Spis treści
Lato to okres pełen przyjemności – truskawki się do nas czerwienią, a słońce miło siada na naszych ramionach. Jednak lato ma też swoje minusy, takie jak: swędzące, jak diabli, ukąszenia owadów i piekące oparzenia słoneczne. Szukacie remedium na letnie dolegliwości? Chcecie nie martwić się w wakacje ukąszeniami komarów i ochłodzić się w gorące popołudnia? Sprawdźcie, jakie olejki eteryczne powinny znaleźć się w Waszej wakacyjnej apteczce!
· Olejki na odstraszenie komarów i kleszczy
· Olejki na ukąszenia owadów
· Olejki na oparzenia słoneczne
· Olejki na ochłodę
Olejki eteryczne wystraszą komary i kleszcze
Wieczorną porą siedzicie na tarasie, w parku lub nad rzeką. Sytuacja jest niezwykle przyjemna — na dworze zrobiło się trochę chłodniej, a Wy możecie zwolnić. Jednak jedno nie daje odpocząć, są to wszędobylskie owady. Zakłócają spokój i równowagę, bo nie da się dłużej wysiedzieć, kiedy w trawie i krzakach czają się one: komary, kleszcze, muchy. Teraz nie poczujesz ich ukąszenia, ale rano obudzisz się ze swędzącymi nogami i pasażerem na gapę.
Ukąszenia kleszczy i komarów to poważna sprawa, ponieważ poza nieprzyjemnym swędzeniem i zaczerwienieniem, mogą nieść ze sobą choroby, np. boreliozę, malarię.
Jakie olejki eteryczne odstraszą owady, w tym kleszcze i komary?
· Olejek eukaliptusowy – ma silny drewniano-słodki zapach, pomaga na kaszel i katar oraz ma działanie orzeźwiające. Świetnie poradzi sobie z owadami, bo dla nich pachnie nieprzyjemnie.
· Olejek rozmarynowy – odstrasza owady i brak koncentracji, a do tego pomaga w zapamiętywaniu. Użyj go, kiedy uczysz się na egzamin, podejmujesz ważną decyzję lub masz deadline w pracy.
· Olejek z trawy cytrynowej – ma wiele zastosowań: działa antywirusowo, grzybobójczo i bakteriobójczo, a do tego redukuje obrzęki. Olejek ten ma intensywny, cytrusowy zapach, który skutecznie odstrasza owady.
· Cytronela – ma rześki i świeży zapach. Pozytywnie wpływa na koncentrację i wyciszenie. Pomoże w walce z komarami, muchami, meszkami i kleszczami.
· Olejek grapefruitowy – świeży i słodki zapach przełamany lekką goryczą. Poradzi sobie z bólem głowy i cellulitem, a do tego doda energii i odstraszy owady.
W naszym sklepie znajdziesz produkty z olejkami eterycznymi odstraszającymi owady: „Świeca Włóczykija” – Mieszanka olejków „…i komar nie siada!” – Mieszanka w sprayu „Spacerowa” –
Naturalny sposób na ukąszenia
Po wieczornym spacerze znalazłaś już kilka ukąszeń? Na walkę z owadami jest już za późno, teraz musisz zaradzić nieprzyjemnemu swędzeniu i zaczerwienieniu. Z pomocą spieszą Ci naturalne olejki eteryczne!
· Olejek lawendowy – pachnie oszałamiająco: niczym fioletowe pole, gdzieś na południu Francji. Pomoże w zasypianiu i relaksie. Olejek ten to remedium na poparzenia, rany i blizny, a także zmniejsza obrzęk po ugryzieniach komarów.
· Olejek copaiba – idealny dla tych osób, które wolą delikatne zapachy. Pomaga układowi nerwowemu wyciszyć się, co pozwala na odprężenie i uspokojenie. Stosowany przy łagodzeniu ukąszeniach owadów i podrażnieniach skóry.
