Spis treści
Dzika i pierwotna część naszej duszy jest zawsze w kontakcie z naturą. To właśnie w przyrodzie znajdują się bowiem wszystkie odpowiedzi na to, jak zachować urodę i młodość na dłużej. Podpowiada nam ona również, jakie naturalne remedia powinniśmy stosować na nasze dolegliwości zdrowotne. Z tych niezwykłych mocy ukrytych w przyrodzie doskonale zdawały sobie sprawę nasze babki i mądre zielarki, które przekazywały sobie cenną wiedzę na temat darów natury, z pokolenia na pokolenie. Zielem, które chętnie wykorzystywały do dbania o zdrowie i urodę, był m.in. skrzący się złotą barwą dziurawiec. Pomagał on zachować młodość i piękno, a także był nieoceniony w pielęgnacji skóry twarzy, ciała i włosów.
Dziurawiec nie stracił na swojej popularności także dzisiaj – po maceraty i esencje z tego ziela sięga coraz więcej osób chcących dbać o zdrowie i urodę w naturalny, a zarazem bezpieczny sposób.
Złoty skarb natury
Dziurawiec to prawdziwa perła na leśnej polanie i nieoceniony skarb natury dla naszej urody. Macerat z tego ziela, które najlepiej zbierać w magiczną, najkrótszą noc rozpoczynającą letnie przesilenie, stosowany na skórę ciała, odmładza ją, upiększa i ujędrnia. Dzięki tym właściwościom chętnie wykorzystywany jest w kosmetykach naturalnych, a także w postaci skutecznego maceratu.
Macerat dziurawcowy swoim wszechstronnym działaniem przewyższa nawet doskonałą i uwielbianą przez wielu, maść kasztanową. Wszystko to za sprawą bogactwa aktywnych składników:
- hipercyny
- hiperforyny,
- flawonoidów,
- garbników,
- rutyny,
- żywicy,
- karotenu,
- antocyjanów,
- kwercetyny,
- saponin,
- azulenu,
- witaminy C.
Jakie zatem dokładnie efekty przynosi stosowanie maceratu dziurawcowego?
Kuracja anti-aging w zgodzie z naturą
Dziurawiec wykorzystywany był dla urody już w czasach starożytnych. Ekstrakt z tego ziela zamykano w balsamach, aby zachować młodość i piękno na jak najdłuższy czas. Dziurawiec sprawdzał się także w regeneracji skóry po oparzeniach. W starożytności przypisywano mu również właściwości magiczne.
Mimo że ziele to wykorzystywane jest już od dawna, to dbanie o siebie czerpiąc z dobrodziejstw natury, nigdy nie było tak ważne jak dzisiaj. Zanieczyszczenie środowiska jest bowiem coraz większe, przez co nasz organizm jest narażony na wiele negatywnych czynników zewnętrznych, w tym przyspieszenie procesu starzenia przez atakujące skórę wolne rodniki. W pielęgnacji ciała warto więc sięgać dziś po to, co naturalne i sprawdzone.
Jak stosowanie maceratu dziurawcowego wpływa na naszą urodę?
Najważniejszą zaletą dziurawca w dbaniu o urodę jest jego działanie odmładzające. Regeneruje on bowiem skórę i zmniejsza pierwsze oznaki starzenia. Ale to nie wszystkie jego zalety. Dziurawiec wykazuje też wiele innych dobroczynnych właściwości dla skóry. Do najważniejszych należą:
- głęboko nawilża skórę, dodając jej młodzieńczego blasku i tworząc specjalną warstwę ochronną,
- wygładza skórę – dziurawiec redukuje zmarszczki, co ucieszy szczególnie starsze osoby, a także te z pierwszymi oznakami starzenia,
- działa ściągająco, przeciwzapalnie, oczyszczająco i antybakteryjnie – dzięki czemu dziurawiec sprawdza się w pielęgnacji skóry tłustej i problematycznej,
- ujędrnia skórę przywracając jej młodzieńczą sprężystość i elastyczność,
- wykazuje działanie antyoksydacyjne – zawarte w dziurawcu flawonoidy zwalczają wolne rodniki,
- dziurawiec jest też antyseptykiem – koi stany zapalne skóry i wspomaga gojenie się ran, nawet tych wrzodziejących.
Dodatki olejków eterycznych, takie jak kadzidłowiec, lawenda czy copaiba, wzmacniają dobroczynne działanie dziurawca.
Jednak nie tylko skóra skorzysta z dobroczynnych właściwości dziurawca, bowiem…dziurawiec działa upiększająco również na włosy.
Dziurawiec na włosy
Dziurawiec można stosować nie tylko na twarz i ciało. Macerat z tego ziela doskonale sprawdza się także w pielęgnacji włosów. Dziurawiec wzmacnia cebulki, przez co włosy stają się silniejsze. Pomaga też zwalczyć łupież, a nawet wspiera leczenie łysienia plackowatego. Macerat można także stosować na całą długość włosów, którym doda objętości. Zaleca się jednak używanie go na ciemnych bądź rudych włosach.
Ukojenie dla zmęczonych nóg
Skarb z leśnej polany, jakim jest macerat z dziurawca, możemy też wykorzystywać w celach leczniczych lub wsparcia dobrego funkcjonowania organizmu. Każdego dnia można stosować go do masażu całego ciała, w tym obolałych nóg.
Praca, która wymaga wielogodzinnego stania, jak zawód pielęgniarki, fryzjera czy stewardessy, okazuje się często bardzo dużym wyzwaniem dla naszego organizmu. Macerat z dziurawca wmasowany w skórę nóg, likwiduje obrzęki, rozszerzone naczynka, a nawet łagodzi bóle mięśni i stawów. Pomaga także zwalczać żylaki. Dzięki tym właściwościom wydaje się być wprost stworzony do dbania nie tylko o urodę, ale i zdrowie.
Skuteczna pomoc obolałym nogom to jednak nie wszystkie supermoce maceratu z dziurawca. Możemy go także włączyć do kuracji antycellulitowej. Dziurawiec wygładza bowiem ciało i je ujędrnia. Jest też doskonały we wspomaganiu leczenia bóli stawów, kręgosłupa, rwy kulszowej, reumatyzmu czy cieśni nadgarstka.
Gdzie znajdziemy dziurawiec
Dobra wiadomość jest taka, że dziurawiec jest bardzo popularnym zielem rosnącym na łąkach czy leśnych polanach. Możemy go sobie również wyhodować w naszym przydomowym ogródku.
Jeśli jednak wolimy gotowy produkt, to macerat dziurawcowy można również kupić w naszym sklepie. Nasz Alchemiczny Macerat Dziurawcowy powstaje w wyjątkowy, bo tradycyjny (ale i trochę magiczny :) sposób. Ziele zbierane jest zgodnie z fazami Księżyca, rozkładane na płachtach, które umożliwiają wszelkim bezkręgowcom znalezienie innego lokum, a następnie macerowane w naszej niewielkiej manufakturze.