinen (5-13%) – składnik o właściwościach antyoksydacyjnych, pomagający w zwalczaniu wolnych rodników.
- 1,8-Cyneol (eukaliptol, do 15% w składzie) – związek o właściwościach antyseptycznych.
- α-Terpineol (1,5-5%) – składnik o działaniu przeciwdrobnoustrojowym i przeciwzapalnym.
- Terpinolen (1,5-5%) – składnik działający antyoksydacyjnie i przeciwdrobnoustrojowo.
- α-Pinen (1-5%) – przeciwbakteryjny i przeciwzapalny składnik olejku.
- Sabinen (0,3-3,5%) – składnik wspierający właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne olejku.
- Limonen (0,5-1%) – składnik o działaniu antyoksydacyjnym, przeciwdrobnoustrojowym i łagodzącym.
Zastosowanie olejku z drzewa herbacianego w medycynie naturalnej
Olejek z drzewa herbacianego jest szeroko wykorzystywany w medycynie naturalnej ze względu na jego wszechstronne właściwości zdrowotne.
- Olejek herbaciany stosowany na skórę trądzikową skutecznie pomaga w leczeniu trądziku, zwalczając bakterie odpowiedzialne za powstawanie wyprysków. Można go aplikować punktowo na zmiany skórne lub dodawać do kosmetyków pielęgnacyjnych.
- Olejek z drzewa herbacianego jest pomocny w leczeniu grzybic, na przykład grzybic stóp. Pozwala zwalczyć lub złagodzić problem przy regularnym stosowaniu przez kilka tygodni.
- Olejek herbaciany ma zastosowanie także na skórę głowy dotkniętą łupieżem. Kilka kropli dodane do używanego na co dzień szamponu niweluje swędzenie i zmniejsza objawy łuszczenia skalpu.
- Medycyna naturalna sięga po olejek z drzewa herbacianego również w przypadku dezynfekowania drobnych ran lub łagodzenia świądu i obrzęku dokuczających po ukąszeniach przez owady.
- Olejek stosuje się ponadto w naturalnym leczeniu opryszczki wargowej, łuszczycy i egzemy. Rozcieńczony w oleju bazowym (na przykład kokosowym) olejek herbaciany nakłada się na zmienione chorobowo miejsca kilka razy dziennie.
Nic dziwnego, że olejek z drzewa herbacianego jest jednym z najbardziej popularnych olejków eterycznych, które warto mieć zawsze pod ręką.
Korzyści zdrowotne płynące z regularnego stosowania olejku
Regularne stosowanie olejku z drzewa herbacianego może przynieść wiele korzyści zdrowotnych…
- Poprawa wyglądu i zdrowia skóry – olejek pozwala na złagodzenie lub całkowite wyeliminowanie różnego rodzaju problemów skórnych (trądzik, grzybica, łuszczyca i inne) oraz zredukowanie uciążliwych objawów dermatologicznych (swędzenie, zaczerwienienie, obrzęk).
- Łagodzenie stanów zapalnych – olejek herbaciany działa na skórę, ale także (na przykład podczas masażu) na mięśnie i stawy, przynosząc ulgę osobom cierpiącym na choroby zapalne.
- Polepszenie kondycji włosów i skalpu – olejek poprzez leczenie skóry głowy z łupieżu poprawia tym samym zdrowie i wygląd włosów.
- Przyspieszenie gojenia ran – działanie dezynfekujące olejku sprawia, że zmniejsza się ryzyko zanieczyszczenia (zakażenia) rany i wystąpienia powikłań w jej gojeniu.
- Wzmocnienie układu odpornościowego – olejek z drzewa herbacianego może wspomagać działanie układu immunologicznego poprzez zwalczanie infekcji bakteryjnych, grzybiczych i wirusowych.
Zobacz, jak wykorzystać olejki eteryczne do walki z infekcjami? >>
***
PAMIĘTAJ!
Pomimo licznych korzyści i zdrowotnych właściwości olejku herbacianego powinien on być używany z umiarem i ostrożnością. Zawsze należy rozcieńczać olejek przed nałożeniem go na skórę i przeprowadzić wcześniej test alergiczny na małym obszarze skóry. Trzeba też unikać kontaktu olejku z oczami i nie wolno go spożywać, ponieważ przy przyjęciu doustnym może być toksyczny.
Dowiedz się więcej o bezpiecznym stosowaniu olejków eterycznych na skórę >>