Opis - Macierzanka tymianek
Macierzanka tymianek, znana też jako tymianek pospolity, tymianek właściwy lub tymianek ogrodowy, pochodzi z regionów śródziemnomorskich, obejmujących południową Europę, Afrykę Północną i Azję Zachodnią. Obecnie jest powszechnie uprawiana w klimacie umiarkowanym na całym świecie, szczególnie w Europie, Ameryce Północnej i Azji, zarówno jako roślina przyprawowa, jak i lecznicza. Tymianek to niski, rozrastający się półkrzew osiągający wysokość 20–30 cm. Jego łodygi, drewniejące u podstawy, są wzniesione lub rozesłane i gęsto rozgałęzione. Małe, wąsko lancetowate lub eliptyczne liście o długości do 1 cm są skórzaste, pokryte drobnymi włoskami i posiadają olejkodajne gruczoły. Drobne, jasnoróżowe lub fioletowe kwiaty zebrane są w szczytowe kwiatostany główkowate, a ich kwitnienie przypada na okres od maja do lipca. Owocem jest rozłupnia rozpadająca się na cztery niełupki. Tymianek pospolity najlepiej rośnie na słonecznych, suchych stanowiskach o przepuszczalnej glebie wapiennej. Występuje dziko na zboczach wzgórz, w skalistych miejscach oraz na nieużytkach regionów śródziemnomorskich.
Historia - Macierzanka tymianek
Nazwa rodzajowa Thymus wywodzi się prawdopodobnie od greckiego thymiama (θυμίαμα), oznaczającego kadzidło, co podkreśla rytualne zastosowanie tymianku. Z tego samego źródła pochodzą słowa takie jak thymiaterion (θυμιατήριον), czyli naczynie do spalania kadzideł, oraz thuo (θύω), oznaczające perfumowanie lub składanie ofiar. Grecy wiązali tymianek także z odwagą, co znajduje wyraz w słowie thymos (θυμός), oznaczającym męstwo i ducha walki. Jego zapach uznawano za inspirujący do heroicznych czynów – sportowcy nacierali swoje ciała maceratem tymiankowym przed zawodami, wierząc, że przyniesie im sukces. W greckiej kulturze powiedzenie, że ktoś „pachnie tymiankiem”, było najwyższą pochwałą, wskazującą na odwagę, determinację i szlachetność charakteru.
Początki zastosowania tymianku sięgają czasów starożytnych, a jego ślady odnajdujemy już 3000 lat p.n.e. w Starożytnym Sumerze, gdzie wykorzystywano go zarówno w celach antyseptycznych, jak i do poprawy klarowności umysłu. Staroegipski Papirus Ebersa wspomina tymianek jako składnik maceratu miodowego stosowanego w leczeniu pasożytów, takich jak tasiemce i owsiki. Zastosowanie tej rośliny w Egipcie obejmowało również balsamowanie zwłok, co świadczy o jego roli w zachowaniu czystości i ochrony przed rozkładem. Z kolei Dioskurydes, grecki farmakolog i lekarz, w swoim dziele De Materia Medica opisał liczne właściwości tymianku, zalecając go między innymi kobietom podczas porodu. Pliniusz Starszy, rzymski uczony, podkreślał ochronne właściwości rośliny, twierdząc, że jej spalanie „odstrasza wszelkie jadowite stworzenia”. Rzymianie przystosowali grecką tradycję stosowania tymianku i nadali jej nowe formy. Tymianek był szeroko wykorzystywany w łaźniach, gdzie jego zapach oczyszczał ciało i ducha, a także działał odświeżająco i ochronnie.
