Magnez w ciąży – o jego ważnej roli rozmawiamy z położną

Oceń ten post
Podziel się z innymi:

Jeśli w czasie ciąży skurcze mięśni, drżenie rąk, nadmierne zmęczenie i wypadanie włosów nie są Ci obce, to najwyższy czas sięgnąć po magnez! 

Magnez w ciąży oraz magnez dla Mam już karmiących budzi nieustające emocje. Szacuje się, że nawet połowa Polek dostarcza niewystarczające ilości magnezu do organizmu. A w czasie ciąży niedobór magnezu jest tym groźniejszy, bo jest on wtedy jeszcze bardziej potrzebny. Lekarze polecają zadbać o odpowiednią suplementację magnezu nawet jeszcze przed ciążą, żeby wzmocnić organizm przed nadchodzącym, tak obciążającym dla niego wyzwaniem. 

O tym, jak uniknąć niskiego poziomu magnezu, dlaczego magnez dla kobiet jest tak ważny oraz jak dostarczać magnez w ciąży, rozmawiamy z doświadczoną położną – Katarzyną Kruszewską.

Katarzyna Kruszewska jest magistrem położnictwa oraz specjalistką pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego. Na co dzień pracuje jako położna na sali porodowej. Jest propagatorką porodów naturalnych i wertykalnych. Wspiera stosowanie naturalnych metod zarówno jeśli chodzi o łagodzenie bólu porodowego, jak i dolegliwości pojawiających się w czasie ciąży. 

Jeśli jesteś zainteresowana naturalnym wsparciem podczas ciąży, skontaktuj się poprzez oficjalne konto na Instagramie – @misja.polozna

 

Rola magnezu w ciąży

Dużo się mówi o magnezie w okresie ciąży. Czemu jednak warto pamiętać o właściwym poziomie akurat tego pierwiastka? 

Magnez w ludzkim organizmie bierze udział w ok. 600 reakcjach enzymatycznych. Jest też niezbędny do syntezy DNA i RNA oraz produkcji białek. Reguluje pracę mięśni, ciśnienie krwi, metabolizm insuliny, pracę serca czy przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, dlatego odpowiednia podaż magnezu jest ważna dla zdrowej ciąży i laktacji, a także u pacjentek z cukrzycą i stanem przedcukrzycowym. 

 

Niedobór magnezu w ciąży

Jakie są objawy niedoboru magnezu? Czy można niedobór magnezu w ciąży stwierdzić samej, czy konieczna jest wizyta u lekarza? 

Oczywiście niedobory magnezu w organizmie możemy odczuć sami, aby jednak mieć pewność, że rzeczywiście dane objawy są spowodowane zbyt niskim poziomem tego pierwiastka, należałoby skontaktować się z lekarzem i wykonać konieczne badania krwi. Przy niedoborze magnezu można zaobserwować zaburzenia rytmu serca, skurcze mięśni, a także m.in drżenie rąk, powiek. Dosyć często pojawiają się także: mrowienie i drętwienie kończyn, nadmierne zmęczenie czy np. wypadania włosów i osłabienie paznokci. 

Niedobory magnezu w ciąży mogą doprowadzić do wielu konsekwencji zdrowotnych zarówno dla matki jak i dla dziecka. Badania naukowe podają takie powikłania dla kobiety w ciąży jak: skurcze mięśni, zagrożenie porodem przedwczesnym, stan przedrzucawkowy czy mała masa urodzeniowa dziecka. 

Kiedy należy zwiększyć dawkę magnezu i zacząć zwracać większą uwagę na ten pierwiastek? Czy jest jakiś szczególnie ważny lub trudny okres, podczas którego często zaczynają się niedobory magnezu? 

Ciąża jest oczywiście takim czasem, kiedy należy szczególnie zwrócić uwagę na niedobory magnezu. Zwiększone zapotrzebowanie na magnez w ciąży jest spowodowane potrzebami płodu, a także zmianami w tkankach matki i zwiększoną utratą magnezu przez nerki. Kobieta w tym okresie potrzebuje niemal dwukrotnie większej dawki tego pierwiastka dla prawidłowego rozwoju płodu. Oprócz tego ważnego okresu w życiu kobiety, o odpowiednią dawkę magnezu należy zadbać w czasie, kiedy zależy nam usprawnieniu procesów myślowych i zwiększeniu koncentracji, tj. na przykład w czasie przygotowania do egzaminów czy wytężonej pracy umysłowej. 

 

Prawidłowy poziom magnezu w organizmie

Jak zadbać o prawidłowy poziom magnezu dla prawidłowego przebiegu ciąży? Czy warto łączyć magnez w ciąży z jakąś witaminą lub innym pierwiastkiem?

Oczywiście jedną z najważniejszych spraw jest stosowanie zdrowej, dobrze zbilansowanej diety bogatej w odpowiednią ilość cennych substancji. Należy pamiętać, że nadmierne spożycie kawy nie wpływa pozytywnie na poziom magnezu. Natomiast dobrym źródłem magnezu są kasze (zwłaszcza gryczana), ryż, orzechy, nasiona słonecznika, pestki dyni oraz pieczywo. Warto pamiętać także, że przyswajalność magnezu zwiększa dieta zawierająca odpowiednią ilość białka oraz witaminy C. 

