Warsztaty ziołowo-kosmetyczne [sierpień/wrzesień] - Klaudyna Hebda Blog

Warsztaty ziołowo-kosmetyczne [sierpień/wrzesień]

Kategorie:
Podziel się z innymi:
krawnik-0659

Dzień dobry,

Kochani, pytacie mnie o warsztaty ziołowo-kosmetyczne w moim domu.

Dzisiaj przesyłam Wam rozpiskę działania i terminy. Poniżej, tradycyjnie, znajdziecie plan (plan jest fajny i lubiany przez Was, więc zakładam tylko drobne modyfikacje), natomiast na początku zacznijmy od tego, co wszystkich interesuje najbardziej: terminów i informacji logistycznych!*

*Nie znoszę planować:)

Na najbliższe warsztaty letnie (13-14 sierpnia, właściwie nie zostały nigdy oficjalnie ogłoszone:)) nie ma już miejsc (dziś jeszcze kompletuję ostateczną listę, gdyby coś się znalazło, to naprawdę 1-2 osoby max).

W związku z tym ogłaszam dodatkowy termin, tydzień później, 20-21 sierpnia.

Jeśli chodzi o wrzesień (też dostaję pytania:)) zagospodaruję dla Was 1011 września. Myślę, że będzie wtedy wystarczająco dużo roślin na spacer zielarski także:)

To jest praktycznie jedyny termin, jaki mogę zmieścić między wyjazdami:)

W październiku nie jestem pewna, czy zorganizuję jeszcze u siebie warsztaty. Natomiast rozważam potem kilka warsztatów wyjazdowych, być może we Wrocławiu i Łodzi. Jak dobrze pójdzie za kilka tygodni będę miała autko (swoją drogą, wybieram się po nie do Poznania, pewnie będę organizować jakaś kawkę nieformalną dla czytelników, jak macie ochotę:)), więc nie będzie wymówki, żeby się zaszywać tylko na wsi!:)

Tyle, że mówię od razu, jest to pieśń przyszłości:)

Jak się zapisać na warsztaty?

Najlepiej już teraz wysłać mi wiadomość pod tytułem: “Warsztaty sierpniowe” lub “Warsztaty wrześniowe”, w wiadomości zaznaczyć, które moduły Cię interesują i od razu bardzo proszę o numer telefonu (jakby coś tam wypadło). W ciągu kilku dni powinnam odpowiedzieć i zapisać Cię wstępnie na listę.

Można zapisać się na pojedyńcze lub na całość.  Przy zapisie na całość możliwa zniżka, proszę, pytaj w mailu:).

Zazwyczaj odpowiadam do dwóch dni, gdyby jednak Twój e- mail gdzieś przepadł, to proszę, przypomnij się jeszcze raz:)

Plan warsztatów

 • I część: domowe kosmetyki, kremy, pianki i kosmetyka naturalna z elementami aromaterapii [sobota, 13 sierpnia, 10.30 (zarezerwowany), 2o sierpnia, sobota. 10.00]
 • II część – warsztaty mydlane, robimy mydła. Dużo mydła. [2o sierpnia – około 17.30]

Od razu mówię uczciwie, że pierwszy dzień jest dość intensywny, także informacyjnie, zależy mi, żeby Wam przekazać jak najwięcej wiadomości.

Drugiego dnia jest zazwyczaj luźniej.

 • III  część warsztaty destylatorskie, dla osób, które są zainteresowane domową destylacją wód kwiatowych i hydrolatów [21 sierpnia, 10.oo – 13.00]
 • IV część ziołowe warsztaty terenowo-przedmieszkowe: wyjdziemy na spacer, będziemy przygotowywać ziołowe ekstrakty kosmetyczne i inne takie [21 sierpnia, 13.o0 – do kiedy się Wam będzie chciało;)]

Tutaj uwaga, jeśli wszyscy uczestniczy zapiszą się w niedzielę na dwa moduły, to będziemy robić równocześnie, dam Wam znać!:)

Część pierwsza: rozbudowane warsztaty ziołowo-kosmetyczne

 

Moje „flagowe” warsztaty, podczas których nauczę Cię jak pewnie przygotowywać domowe kosmetyki, od najłatwiejszych, po bardziej zaawansowane. Jeśli jesteś pierwszy raz na moim blogu, przypomnę, że co nieco o tym wiem:). Napisałam książkę poświęconą kosmetykom naturalnym, jestem z wykształcenia zielarką i ziołoznawcą oraz, oczywiście, mam doświadczenie w prowadzeniu warsztatów:)

Nie musisz mieć absolutnie żadnego doświadczenia (tak, nawet jeśli nigdy wcześniej nie używałaś wagi, to nie ma problemu!:)) i przeprowadzę Cię przez proces przygotowywania ziołowych kosmetyków.