W średniowiecznej Europie tymianek zyskał iście mistyczną aurę. Wierzono, że dzikie tymianki stanowią miejsca tańców wróżek i innych istot magicznych, co zostało utrwalone w literaturze, np. w Śnie nocy letniej Williama Szekspira. Roślina była także symbolem miłości, a w wigilię św. Agnieszki młode kobiety wkładały liść tymianku do jednego buta i gałązkę rozmarynu do drugiego, aby ujrzeć we śnie swojego przyszłego męża. W Szwecji tymianek pełnił funkcję ochronną – młodzi panowie wszywali go razem z czosnkiem w ubrania ślubne, aby uchronić się przed czarami. Natomiast na Wyspach Brytyjskich na przestrzeni wieków zmieniały się wierzenia związane z tą rośliną. Według legend, w XIX wieku dziki tymianek przyniesiony do domu miał przynosić rychłego pecha, zapowiadając ciężką chorobę lub nawet śmierć któregoś z domowników. Tymianek zebrany w ogrodzie nie był jednak obciążony taką symboliką. Wręcz przeciwnie – chętnie stosowano go do oczyszczania i upiększania zapachów pomieszczeń. Wierzono, że mycie podłóg i mebli tymiankiem nie tylko odświeża dom, ale również odpędza zło i chroni przed nieszczęściem oraz czarami. Wspominał o nim także Nicholas Culpeper, polecając tę roślinę jako środek łagodzący dolegliwości układu oddechowego, bóle głowy, a także jako skuteczne remedium przeciwko pasożytom.
Właściwości - Macierzanka tymianek
- Tymianek wykazuje działanie wspierające funkcjonowanie układu oddechowego, w tym właściwości przeciwzapalne, mukolityczne i poprawiające funkcję oddechową. W badaniu klinicznym Eskandarpour et al. (2024) z udziałem dzieci w wieku 5-12 lat z zaostrzeniami astmy stwierdzono, że stosowanie syropu z tymiankiem jako leczenia wspomagającego (20 mg/kg co 8 godzin przez tydzień) zmniejszało intensywność kaszlu wywołanego aktywnością fizyczną oraz poprawiało wartość natężonej objętości wydechowej w pierwszej sekundzie w porównaniu z grupą kontrolną otrzymującą placebo. Efekty te sugerują, że tymianek może być pomocny w łagodzeniu objawów astmy, choć nie zaobserwowano istotnych różnic w zakresie duszności czy świszczącego oddechu. Działanie tymianku potwierdzono również w innym badaniu (Ghahremani-Chabok et al. 2021) z udziałem pacjentów z oddziałów intensywnej terapii, potrzebujących wsparcia respiratora. Wdychanie olejku eterycznego z tymianku (4 krople olejku w 10 ml wody, podawane przez nebulizator co 8 godzin przez 3 dni) zmniejszało u badanych koncentrację wydzieliny w drogach oddechowych, obniżało ciśnienie w drogach oddechowych oraz zwiększało saturację tlenem. Tymianek usprawniał wydalanie śluzu i poprawiał wymianę gazową poprzez stymulację błon śluzowych oraz aktywność rzęsek nabłonka dróg oddechowych.
- Olejek eteryczny z tymianku wykazuje lekkie właściwości rozkurczowe, działając zarówno na mięśnie gładkie, jak i poprzecznie prążkowane. Badania in vitro (Lis-Balchin & Hart, 1997) przeprowadzone na tkankach zwierzęcych wykazały, że olejek zmniejszał napięcie mięśni przepony szczura stymulowanych bezpośrednio lub przez nerw przeponowy, a także hamował skurcze fazowe jelita świnek morskich. Za rozkurczowe działanie tymianku odpowiada tymol, który w badaniach in vitro działał agonistycznie na receptory adrenergiczne. Efekt rozkurczowy tymolu zaczynał być zauważalny przy bardzo niskich stężeniach, a przy wyższych skutecznie hamował spontaniczne skurcze mięśni gładkich żołądka u świnek morskich (Beer et al. 2007). Badacze zauważają, że chociaż efekt wywołany przez olejek tymiankowy jest mniej intensywny niż farmakologiczne środki rozkurczowe, może on stanowić cenny dodatek w terapiach mających na celu łagodzeniu skurczów mięśni gładkich układu oddechowego i trawiennego.
