Pamiętasz, co dostawałaś do zjedzenia jako dziecko, gdy byłaś chora? Czy nie była to właśnie zupa? Nasze babcie dobrze znały moc zup i dbały o to, żeby gorąca zupa była codziennym posiłkiem. Wiedziały, co robią. Zupy to taki element tradycji, który zdecydowania warto zachować w swoim domu.
Prawdziwą królową zup jest zupa mocy, czyli krupnik jęczmienny. Można ją jeść na co dzień, ale szczególnie warto o niej pamiętać w okresach, w których czujemy się słabiej. Gdy jesteśmy chorzy, często nie chce nam się jeść. Nasz organizm wie, co robi – nie chce marnować na trawienie energii, którą przeznacza na walkę z infekcją. Warto wtedy zjeść (czy też podać dziecku) właśnie zupę, która nawadnia i wzmacnia, a dzięki zawartości kaszy – syci.
Medycyna chińska i kuchnia Pięciu Przemian
Przepis, który chcemy Ci polecić, jest związany z medycyną chińską i kuchnią Pięciu Przemian. W tradycyjnej medycynie chińskiej dieta ma specjalne znaczenie i wpływa na równowagę całego organizmu. A w chińskiej kuchni zupy odgrywają dużą rolę i są jedzone nie tylko na obiad, ale często również jako inne posiłki.
Kuchnia Pięciu Przemian to element medycyny chińskiej, kuchnia ściśle związana z porami roku i produktami sezonowymi. Jej celem jest wzmacnianie organizmu i dawanie mu tego, czego w danym okresie najbardziej potrzebuje. W końcu inne potrzeby mamy w ciepłych miesiącach, a inne zimą, prawda? Nie bez powodu w porze jesienno-zimowej mamy większą ochotę na rozgrzewające potrawy, takie jak na przykład wzmacniające zupy.
Pięć Przemian to właściwie pięć żywiołów – ziemia, metal, woda, drzewo, ogień – każdy z nich powinien być obecny w każdym daniu i występować w odpowiedniej kolejności. Dlatego właśnie w tej kuchni ważne jest właściwe dodawanie składników i przygotowanie posiłku zgodnie z określonymi zasadami. Taka zupa nabiera odpowiedniej mocy, a nasz organizm może z niej najbardziej skorzystać.
Przepis na krupnik mocy
1. Zagotuj 3 litry wody.
2. Do wody dodaj (w kolejności):
- szczyptę kurkumy, tymianku i majeranku,
- łyżeczkę masła lub smalcu gęsiego,
- mięso z indyka z kością,
- ½ łyżeczki imbiru suszonego, liścia laurowego, 5 ziarenek ziela angielskiego,
- 3 ziarenka pieprzu (najlepiej syczuańskiego),
- 5-6 łyżek wypłukanej i podprażonej na patelni kaszy jęczmiennej,
- sól,
- 2 suszone grzybki.
3. Gotuj na małym ogniu 50-60 minut.
4. Dodaj (w kolejności):
- 3-4 marchewki pokrojone w talarki lub kostkę, 2-3 pokrojone ziemniaki,
- 1 pokrojoną pietruszkę,
- dużego pokrojonego pora,
- pieprz,
- garść natki pietruszki,
- sól do smaku.
5. Gotuj całość do miękkości warzyw.
Taka wzmacniająca zupa jest pyszna i idealna na jesień. Jeśli chcesz zadbać teraz o swój organizm, bardzo Ci ją polecamy. Nie wahajmy się korzystać z tradycji i mądrości ludowej, bo dzięki temu możemy dbać o zdrowie również obecnie.
Smacznego!