Jeśli chodzi o suplementację magnezu mamy dwie możliwości: tabletki doustne lub magnez transdermalny, czyli ten przyswajany poprzez aplikację produktu na skórę. Wchłanianie magnezu zdecydowanie poprawia witamina B6 dlatego, jeśli decydujemy się na suplementację doustną, warto wybierać produkty zawierające także witaminę B6. 

Czy po porodzie, podczas karmienia piersią, suplementacja magnezu będzie bezpieczna dla dziecka? 

Karmienie piersią nie jest przeciwwskazaniem do suplementacji magnezu, jednak rodzaj i dawkę pierwiastka należy skonsultować z lekarzem. Zleci on badania, które potwierdzą lub wykluczą istnienie niedoborów, a także – jeśli to będzie konieczne – pomoże dobrać odpowiedni produkt i dawkę. 

Czy stosując magnez można będzie się pozbyć skurczów Braxtona-Hicksa? 

Skurcze przepowiadające są naturalnym sposobem przygotowywania się macicy do porodu. Jeśli skurcze te są nazbyt dokuczliwe, raczej sugerowałabym “zwolnienie tempa” czy np. zastosowanie ciepłych okładów na podbrzusze. Świetnie sprawdzi się także relaksująca kąpiel lub prysznic. Nie ma konieczności stosowania magnezu o ile nie zaleci tego lekarz lub położna.

Magnez transdermalny w ciąży

Czy przy zaleceniu suplementacji od lekarza (przy twardniejącym brzuszku) wsparcie magnezem transdermalnym zrobi faktycznie różnicę? Jak go świadomie używać? 

Logicznie rzecz biorąc, zastosowanie magnezu transdermalnego na okolice brzucha, czyli konkretnie w to miejsce, gdzie zależy nam na jego działaniu, powinno być pomocne. Aby jednak jego użycie było prawidłowe, należałoby skonsultować stosowanie tego typu magnezu z lekarzem lub położną prowadzącą ciążę. 

Czy magnez transdermalny jest bezpieczny dla kobiet w ciąży oraz Mam już karmiących? 

Stosowanie magnezu transdermalnego, tak samo jak doustnego, jest bezpieczne podczas ciąży, jeśli są do tego wskazania i suplementacja jest prowadzona na zlecenie lekarza lub położnej. 

 

Magnez transdermalny używany przez kobietę w ciąży

 

Magnez w ciąży – jaki wybrać

Kiedyś napisała do nas Mama z podziękowaniami za magnez transdermalny. Podczas ciąży miała bardzo duże problemy ze bolesnymi skurczami łydek i mimo przepisanych przez lekarza suplementów, skurcze nie chciały ustąpić. Dopiero regularne używanie oliwy magnezowej na łydki pozwoliło jej zacząć funkcjonować bez bólu. 

 

Magnez transdermalny ma kilka zasadniczych zalet: 

  • możesz używasz go miejscowo, dokładnie tam, gdzie masz bolesne skurcze 
  • poranne mdłości nie wpłyną na jego poziom, bo magnez dostarczany przez skórę nie trafia do żołądka 
  • jest bezwonny, więc jeśli zapachy dań bogatych w magnez w czasie ciąży Cię drażnią, tutaj nie będziesz miała tego problemu 
  • magnez w naszym sklepie jest niesamowicie czysty, bez żadnych dodatków, a więc nie znajdziesz w nim substancji uczulających, słodzących czy jeszcze innych, jakie niestety obecnie są sprzedawane na farmakologicznym rynku 
  • masz możliwość wybrania akurat takiego magnezu, jaki Ci bardziej odpowiada – w formie oliwy albo żelu

Oliwa magnezowa czy żel magnezowy? 

Oba produkty mają tyle samo magnezu. Wybierz oliwę, jeśli szukasz produktu do stosowania na co dzień, w każdej sytuacji i bez konieczności nawilżania dłoni. Z kolei żel będzie dla Ciebie lepszy, jeśli szukasz produktu raczej do masażu lub do konkretnego, miejscowego nakładania. Żel bardziej Ci przypadnie do gustu także wtedy, gdy wolisz kosmetyki z charakterystycznym ‘’ślizgiem’’. 

 

Co wybierzesz? Magnez dobrany specjalnie dla Ciebie czeka już sklepie! 

Oliwa Magnezowa

 

Pamiętaj, że zawarte tu informacje mają charakter informacyjno-edukacyjny i nie stanowią porady lekarskiej, która może być udzielona wyłącznie bezpośrednio przez lekarza. Produkty z magnezem nie zostały formalnie przebadane pod kątem ciąży i karmienia piersią (bo w UE nie można robić badań na kobietach w ciąży). Dotyczy to magnezu transdermalnego, ale też perfum, odświeżaczy do toalety, płynów do podłóg, pachnących świeczek, odświeżaczy powietrza i do samochodu itp.

 

Autor tekstu: Zosia Dymek