- Ekstrakty z tymianku mają skuteczne działanie przeciwbakteryjne, hamując rozwój wielu patogennych Gram-dodatnich i Gram-ujemnych bakterii, takich jak Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae i Pseudomonas aeruginosa (Wirtu et al. 2024). Działanie bakteriobójcze olejku eterycznego z tymianku obejmuje zapobieganie adhezji bakterii oraz ich eliminację w krótkim czasie kontaktu – przy odpowiednim stężeniu zahamował wzrost szczepów jak aureus i K. pneumoniae już po 5 minutach (Galgano et al. 2023). Ponadto, badania Diniz et al. (2023) wykazały, że olejek z tymianku może działać synergistycznie z innymi środkami przeciwdrobnoustrojowymi, co zwiększa jego skuteczność wobec opornych szczepów bakterii.
- Oprócz tego, tymianek jest ceniony za swoje działanie przeciwgrzybicze, skutecznie ograniczając lub hamując wzrost wielu patogennych grzybów, w tym Candida albicans, Aspergillus flavus, Aspergillus niger oraz Fusarium Działanie to przypisuje się głównie obecnym w olejku fenolom, takim jak tymol i karwakrol, które zaburzają tworzenie i żywotność strzępek grzybów oraz indukują zmiany morfologiczne w strukturze komórek C. albicans (Braga et al. 2007), dodatkowo skutecznie hamują wzrost mycelium A. flavus i A. niger (Paster et al. 1990). Liczne badania wskazują, że tymianek, szczególnie jego olejek eteryczny, może być skutecznym uzupełnieniem leczenia infekcji grzybiczych zarówno o etiologii klinicznej, jak i środowiskowej.
- Badanie Sasaki et al. (2005) nad działaniem antyoksydacyjnym tymolu i karwakrolu wykazało, że związki te mogą aktywować enzymy wątrobowe odpowiedzialne za neutralizację wolnych rodników i ochronę organizmu przed stresem oksydacyjnym. Myszy karmiono dietą z dodatkiem tymianku lub podawano im tymol i karwakrol, a następnie analizowano aktywność enzymów, takich jak S-transferaza glutationowa (GST) oraz reduktaza chinonowa (QR). Wyniki pokazały, że tymianek oraz jego związki zwiększały aktywność tych enzymów o 30-90%, co świadczy o ich zdolności do wzmacniania mechanizmów detoksykacyjnych organizmu. Tymol i karwakrol szczególnie wspomagały ochronę komórek przed uszkodzeniami wywołanymi stresem oksydacyjnym, sugerując, że mogą być skuteczną ochroną przed chorobami związanymi z uszkodzeniami komórek (np. nowotwory lub choroby serca).
- Może być to zaskakujące, ale olejek tymiankowy wykazuje także szereg korzystnych właściwości dermatologicznych. W badaniu na szczurach, którym na oparzone miejsca aplikowano olejek tymiankowy rozcieńczony w oliwie z oliwek (1:1), zaobserwowano przyspieszenie procesu regeneracji skóry i tworzenia się nowych tkanek (Dursun et al. 2003). Inni badacze (Naccari et al. 2017) oceniali skuteczność olejku tymiankowego w leczeniu bakteryjnych infekcji skórnych u psów. Osiemnaście psów z zakażeniami wywołanymi przez Staphylococcus pseudintermedius i Escherichia coli było leczonych przez siedem dni. Już po pięciu dniach zaobserwowano wyraźne zmniejszenie objawów klinicznych, a po siedmiu dniach infekcja całkowicie ustąpiła, nie stwierdzono także obecności bakterii w wymazach skórnych po leczeniu. Ponadto, w badaniach klinicznych Caverzan et al. (2021) oceniano wpływ preparatu zawierającego tymianek i lecytynę (ThymLec 2%) na zmniejszenie zmarszczek i poprawę konturu twarzy. U uczestniczek badania wykazano znaczną poprawę w redukcji zmarszczek wokół ust, w okolicach kącików oczu oraz linii nosowo-wargowych, co sugeruje działanie przeciwstarzeniowe preparatu. Warto jednak pamiętać, że olejek tymiankowy (zwłaszcza o chemotypach tymol i karwakrol) mają wysoki potencjał drażniący – dlatego skorzystanie w pełni z tych właściwości w zaciszu domowym może być problematyczne do odtworzenia.