· Olejek miętowy – bardzo pomocny przy migrenach i problemach z układem trawiennym. Mięta wywołuje uczucie chłodzenia, dlatego jest wspaniały, kiedy walczycie ze swędzeniem i pieczeniem po ukąszeniu.
Remedium na oparzenia słoneczne
Wakacje rządzą się swoimi prawami – można cały dzień wylegiwać się na słońcu. Można spacerować brzegiem morza i podziwiać fale. Można wspinać się na górskie szczyty w bezchmurny dzień. Lato jest piękne, kiedy słońce świeci, ale łatwo się zapomnieć i nabawić się oparzenia. Kiedy błogi pobyt na plaży okazał się zbyt długi, skorzystaj z tych olejków eterycznych.
· Olejek lawendowy – po raz kolejny pojawia się w tym artykule. Ten olejek jest lekiem na całe zło…dosłownie! Posmaruj (lub rozcieńcz z kremem) oparzone ramiona, nogi, szyję. Lawenda pomoże zredukować pieczenie, ale także zmniejszy blizny.
· Olejek copaiba – ceniony ze względu na właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne.
· Olejek z kadzidłowca – ma bardzo charakterystyczny zapach: korzenny, lekko owocowy. Starożytni Egipcjanie chętnie go stosowali, aby leczyć suchą i odwodnioną skórę. Dzisiaj możemy stosować go leczniczo na oparzenia wywołane słońcem.
· Olejek z rumianku rzymskiego – często stosowany na ząbkowanie u dzieci – pomaga im spokojnie przespać całą noc. Warto wykorzystać rumiankową siłę łagodzenia bólu i posmarować nim oparzone miejsca.
· Olejek z kocanki włoskiej – wprawi w pozytywny nastrój i oczyści głowę z negatywnych emocji. Kocanka włoska ma właściwości dezynfekujące oraz wspomaga gojenie się ran i oparzeń.
· Panthenol – substancja dostępna w formie kremu, pianki i olejków. Panthenol naturalnie występuje we włosach, paznokciach i skórze. Kiedy go nam brakuje, to skóra staje się szorstka, a paznokcie się łamią. Najpopularniejsze zastosowanie panthenolu to kosmetyki na oparzenia i podrażnienia słoneczne.
· Aloes – ostatnimi czasy staje się bardzo popularny. Dodatek aloesu można znaleźć wszędzie, w: kremach, żelach pod prysznic, tuszach do rzęs, a nawet napojach. Dzięki zawartości kwasu salicylowego aloes działa łagodząca na oparzenia słoneczne.
Powyższe olejki możesz delikatnie rozcieńczyć w oleju bazowym/aloesie i wsmarować w wybrane miejsca. Jeszcze wygodniejszą opcją jest użycie żelu po oparzeniach, w którym znajdziesz i olejki, i aloes, i panthenol!
Chłodzące olejki eteryczne
Na dworze żar leje się z nieba. Jak w tej powolnej, gorącej aurze skupić się na pracy? Jak polepszyć swoje samopoczucie, kiedy nawet wiatrak nie pomaga? Ochłodzenie i orzeźwienie dadzą Ci olejki eteryczne.
· Olejek miętowy – kiedy posmarujesz nim skronie, to poczujesz miłe uczucie chłodzenia. Intensywny miętowy zapach pomoże z bólem głowy.
· Olejek eukaliptusowy – ma orzeźwiający zapach, który pobudzi Cię do działania.
Żeby ochłodzić się z olejkami, możesz spróbować tych sposobów:
- dodaj 5 kropli olejku do łyżki bezwonnego płynu do kąpieli i wlej całość do wanny
- wymieszaj 3 krople olejku z łyżką żelu/mydła i użyj pod prysznicem
- nałóż kroplę na wewnętrzną część dłoni i wsmaruj w kark
- połącz 3 krople olejku z łyżką szamponu i taką mieszanką umyj włosy (dodatkowy bonus: wg badań mięta przyspiesza porost włosów!)