Zimowe zabawy dla dzieci – w domu i na dworze

Kategorie:
Podziel się z innymi:

Artykuł powstał w ramach cudownej współpracy z Kasią Frenczak-Sito, znaną w sieci jako autorka strony Kukumag.
Kasia jest mamą piątki maluchów, architektką i blogerką, działającą i tworzącą w duchu pedagogiki Montessori.
Koniecznie po przeczytaniu artykułu wpadnijcie na jej bloga, gdzie znajdziecie recenzje książek dla dzieci, pomysły na dekoracje
typu DIY i wiele, wiele więcej :)

Poniższe zimowe zabawy możecie wykorzystać podczas Świąt, ferii czy nawet przez pozostałą część roku. Są to pomysły
w większości uniwersalne i łatwe do ewentualnych przeróbek według własnych rodzinnych koncepcji.

 

Święta to cudowny czas. Mamy wolne od pracy i w końcu możemy więcej czasu spędzić z rodziną. To doskonały moment na pielęgnowanie relacji, ale też zadbanie o siebie. Może się okazać, że Twoje dzieci są za małe na oglądanie Kevina lub zwyczajnie nie chcecie spędzać tego czasu przed telewizorem. Często podczas świąt okazuje się też, że nie wiemy, co ciekawego można zrobić z maluchami, bo nasze standardowe dni to praca i przedszkole czy szkoła… Warto się przygotować jednak tak, by w tym okresie bajki były tylko planem B.

Z pomocą może przyjść kilka pomysłów na zabawy i aktywności, które z łatwością zrobicie z dziećmi w domu (zanim zostanie rozniesiony) lub wdrożycie plan C, czyli wyjście na spacer.

 

Zabawy dla dzieci w domu

Pogoda za oknem nie rozpieszcza, a pomysły na zabawy dla dzieci w domu już Ci się wyczerpały? Nie martw się, tylko poznaj sprawdzone przez mamę piątki dzieci zabawy w domu! Pikniki w salonie, kreatywne zabawy z kartonem w roli głównej czy nawet rodzinne karaoke… Co wybierzesz na początek?

1. Muzyka, tańce, imprezka!

Przygotujcie wcześniej jakąś świąteczną playlistę i mikrofon (może być oczywiście zabawkowy). Jeśli wcześniej ćwiczyliście kolędy lub inne świąteczne piosenki, to Wasze dzieci będą mogły zorganizować koncert dla Was, rodziny czy dla swoich pluszowych Misiów. Jeśli dołączymy do tego jeszcze tańce spontaniczne czy też wymyślanie układów choreograficznych, to mamy przepis na dobrą zabawę na długi czas dla dzieci i dorosłych w każdym wieku.

2. Piknik na dywanie

Czas pikników się skończył? Niekoniecznie! Nic nie stoi na przeszkodzie, by pobawić się tak w domu. Dzieci uwielbiają organizować przyjęcia. Mogą przygotować piknik podczas wymyślonej wyprawy – należy wtedy spakować prowiant do plecaków albo… wręcz przeciwnie. Zrobić gustowne przyjęcie z filiżankami, serwetkami i sztućcami na kocu w salonie. Myślę, że dzieci chętnie zaangażują się w przygotowanie przekąsek czy herbatki i będą się świetnie bawiły.

3. Szukanie skarbu

Kto nie chciałby go znaleźć?! Pamiętasz, jak robiło się kiedyś stare mapy? Weź kartkę papieru technicznego lub akwarelowego, pobrudź go trochę herbatą, osusz i podpal końce, dzięki czemu mapa będzie wyglądała na starą. Teraz narysuj jakieś znaczące punkty w Waszym domu, zaznacz miejsce, gdzie znajduje się skarb i daj go Twoim małym poszukiwaczom. To, co ukryjesz, zależy od Ciebie. Może to być wskazówka prowadząca do kolejnego punktu. A może po prostu kolejna porcja pierniczków. Nie, to nie będzie za dużo ;)

4. Baza

Zabawa stara jak świat, która nigdy nie traci na atrakcyjności. Daj dzieciom kilka narzut, koc i poduszki. Mogą im się jeszcze przydać spinacze, aby złączyć ze sobą jakieś materiały. Baza może być zrobiona z kartonu, pod dziecięcym stolikiem, między krzesłami czy pod drabinką do wspinania. Nie ma ograniczeń. Najbardziej prozaiczne zabawy gdy odbywają się w bazie, nabierają zupełnie innego znaczenia.

