Spis treści

Letnie wieczory na tarasie czy w ogrodzie potrafią być cudownie relaksujące… dopóki nie pojawią się komary. Wtedy czar pryska. Zamiast jednak sięgać po pełne chemii spraye z drogerii, lepiej wypróbować znacznie przyjemniejsze i bezpieczniejsze – domowe metody ochrony przed komarami. Co to może być?
Naturalne olejki eteryczne przeciw komarom, odpowiednie rośliny posadzone wokół domu czy domowe mieszanki na komary to nie tylko skuteczne, ale też przyjazne dla zdrowia i środowiska metody naturalnej ochrony przed ukąszeniami. Podpowiemy Ci, jak odstraszyć komary takimi domowymi sposobami, by cieszyć się spokojem na świeżym powietrzu!
Naturalne olejki eteryczne przeciw komarom
Jednym z naturalnych sposobów walki z komarami są olejki eteryczne. Ich silny aromat działa na owady drażniąco, co skutecznie je odstrasza. Koniecznie wypróbuj:
- lawendowy olejek eteryczny, którego delikatny zapach przyjemnie relaksuje ludzi, odstraszając jednocześnie owady;
- olejek cytrynowy zawierający cytral i limonen, substancje wyjątkowo nieprzyjazne komarom;
- olejek eukaliptusowy (szczególnie Eucalyptus citriodora), w przypadku którego skuteczność w walce z komarami jest potwierdzona naukowo;
- goździkowy olejek eteryczny przeciw komarom intensywnie odstraszający owady nawet przez kilka godzin;
- olejek z drzewa herbacianego znany ze swoich właściwości antybakteryjnych i aromatu nielubianego przez komary.
Jak stosować olejki, by skutecznie chronić się przed komarami? Wystarczy dodać kilka kropli wybranego olejku eterycznego (lub mieszanki olejków) do dyfuzora. Można też po prostu olejkiem nasączyć wacik i umieścić go gdzieś blisko siebie. Dobrym sposobem jest także przygotowanie domowej mieszanki na komary. Robiąc własne repelenty, zawsze trzeba jednak pamiętać, że olejki należy rozcieńczać – najlepiej w oleju bazowym (na przykład migdałowym) lub w alkoholu.
Rośliny w ogrodzie, które odstraszają komary
Jeśli chcesz działać kompleksowo, oprócz ochrony osobistej postaw na domowe metody ochrony przed komarami, które zaczynają się już w ogrodzie lub na parapecie. Komary unikają wielu powszechnie występujących ziół i roślin…
- Lawenda – działa nie tylko odstraszająco na komary, ale jeszcze pięknie pachnie i wygląda. Dodatkowo długo kwitnie, a jej zasuszone kwiaty mogą zimą skutecznie odstraszać… na przykład mole.
- Mięta pieprzowa – orzeźwiający zapach tej rośliny zniechęca owady, a do tego przez zdecydowaną większość roku można cieszyć się aromatycznymi naparami miętowymi.
- Bazylia – jak wiele intensywnie pachnących roślin bazylia jest świetna do walki z komarami, a także jako dodatek do wielu potraw (szczególnie włoskiej kuchni)..
- Kocimiętka – zawiera nepetalakton, substancję zapachową odstraszającą komary. Jej działanie jest potwierdzone naukowo. Warto ją posadzić w ogrodzie nie tylko ku uciesze kotów, ale również dla ochrony przed komarami. Za kocimiętką nie przepadają też mrówki!
- Pelargonia pachnąca – znana również jako anginka lub geranium. To klasyka wśród roślin odstraszających komary. Geraniol znajdujący się w pelargonii ma silny zapach, który skutecznie trzyma insekty z dala od rośliny i oczywiście od nas.
Doniczki z tymi roślinami warto ustawiać przy oknach, drzwiach lub w miejscach, gdzie najczęściej przebywamy. Pachnące rabaty ogrodowe najlepiej zaplanować w okolicy tarasu, wejścia do domu, wzdłuż ścieżek, w pobliżu dziecięcych placów zabaw, czyli w innych miejscach, w których się często przebywa.
Domowe preparaty na komary – przepisy i zastosowanie
Jeśli zastanawiasz się nad przepisami na domowe repelenty na komary, skorzystaj z kilku naszych prostych i skutecznych receptur.
Domowy spray na komary
- 80 ml wody lub hydrolatu (przykładowo lawendowego lub z kocimiętki)
- 2 łyżki spirytusu (dla rozpuszczenia olejków)
- 15 kropli olejku eukaliptusowego
- 10 kropli olejku lawendowego
- 5 kropli olejku goździkowego
Alkohol i olejki eteryczne wlej do buteleczki z atomizerem, odstaw na 1-2 godziny. Następnie dodaj wodę lub hydrolat, wymieszaj wszystko i spryskuj ubranie lub skórę (zachowując ostrożność – test alergiczny zawsze wskazany).
Naturalna świeca odstraszająca komary
- wosk sojowy lub pszczeli
- olejek z cytronelli
- olejek lawendowy
- olejek z eukaliptusa
- słoiczek i knot
Roztop wosk, dodaj olejki (łącznie około 30 kropli na 100 g wosku), wlej do słoiczka lub innego niewielkiego szklanego pojemnika i umieść w nim centralnie knot. Po zastygnięciu świeca jest gotowa! Takie domowe mieszanki na komary są nie tylko skuteczne, ale też pięknie pachną i tworzą przyjemny klimat.

Zalecenia dotyczące ubioru i ochrony przed komarami na zewnątrz
Wiedza, jak odstraszyć komary domowymi sposobami, nie byłaby pełna bez kilku prostych wskazówek dotyczących ubioru, zatem pamiętaj…
- Ubieraj się w jasne kolory – komary przyciągają ciemne barwy.
- Noś ubrania z długim rękawem i nogawkami, najlepiej z naturalnych tkanin – lekkiej, przewiewnej bawełny lub lnu.
- Unikaj perfum i balsamów o słodkim zapachu, które mogą przyciągać owady.
- Możesz także delikatnie spryskiwać ubranie domowym repelentem na komary przygotowanym na bazie olejków.
Naturalne sposoby naprawdę działają – warto wypróbować różne domowe metody ochrony przed komarami i znaleźć te, które najlepiej sprawdzą się w Twoim domu. Natura oferuje nam mnóstwo możliwości – trzeba tylko po nie sięgnąć.
Bibliografia
- Peterson, Chris & Coats, Joel. (2001). Insect repellents – Past, present and future. Pesticide Outlook. 12. 154-158. 10.1039/b106296b.
- Singh RK, Dhiman RC, Mittal PK. Studies on mosquito larvicidal properties of Eucalyptus citriodora Hook (family-Myrtaceae). J Commun Dis. 2007 Dec;39(4):233-6. PMID: 18697593.