Pomysł na prezent: 10 książek kucharskich roku na mojej półce :)

Oceń ten post
Kategorie:
Podziel się z innymi:

Dzień dobry,

Kiedy byłam dzieckiem zawsze marzyłam o tym, żeby mieć własną, najlepiej dużą, biblioteczkę. Moje koleżanki czytały Bravo i śniły o spotkaniu z Ricki Martinem (a potem z boskim Enriqe Iglesiasem). Ja wolałam marzyć o miejscu z ogromną ilością książek, gdzie mogę w spokoju czytać:-) Dziś, póki co, zbieram pomysły na przyszłą biblioteczkę oraz, co oczywiste, książki – zwłaszcza kucharskie. Myślę, że jeszcze kilkanaście lat i mogę zakładać domową składnicę książek z prawdziwego zdarzenia!

Ostatnio pisałam Wam o zagranicznych księgarniach internetowych (głównie z UK), w których można zamówić ciekawe książki. Dziś chciałam Wam zaproponować mój subiektywny zestaw 10 książek, które szczególnie przypadły mi do gustu w tym roku. Nie wszystkie zostały wydane w tym roku, jednak moim zdaniem, wszystkie są warte polecenia. Ostatnio zamiast książek kucharskich kupuję coraz więcej książek „o jedzeniu” (np. o historii przypraw, historii przyrządzania posiłków) i czytam więcej encyklopedii kulinarnych, jednak książki z przepisami nadal są moją słabością.

Znajdziecie tutaj zarówno pozycje polskie jak i zagraniczne, które możecie zamówić na przykład na Amazon lub TheBookDepository. Jestem też ciekawa, jakie są Wasze książkowe rekomendacje na ten rok?

Zapraszam.

ps. zdjęcia w większości pochodzą ze stron dystrybutorów.

ps 2. Zdjęcie biblioteczki pochodzi ze strony decoriz.com. To, niestety, nie jest jeszcze moja własna :-) Chciałam Wam tylko pokazać, jaki typ mi się podoba.

1. Nigell Slater. Tender I i Tender II
(lub cały zestaw)

Świetnie książki jednego z najbardziej znanych angielskich pisarzy kulinarnych. Mnóstwo prostych przepisów na wykorzystanie warzyw (Tender I)  i owoców ( Tender II). Przepisy są zarówno wegetariańskie jak i z dodatkiem mięs. Oprócz przepisów dużo informacji o uprawie, gatunkach roślin etc. Slater skupia się na roślinach w Wielkiej Brytanii, niewiele więc tam egzotyki. To świetne encyklopedie. Macie ochotę na jabłka? Wyszukujemy jabłka i mamy kilka świetnych dań.. Książkę gorąco polecam, to jedna z tych, które będziecie ciągle ściągać z półki.

Przepisy z tych książek to między innymi: zimowa brukselka oraz crumble jabłkowe (w tych postach też nieco więcej na temat tych książek).

2. Jamie’s Great Britain
– najnowsza książka Jamiego Olivera. Moim zdaniem (jestem jego fanką) – super, jedna z najlepszych, jeśli nie najlepsza. Przepisy na przysmaki brytyjskie, ale nie tylko: znajdziemy też kuchnię emigrantów (np. jemeńskich), indyjską, dużo pomysłów na mięsa i sycące dania. Dużo pomysłów na mięsa. Książka przepięknie wydana.

3.Scandilicious,
O tej książce czytałam różne opinie. Moim zdaniem przepisy są udane, wiele fajnych i niezbyt trudnych pomysłów na dania, które od razu chce się wypróbować. Niezbyt wiele zdjęć ale dość ciekawa treść.

Z tej książki przygotowywałam między innymi ciasto migdałowe  i skandynawską zupę buraczkową.

4. Gotowane dla Geeków – moim zdaniem wydawniczy hit na rynku polskim. Świetna i zabawna książka o tym co dzieje się z jedzeniem, zanim trafi na talerz. Odrobinę chemii kuchennej, szczypta historii jedzenia, wywiady z ciekawymi osobami ze świata kulinariów. Również książka do której będziecie sięgać nie jeden raz. Tutaj – recenzja książki Gotowanie dla geeków.

5. Sekrety kuchni włoskiej, Elena Kostioukovitch – tej książki nie opisywałam jeszcze na blogu, ale gorąco i szczerze Wam polecam. Mnóstwo ciekawostek związanych z historią (nie tylko kulinarną) Italii. Oprócz rozdziałów o kuchni danego regionu, znajdują się rozdziały zatytułowane np. „karnawał”, „pielgrzymi” etc. Miłośnicy kuchni nie będą zwiedzeni – za rekomendację niech wystarczy, że mój Pan, który gotowaniem się nie zajmuje, z przyjemnością przeczytał kilka rozdziałów.

6. Bread. A Bakers Book of Techniques and Recipies
Książka, o której pisałam już bardzo dawno temu (tutaj recenzja Bread). Klasyk, który ucieszy każdego początkującego kucharza. Jeśli ktoś pyta mnie o książkę o pieczeniu chleba, tę polecam bez wahania!

7. Plate to Pixel– książka o fotografii kulinarnej i stylizacji jedzenia, autorki poczytnego bloga Tartalette. Dużo przydatnych wskazówek, zarówno dla początkujących jak i bardziej zaawansowanych miłośników fotografii jedzenia. Pozycja nieomal obowiązkowa dla tych, którzy interesują się fotografowaniem żywności :)

8. Rick Stein’s Far Eastern Odyssey– propozycja dla wszystkich, którzy interesują się kuchnią dalekowschodnią(konkretnie Południowo Wschodniej Azji). Ja tej kuchni nie znam, dlatego postanowiłam zakupić książkę Ricka. Nie jestem zawiedziona. Przepisy są dość skomplikowane i czasochłonne, ale to dlatego, że autor dołożył wszelkich starań aby możliwie jak najbardziej odtworzyć oryginalne potrawy.

9.McGee on Food and Cooking. An Encyclopedia of kitchen science, history and culture. – Tak jak w tytule. Encyklopedia kuchenna na dłuugie lata. Niezwykle rzetelna i interesująca. Mój hit – mogę ją czytać i czytać. To jest jednak cegła, waży kilka kilogramów. Polecam gorąco! Warta każdego centa. Warto zamówić wersję europejską, gdzie temperatura i waga jest przekonwertowana na stopnie Celcjusza oraz gramy.

10. Nordic Bakery Cookbook – skromna książka o skandynawskich wypiekach. Ciekawe przepisy, zarówno na słodkie jak i wytrawne dania. Zdjęcie do każdej potrawy.

 

Jako książkę bonusową dołączam Tart and Sweet – przepięknie wydaną książkę o przetworach.

A Wy? Macie swoich książkowych faworytów tego roku?
Szczególnie interesuje mnie czy macie coś ciekawego z wydawnictw polskich? Ja przyznam, że jestem nieco rozczarowana książkami na rynku polskim i póki co, wstrzymuję się z zakupami :-)