Spis treści
Kąpiele, to jeden z najprzyjemniejszych tematów w aromaterapii, który świetnie podsumowuje korzyści olejków eterycznych dla ciała i ducha. W tym artykule dowiesz się, dlaczego kąpiel lecznicza to jedna z najlepszych dróg stosowania aromaterapii, jakie korzyści niesie relaks w wannie i jak stosować olejki eteryczne do kąpieli.
Kąpiel z olejkami eterycznymi
Chociaż oficjalnie taki termin nie jest stosowany w fizjoterapii, niektórzy aromaterapeuci kliniczni wyróżnili kolejny dział terapii związany z kąpielami – aromabalneoterapia. Jak już możesz się domyślić, będzie to podstawowa balneoterapia, urozmaicona o pachnące esencje roślinne, takie jak naturalne olejki eteryczne, oleje roślinne i ekstrakty CO2. Zapamiętaj ten termin, ponieważ będziemy w tym artykule stosować go wymiennie z „kąpiele aromaterapeutyczne”.
Kąpiel aromaterapeutyczna – korzyści
Aromabalneoterapia niesie ze sobą szereg korzyści. Najczęściej takich, jakie oferują nam olejki eteryczne. Wśród największych możemy wymienić redukcję stresu i poprawę jakości snu. Kąpiele aromaterapuetyczne pomagają również rozluźnić spięte, bolące mięśnie i stawy oraz poprawiają kondycję skóry. Mogą nawet wspierać procesy zdrowego trawienia. Możliwości jest naprawdę mnóstwo.
Do tego, kąpiele aromaterapeutyczne są niezwykle proste w przygotowaniu w domowych warunkach i nie są wymagane najróżniejsze „dziwne” składniki, często trudne do kupienia dla osób mniej wtajemniczonych temat. Wystarczy olej roślinny, Twoje ulubione olejki eteryczne do kąpieli i można działać!
Bezpieczeństwo kąpieli aromaterapeutycznych
Zanim przejdziemy do praktyki, musimy wspomnieć o najważniejszym aspekcie, dzięki któremu będziemy mogli cieszyć się pełnią skuteczności aromabalneoterapii i odczujemy jej pozytywny wpływ. Czyli bezpieczeństwo jej stosowania.
Niewątpliwą korzyścią tego sposobu stosowania aromaterapii jest to, że olejek eteryczny ma kontakt z dużą powierzchnią ciała. Kąpiele umożliwiają równomierne rozprowadzenie olejków po całej skórze, co pozwala na ich wszechstronne działanie. A ponieważ skóra jest największym organem naszego ciała, takie szerokie pokrycie olejkami eterycznymi to tak właściwie cały sekret dlaczego kąpiele aromaterapeutyczne są aż tak skuteczne. Pamiętajmy jednak, że to także można zaliczyć jako minus olejków eterycznych w wannie. Nadmiar olejków może działać pobudzająco (co nie jest korzystne w np. relaksujących kąpielach) lub drażniąco na skórę.
Sugerowane przez nas bezpieczne stężenie olejków eterycznych do kąpieli, to ok. 1-2%. To znaczy, że w zupełności wystarczy Ci od 6 do 12 kropel olejków lub ich mieszanki, na 30 ml wybranej przez siebie bazy. W takim rozcieńczeniu większość olejków eterycznych będzie bezpieczna.
Jako bazę możesz wykorzystać olej roślinny (np. jojoba, ze słodkich migdałów) lub bezwonny płyn do kąpieli, w którym rozpuścisz swoje olejki. Oleje roślinne, to dobre uzupełnienie kosmetyczne, ponieważ świetnie nawilżają skórę.
Nie polecamy używania baz takich jak mleko, jogurt lub sól!
W ten sposób olejek eteryczny nie zostanie rozcieńczony. Mleko i jogurt, chociaż są emulsjami, mają za mały procent tłuszczu, aby pozwolić na bezpieczne rozproszenie olejków eterycznych w wodzie. Sama sól też nie ma zdolności rozcieńczających olejki. Efektem będzie to, że olejek eteryczny oddzieli się od bazy i będzie unosił się na powierzchni wody, potencjalnie drażniąc i alergizując Twoją skórę. Przy takiej powierzchni ciała, stężenia olejków 100% będą mocno problematyczne. W przypadku soli, możesz dodawać do niej wyłącznie wcześniej rozcieńczone olejki eteryczne.
Przeczytaj więcej wskazówek dotyczących stosowania olejków eterycznych na skórę.
Jak przygotować kąpiel aromaterapeutyczną w domu?
Przygotowaliśmy dla Ciebie proste przepisy na mieszanki z olejkami do kąpieli, które możesz samodzielnie przygotować w domu i wykorzystać dla siebie, swojej rodziny lub osób bliskich. Poniższe przepisy mogą posłużyć Ci jako „szablon”, który wykorzystasz do przygotowania własnych aromatycznych kreacji. Wystarczy, że podmienisz olejki eteryczne i użyjesz ulubionych olejów bazowych do pielęgnacji skóry.
Kąpiel aromaterpeutyczna na przeziębienie
Nikt nie lubi być przykuty do łóżka, ale czasami się zdarza. Możesz spróbować tej mieszanki dla siebie lub kiedy najmłodsi w domu zmagają się z infekcjami i obniżoną odpornością.