- Działanie tymianku na układ pokarmowy, które obejmuje poprawę trawienia, łagodzenie dolegliwości trawiennych oraz wspomaganie mikroflory jelitowej zostało sprawdzone w kilku różnych badaniach. Aktywne związki tymianku, takie jak tymol i karwakrol, mają właściwości rozkurczowe, co może pomagać w łagodzeniu dolegliwości trawiennych. Dodatkowo, związki te wykazują zdolność do stymulowania wydzielania soków żołądkowych oraz zwiększania aktywności enzymów trawiennych, co poprawia procesy trawienne i łagodzi objawy takie jak wzdęcia czy niestrawność (Almanea et al. 2019). W badaniu pilotażowym Knaub et al. (2022) z wykorzystaniem ekstraktu z tymianku dzikiego (Thymus serpyllum) u zdrowych, ale otyłych osób, zauważono poprawę objawów ze strony układu pokarmowego, takich jak zwiększona częstotliwość wypróżnień. Badanie to wskazało także na zmiany w mikrobiomie jelitowym, w tym zmniejszenie stosunku Firmicutes/Bacteroidetes, co często wiąże się z lepszym zdrowiem jelit. Ponadto, polifenole zawarte w tymianku wykazują działanie prebiotyczne, sprzyjając wzrostowi korzystnych bakterii jelitowych, wspierając tym samym zdrowie układu pokarmowego (Jalil et al. 2024).
- Główne związki występujące tymianku, tymol i karwakrol, wykazują zdolności przeciwzapalne – badania Oubihi et al. (2023) wskazują, że to właśnie te dwa związki mogą hamować produkcję prozapalnych mediatorów, takich jak cytokiny (np. TNF-α, IL-6) oraz enzymy, w tym cyklooksygenazę-2 (COX-2). Tymol wykazuje również działanie przeciwutleniające, które dodatkowo wspiera redukcję stanów zapalnych, neutralizując wolne rodniki. W badaniach na zwierzętach udowodniono, że olejek eteryczny z tymianku przyczynia się do zmniejszenia obrzęków i bólu w wyniku stanów zapalnych, co sugeruje jego potencjał terapeutyczny przy chorobach zapalnych, np. zapalenie stawów.
Zastosowanie - Macierzanka tymianek
Terapeutyczne
Użycie wewnętrzne
Zatrucia pokarmowe, infekcje układu oddechowego (głównie bakteryjne i grzybicze), astma, zapalenie oskrzeli, krztusiec, zapalenie gardła, kaszel, przeziębienie, ból gardła, problemy trawienne (niestrawności, wzdęcia, biegunki, skurcze żołądka), pasożyty jelitowe, stany zapalne przewodu pokarmowego, poprawa krążenia, wzmocnienie odporności, gorączka, działanie uspokajające, rozkurczowe, moczopędne, przeciwgrzybicze, bóle menstruacyjne, nerwowość, napięcie nerwowe, nadciśnienie, problemy z sercem, zatrzymywanie płynów w organizmie, reumatyzm, artretyzm.
Użycie zewnętrzne
Gojenie ran, choroby skóry, trądzik, zapalenia skóry, infekcje skórne, egzema, grzybica, bóle reumatyczne, bóle stawów i mięśni, rwa kulszowa, brodawki, ukąszenia owadów, świąd skóry, odleżyny, łagodzenie obrzęków, bóle mięśni, zmniejszanie opuchlizny, infekcje jamy ustnej, afty, zapalenia dziąseł, bóle zębów, nadmierne pocenie się, płukanki na gardło.
Tradycyjne
Warto zaznaczyć, że nie zawsze korzystano konkretnie z gatunku Thymus vulgaris – często stosowano go wymiennie z macierzanką piaskową (Thymus serpyllum, znaną jako „dziki tymianek”), w zależności od dostępności w danym rejonie. Już Dioskurydes, słynny lekarz i farmakolog starożytnej Grecji, wspominał o jego zastosowaniu w leczeniu astmy oraz problemów z układem oddechowym i pokarmowym. W średniowieczu Hildegarda z Bingen oraz Albert Wielki uwzględniali tymianek w swoich dziełach, polecając go na bóle głowy, zapalenie gardła oraz dolegliwości trawienne. W renesansie dziki tymianek stosowano wewnętrznie w terapii malarii i epilepsji.
