Pudding rabarbarowy z ciastem migdałowym.

Oceń ten post
Kategorie:
Podziel się z innymi:

pudding-rabarbar

Dzień dobry,

Chciałam Was dzisiaj zaprosić na deser rabarbarowy. Przygotowywałam go oczywiście z rabarbaru, tutaj znajdziemy także krem custard (właściwie wariację na jego temat) oraz chrupiące ciasto z migdałami na wierzchu.Deser wymaga nieco zachodu, jednak efekt jest bardzo ciekawy – niezbyt słodki, smaki dobrze się uzupełniają. Mamy słodki krem i orzeźwiający smak rabarbaru.

Czasem lubię przygotować coś specjalnego – ten deser nie należy do najłatwiejszych i w jego wykonanie trzeba włożyć trochę serca oraz planowania, jednak wydaje mi się, że właśnie na tym polega przyjemność gotowania! Dodam tutaj, że przepis pochodzi z książki w której jestem ostatnio zakochana po uszy The British Larder: A Cookbook For All Seasons i z której chcę przygotować prawie wszystko!:)

Zapraszam Was, bez przydługich wstępów, na rabarbarową ucztę.

rabarbar-deser

Pudding rabarbarowo – migdałowy.

/do puddingu potrzebujemy żaroodpornego naczynia o średnicy około 22 – 25 centymetrów/

Na ciasto:

  • 60 g masła
  • 100 g brązowego cukru
  • 1 jako
  • 2 łyżki rumu
  • 125 g mąki białej
  • 3/4 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 25 g migdałów, zmielonych (ja po prostu zmiksowałam trochę migdały w płatkach)

Na  nadzienie z rabarbaru:

  • 50 g brązowego cukru
  • 100 ml chłodnej wody
  • łyżeczka ekstraktu waniliowego lub laska wanilii
  • 500 g rabarbaru, pokrojony na kawałki, ze skórką.

Na krem:

/moim zdaniem można zrobić z połowy/

  • 500 ml mleka
  • pół łyżeczki waniliowego ekstraktu (opcjonalnie)
  • 4 żółtka
  • 75 g cukru
  • 50 g mąki kukurydzianej (jako zagęstnik)
  • łyżka ciemnego rumu.

Przygotowanie ciasta:

Ciasto przygotowujemy co najmniej dwie godziny wcześniej, najlepiej dzień wieczorem. Jest dość miękkie – polecam włożyć je do zamrażarki na 20 minut przed rozwałkowaniem, wtedy ładnie się formuje:)

Masło ucieramy z cukrem, aż będzie jasne i puszyste. Dodajemy jajko, rum, ucieramy przez chwilę. Przesiewamy mąkę razem z proszkiem do pieczenia dodajemy do masy. Dodajemy migdały i formujemy kulę, lekko ją spłaszczamy – nie trzeba ciasta wyrabiać. Ciasto będzie miękkie. Ciasto owijamy folią do żywności i wkładamy do lodówki na co najmniej dwie godziny – tak jak wyżej, przed bezpośrednim użyciem proponuję je włożyć do zamrażarki.

Przygotowanie rabarbaru:

W rondelku zagotowujemy wodę z cukrem, wanilią i rumem. Podgrzewamy wszystko na wolnym ogniu, aż się rozpuści. Teraz zwiększamy ogień i gotujemy na dużym ogniu przez około minutę. Zmniejszamy znów ogień, dodajemy pokrojony na kawałki rabarbar – kolor będzie zależał od tego, jaka macie skórkę na rarbarze.  Gotujemy rabarbar na wolnym ogniu przez około 5 minut: ważne, żeby był jędrny. Jeśli zrobi się papka to nic takiego się nie stanie, ale potem będziemy mieć dżem rabarbarowy zamiast kawałków rabarbaru:)

Rabarar przecedzamy przez durszlak, pozostawiamy słodki syrop na później..

Wyciągamy naczynie do zapiekania, wkładamy do środka rabarbar i odstawiamy na bok. Nagrzewamy piekarnik do 190 C (ja mam zwykły, nie termoobieg) W tym czasie przygotujemy krem.

Krem custard. 

Bierzemy rondelek z grubym dnem i płuczemy go pod chłodną wodą. Wylewamy wodę, ale nie odsączamy rondelka (szczerze mówiąc nie wiem dokładnie, dlaczego to się robi:)). Dodajemy mleko, wanilię i gotujemy na wolnym ogniu dopóki mleko się nie zagotuje. Kiedy zacznie się gotować, ściągamy z ognia.

W tym czasie w małej misce mieszamy żółtka, mąkę kukurydzianą, cukier na gładką pastę.  Połowę gorącego mleka wlewamy w miskturę jajeczną, wszystko dokładnie mieszamy. Teraz miksturę jajeczną wlewamy do pozostałego mleka (chodzi o to,żeby się zahartowała) i podgrzewamy na wolnym ogniu (ma tak lekko wrzeć) przez około 5 minut. Ciągle mieszamy, mikstura będzie miała konsystencję gęstego budyniu.

Uwaga! Zauważyłam,że mikstura ma tendencję do pryskania na boki, nic przyjemnego zostać opryskanym przez gorący budyń, dlatego radzę uważać!

rabarbar-pudding-1216

Przygotowujemy pudding.

Ciasto rozwałkowujemy na grubość około 7 mm. Trzeba to robić delikatnie, bo jest dość miękkie. Wycinamy z niego kształt nieco większy od naszego naczynia.

Rabarbar w foremce zalewamy sosem custard, na wszystko kładziemy ciasto i wsuwamy boki ciasta w rogi foremki. U góry ciasta  robimy kilka (około 8) sporych dziurek.

Pudding wkładamy do piekarnika i pieczemy przez około 30 minut lub do czasu, aż wierzch będzie ładnie zrumieniony.

Wyciągamy i pozostawiamy do przestygnięcia na około 15 minut.

Wyciągamy pozostały syrop rabarbarowy i delikatnie glazurujemy nim wierzch ciasta – proponuję zrobić to przed samym podaniem, aby zbytnio nie nasiąkło.

Smakuje dobrze zarówno na ciepło jak i na zimno.

Smacznego!

rabarbar-pudding-1249