Olejek herbaciany w pielęgnacji skóry

Oceń ten post
Kategorie:
Podziel się z innymi:

Olejek z drzewa herbacianego, znany również jako olejek tea tree, jest jednym z najbardziej cenionych olejków eterycznych w pielęgnacji skóry. Pochodzi z liści australijskiego drzewa Melaleuca alternifolia. Cechują go właściwości antyseptyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. To, między innymi, skuteczny i naturalny środek na trądzik. Jak jeszcze można wykorzystać olejek herbaciany w pielęgnacji skóry?

Swoje dobroczynne właściwości w zakresie pielęgnacji skóry olejek z drzewa herbacianego zawdzięcza ponad 100 różnym substancjom, które ma w swoim składzie. Najważniejsze z nich to:

  • terpinen-4-ol (główny składnik olejku herbacianego o działaniu antyseptycznym),
  • γ-terpinen odpowiadający za właściwości przeciwutleniające,
  • α-terpinen wspomagający przeciwbakteryjne działanie olejku,
  • 1,8-cyneol (eukaliptol) działający przeciwzapalnie.

 

Olejek z drzewa herbacianego jako naturalny środek przeciwtrądzikowy

Olejek herbaciany jest wprost idealnym wyborem do pielęgnacji w przypadku skóry trądzikowej i w walce z nieestetycznymi wypryskami na twarzy, dekolcie czy na plecach. Jego właściwości przeciwbakteryjne pomagają zwalczać bakterie Propionibacterium acnes, które są jedną z głównych przyczyn powstawania trądziku na skórze. Olejek stosuje się miejscowo, nakładając go (na przykład patyczkiem kosmetycznym) na poszczególne wykwity. Aby uniknąć podrażnień, najlepiej rozcieńczyć olejek z drzewa herbacianego w dowolnym oleju nośnikowym (może to być olej jojoba lub inny, który ma się akurat pod ręką).

Podpis: Olejek z drzewa herbacianego znajdziesz w naszym serum Gładkolica, który został stworzony do pielęgnacji cery trądzikowej. Możesz go używać punktowo na zmiany lub nakładać na miejsca, które tego wymagają (okolice twarzy, ramiona, dekolt).

 

Zastosowanie olejku herbacianego w walce z infekcjami skórnymi

Olejek tea tree może być pomocny także przy grzybicach, łupieżu i gojeniu ran skóry. Dzięki swoim właściwościom przeciwgrzybiczym działa wspomagająco przy częstych infekcjach grzybiczych stóp (i paznokci). Podobnie jak w przypadku trądziku rozcieńczony olejek stosuje się w takiej sytuacji miejscowo – bezpośrednio na te fragmenty skóry, które wykazują objawy grzybicy. Aby z kolei pozbyć się łupieżu, wystarczy dodać kilka kropli olejku z drzewa herbacianego do szamponu, którym myje się włosy. Umożliwia to złagodzenie swędzenia skóry głowy i kontrolowanie objawów łupieżu wywoływanych zazwyczaj przez grzyby Malassezia. Olejek herbaciany ma również działanie antyseptyczne, co pozwala używać go do dezynfekcji drobnych otarć czy skaleczeń i zapobiega wielu infekcjom skórnym oraz powikłaniom procesu gojenia.

 

Olejek z drzewa herbacianego w łagodzeniu podrażnień i stanów zapalnych skóry

Olejek herbaciany na skórę działa łagodząco. Jego właściwości przeciwzapalne niwelują różnego rodzaju podrażnienia i objawy zapalenia skóry, a nawet egzemy. Jego regularne stosowanie w pielęgnacji może przynieść w wielu przypadkach znaczące złagodzenie uciążliwych symptomów jak świąd czy zaczerwienienie skóry. Po olejek herbaciany często sięga się między innymi przy opryszczce, aby przyspieszyć gojenie bolesnych wykwitów na wargach i zapobiegać jednocześnie dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa.

 

Domowe sposoby wykorzystania olejku herbacianego do pielęgnacji skóry

Jak stosować olejek herbaciany do pielęgnacji skóry? Jeśli rzecz dotyczy niewielkiego fragmentu (na przykład pojedynczego wyprysku), można olejek zastosować bezpośrednio – punktowo na zainfekowane miejsce. Najlepiej użyć do tego wacika lub patyczka kosmetycznego, na który nanosi się niewielką ilość tea tree – dosłownie jedną lub dwie krople. Tyle wystarczy do takiego zastosowania. W przypadku większych fragmentów skóry, w których punktowa aplikacja nie ma sensu, należy koniecznie olejek herbaciany rozcieńczyć przed nałożeniem na skórę. Zalecana proporcja to 1:10 (jedna jednostka olejku na dziesięć jednostek oleju kokosowego, jojoba lub innego). Innym popularnym sposobem wykorzystania olejku z drzewa herbacianego w pielęgnacji skóry jest dodawanie go (w ilości kilku kropel) do kosmetyków: do szamponów, kremów do twarzy, balsamów do ciała, toników, mydeł w płynie… Niezależnie od wybranej metody aplikacji olejku, szczególną ostrożność zawsze muszą zachować alergicy. Powinni oni przetestować najpierw na niewielkim fragmencie skóry swoją reakcję na olejek herbaciany. Jeśli w ciągu 24 godzin nie ma żadnych niepokojących symptomów, można bez obaw w pełni korzystać z jego dobroczynnych właściwości.

Zapoznaj się z naszymi wskazówkami dotyczącymi bezpiecznego stosowania olejków eterycznych na skórę >>

Fot. Olejek herbaciany do pielęgnacji skóry twarzy i nie tylko.

 

***

Olejek z drzewa herbacianego to naturalny, skuteczny i ceniony środek w pielęgnacji skóry, szczególnie skóry trudnej, wrażliwej, skóry trądzikowej. Ma szerokie zastosowanie we wspomaganiu leczenia różnego rodzaju problemów i infekcji skórnych. Warto dobrej jakości olejek mieć pod ręką – w swojej łazience lub apteczce.