Składniki:
- 15 ml oleju bazowego
- 6 kropli olejku eukaliptusowego (Eucalyptus radiata)
- 5 kropli olejku rozmarynowego (Salvia rosmarinus)
- 4 krople olejku tymiankowego (Thymus vulgaris)
- (opcjonalnie) szklanka soli himalajskiej
- (opcjonalnie) 10 kropli witaminy E
Jeżeli szykujesz ją dla młodszych dzieci (powyżej 3 r.ż.), po prostu zmniejsz odrobinę ilość olejków i zacznij od jednej łyżki w wodzie. Olejek eukaliptusowy wspaniale wspomoże układ oddechowy, olejek rozmarynowy rozgrzeje i ukoi mięśnie, a olejek tymiankowy wesprze. Jak to tymianek.
Jeżeli nie lubisz rozmarynu lub nie możesz go stosować – polecamy podmienić go na olejek z drzewa herbacianego.
Zobacz również nasz artykuł:
Gorąca kąpiel na przeziębienie – jak naturalnie wspomóc organizm w walce z infekcją.
Kąpiel aromaterpeutyczna dodająca energii
Stosuj jeśli potrzebujesz kopa z rana – taka kąpiel poprawi Ci humor na cały dzień.
Składniki:
- 15 ml oleju bazowego
- 10 kropli olejku pomarańczowego (Citrus × sinensis)
- 6 kropli olejku grejpfrutowego (Citrus × paradisi)
- 4 krople olejku z mięty pieprzowej (Mentha × piperita)
- (opcjonalnie) szklanka soli himalajskiej
- (opcjonalnie) 10 kropli witaminy E
Ta mieszanka do kąpieli sprawdzi się szczególnie latem, bo olejek z mięty pieprzowej zostawia bardzo przyjemne uczucie chłodu na skórze. Od razu się lepiej śpi, kiedy za oknem ciepło i duszno. To może być też dobry sposób na relaks po całym dniu spędzonym w cieple. Podpowiemy, że dodatek mięty pieprzowej świetnie złagodzi swędzącą i pogryzioną przez owady skórę, a także ukoi obolałe mięśnie i złagodzi bóle głowy.
Relaksująca kąpiel z olejkami eterycznymi
Przepis z dedykacją dla tych, którzy po całym dniu w pracy potrzebują relaksującej kąpieli. Znasz to uczucie? Kiedy w ciągu dnia dużo się działo, wracasz padnięta do domu i jedyne, o czym marzysz, to „walnąć się” do łóżka w ubraniach i butach? Zamiast tego, nalej ciepłej wody do wanny, daj 2-3 łyżki soli i poleż tak sobie chociaż przez chwilę.
Składniki:
- 15 ml oleju bazowego
- 10 kropli olejku lawendowego (Lavandula angustifolia)
- 6 kropli olejku z pomarańczy (Citrus × sinensis)
- 4 krople olejku z geranium (Pelargonium graveolens)
- (opcjonalnie) szklanka soli himalajskiej
- (opcjonalnie) 10 kropli witaminy E
Pomarańcza przypomni Ci, co to uśmiech; olejek geraniowy doda odrobiny równowagi emocjonalnej. A dodatek lawendy sprawi, że będzie Ci się spało jeszcze lepiej. Najprawdziwsze domowe spa!
Sole z olejkami eterycznymi do kąpieli
Jeżeli nie masz chęci, czasu lub przestrzeni do tworzenia własnych mieszanek, zachęcamy Cię do odwiedzenia naszego sklepu. Znajdziesz w nim aż naturalne sole do kąpieli i aromatyczne koncentraty do kąpieli, w których olejki eteryczne są już odpowiednio rozcieńczone i gotowe do zaoferowania Ci działania, którego potrzebujesz.
Dlaczego kąpiele aromaterapeutyczne są tak skuteczne?
Z kilku ważnych powodów.
Po pierwsze, olejki eteryczne rozcieńczone w oleju bazowym i wlane do kąpieli, pozwalają na jeszcze lepszą ich absorpcję. Kiedy leżysz w wannie, olejki eteryczne pokrywają niemal całe Twoje ciało (oprócz głowy). A im większa powierzchnia ciała, na której znajduje się olejek eteryczny, tym większy procent absorpcji.
Po drugie, wysoka temperatura wody w wannie rozszerza nasze pory na skórze, przez które naturalne olejki eteryczne wnikają w głąb ciała (także przez mieszki włosowe i gruczoły potowe). Temperatura powoduje także, że olejek eteryczny jest w stanie unosić się wraz z parą wodną i trafiać prosto do Twoich płuc. Pomyśl o tym, jak o naturalnym dyfuzorze.
Po trzecie, wanna to doskonałe środowisko dla rozcieńczonych olejków eterycznych. Olejki mają naturę hydrofobową (nie lubią wody) i lipofilną (lubią tłuszcze). Zatem – w bardzo dużym skrócie – będą dążyły do tego, aby „uciec” do bardziej przyjaznego środowiska. Przedostając się przez kolejne warstwy płaszcza hydrolipidowego naszej skóry, finalnie trafiają do układu krwionośnego, gdzie mogą wywoływać swoje konkretne działania terapeutyczne.
Po czwarte – zapach. Nie jest tajemnicą, że olejki eteryczne pięknie pachną i wpływają na różne układy organizmu. Ale sam zapach też potrafi wiele zrobić. Bo zrelaksowany i odprężony człowiek, to przede wszystkim zdrowy człowiek.
Dowiedz się więcej o podstawach aromaterapii i jej działaniu z naszego przewodnika ABC Aromaterapii: Jak zacząć?