Jeśli nie wiesz nic o kosmetykach to gorąco polecam zapisać się na ten moduł jako na moduł podstawowy, ponieważ dzięki nim zrozumiesz jak to działa i dlaczego:). Potem inne warsztaty są duużo łatwiejsze! Słowo!

Pracujemy na różnego rodzaju emulgatorach i składnikach, zależy mi, aby uczestniczki (do tej pory były głównie kobiety)

Co będziemy przygotowywać? Całkiem dużo!

 • ziołowy żel i maceraty ziołowe
 • tymiankowo-rumiankowy żel do mycia twarzy (piankowy)
 • bogate masło do ciała z najwyższej jakości olejami
 • bogaty krem lanolinowy: zależy mi, abyś podczas warsztatów mogła zapoznać się z naturalnymi i tradycyjnie stosowanymi emulgatorami, takimi jak lanolina. Jeśli będziecie mieli ochotę, możemy przygotować także mus lecytynowy:)
 • lekki krem z koenzymem Q10
 • jeśli będziecie mieli ochotę zrobimy sobie szminki/pomadki oraz sole do kąpieli:)

Wszystko, co zrobicie, bierzecie ze sobą:)

Podczas warsztatów dowiecie się o tym, jak dobierać oleje i emulgatory (to nic, jeśli nie znasz jeszcze tego słowa!) odpowiednio do danego kremu, jak wykorzystywać gotowe lub własnoręcznie zebrane surowce zielarskie oraz olejki eteryczne. Wszystko co zrobicie, zabierzecie ze sobą:)

Warsztaty teoretycznie trwają 5 godzin, jednak w praktyce zawsze się przedłużają, jakoś tak jest:)

Koszt warsztatów: 4oo zł.

Część druga: mydła i mydełka

mydelko-marmurkowe-8765

Podczas warsztatów będziemy robić mydełka:)

Przygotowanie mydeł nie jest skomplikowane, ale jeśli nigdy tego nie robiłaś lub nie robiłeś, to dobrze jest chociaż raz zapisać się na warsztaty i po prostu zobaczyć jak to jest:)

Podczas warsztatów nauczę Cię podstaw , więc nie musisz się martwić stopniem zaawansowania.

Kto u mnie był na warsztatach wie, że tłumaczę cierpliwie, wyczerpująco i dokładnie. To nie jest tak, że dostaniesz recepturę, ale dowiesz się dlaczego tak się robi i tę wiedzę masz na resztę życia:)

Będziemy robić aż trzy mydła:

 • odżywcze mydło z masłem shea (to to u góry, które widzisz na zdjęciu:)) – moja receptura, która daje bardzo fajną kostkę mydlaną (nie ma tej receptury w książce:)) i jest świetna dla początkujących, pełna cennych olejów. Uzupełnimy ją olejkami eterycznymi. Każdy weźmie sobie 500g mydła gotowego do dojrzewania
 • Twoja receptura mydlana: pokażę Ci jak używać kalkulatora mydlanego i sami wymyślicie własną recepturę! (postaram się ją oczywiście ocenić, czy jest to dobry pomysł!:)). Każdy uczestnik czy uczestniczka wezmą dodatkowe pół kilograma mydełka, jeśli oczywiście będziecie chcieli zrobić sobie własną recepturę!:)
 • Mydło potasowe, metodą „na gorąco”, podobne do savon noir. Jest to mydło typu „pasta”, do rytuału hammam. Będziemy robić mydełko podobne do mojego musu myjącego:)

Generalnie jest na luzie, robimy różne mydlane eksperymenty:

krawnik-0664

Jednym słowem, będziecie mieć zapas mydła na pół roku albo dłużej!;)

Warsztaty trwają około 3 godzin

Koszt: 250 złotych.

 

Moduł III – Destylacja hydrolatów i wód kwiatowych

 

Zaczynami nim w niedzielę rano z prostego powodu: jest dużo konkretnych informacji i chcę Wam przekazać nie tylko wiedzę praktyczną, ale też trochę teorii, więc warto mieć mózg świeży i wypoczęty. No i trzeba czasu, żeby hydrolaty nam nakapały:)

Wiem, że czasem przyjeżdżacie do mnie z bardzo daleka i są osoby zainteresowane destylacją i chcące się dowiedzieć jak praktycznie to „ugryźć”. Z doświadczenia wiem, że zupełnie inaczej jest zobaczyć coś, a zupełnie inaczej samemu „ubrudzić” sobie ręce (no dobrze, czasem dosłownie), dotknąć, złożyć i rozłożyć.

To moduł totalnie na luzie, nawet jak będzie jedna osoba chętna to i tak przygotuję, ponieważ uwielbiam destylować!

