Magnez na bóle mięśni i kości u dzieci

Oceń ten post
Podziel się z innymi:

Ból mięśni, stawów i kości, to niestety nie tylko przypadłość osób dorosłych. Problem dotyka również dzieci i nastolatków. Zobacz, jak magnez transdermalny może przynieść ulgę w bólu u najmłodszych.

Bóle mięśni i kości u dzieci

 

Bóle mięśni u dzieci – przyczyny

Bóle mięśni u dzieci, szczególnie nóg i stawów kolanowych, pojawiają się zazwyczaj w nocy, utrudniając zasypianie i burząc regeneracyjną fazę snu.

Tak zwane bóle wzrostowe, powodowane intensywnym wysiłkiem fizycznym (np. w bardzo aktywnej zabawie), rozwojem i wzrostem dzieci, mogą im towarzyszyć w przedziale wiekowym od 3 do około 12 lat. Skokowy wzrost kończyn, szczególnie u nastolatków powoduje, że ścięgna nie nadążają za wzrostem kości, przez co stają się zbyt krótkie, a duże napięcie w ścięgnach powodowane przez ich naciąganie, generuje ból. Bóle wzrostowe mogą pojawiać się nawet kilka do kilkunastu razy w miesiącu, utrudniając dzieciom efektywny wypoczynek.

 

Magnez na ból mięśni u dziecka

Magnez transdermalny zadziała tutaj na obydwa problemy – zarówno jako sposób na złagodzenie uporczywego bólu kończyn jak i wsparcie przy zasypianiu i dobrej kondycji snu. Tego rodzaju magnez jest bezpieczny dla dzieci, gdyż poprzez aplikację transdermalną nie ma ryzyka przedawkowania.

Czytaj więcej o kąpieli magnezowej.

Sól magnezowa do kąpieli dla dzieci

 

Ból kości u dziecka – przyczyny

Ból kości u dziecka powodowany jest również bardzo często ich szybkim wzrostem, a konkretnie – intensywnym rozwojem płytek wzrostowych, zlokalizowanych na końcach kości i najbardziej aktywnych podczas spoczynku dziecka, a więc w nocy.

Inną przyczyną bólu kości u dziecka może być wadliwa postawa wywołana skoliozą, płaskostopiem lub innymi dysproporcjami w rozwoju kości (np. koślawość). W takim wypadku oprócz zwrócenia większej uwagi na dedykowane danemu problemowi ćwiczenia i rehabilitację.

Bóle kości u dzieci występują też często jako objawy towarzyszące infekcji wirusowej, np. grypy, ospy.

 

Magnez na bóle kości u dzieci

W przypadku bólów kostnych, warto wdrożyć regularne masaże z użyciem żelu magnezowego lub oliwki magnezowej jako sposobu na ból, ulgę w napięciu mięśniowym i miejscowe rozkurczenie pospinanych mięśni czy nerwobóli.

Jeśli bóle są wynikiem infekcji, wówczas stosujemy magnez transdermalny jako miejscowe ukojenie bólu kości w czasie trwania choroby, aplikując go ilekroć zaistnieje taka potrzeba.

Dla dzieci i nastolatków aktywnych sportowo, wcieranie żelu magnezowego na ból kości po zawodach sportowych czy intensywnym treningu, uśmierzy miejscowo ból i ograniczy powstawanie w przyszłości bolesnych zakwasów. Magnez transdermalny sprawdza się także miejscowo podczas skurczów łydek i ogólnego dyskomfortu rozwijających się młodych mięśni. Żel magnezowy można stosować do masażu całego ciała, łączyć z olejkiem eukaliptusowym lub olejkiem miętowym.

Magnez transdermalny na bóle mięśni i kości u dzieci

 

Jak stosować magnez na bóle mięśni i stawów u dzieci?

Zobacz nasz przepis na magnezowy rytuał przed snem:

KROK PIERWSZY: 

Wyciszająca, ciepła kąpiel w soli magnezowej po intensywnym dniu, uspokoi myśli, pomoże rozładować skumulowane w ciele emocje, będzie świetnym sposobem na relaks i zabawę z rodzicem, np. poprzez wspólne przelewanie wody z różnych pojemników, rurek, przelewajek itp.

 

KROK DRUGI:

Po kąpieli, w bezpiecznej atmosferze, ciepłymi dłońmi możemy wmasować w miejsca bolących mięśni u dziecka oliwkę magnezową; kojący dotyk i delikatne masowanie ciała dziecka z oliwką magnezową naturalnie zrelaksuje dziecko i wprowadzi je do fazy zasypiania i korzystnego snu.

 

KROK TRZECI:

Jeśli dziecko polubi taką formę wieczornego rytuału, możemy też wykonać mu na pleckach delikatny masaż typu Shantala, rozluźniając spięcia w karku i mięśniach ramion, wcierając delikatnie w te miejsca oliwkę magnezową kolistymi ruchami od środka kręgosłupa na zewnątrz.

 

KROK CZWARTY:

Jeśli chcesz, możesz w tym czasie opowiadać ściszonym głosem bajkę (korzystając z narracji w książkach ukierunkowanych na mindfullness, np. Uważność Żabki) lub skorzystać z gotowych nagrań na dobranoc, np. z Nutkosfery, lub kołysanek-utulanek nagranych z przeznaczeniem łatwiejszego zasypiania dzieci (co ważne, ustaw je cichutko).

 

Ważne: 

Warto zacząć od pojedynczych psiknięć oliwki magnezowej i stopniowo zwiększać dawkę, aby sprawdzić wrażliwości skóry na preparat (magnez czasem może powodować lekkie szczypanie i należy na to zwrócić uwagę przy wrażliwej skórze dziecka).

Magnez suplementujemy także w czasie wzmożonej aktywności fizycznej i umysłowej naszych dzieci (np. w czasie intensywnej nauki). W takich momentach, kąpiele magnezowe mogą być metodą komplementarną dla suplementacji doustnej.

Poznaj więcej naturalnych sposobów na bóle mięśni i stawów.