Boatnicula – gra na majówkę (nie tylko) dla dzieci!

Kategorie:
Podziel się z innymi:

Dzień dobry,

Nigdy nie sądziłam, że nadejdzie ten dzień, ale dziś chciałam na Ziołowym Zakątku przedstawić Wam świetną grę komputerową – nie tylko dla dzieci – Botanicula.

Zanim przestaniecie czytać ten post, napiszę, że jest to gra przygotowana przez niezależne studio Amanita Design, z przepiękną grafiką, świetną muzyką i przesłaniem ekologicznym.  Co więcej – grę można ściągnąć ze strony studia, za dowolną kwotę, z której część będzie przeznaczona na fundację ratującą lasy deszczowe. Brzmi dobrze?

Zapraszam!

[wszystkie zrzuty ekranu pochodzą ze strony twórców gry]

Akcja Botaniculi rozgrywa się na olbrzymim drzewie, pełnym przeróżnych stworzonek, dźwięków i kolorów. Pewnego dnia jednak, drzewo atakuje podstępna zaraza – niszczy (prawie) wszystkie nasionka. Na szczęście, jedno nasionko ucieka przed przeznaczeniem – znajduje je grupa żyjących na drzewie stworków, które postanawiają uratować ostatnie nasionko. Zaczyna się przygoda!

Botanicula to gra przygodowa i po części logiczna – nie trzeba być zręcznym, wystarczy tylko operować myszką i być otwartym na poznawanie świata! Jak najbardziej nadaje się dla dzieci – grałyśmy wczoraj wieczorem z siostrą* i cały czas się chichrała :-) Pod każdym liściem, za każdym kwiatkiem, może zdarzyć się coś ciekawego – w grę gra się raczej dla przyjemności odkrywania świata, niż dla zdobycia kolejnych poziomów. Nie przeszłyśmy jeszcze całej, ale już się nam podoba!

*Dodam, że moja siostra co nieco o grach komputerowych wie – teraz już wiem, ze granie z pięcioletnim dzieckiem w Heroes Might of Magic IV nie było najlepszym pomysłem.

Gra wygląda tak:

 

Bohaterowie poruszają się po niezwykłym, nieco psychodelicznym, ale w pozytywnym sensie, świecie – w gałęziach drzewa krążą życiodajne soki, dziwaczne istoty przysiadają na gałęziach, w powietrzu unoszą się wirujące pyłki.. Grafika jest po prostu przepiękna – przypominająca ilustrowane książeczki dla dzieci, radosna i bardzo miła dla oka. Wszystko zostało wykonane z dbałością o szczegóły.

 

Dużym atutem gry jest także oprawa muzyczna – ciekawa muzyka w tle, pszczoły bzyczą, ptaki śpiewają, liście szemrzą – dźwięki są bardzo miłe dla ucha, można poczuć się jak w środku lasu! Do tego, cała Drużyna Pierścienia, która ratuje ostatnie żywe nasionko, wydaje ciekawe głosy -dzieciom szczególnie przypadną do gustu!

Jeśli myślicie, że jest to gra tylko dla dzieci, jesteście w błędzie. Botanicula pojawiła się zaledwie w połowie kwietnia i już  zbiera bardzo dobre recenzje: tutaj znajdziecie recenzję Botaniculi z portalu gry-online.pl

Skąd można wziąć grę Botanicula?

Można zupełne legalnie ściągnąć ją ze strony twórców – Humble bundle. Jeszcze przez kilka dni, można pobrać grę w zamian za dowolną kwotę, jaką jesteśmy w stanie chcemy za nią zapłacić. Jeśli zapłacimy powyżej średniej (około 8 dolarów), dostaniemy także ścieżkę dźwiękową z gry, trzy inne gry studio (będziemy z siostrą grać w Machinarium, jeśli będzie padał deszcz!).  Część wpłaty (sami decydujecie, jaka!), zostanie przekazana na działalność ekologiczną.

Podsumowując, gra jest świetnie wykonana, nie ma w niej przemocy i wirtualnych pieniędzy, nadal jednak wciągająca i dopracowana – patrząc na zalew gier dla dzieci on-line, które są często kopiami gier dla starszych użytkowników, jest to z pewnością perełka. Niektórzy twierdzą nawet, że studio marnuje swój potencjał na tego typu gry – ja uważam jednak, że  są potrzebne i warto o nich mówić.

Jak podoba się Wam taki pomysł? Nie tylko pomysł na grę -ale też na samą dystrybucję – gdzie użytkownicy płacą twórcom, ile uznają za stosowne i do tego mają jeszcze możliwość dołożenia się do szczytnego celu!

Polecam Wam tę grę gorąco – nie tylko na majówkę!

ps. A Wy? Gracie w coś?