[Vlog] Ogrody Andaluzji: Kaki.

Kategorie:
Podziel się z innymi:

Dzień dobry,

Nadaj pozdrawiam Was z rajskich ogrodów Andaluzji.

Dziś z miejsca dla mnie szczególnego (o czym napiszę innym razem) – Alhambry w Granadzie.  Mam okazję podziwiać tutaj egzotyczne drzewa: persymony, granaty, palmy daktylowe, cytrusy…

Obecnie ogród  w Granadzie jest ogrodem o założeniach głównie XIX – XX wiecznych. Jak wyglądał za czasów dynastii Nasrydów możemy tylko spekulować: samo wzgórze  ze względów obronnych zostało w średniowieczu pozbawione roślinności (dopiero w XIX wieku posadzono tu park w stylu angielskim), zaś z nasadzeń wewnątrz przepięknych pałaców nic się nie ostało, oprócz poezji sławiącej ich urodę. Można przypuszczać że dziedzińce były obsadzone mirtami, pachnącymi ziołami, drzewami granatów, palmami, kwiatami, być może nawet część z nich (zwłaszcza części prywatne sułtana) były tworzone na wzór “żywych dywanów” po których można było chodzić.. Pozostaje tylko uruchomić wyobraźnię!

Postanowiłam nakręcić dla Was kilka filmów z andaluzyjskich ogrodów: dla mnie spotkanie w naturze drzew rodzących owoce, które zazwyczaj widuję tylko na targu i w sklepach było dużym przeżyciem. Stąd też pomysł na krótką serię vlogową “Ogrody Andaluzji”.

Dziś zapraszam Was pod drzewo persymony!

 

Ogrody Andaluzji: Kaki – persymona

 

I persymona (Kaki) z bliska. Jeszcze niezbyt dojrzała, ale piękna!

 

Do zobaczenia jutro!