Pikle ogórkowe z czosnkiem, imbirem i sosem sojowym.

Oceń ten post
Kategorie:
Podziel się z innymi:

 

 

Dzień dobry,

Przy okazji recenzji książki Tart and Sweet oraz przygotowania pikli ogórkowych z chilli i anyżem obiecałam Wam jeszcze jedną wersję przetworów z ogórków: pikle ogórkowe z czosnkiem i sosem sojowym. Dotrzymując obietnicy, chciałam się podzielić z Wami właśnie tym przepisem.  Przygotowywałyśmy go razem z moją Babcią pewnego słonecznego dnia (to dosć ważne, lato nas w tym roku nie rozpieszcza!). Mam nadzieję, że nie jest to ostatni przepis z ksiązki Tart and Sweet – kolejne czekają w kolejce do wypróbowania!

Wciąż zadziwia mnie jak wiele wariacji mogą mieć „zwykłe-niezwykłe” ogórki kiszone. U mnie w domu przygotowuje się dwie podstawowe wersje: na pół-słodko oraz kwaśną, ze sporym dodatkiem octu. W domu mojej Cioci przygotowuje się głównie ogórki małosolone które robią się nieomal „same” w dużym, szklanym słoju. Czasami Mama przygotowuje „ogórkową sałatkę” z cienko krojonych plasterków ogórków, ostatnio przygotowywała pikle pół-słodkie z curry. Wydaje się, że ogórki kiszone są naszym  sztandarowym towarem eksportowym (czytałam kiedyś, że za czasów komunistyczncyh ogórki kiszone były towarem eksportowym do Monogolii!).

Niemniej, jeśli mam okazję wypróbować jeszcze inną wersję ogórków z przyjemnością to zrobię. W tym przepisie główne skrzypce gra sos sojowy, świeży imbir, czosnek i chilli. Wydaje mi się, że taki lekko orientalny „twist” może być ciekawy (i pikantny!). 

A Wy? Eksperymentujecie z przyprawami dodanymi do pikli? Jaki jest Wasz ulubiony sposób na ogórkowe przetwory? Gdzie jedliście najlepsze? (ja jestem fanką  mocno kwaśnych, babcinych). Czekam z niecierpliwością na Wasze odpowiedzi i równocześnie zapraszam na pikle ogórkowe z czosnkiem w sosie sojowym.

Przygotowanie pikli ogórkowych jest bardzo proste, klucz stanowią odpowiednio dobrane przyprawy. Przyznam, że spodziewałam się bardziej „wyszukanych przepisów” a póki co okazuje się, że wszystkie opierają się na schemacie: przygotuj zalewę – zalej ogórki – zapasteryzuj. Nie brzmi zbyt ekspercko. Myślę, że właśnie dlatego przygotowałam już drugą wersję ogórków z książki „Tart and Sweet”.

Ogórki z ogrodu Babci. Im mniejsze tym lepsze:)

W tym przepisie wykorzystałam sos sojowy, dlatego też do zalewy nie dodaje się soli. Na zdjęciach możecie zobaczyć obok czosnku i chilli gruboziarnistą sól kamienną: są to przyprawy wykorzystane do wspomnianych wcześniej aromatycznych ogórków z chilli i anyżem. Ponieważ przepisy są podobne jeśli chodzi o sposób przygotowania śmiało możecie przygotować je za jednym zamachem! 

Te ogórki to gratka głównie dla miłośników pikantnych smaków. Czosnek i chilli..

Uwagi techniczne: 

przepis wykonujecie na własne ryzyko!:) Przygotowałam pikle jako swoisty eksperyment: o tym jak smakują będę mogła powiedzieć dopiero za kilka tygodni! :)

przepis poniżej jest nieco zmodyfikowany. Autorki zalecają wymieszanie octu pół na pół z wodą. Moim zdaniem jest to zbyt wiele, więc postanowiłam dodać więcej wody.

– autorki „Tart and Sweet” zalecają wkładanie ogórków do gorących, wysterlizowanych słoików. Ja wymyte w gorącej wodzie słoiki osuszam i dopiero wtedy wkładam ogórki. Chłodne słoiki wkładam do chłodnej wody, którą powoli doprowadzam na granicę wrzenia. Nie wkładajcie zimnych słoików do gorącej wody, ponieważ mogą pęknąć! Jeśli chcecie wkładać słoiki bezpośrednio do gorącej wody, przepłukajcie je najpierw wrzątkiem tak aby również były ciepłe!

– do pikli wykorzystałam małe ogórki z ogrodu Babci. Im mniejsze tym lepsze!

– uważajcie na ręce podczas wyciągania słoików z wrzątku. Dobrej zabawy!

Odrobina twóczego bałaganu..

Pikantne ogórki z czosnkiem i sosem sojowym:

Zmodyfikowany przepis z książki Tart and Sweet.

Składniki na zalewę:

2 szklanki białego octu winnego (lub dowolnego octu o kwasowości 5-6 %)

2 szklanki wody

1/6 szklanki sosu sojowego

około dwóch kilogramów ogórków

dodatkowo do każdego słoiczka:

ząbek czosnku

kilka plasterków imbiru (dawałam około 2 plasterków)

szczypta ziaren czarnego pieprzu, całych

kawałek chilli (dodawałam około 3cm chilli na słoiczek)

 

Ocet winny, wodę i sos sojowy doprowadzamy do wrzenia.

Do każdego słoiczka przuprawy oraz ogórki. Ogórki wkładamy tak ciasno jak to możliwe i uważamy aby się nie połamały.

Zalewamy słoiki zalewą i pasteryzujemy przez 10 minut w kąpieli wodnej.

Proste?

Smacznego!