Księgarnie internetowe: zakupy w Amazon co.uk.

Kategorie:
Podziel się z innymi:

Dzień dobry,

Zbliżają się Święta, co za tym idzie, również konieczność/przyjemność (?) zakupu prezentów. Tego roku część prezentów przygotuję samodzielnie, a część (szczególnie dla mojej ośmioletniej siostrzyczki) będzie z pewnością przemyślana. Nie mogę napisać, co jej kupię, bo czyta regularnie mojego bloga :-)

Dziś chciałam podsunąć Wam pomysły na prezent i zachęcić do poszukiwania prezentów w zagranicznym księgarniach internetowych – szczególnie Amazon.co.uk oraz The Book Depository.co.uk . Stali czytelnicy mojego bloga wiedzą, że dość często zamawiam książki za granicą. Dostałam też kilka maili z pytaniami o to jak zamawiać, czy jest to bezpieczne ile kosztuje wysyłka etc.

Postanowiłam przed Świętami na nie odpowiedzieć – mam nadzieję, że post będzie dla Was przydatny.

ps. jeśli chcecie zamówić książki przed Gwiazdką, trzeba już powoli robić zakupy – księgarnie potrzebują czasu na skompletowanie i wysłanie zamówienia.

Zakupy – Amazon.

W tym poście chciałam napisać o największej księgarni internetowej Amazon.co.uk. Piszę o wersji brytyjskiej, ponieważ korzystanie z niej umożliwia darmową wysyłkę do Polski. W dalszej części postu postaram się odpowiedzieć na pytania o darmową przesyłkę, warunki wysyłki, sposób płatności etc.

Amazon.co.uk w pytaniach i odpowiedziach.

  • Dlaczego polecasz Amazon.co.uk? Czy zamawiałaś coś z tej księgarni?

Tak, zamawiałam wiele książek z tej księgarni. Właściwie większość książek z mojego księgozbioru. Tutaj możecie zobaczyć przykładowe książki zamówione z Amazon.

Na Amazon można kupować również płyty z muzyką, gry komputerowe etc.

  • Dlaczego kupować w księgarni Amazon.co.uk?

I tutaj, przynajmniej z mojej strony, zaczyna się długa lista plusów.  Kupuję już dwa lata na Amazonie i osobiście nie miałam żadnych problemów.

1. Mają mnóstwo świetnych tytułów.
2. Zakupy przez Amazon są tanie – księgarnia często daje bardzo duże upusty. Dotyczy to nie tylko książek,  ale także płyt, etc.  Tym razem np. Nigella Christmas za jedyne 5 funtów.
3. Darmowa  i szybka wysyłka do Polski przy zakupie powyżej 25 funtów.
4. Fantastyczna obsługa klienta. Amazon ma filozofię „klient jest nam najdroższy” i rozwiązują spory na korzyść klienta.

  • Na czym polega darmowa wysyłka? Czy jest tu jakiś haczyk?

[pullquote]Przy zakupie trzeba zwrócić uwagę czy forma przesyłki to „Free Delivery”.[/pullquote]

Nie ma haczyka. Wysyłka oznaczona Free Super Saver Delivery to Poland będzie darmowa, jeśli tylko zrobicie zakupy powyżej 25 funtów.

Uwaga 1:  na amazon.co.uk mogą także sprzedawać prywatni sprzedawcy, oni nie pokrywają kosztów wysyłki. Każdy przedmiot oznaczony jako „eligible for FREE Super Saver Delivery to Poland on orders over £25” czyli „darmowa wysyłka do Polski powyżej 25 funtów” zostanie nam dostarczony za darmo.

Uwaga 2: kiedy dokonacie już wyboru zobaczycie, że są możliwe różne opcje przesyłki. Tylko „FREE Super Saver Delivery” jest darmowa. Za inne zapłacicie, zwracajcie więc uwagę na ten szczegół. Paczki można również zapakować (za dodatkową opłatą) i wysłać jako „gift”. Możemy również zaznaczyć, że nie chcemy, żeby w paczce znalazła się faktura (wtedy np. nasza druga połówka nie złapie się za głowę ile znów wydaliśmy na książki!)

  • Jak nadawana jest nasza paczka?

Paczka nadawana jest szybkim kurierem (bodajże UPS). Zazwyczaj do tygodnia jest już na miejscu (czasem szybciej).  To szybciej niż nasza kochana Poczta Polska.

  • Czy można kupować książki/sprzęt przez amazon.com?

Oczywiście, jednak wtedy zapłacimy za paczkę, cło o raz VAT. Z Amazon.com ściągałam czytnik elektroniczny Kindle. Wysyłka ze stanów również jest bardzo szybka, ale nie darmowa.

  • Jak płacić?

Płacimy przy użyciu karty kredytowej/debetowej. Z mojego doświadczenia wynika, że zwykła karta bankomatowa Visa/Mastercard nadaje się do płatności. Jeśli chodzi o konwersję na funty, przelicza ją Wasz bank. Nie zauważyłam dodatkowych opłat, ale to może różnić się z banku do banku.

  • Jakie dane trzeba podać aby płacić?

Podajemy dane naszej karty debetowej (bankomatowej) oraz dane do wysyłki. Można stworzyć wiele różnych adresów do wysyłki oraz płacić różnymi kartami.

  • Czy to jest bezpieczne?

[pullquote]Przy zakupie w każdym sklepie internetowym należy zachować podstawowe środki ostrożności.[/pullquote]

Amazon to renomowana księgarnia, ale trzeba zachować takie same środki bezpieczeństwa jak w przypadku każdych innych zakupów internetowych.

  • Programy partnerskie.

Amazon ma jeszcze jedną funkcję, przydatną dla blogerów. Można przystąpić do programu partnerskiego i otrzymywać parę procent prowizji od każdego zakupu  – są to drobne sumy, które można wypłacić albo przeznaczyć na zakupy (= na kolejne książki!:)) . Myślę, że jeśli ktoś ma dużą stronę internetową, szczególnie np. w temacie elektroniki, może całkiem sporo uzyskać dzięki temu programowi.  Ja z ciekawości zamierzam testować program w najbliższych dniach i jeśli chcecie, zdam Wam relację co z tego wyszło na dłuższą metę!

Podsumowanie.

Uff, to tyle, mam nadzieję, że odpowiedziałam chociaż na część Waszych pytań. Jeśli potrzebujecie dodatkowych odpowiedzi, chętnie ich udzielę. Jeszcze raz,  chociaż do zajrzenia na stronę internetową Amazon, szczególnie do sekcji Food and drink. Ostrzegam jednak, że trzeba się trzymać za kieszeń (kartę!),  bo 25 funtów znika jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Na dniach napiszę Wam króciutko o The Book Depository, kolejnej księgarni, której warto się przyjrzeć.

A Wy, jakie macie pomysły na prezenty? Kupujecie książki? Skąd wiecie, że ktoś chce akurat tą?