Dzień dobry,
Mam nadzieję, że lato mija Wam miło – u mnie jest sporo pracy, różnego rodzaju.
Żałuję, że nie mogę wykorzystać wszystkiego, co lato ma do zaoferowania..
Dlatego dziś, chciałam się z Wami podzielić prostym przepisem na ucierane ciasto z jabłkami, tymiankiem i miętą imbirową.
Bardzo proste w przygotowaniu, z tego, co akurat jest pod ręką: u mnie kwaśne, opadłe prosto z jabłonki jabłka (i jak zobaczycie niżej, lekko poobijane), troszkę tymianku oraz mięty imbirowej rosnącej szczodrze w ogrodzie.
Ciasto szybko się przygotowuje, jednak znika jeszcze szybciej.
Polecam!:)
ps. jeśli lubicie tego typu ciasta, gorąco polecam ciasto gruszkowe.
Podstawowy przepis na ciasto ucierane (jogurtowo-maślane) zaczerpnęłam z książki Donny Hay Seasons.
Uzupełniłam je jabłkami, takimi jakie spadły z drzewa: kwaskowatymi, lekko oobijanymi, w sam raz na kompot.
Nic na to nie poradzę, że takie jabłka mają dla mnie mnóstwo uroku! {pomijam fakt, że trzeba bardzo szybko je obrobić, żeby się nie popsuły – to też jest dobry sposób}
Jabłka prosto z ogrodu: pięknie słońce świeciło!
Ciasto po upieczeniu podałam razem z garnuszkiem śmietany – uwierzcie, sfotografowanie nie było łatwe, ze względu na przeszkadzajkę w postaci naszego kota (który chętnie opróżniłby dzbanuszek).
Samo ciasto 'dobrze wchodzi’ – jest lekkie, puszyste i rozpływające się w ustach.
Ot, proste ciasto ucierane, któremu smak dodaje odrobinka tymianku.
Polecam:-)
CIASTO JABŁKOWE Z MIĘTĄ I TYMIANKIEM:
Uwaga! Jeśli macie piekarnik z termoobiegiem, czas pieczenia może się znacznie skrócić – pilnujcie ciasta! Moje upiekło się w niecałe pół godzinki.
Składniki:
- 175 g masła
- 3/4 szklanki cukru białego
- skórka starta z jednej cytryny, bez białej części
- 3 jajka, całe
- kubek (150g) białej mąki, przesianej
- łyżeczka proszku do pieczenia
- 1/4 szklanki jogurtu naturalnego
- 3 kwaśne jabłka, pokrojone na kawałki
- dwie gałązeczki tymianku, obrane
- kilka liści mięty (ja użyłam mięty imbirowej – opcjonalnie)
- cukier puder do posypania (pominęłam, i tak jest dość słodkie)
- śmietanka do podania.
Wykonanie:
Nagrzewamy piekarnik do 160 stopni.
Masło, cukier i startą skórkę cytryny ucieramy na gładką masę (przez około 6 minut).
Dodajemy po jednym jajka i cały czas miksujemy.
Mąkę mieszamy z proszkiem do pieczenia, przesiewamy przez sito. Dodajemy partiami do masy.Dodajemy jogurt naturalny.
Masę wykładamy na wyłożoną papierem folię do pieczenia. Na wierzchu układamy pokrojone jabłka, tymianek oraz miętę.
Pieczemy w piekarniku nagrzamym na 160 stopni do suchego patyczka (książka podaje nawet godzinę, mi wystarczyło w piekarniku z termoobiegiem 30 minut).
Jeśli chcemy, po schłodzeniu możemy posypać cukrem pudrem.
Podajemy z keksem śmietany i listeczkami mięty u boku.
Smacznego!
Kotek – psotek. Poluje na śmietankę:)
Autor: Zespół K. Hebda 








