Spis treści
[ten post jest fragmentem cyklu – Fotografia kulinarna w Ziołowym Zakątku]
Dzień dobry!
Witam Was w drugiej części warsztatów fotograficznych z Ziołowym Zakątkiem.
Myślę, że powoli się rozkręcamy – wkrótce podsumowanie części pierwszej (dotyczącej odbijania światła – być może uda mi się umieścić je przed Wielkanocą, ale wiecie jak jest :-)).
Dziś chciałabym napisać trochę o kompozycji w fotografii (kulinarnej). Wiem, że jest to temat bardzo szeroki i na pewno pojawi się nie raz, dlatego skupię się tylko na jednym aspekcie – który, moim zdaniem, jest często stosowany zwłaszcza w fotografii kulinarnej, mianowicie na regule trójpodziału i na mocnych punktach.
Jak zwykle, przygotowałam dla Was także video – tym razem, mniej będzie na nim mnie, natomiast więcej pracy ze zdjęciami.
Czego dowiecie się z tego posta?
Dowiecie się:
- czym jest kompozycja i dlaczego jest ważna w fotografii (nie tylko kulinarnej)
- co to jest reguła trójpodziału i mocne punkty
- po co je stosować i w jaki sposób?
- jak kreatywnie wykorzystać metodę trójpodziału?
- gdzie znaleźć więcej informacji na temat kompozycji?
Zapraszam Was serdecznie!
Komponowanie, w dużym skrócie jest to umiejętność układania przestrzeni na obrazie. Dzięki odpowiedniej kompozycji, czyli przemyślanemu ułożeniu tego co znajduje się w kadrze, możemy odpowiednio „poprowadzić” oko widza, uwypuklić to, co jest dla nas najważniejsze i ewentualnie ukryć to, co troszkę mniej.
Kompozycja w fotografii kulinarnej – wprowadzenie.
Co znaczy, że obraz jest poprawnie skomponowany?
Myślę, że nie ma jednej definicji. Zanim zaczniemy – na które zdjęcie lepiej się Wam patrzy? (są to zdjęcia ciasta bananowego)
Wersja 1.
Wersja 2 (pomijając napisy)
I, która wersja jest przyjemniejsza dla oka?
…
…..
……..
Moim zdaniem, zdecydowanie numer jeden, gdzie wzrok nie musi „błądzić” i szukać tego co jest ważne. Kawałek ciasta? Czy może babka w tle? Na potrzeby tego postu, lekko przycięłam zdjęcia, żeby pokazać o co chodzi – tutaj możecie zobaczyć oryginalne zdjęcia babki bananowej.
Właśnie w tym miejscu wkracza kompozycja. Poprawnie skomponowany obraz może być zgodny z matematycznymi regułami podziału, gdzie przestrzeń jest odpowiednio wyeksponowana. Poprawnie skomponowany kadr nie będzie odciągał odbiorcy od tego,co jest ważne. Ale równocześnie, nawet najbardziej poprawny kadr, z wyliczony co do centymetra, może być przyjemny w odbiorze, ale po prostu nudny i nieciekawy.
Dlaczego kompozycja fotograficzna jest ważna?
- dobrze i poprawnie skomponowany obraz jest ciekawy, przyjemny w odbiorze
- w fotografii kulinarnej, poprawna kompozycja w dużej mierze pozwala uwypuklić to, co dla nas ważne (potrawę, dodatek)
- dzięki znajomości kompozycji można łatwiej radzić sobie z obrazem i być bardziej kreatywnym
- i jedna drobna uwaga: obraz źle skomponowany także może być dobry, ba! nawet wybitny. Dobrze jednak wiedzieć, jakie reguły się łamie, zanim zaczniemy to robić :-)
Reguła trójpodziału i mocne punkty. O co chodzi?
[uwaga drobnym drukiem: bardzo długo się zastanawiałam, czy mogę opublikować film ze zdjęciami z innych stron. Doszłam do wniosku, że jest to jedynie użycie edukacyjne (fair use), w żaden sposób nie modyfikuję ich zdjęć ani nie publikuję pod własnym nazwiskiem. Robię to samo, co np. screenshoty z gier. Każdy z nas ma dostęp do tych zdjęć w sieci – ja jedynie pokazuję, jak mogły być zrobione. Video „for educational purpose only” ].
Podsumowując:
W jaki sposób manipulować kompozycją?
- poprzez umieszczenie najważniejszych dla nas elementów w mocnych punktach
- poprzez umiejętne stosowanie głębi ostrości
- poprzez odpowiednią i rozważną kolorystkę np. unikamy stawiania jaskrawego kawałka materiału w mocnym punkcie, kiedy wiemy, że chcemy wyeksponować co innego.
- inne sposoby (złoty podział, kompozycja szkatułkowa, oparcie kompozycji na linii itp. – o których innym razem)
Podstawy kompozycji obrazu – po polsku.
Uff. To tyle na dziś :-) Jak się Wam podobał post? Macie swoje ulubione ustawienia kompozycji?
Jeśli podobał się Wam post i coś z niego wynieśliście, proszę podzielcie się z nim innymi -! (na FB, mailem etc.). Dziękuję!