Nicholas Culpeper w swoim The Complete Herbal pisał: „Tymianek jest wspaniałym środkiem wzmacniającym płuca, jednym z najlepszych na krztusiec. Oczyszcza ciało z flegmy i jest doskonałym lekarstwem na duszności. Jest tak bezpieczny, że można go stosować bez obaw”. Brytyjskie zielniki z XIX wieku, m.in. British Herbal Pharmacopoeia, polecały tymianek jako skuteczny środek w leczeniu kaszlu, zapalenia oskrzeli i krztuśca. Napary z tymianku stosowano także jako płukanki na ból gardła, często w połączeniu z jeżówką lub liśćmi jeżyny. Był również wykorzystywany w inhalacjach łagodzących podrażnienia górnych dróg oddechowych. Tymianek znany był w tradycyjnej medycynie jako środek karminatywny i przeciwbakteryjny, wspomagający trawienie oraz zwalczający infekcje jelitowe. Na Bałkanach stosowano go jako lek poprawiający krążenie i wzmacniający odporność, zaś w północnych Włoszech napary z kwitnących części tymianku polecano na reumatyzm.
Zastosowanie tymianku wykraczało jednak poza leczenie wewnętrzne. Culpeper pisał również: „Maść z tymianku usuwa gorące obrzęki i brodawki, pomaga na rwę kulszową i osłabienie wzroku oraz łagodzi bóle śledziony. Jest doskonała dla osób cierpiących na podagrę”. Tymianek był wykorzystywany w antyseptycznych preparatach wspomagających gojenie ran, leczenie egzemy oraz zmniejszanie opuchlizny. W średniowieczu stosowano go zewnętrznie na ukąszenia owadów oraz infekcje skóry, w tym podczas epidemii dżumy. Jego właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze potwierdzają również współczesne badania. W Indiach i Pakistanie używano tymianku jako środka przeciwpasożytniczego, a w regionach śródziemnomorskich służył nie tylko do przyprawiania potraw, lecz także jako składnik leczniczych nalewek.
Skład chemiczny - Macierzanka tymianek
- kwasy fenolowe (kwas chinowy, kwas rozmarynowy, kwas kawowy, kwas p-kumarowy, kwas syryngowy, kwas ferulowy)
- flawonoidy (apigenina, luteolina, ksantomirol, genkwanina)
- steroidy (β-sitosterol, stigmasterol)
- taniny (katechina, epikatechina, proantocyjanidyny)
- alkaloidy
- saponiny (saponiny triterpenowe)
- olejek eteryczny w zależności od chemotypu (np. tymianek o chemotypie tymolowym: tymol, karwakrol, ρ-cymen, γ-terpinen, linalol, geraniol, 1,8-cyneol, β-kariofilen, α-pinen, β-pinen)
Dawkowanie - Macierzanka tymianek
Napar tymiankowy
1-2 łyżeczki suszonego ziela zalej 250 ml wrzątku i parz pod przykryciem 15-20 minut. Można pić 2-3 razy dziennie, najlepiej po posiłkach. W przypadku używania grubszych części rośliny (np. łodyg), lepiej przygotować odwar: 2-3 g ziela na 250 ml wody, gotować na małym ogniu przez 10-15 minut, stosować 1-2 razy dziennie.
Nalewka tymiankowa
Zalej 1. część suszonego ziela tymianku 5. częściami alkoholu (np. 40% wódki) w szklanym naczyniu, zamknij i odstaw na 2-4 tygodnie w ciemnym miejscu, codziennie wstrząsając. Następnie nalewkę przefiltruj i przelej do czystych butelek lub słoików. Przechowuj najlepiej w ciemnej butelce. Standardowa dawka to 20-40 kropli w niewielkiej ilości wody, 2-3 razy dziennie.
