Spis treści
Jeżeli jesteś na bieżąco z naszymi mediami społecznościowymi to możesz wiedzieć, że olejek Copaiba jest jednym z naszych ulubionych. Nawet jeżeli spojrzysz na nasze autorskie mieszanki i produkty zauważysz, jak często Copaiba pojawia się w ich składzie. Chociaż to niezwykle delikatny i wszechstronny olejek eteryczny, to nie wychyla się na sam przód najróżniejszych rankingów olejków w aromaterapii. Dlatego dzisiaj uchylimy rąbka tajemnicy i powiemy Ci nieco więcej na temat tego pięknego olejku, a przede wszystkim – jak używać olejku z Copaiba.
Kilka ważnych faktów o Copaibie
Olejek eteryczny Copaiba pozyskuje się z drzew z gatunku Copaifera (jest ich kilka, ale najczęściej będzie to C. reticulata i C. officinalis), które występują głównie w lasach amazońskich Ameryki Południowej. Podobnie jak w przypadku innych żywic, gromadzenie balsamu Copaiba polega na nacinaniu pni drzew. Dlatego tak ważne jest pozyskiwane tego olejku od zrównoważonych producentów, którzy działają według etycznych praktyk i nie dopuszczają do nadmiernego pozyskiwania tych zagrożonych drzew.
Często spotkasz się z nazwą Balsam Copaiba, które z technicznego punktu widzenia, nie jest poprawna. Copaiba jest klasyfikowana jako żywica, a tak właściwie to oleożywica; natomiast balsamem określa się konkretne oleożywice zawierające kwasy benzenowe i cynamonowe, których nie spotkasz w tym olejku. Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości lecznicze, olejek eteryczny Copaiba uznawany jest w różnych farmakopeach za roślinę leczniczą.
Co wyróżnia olejek Copaiba?
Przede wszystkim charakteryzuje ją niesamowite działanie przeciwzapalne, którego ciężko jest szukać wśród innych olejków eterycznych. Dzięki temu olejek Copaiba stanowi niemalże doskonałe wsparcie na najróżniejsze stany zapalne, a francuscy aromaterapeuci kliniczni i farmaceuci stosują go między innymi przy zwyrodnieniach i stanach zapalnych stawów. Copaiba jest nie tylko bezpieczna w przypadku długotrwałego stosowania, ale często jest zalecana jako wsparcie komplementarne przy tego rodzaju problemach układu kostnego i mięśniowego.
Copaiba jest naturalnym bogactwem beta-Kariofilenu. To związek chemiczny, który wchodzi w interakcje z ludzkim układem endokannabinoidowym poprzez łączenie się z receptorami CB2. A te, gdy aktywowane, wywołują wspomniane wcześniej działanie przeciwzapalne, ale nie tylko – bo też przeciwbólowe. Co jest zresztą kolejnym cenionym i wyróżniającym zastosowaniem olejku Copaiba.
Wśród innych działań wymieniane są takie jak przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, immunostymulujące i relaksujące.
Kiedy (i jak) sięgnąć po olejek Copaiba?
Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie krótką rozpiskę naszych ulubionych zastosowań dla olejku Copaiba, którą zebraliśmy w ciągu ostatnich lat.
Kiedy Twoja skóra się buntuje…
… i pojawiają się różne stany zapalne, skóra jest sucha, otarta i ogólnie jakaś taka nieprzyjemna. Do łyżki ulubionego nawilżającego balsamu do ciała, dodaj 3-6 kropli olejku Copaiba i wmasuj w miejsca wymagające ukojenia. Możesz stosować Copaibę także na twarzy, jednak pamiętaj, aby trzymać się maksymalnie 3 kropli na łyżkę nawilżającego kremu. Dla posiadaczek skóry suchej podpowiadamy: zaprzyjaźnijcie się z Copaibą, bo ten olejek faktycznie świetnie nawilża!