Nie wiem jeszcze co wydestylujemy, ale opcji jest bardzo,bardzo dużo! :)krawnik-5707

 

Szczególnie polecam osobom, które chcą dokładnie zobaczyć na czym polega destylacja w praktyce.  Przekazuję dużo praktycznej wiedzy, która na pewno Ci się przyda, jeśli rozważasz domową destylację.

Powiem szczerze, sama bym na takie warsztaty pojechała, gdybym zaczynała, bo zaoszczędziłoby mi to wielu błędów. Wiesz jak to jest: czasami „głupoty” i „rzeczy oczywiste” nie są tak oczywiste i decydują o powodzeniu albo klapie przedsięwzięcia.

Gorąco polecam do mnie przyjechać, bo pokażę Wam sprzęt, z którym raczej nie jestem w stanie się „ruszyć” poza dom.

Poznacie trzy urządzenia do destylacji, wraz z obsługą

 • miedziany al-quitar
 • alembik (wielki i miedziany:))
 • destylacja za pomocą małego zestawu laboratoryjnego, to jest zestaw, który najczęściej uczestniczki warsztatów potem decydują się zakupić, więc pokażę Wam co i jak!:)


alembik-miedziany-0227

Omówimy destylację różnych typów materiałów:

 • destylacja kwiatów i delikatnych części roślin
 • destylacja gałęzi/liści/olejku eterycznego (goździkowego – do ustalenia)
 • destylacja żywic
 • destylacja borowiny/błota borowinowego
 • niestety na warsztatach nie destylujemy żadnych nielegalnych, wysokoprocentowych trunków:)

I oczywiście, będziecie destylować!

Destylacja jako taka jest długotrwałym procesem (zobaczycie sami:)), dlatego w „między czasie” możemy sobie przygotować maść czy krem. Nie będziemy jednak jakoś szczególnie wgłębiać się w kosmetyki tym razem, tutaj polecam moduł I. Będzie destylacja:)

Ah, szczerze mówię i uczciwie: nie destylujemy alko ale wody kwiatowe, okey?:)

Przewidywany czas warsztatów: 3 h

Jeśli wybierasz się na te warsztaty, ubierz się tak, żeby Ci nie było żal pochlapać ubrania wodą, ubrudzić się błotem itepe. Będziemy nosić wodę, przekładać borowinę, ustawiać alembiki:)

Koszt warsztatów: 300zł/os

Moduł IV – letnie warsztaty ziołowe:)

Warsztaty Klaudyna Hebda

 

Warsztaty o które prosicie na warsztatach:)

Czyli.. idziemy w TEREN!

Warsztaty o które prosiliście mnie na warsztatach! Idziemy w teren, zbieramy zioła i potem przygotowujemy z nich ekstrakty do kosmetyków!

Żeby ułatwić nam pracę, ja uzbieram troszkę ziół, które akurat u mnie nie rosną!:) I zrobię sobie wcześniejszy mikro spacer:):)

Co będziemy robić:

 • spacer ziołowy i rozpoznawanie ziół w terenie oraz „na stole” (tych, które u nas nie rosną)
 • przygotujemy ekstrakty ziołowe takie jak:
 • maceraty olejowe
 • gliceryty
 • maceraty etanolowe
 • wyciągi kwasowe
 • wyciągi octowe

Przygotujemy sobie również maść, masło ziołowe (do ciała, nie do jedzenia), lekką emulsję ziołową i co nam tam przyjdzie do głowy:)

Wszystkie przedmieszki (czyli właśnie te półprodukty, które zrobimy), zabierzecie ze sobą. Zabierzecie ze sobą także to, co wykonamy na miejscu. Nie chcę prowadzić bardzo napiętego programu, ponieważ nie wiadomo ile nam w terenie zajmie.

Gdyby padało, proszę o wzięcie kaloszy (u nas na to mówimy gumiaki)

Będzie fajnie!

Koszt: 350 zł/os

Czas: ojej, trudno powiedzieć, ale 4 h to minimum, pewnie z pięć, więc zarezerwujcie po prostu niedzielę:)

krawnik-5779

Jak się zapisać?

Tradycyjnie, poproszę o e-mail na adres: klaudyna.hebda@gmail.com (z tytułem „warsztaty sierpniowe”, “warsztaty wrześniowe”), imieniem i nazwiskiem osoby zapisującej się na warsztaty, numerem telefonu (bo czasem się coś gubi) i modułem/modułami, które cię interesują. Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania, pisz śmiało!

Mieszkam 1 godzinę jazdy od Krakowa (zarówno pociągiem jak i samochodem), w okolicy możliwy tani nocleg (40zł/os), więc nie ma problemu z komunikacją czy dojazdem: komplet informacji dojazdowych wyślę w mailu:). Można dojechać nawet z Warszawy w miarę wygodnie:)

Uwaga!  Moza zapisywać się już na warsztaty wrześniowe. 

 

0000_K Warsztatyskl

Podobał Ci się ten post? Podaj dalej!