 

Pomysły na zabawy z dziećmi

Zdjęcie autorstwa Kasi z Kukumag.com

5. Kreatywny karton

Przygotuj sobie karton/teczkę i zaopatrz się w kilka materiałów plastycznych, aby móc COŚ z nich zrobić. Jeśli masz mniejsze dzieci, z pewnością zadowoli ich wyklejanie, wycinanie, różnego rodzaju naklejki, „diamenciki” czy farby w pisakach. Dla dzieci starszych można wymyślić coś trudniejszego niż wyklejenie plasteliną choinki, czy narysowanie świątecznego rysunku. Dzieci uwielbiają również taśmy klejące tzw. Washi tape. Można zrobić z nich dekoracje świąteczne jak płaskie bombki z kartonu obklejone tą taśmą czy też choinki wyklejone na kartce.

Pomysły na zabawy z dziećmi

Zdjęcie autorstwa Kasi z Kukumag.com

6. Opowieści i teatrzyki

Telewizja telewizją, ale słuchanie i opowiadanie historyjek to bardzo ciekawa i integrująca rzecz. Możecie przygotować teatrzyk z pluszakami i ukrywając się za kanapą czy odwróconym stolikiem odegrać jakiś ciekawy spektakl. A może wolicie przy świetle lampek choinkowych opowiedzieć dzieciom, jak kiedyś wyglądały święta u Was w domu? Jakie mieliście tradycje? Jakie prezenty dostawaliście? Myślę, że dzieci później chętnie przejmą pałeczkę i będą również chciały poprowadzić teatrzyk, czy odegrać wspólnie jakąś scenkę.

7. Gry planszowe

Zima to dobry czas na wyjęcie gier planszowych. Warto zaopatrzyć się w nowe pozycje na święta! A może ktoś znalazł jakąś nową grę pod choinką? Wypróbujcie różne rodzaje gry, od tych gdzie jest rywalizacja, po te które zmuszają do kooperacji całą rodzinę.

 

Zabawy dla dzieci na dworze

A kiedy odkryjecie już ulubione zabawy w domu, a za oknem pojawi się zachęcające słońce, ubierzcie się ciepło i wyruszcie wspólnie na przygodę! Zabawy z dziećmi na dworze pozostawią po sobie z pewnością piękne wspomnienia :)

1. Wyjście do lasu

Często wybieramy wyjście na spacer w pobliżu naszego domu. Ale teraz gdy mamy trochę więcej czasu zaplanujecie jakąś dalszą wyprawę do lasu. Zima to wspaniały czas na takie spacery, sprawdźcie co tam słychać o tej porze roku! Może będzie śnieg lub błoto na
których podpatrzycie ślady zwierząt? A może znajdziecie ciekawe skarby i poobserwujcie, jak zmienił się krajobraz w porównaniu do innych pór roku?

2. Odkrywanie swojej okolicy

Z pewnością miasta są już pięknie przystrojone na święta. Jeśli mieszkasz na osiedlu z domkami czy na wsi to sąsiedzi również nie zapomnieli o, choć odrobinie dekoracji. Wybierzcie się po zmroku na spacer w poszukiwaniu iluminacji w Waszej miejscowości. Jakie dekoracje zostawili sąsiedzi? Jak wygląda obecnie miasto? Widok migających wieczorem światełek jest niezwykle piękny i wart nawet tego by trochę
zmarznąć. Zawsze też można poszukać jakiejś kawiarni z pyszną rozgrzewającą herbatką :)

 

Po spacerze warto zadbać o rozgrzanie się, aby uniknąć spędzenia kolejnych dni w łóżku. Sprawdzonym sposobem wielu Mam jest tutaj kąpiel dziecięcych stópek z solą Lekki Oddech lub solą Czterech Alchemików. Wystarczy dodać łyżkę wybranej soli do miski z ciepłą wodą i przez kilka minut zachęcić dzieci do moczenia nóg czy — jak mówią niektóre z nich — do ”brodzenia po tym śmiesznym, solnym piasku” :)

 

Autor artykułu: Katarzyna Frenczak-Sito – autorka bloga https://kukumag.com/