Kiedy czujesz obolałe mięśnie…
Nie ważne, czy z powodu przeciążenia po treningach, czy w wyniku naturalnej utraty mobilności wraz z wiekiem – 8 kropli olejku Copaiba możesz wymieszać z 15 ml ulubionego oleju bazowego (my szczególnie polecamy olej z wiesiołka lub macerat dziurawcowy!) i dodać do wanny pełnej ciepłej wody. Pamiętaj, żeby dać sobie chwilę na wytchnienie, dlatego poleż w wannie przez 15-20 minut, co powinno ukoić dyskomfort w Twoich mięśniach.
Nie masz wanny? Nic straconego – tak samo przygotowany olej bazowy możesz wmasować bezpośrednio w obolałe mięśnie. Jeżeli nie lubisz uczucia oleju na skórze, olejek eteryczny Copaiba rozcieńcz w balsamie do ciała.
Kiedy stawy już nie takie…
Zgrabiałe dłonie i efekty dźwiękowe w postaci strzykania dosłownie brzmią jak zadanie dla olejku Copaiba. Jak? W małej miseczce połącz ze sobą: 10 kropli olejku Copaiba, łyżkę oleju bazowego (najlepiej oliwę z oliwek lub olej tamanu) i pół łyżeczki żelu z magnezem transdermalnym. Dobrze wymieszaj łyżeczką, a już gotową miksturę wmasowuj w stawy dokładnymi i delikatnymi ruchami – najlepiej masuj przez kilka minut, aby wszystko mogło dobrze się wchłonąć. Takie masaże stosuj 3-4 razy dziennie.
Kiedy potrzebujesz pełnego oddechu…
… bo jesień i zima za oknem nie dopisują, więc z tej okazji wszyscy się jakby umówili na L4 i leżakowanie w łóżku, okazjonalnie pokasłując. Olejek Copaiba dodaj do swojego dyfuzora ultradźwiękowego, w ilości zgodnej z zaleceniami producenta sprzętu i dyfuzuj przed 20-30 minut, robiąc godzinne przerwy między kolejnymi cyklami dyfuzji. Jeżeli nie masz dyfuzora, możesz dodać kilka kropli olejku Copaiba na chusteczkę higieniczną, przysunąć ją kilka centymetrów od twarzy i oddychać głęboko – a przede wszystkim lekko!
Kiedy potrzebujesz relaksu…
Jeżeli potrzebujesz czegoś co Cię zrelaksuje, ale tak naprawdę, głęboko i wręcz do szpiku kości, dodaj 6-10 kropli olejku Copaiba do łyżki ulubionego balsamu do ciała i zafunduj sobie automasaż. Jeżeli możesz – nie śpiesz się, tylko delektuj się chwilą i poświęć ten czas na poczucie całej siebie i miejsc, gdzie szczególnie odczuwasz zalegające napięcie i emocje. Jeżeli masz kogoś do pomocy, skorzystaj z niej! Masaż wykonany rękoma ukochanej osoby nie tylko będzie jeszcze bardziej przyjemny, ale to też dobry sposób na powiedzenie „kocham Cię” i zacieśnienie relacji.
>>Copaiba to za mało? Sprawdź jakie zioła są najlepsze dla uspokojenia i wyciszenia emocji!
Bonus dla miłośników naturalnych perfum!
Lubisz tworzyć własne mieszanki zapachów, ale frustruje Cię, że nie są trwałe? Olejek Copaiba jest dobrze znany w naturalnym perfumiarstwie jako fiksator, to znaczy substancja, której zadaniem jest przedłużanie trwałości zapachu. Olejek Copaiba jest świetnym wyborem: ma neutralny i bardzo delikatny zapach, oraz jest niezwykle gęsty. Do swojej mieszanki dodaj od 10 do 20 kropli olejku Copaiba i zobacz sama, czy czujesz różnicę.
Copaiba a bezpieczeństwo stosowania
Olejek Copaiba to jeden z tych, który nie ma za wiele przeciwskazań i jest uznawany za stosunkowo bezpieczny. Maksymalne stężenie na skórę to 8%, czyli około 24 krople na 15 ml (łyżkę) wybranej bazy. Jeżeli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym przed stosowaniem jakichkolwiek olejków eterycznych. Olejek Copaiba można stosować u dzieci, jednak większość aromaterapeutów zaleca, aby robić to u dzieci powyżej 1 roku życia.
***