Spis treści
Kiedy dziecko ma kaszel, natychmiast szukamy sposobów, by złagodzić ten stan i ułatwić odkrztuszanie. Nic dziwnego. Kaszel potrafi być naprawdę męczący. Sięgnięcie po naturalne metody, na przykład po olejki eteryczne na kaszel u dziecka, to doskonały pomysł – szczególnie dla tych, którzy cenią łagodne, ale skuteczne metody. Dzięki substancjom aktywnym, takim jak eukaliptol, tymol czy borneol, olejki łagodzą dolegliwości, ułatwiają odkrztuszanie i wspierają walkę z infekcjami. Stosowane z rozwagą, mogą być świetnym wsparciem w czasie choroby.
Dlaczego warto stosować olejki eteryczne na kaszel u dzieci?
Wiele popularnie stosowanych olejków pomaga rozluźnić drogi oddechowe, złagodzić objawy infekcji i przyśpieszyć u dziecka powrót do zdrowia. Eukaliptol, tymol, kamfora czy borneol działają przeciwbakteryjnie, wykrztuśnie (eukaliptol), antyseptycznie (tymol) i kojąco. Kamfora i borneol dodatkowo rozrzedzają zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę i poprawiają jej odprowadzanie. Rozsądne stosowanie olejków jest bezpieczne dla najmłodszych i zazwyczaj dobrze przez nich tolerowane. Zewnętrzna aplikacja olejków łagodzących kaszel (poprzez masaże, inhalacje, dyfuzję w pomieszczeniu) nie kojarzy się dzieciom z podawaniem leków, a jedynie z przyjemnym zapachem.
Bezpieczne olejki eteryczne na kaszel dla najmłodszych
Bezpieczeństwo to podstawa, gdy mówimy o dzieciach. Im młodsze jest dziecko, tym bardziej ograniczone pole manewru mamy w kwestii doboru odpowiednich olejków w czasie infekcji. Na szczęście już od trzeciego roku życia możliwość wyboru tego rodzaju naturalnej metody na kaszel jest znacznie większa. Na początek sięgajmy po olejki łagodzące kaszel. Dobrze sprawdzają się olejek lawendowy i rumiankowy – są delikatne, świetnie łagodzą podrażnienia, uspokajają dziecko i ułatwiają mu zasypianie. Z kolei olejek eukaliptusowy, olejek tymiankowy czy olejek rozmarynowy działają wykrztuśnie, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.
Uwaga!
Olejku eukaliptusowego należy unikać u dzieci poniżej 3. roku życia, ponieważ jego działanie może być zbyt intensywne dla ich dróg oddechowych.
Olejek goździkowy, olejek miętowy i olejek sosnowy działają natomiast antyseptycznie. Można ich używać do odświeżania powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko w czasie infekcji, ale niekoniecznie należy je stosować bezpośrednio do inhalacji, zwłaszcza u najmłodszych.
Jak stosować olejki eteryczne przy kaszlu u dziecka?
Zaczynamy od delikatnych i naturalnych metod na kaszel u dziecka: dyfuzor zapachowy, kropla olejku na dziecięcą pościel (ułatwia oddychanie, pomaga udrożnić nos, łagodzi kaszel) czy domowe inhalacje. W tym ostatnim przypadku wystarczy dodać kilka kropli wybranego olejku do naczynia z ciepłą wodą i pozwolić dziecku oddychać parą przez kilka minut (oczywiście zawsze pod naszym nadzorem). Pamiętajmy, że do inhalacji dla dzieci nie dodajemy tak gorącej wody jak dla dorosłych! Inhalacje olejkami eterycznymi wykonujemy 1–2 razy dziennie, w zależności od nasilenia kaszlu. Dla młodszych dzieci (w wieku około 3 lat) czas inhalacji powinien wynosić maksymalnie 5–7 minut. Starsze dzieci mogą wykonywać inhalacje nieco dłużej (10–15 minut), ale nie częściej niż 2 razy na dobę. Najlepiej przygotować ją przed snem, aby ułatwić dziecku oddychanie w nocy, gdy kaszel bywa zwykle najbardziej intensywny i męczący.
Kolejną domową metodą na kaszel są masaże klatki piersiowej. Kilka kropli olejku wymieszanych z łyżką łagodnego oleju bazowego (na przykład migdałowego) można delikatnie wmasować w skórę dziecka. To nie tylko pomaga przy kaszlu, ale też relaksuje i uspokaja. Masaż można wykonywać raz dziennie, najlepiej wieczorem, przed snem, aby zrelaksować malucha i ułatwić mu oddychanie. Regularność tych zabiegów jest oczywiście ważna dla skutecznej terapii, ale nie należy przesadzać z ich częstotliwością, zwłaszcza u najmłodszych dzieci. Zbyt częste stosowanie olejków może podrażnić drogi oddechowe lub skórę. Obserwujmy reakcje dziecka i w razie potrzeby zwiększajmy lub zmniejszajmy częstotliwość masaży.
Domowe inhalacje i masaże z olejkami – jak pomagają?
Inhalacje to jeden z najlepszych naturalnych sposobów na kaszel u dzieci. Para wodna z dodatkiem olejku eterycznego nawilża drogi oddechowe, łagodzi podrażnienia, działa antyseptycznie i ułatwia odkrztuszanie. Do inhalacji możemy dodać dwa różne olejki, zwiększając tym samym zakres działania zabiegu. Masaże natomiast pomagają rozluźnić mięśnie klatki piersiowej i poprawiają krążenie, co sprzyja lepszemu oddychaniu. Dodatkowo delikatne oklepywanie pleców ułatwia odkrztuszanie zalegającej wydzieliny.
Najlepsze olejki na kaszel dla dzieci – lawenda, eukaliptus i inne
Jednym z częściej stosowanych, bezpiecznych olejków dla dzieci jest olejek lawendowy – łagodny, o uspokajającym zapachu, świetnie sprawdzający się zarówno przy kaszlu, jak i przy problemach ze snem. U dzieci powyżej trzeciego roku życia można sięgnąć po olejek eukaliptusowy – doskonale oczyszcza drogi oddechowe i przynosi ulgę przy męczącym kaszlu. Olejek rumiankowy to kolejny bezpieczny wybór – łagodzi podrażnienia i wspiera regenerację. Warto też pomyśleć o olejku z drzewa herbacianego, który ma silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, oraz o olejku tymiankowym czy rozmarynowym. Z kolei miętowy, goździkowy i sosnowy – działają antyseptycznie i odświeżą powietrze, co warto robić w czasie infekcji.