Cała prawda o soku z brzozy.

Kategorie:
Podziel się z innymi:

Dzień dobry,

Dzień dobry kolejnego wiosennego dnia. Jak widzicie nie odpuszczam tak łatwo brzozowego tematu:). Dziś chciałam trochę odmitologizować sok z brzozy mówiąc Wam całą prawdę o tym jak smakuje, w jaki sposób najlepiej go pić oraz generalnie czy rzeczywiście warto go ściągać, czy jest to raczej zabawa dla dziwnych ludzi pokroju mnie:). Mam też dla Was kilka wiosennych zdjęć.

Zapraszam!

 

Jak smakuje sok z brzozy?

Chciałabym napisać Wam, że jak ambrozja. Niestety nie. Smakuje jak woda. Słodkawa, gęsta, lekko lepka woda. Wiele osób jest rozczarowanych tym smakiem, tymczasem po prostu taki jest:) Na pociechę dodam, że sok z klonu też nie jest super słodki: syrop z klonu staje się słodki dopiero po odparowaniu sporej ilości soku i zagęszczeniu mieszanki. Sok brzozowy ma również kolor wody, czyli praktycznie żaden (chyba, że dodacie soku), czasami, zwłaszcza pod koniec sezonu jest żółtawy (tak jak woda z mojego kranu czasami): wtedy sok zaczyna się w drzewie  zagęszczać. Ciemny sok to znak, że niedługo przestanie już cieknąć.

Mój Tato twierdzi, że ten sok jest pyszny i słodziutki, ale moim zdaniem to jest jednak przesada:). Odrobinę słodka woda, ot co. Tak smakuje.

Jak smakuje sok z brzozy? Cała prawda:)

 

 

Czy warto sok z brzozy zbierać?

W takim razie po co go zbierać, skoro można sobie posłodzić wodę? Jest kilka powodów. Owszem, 95% to woda, ale pozostałe  5% piechotą nie chodzi. Sok z brzozy zawiera sporo mikroelementów (pierwiastków śladowych), których często brakuje w naszej diecie: potas, magnez, wapń, żelazo, fosfor. Dodam tutaj, że są to łatwo przyswajane mikroelementy: ktokolwiek interesował się trochę suplementami diety wie, że pierwiastki śladowe pochodzenia chemicznego (np. magnez pozyskiwany ze skał) wchłaniają się dużo gorzej niż te pochodzenia organicznego. Dodatkowo, ze względu na elektrolity (zwłaszcza elektrolity potasu, wapnia i fosforu) sok z brzozy nazywa się czasem naturalnym napojem izotonicznym, ponieważ bardzo dobrze nawadnia organizm.

Oczywiście, jeśli chcecie sobie zrobić tonik do twarzy, nie bez znaczenia są kwasy organiczne i witaminy z grupy B.  Trochę tego jest!

Jak pić sok z brzozy?

Prosto z drzewa, jak Tuwim!

Najlepszy jest surowy: niestety pasteryzacja niszczy część składników, zwłaszcza kwas askorbinowy (czyli witaminę C). Jeśli macie kupić na przednówku ten sok w sklepie Eko to moim zdaniem 100 razy lepiej jest sobie upuścić samemu.

Zazwyczaj kiedy upuszczacie sok mogą do niego trafić jakieś paproszki, wtedy bierze się po prostu sitko, przecedza co trzeba i już!

Czy sok z brzozy mogą pić dzieci?

Dawniej nikt się tym nie przejmował, pili wszyscy:)

Teraz nie poleca się go w dużych ilościach ponieważ zawiera pochodne kwasu salicylowego czyli w dużym skrócie “naturalnej aspiryny”. Ja z dzieciństwa pamiętam, że leczyli mnie rodzice aspiryną kiedy byłam mała, natomiast teraz odchodzi się od stosowania aspiryny dla dzieci poniżej 12 roku życia ze względu na bardzo rzadkie, ale poważne powikłania. Ryzyko w przypadku soku z brzozy jest zupełnie teoretycznie i nie mam pojęcia ile litrów to dziecko musiałoby wypić tego soku, żeby dorównać chociaż jednej tabletce aspiryny, natomiast wiecie. Pytaliście mnie o tę sprawę, więc odpowiadam zgodnie z moją najlepszą wiedzą. Ja bym swojemu dziecku sok z brzozy dała:).

Czy sok z brzozy można zbierać legalnie?

Według prawa, wszystkie drzewa do kogoś należą.  Zbieranie soku z brzozy z lasu państwowego jest z prawnego punktu widzenia niedozwolone. W praktyce, leśnicy uważają brzozę za bardzo inwazyjne drzewo i jeśli będziecie chcieli być zgodnie z literą prawa, pójdziecie do leśniczego i się zapytacie, czy Wam pozwoli zebrać jakąś sensowną ilość (nie hektolitry), to raczej nie będzie Wam robił problemu i się pewnie jeszcze zdziwi, że koś był tak miły i pyta.

Czy to szkodzi drzewu?

Przy normalncyh warunkach i kiedy jest pobrany prawidłowo: nie.  Jeśli nacinalibyście na prawo i lewo brzozę jedną i tę samą wiele razy, to wiadomo, osłabi drzewo. Nie wybieramy też drzewek młodych, ale takie większe.

Zbieranie oskoły to stara, słowiańska tradycja, Rosjanie i Białorusini zbierają sok z brzozy w dużych ilościach, często co roku z tych samych drzew i brzozy się mają dobrze.

Lemoniada z soku brzozy.

Czyli jak uczynić sok z brzozy smaczniejszym:)

Sprawa jest tak łatwa, że nie wiedziałam, czy właściwie o tym pisać:)

Potrzebujemy:

  • soku z brzozy
  • soku z cytryny lub z pomarańczy
  • opcjonalnie: imbiru, mięty lub tymianku
  • jeśli lubicie słodkość, można dosłodzić miodem.

Wszystko mieszamy razem i pijemy. Ważne, aby soku nie podgrzewać. To tyle!

Smacznego!

Ktoś z Was się napił tego roku?

Dla mnie sok z brzozy to pierwsza jaskółka wiosny:)

 

Podobał Ci się ten wpis? Podaj dalej!