Olejek eteryczny tymiankowy
Na rynku komercyjnie występuje aż sześć różnych olejków eterycznych z tymianku, o różnych chemotypach (tymol, karwakrol, linalol, geraniol, tujanol i borneol), przez co każdy z nich ma nieco inny zapach i działanie – jeżeli kupujesz olejek eteryczny tymiankowy, zawsze dopytaj producenta o rodzaj chemotypu. Najczęściej spotykane olejki tymiankowe to Thymus vulgaris ct. tymol lub ct. linalol. Ten pierwszy (tymolowy) jest mocniejszy, przez co może być bardziej drażniący dla skóry; natomiast tymianek linalolowy będzie delikatniejszy dla skóry. Olejek tymiankowy jest znacznie bardziej skoncentrowany niż suszone ziele i powinien być stosowany z dużą ostrożnością. Do stosowania zewnętrznego, maksymalny limit na skórę olejku tymiankowego wynosi 1,3% (dotyczy chemotypu tymolowego; ok. 3 krople w 10 ml oleju bazowego). Olejek można także dyfuzować, co jest najbezpieczniejszą drogą stosowania olejku tymiankowego.
Maści i kremy z tymiankiem
Zazwyczaj są to preparaty na bazie olejku eterycznego lub wyciągów z tymianku. Można je stosować miejscowo, 1-3 razy dziennie. Przygotowując takie maści/kremy w domu pamiętaj, że maksymalny limit na skórę dla olejku tymiankowego o chemotypie tymolowym to 1,3%.
Syropy tymiankowe
Dawkowanie to zazwyczaj: 5 ml, 2-3 razy dziennie dla dzieci, oraz 10 ml, 2-3 razy dziennie dla dorosłych. W razie braku pewności co do stosowania, skonsultuj się ze swoim lekarzem.
Bezpieczeństwo przy stosowaniu - Macierzanka tymianek
Efekty uboczne
Tymianek, szczególnie w formie olejku eterycznego, może powodować reakcje nadwrażliwości, takie jak podrażnienia skóry, zaczerwienienie i wysypka, dlatego zawsze należy go odpowiednio rozcieńczyć. Przy stosowaniu wewnętrznym w bardzo dużych dawkach może wywoływać działanie toksyczne na wątrobę i nerki. Długotrwałe stosowanie wysokich dawek może także powodować podrażnienia błony śluzowej żołądka i jelit. Osoby z astmą mogą być bardziej wrażliwe na inhalacje z olejkiem tymiankowym.
Interakcje i przeciwskazania
Tymianek (szczególnie w postaci olejku eterycznego) może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych, takich jak warfaryna, ze względu na możliwość wpływu na krzepliwość krwi. Może również wchodzić w interakcje z lekami antyseptycznymi lub uspokajającymi. Jego działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze może wpływać na równowagę mikroflory w jelitach, zwłaszcza przy jednoczesnym stosowaniu probiotyków. Nie stosować u osób uczulonych na tymianek lub inne rośliny z rodziny jasnotowatych (np. mięta, szałwia). Ostrożność zaleca się u osób z chorobą wrzodową żołądka, zapaleniem błony śluzowej jelit oraz niewydolnością wątroby lub nerek. Nie stosować w przypadku występowania alergii na tymianek lub inne rośliny z rodziny jasnotowatych.
Ciąża i laktacja
W czasie ciąży i przy karmieniu piersią, nie powinno stosować się olejku eterycznego z tymianku. Bezpieczne mogą być napary z ziela w małych ilościach, ale zawsze po konsultacji z lekarzem.
Dzieci i seniorzy
U małych dzieci (poniżej 3 lat) nie zaleca się stosowania olejku eterycznego z tymianku. Olejek eteryczny można stosować w bardzo niskich stężeniach (0,5%), najlepiej po wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. U osób starszych z przewlekłymi chorobami, takimi jak nadciśnienie czy niewydolność nerek, wskazana jest konsultacja lekarska przed rozpoczęciem kuracji.